Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 930467 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1920 послато: Мај 07, 2017, 07:41:34 поподне »
Направих коначно мапу и за "кричку" грану J-M205, Y-22066. На основу званичних истраживања, у пејнту наравно.

Резултати су прикупљени из анонимних студија. Узети су у обзир само они код којих је доступан маркер DYS437, односно где је могуће утврдити припадност Y-22066, као и они са СНП-ом J2b* (xM241) код којих се, на основу доступних маркера, може закључити да припадају тој подграни.



Мислио сам временом да одрадим карту на основу резултата из јавних база (FTDNA, днк пројекат), али то је мало теже зато што се стање мења "у ходу". Осим тога, мислим да се распоред не би пуно разликовао. Група би била заступљенија међу Србима процентуално, евентуално у бугарском делу Шоплука, али је не би било у западној Анадолији.

Направио сам мапу за "кричку" грану J-M205 (Y22066) и на основу резултата из јавних база (FTDNA, днк пројекат, 23andMe).

Користио сам стари пресек за Србију, док су Бугарска, Крајина и БиХ/РС од скоро.

Први утисак је да је знатно теже правити мапе на овај начин, а постоји шанса да подаци нису увек најтачнији због тога што нису сви крајеви равномерно тестирани. Чињеница је да је лакше правити овакве мапе на основу анонимних истраживања, посебно када је обрађено више региона.

Као што је и било очекивано, сам распоред ове подгране се није пуно изменио, с тим што је проценат у неким српским крајевима веома висок. Приметно је да се и овде јавља најчешће код Јужних Словена, уз једну оазу код Секеља у Румунији. Ни међу јавним резултатима нема оних са југа Балкана, са изузетком што овде нема ни Анадолије (што није случај са анонимним базама).

Нијансе означавају проценте, од најсветлије 1-2% до најтамније +10%






Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1921 послато: Мај 07, 2017, 09:23:36 поподне »

Одлична мапа, задња већ изгледа веома професионално, којој и Еупедиа може завидети. Једина мана остаје оштар прелаз према румунском делу Баната, који је ваљда мање вероватан ...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1922 послато: Мај 07, 2017, 09:30:04 поподне »
Одлична мапа, задња већ изгледа веома професионално, којој и Еупедиа може завидети. Једина мана остаје оштар прелаз према румунском делу Баната, који је ваљда мање вероватан ...

Хвала. Добра је подлога, зато изгледа солидно. Сам систем рада је исти. У праву си, нема података за источну Србију превише, па сам спојио са централном. Ипак, на релативно малом узорку и тамо постоји један J2b1 (Криви Вир), па вероватно није велика грешка. Можда би било боље да сам овај део ка Румунији оставио без боје, из простог разлога што скоро да и нема тестираних одатле.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1923 послато: Мај 07, 2017, 10:05:10 поподне »
У праву си, нема података за источну Србију превише, па сам спојио са централном. Ипак, на релативно малом узорку и тамо постоји један J2b1 (Криви Вир), па вероватно није велика грешка. Можда би било боље да сам овај део ка Румунији оставио без боје, из простог разлога што скоро да и нема тестираних одатле.

Сад кад си направио ову карту, ја поменух неки дан Мокринске  родослове.  И део  "Мокринска" презимена из пописа у првој половини XVIII века (стр.12) у којем се говори о Потиској војној граници (развојичење шанчева у Бачкој пре пресељења у Банат од 1743-1745)  где  наиђох на (стр.12) на презиме:

Суботица: Кришанов

У Влашко-Срском речнику   (VORBARĬ RUMÎŃESK Etno-leksikon tradicionalne kulture Vlaha istočne Srbije,
http://www.paundurlic.com/vlaski.recnik ) наиђох на ово:


kriśi (ĭuo kriśiesk, ĭel kriśiaşće) [akc. kriśi] (gl.) — poručiti, poslati poruku ◊ nu ma duk la kasă, pănă nu-m kriśiaşće muma kî puot sî ma duk — ne idem kući, dok mi majka ne poruči da mogu da idem ♦ sin. porînśi [Por.]

◊ Rumunske paralelecricí, cricésc, vb. IV (reg.) 1. a trimite vorbă, a da ştire, a anunţa. 2. a da cuiva o însărcinare, a însărcina. 3. a pune cuiva în vedere un lucru; a stărui, a recomanda. 4. (refl.) a se înţelege (cu cineva), a cădea de acord. Sursa: DAR (2002) 

cricí (-césc, -ít), vb. – 1. A aviza, a dispune. – 2. A însărcina, a recomanda. Sb. kričati „a avertiza” (Scriban, Arhiva, 1912; DAR). În Banat şi Olt. Sursa: DER (1958-1966)

◊ Etimologija: Srb. Kričati





Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1924 послато: Мај 07, 2017, 10:37:17 поподне »
Осим тога Нeбојша, она прва карта коју си синоћ избацио...гдe си приказао крички кластeр и у дeлу Анадолијe (ако сам добро схватио), вратио сам сe на рад Горданe Томовић о Кричанима. У свом раду она наводи да се оба назива, Кричан и Крције, односе се на исто становништво, а судећи по правилима фонетике настали су готово у исто време, различитим преузимањем имена у словенској средини. На то указује и пример промене имена Кричани у грчкој, по свој прилици изворној средини да је  сводном повељом из 1348. године цар Душан је доделио манастиру Хиландару село Кричани у околини Солуна, да је данас је то село Критија, на турском Јени Кјој, северо источно од Солуна, да је утицај грчког језика и византијске културе веома  рано почео да прожима све видове живота у средњовековној српској држави, да поред природног, готово осмоског притиска више културне средине на примитивнију, постојао је такође природан ток привредних и етничких мешања проузрокован сталним кретањима великих група сточара из Тесалије и других делова Грчке ка планинским подручјима средњег Балкана.

Па заиста имамо у Грчкој такво место

http://buk.gr/el/poli-perioxi/krithia

Κριθιά (Τοπική Κοινότητα Κριθίας (Κριθέας) - Δημοτική Ενότητα ΑΣΣΗΡΟΥ), ανήκει στον δήμο ΛΑΓΚΑΔΑ της Περιφερειακής Ενότητας ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ που βρίσκεται στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, σύμφωνα με τη διοικητική διαίρεση της Ελλάδας όπως διαμορφώθηκε με το πρόγραμμα “Καλλικράτης”.

kókkous kritharioú значи jечам жито или зрно 
κόκκους κριθαριού

Шта кажу Македонци
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B8_%D0%8C%D0%BE%D1%98

Ени Ќој или Ново Село (грчки: Κριθιά, Критија, до 1927 Γενή Κιόι, Ени Ќој)[2] — село во Општина Лагадина во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.
Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]
Селото се наоѓа на неколку километри северозападно од градот Лагадин (Лагадина). Селото се наоѓа на надморска височина од 216 метри.

Во 19 век Ново Село припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманската империја. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и статистиката на машкото население од 1873, селото се состоело од 36 семејства со 164 жители Македонци[3][4]
Селото било под влијание на Цариградската патријаршија

Али имамо и место под истим назувом и у Турској
https://en.wikipedia.org/wiki/Krithia

Krithia (Greek: Κριθία; Turkish: Alçıtepe) is a small village on a commanding high plateau in the Eceabat District of Çanakkale Province, Turkey, about 4 miles from Cape Helles, the tip of the Thracian Chersonesos, now Gallipoli Peninsula.
Krithia was named after the grain "krithos", which in Greek means "barley"; a nearby cape was also called Krithea (Κριθέα) in Byzantine times, now Akbaş Burnu.[1] In the Book of Navigation of the Ottoman admiral Piri Reis (1521), it is recorded as Kirte. At the turn of the 20th century, about 450 Greek families lived in the village.
« Последња измена: Мај 07, 2017, 10:41:51 поподне P56 »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1925 послато: Мај 07, 2017, 11:15:36 поподне »
Има ли М-205 на Криту?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1926 послато: Мај 07, 2017, 11:50:08 поподне »
 
Има ли М-205 на Криту?

Има неке J2b која није M241. Верујем да је у питању управо M205, само не знамо која је подграна у питању.


(Paleolithic Y-haplogroup heritage predominates in a Cretan highland plateau)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1927 послато: Мај 08, 2017, 01:49:29 пре подне »

Има неке J2b која није M241. Верујем да је у питању управо M205, само не знамо која је подграна у питању.


(Paleolithic Y-haplogroup heritage predominates in a Cretan highland plateau)

Помислих, кад се већ овде набрајају етимолошке сличности, да нису Кричани можда Крићани.    :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1928 послато: Мај 08, 2017, 12:21:53 поподне »
Осим тога Нeбојша, она прва карта коју си синоћ избацио...гдe си приказао крички кластeр и у дeлу Анадолијe (ако сам добро схватио), вратио сам сe на рад Горданe Томовић о Кричанима. У свом раду она наводи да се оба назива, Кричан и Крције, односе се на исто становништво, а судећи по правилима фонетике настали су готово у исто време, различитим преузимањем имена у словенској средини. На то указује и пример промене имена Кричани у грчкој, по свој прилици изворној средини да је  сводном повељом из 1348. године цар Душан је доделио манастиру Хиландару село Кричани у околини Солуна, да је данас је то село Критија, на турском Јени Кјој, северо источно од Солуна, да је утицај грчког језика и византијске културе веома  рано почео да прожима све видове живота у средњовековној српској држави, да поред природног, готово осмоског притиска више културне средине на примитивнију, постојао је такође природан ток привредних и етничких мешања проузрокован сталним кретањима великих група сточара из Тесалије и других делова Грчке ка планинским подручјима средњег Балкана.

Па заиста имамо у Грчкој такво место

http://buk.gr/el/poli-perioxi/krithia

Κριθιά (Τοπική Κοινότητα Κριθίας (Κριθέας) - Δημοτική Ενότητα ΑΣΣΗΡΟΥ), ανήκει στον δήμο ΛΑΓΚΑΔΑ της Περιφερειακής Ενότητας ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ που βρίσκεται στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, σύμφωνα με τη διοικητική διαίρεση της Ελλάδας όπως διαμορφώθηκε με το πρόγραμμα “Καλλικράτης”.


kókkous kritharioú значи jечам жито или зрно 
κόκκους κριθαριού

Шта кажу Македонци
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B8_%D0%8C%D0%BE%D1%98

Свака част за овај проналазак! Тражио сам то место раније али га нисам нашао. Та конструкција о пореклу Крича из околине Солуна и грчким сточарима потекла је од Гордане Томовић.

Наравно, они тада нису имали днк резултате, нити било шта слично. Међутим, када данас погледамо распоред ове подгране J-M205, то не делује толико невероватно.

Имамо очито влашку групу са једном од матица на простору северне Црне Горе, имамо Грка (додуше у зап. Анадолији), имамо појачану концентрацију ове гране у Шоплуку, где је осетан утицај тих грчких сточара.

Ако томе додамо и оне Храбакове приче (које нису сасвим проверене) о досељавању влашких групација с југа у централне крајеве тадашње српске државе, онда ово звучи више него занимљиво.


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1929 послато: Мај 08, 2017, 06:04:27 поподне »
Свака част за овај проналазак! Тражио сам то место раније али га нисам нашао. Та конструкција о пореклу Крича из околине Солуна и грчким сточарима потекла је од Гордане Томовић.

Наравно, они тада нису имали днк резултате, нити било шта слично. Међутим, када данас погледамо распоред ове подгране J-M205, то не делује толико невероватно.

Имамо очито влашку групу са једном од матица на простору северне Црне Горе, имамо Грка (додуше у зап. Анадолији), имамо појачану концентрацију ове гране у Шоплуку, где је осетан утицај тих грчких сточара.

Ако томе додамо и оне Храбакове приче (које нису сасвим проверене) о досељавању влашких групација с југа у централне крајеве тадашње српске државе, онда ово звучи више него занимљиво.

Ма тражио сам и ја раније то место. Али ми никако није успевало до јуче.

Можда сам и досадан. Ту је горе, близу Солуна (релативно) у Бугарској и тај град Кричим, који можда нема баш никакве везе са нашим Кричима. Али је интересантно (па и комично) што ни Бугари не знају. Ово је са блога извесног Димитри Георгиева, који је посегнуо чак и за речником Вука Караџића и дошао до речи крчма (што благе везе по мени нема).

http://apollon.blog.bg/izkustvo/2009/10/16/zagadkata-na-imeto-na-grad-krichim-proizhod-i-etimologiia-kr.417227

Димитър Георгиев - Даков

До този момент изследователите лингвисти бяха затруднени с разгадаването на ребуса за името на град Кричим. Името на града е старобългарско по произход и голяма роля за изясняването на неговия произход дава Асеновия скален надпис, където е изписано и името на селището.

Кричимски надпис на цар Иван Асен ІІ гласи: “на този камък седя цар Асен, когато превзе Кричим”. Надписът няма точна дата, но по хода на събитията се отнася след битката при Клокотница. 

Удивително точно е съхранено името Кричим в запис от турски документ от 1695 година за извънредния данък "авариз",  него името на селището е изписано като Kiriçma.
 :)

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%B4_%D0%9A%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B5

Битка код Клокотнице се одиграла 9. марта 1230.године између Бугарског царства и Епирске деспотовине. Бугарску војску предводио је Јован Асен II, а Епирску Теодор Анђео Дука Комнин. Завршила се поразом Епирског деспота Теодора Дуке. Након те битке Бугарска је освојила Македонију и заузела север данашње Албаније. Епирска деспотовина је након битке постала другоразредна држава.
 :)
Могућа је и варијанта и да је та битка код Клокотнице изазвала разна померања народа и скупина са простора данашње Бугарске, и Грчке са  Епиром. И да наши Кричи као скупина сточара тада у ствари долазе на простор данашње Црне Горе, тако да се већ 1260 године помињу у српској историји.  Нисам историчар. Не знам.

Имамо запис о подизању манастира Морача из 1252. године од стране Стефана, син краља Вукана а унука Немањиног, што се спомиње на надвратнику западног портала.

А ми смо овде помињали фамилију Ћировић (као присутну у време подизања манастира) у вези са Кричима.

Од 1230 до 1260 је могло свашта да се издешава (то све  наравно ако Кричи нису били ту или у околини већа старина). 

Анадолија је посебна прича.

Али знам, да када видимо твоје карте, онда обично добијемо сви у кући инспирацију.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1930 послато: Мај 08, 2017, 07:17:21 поподне »
Можда сам и досадан. Ту је горе, близу Солуна (релативно) у Бугарској и тај град Кричим, који можда нема баш никакве везе са нашим Кричима. Али је интересантно (па и комично) што ни Бугари не знају. Ово је са блога извесног Димитри Георгиева, који је посегнуо чак и за речником Вука Караџића и дошао до речи крчма (што благе везе по мени нема).

У сваком случају, нека веза са тим простором постоји. Морам рећи, иако ме наш Лепен добрано преусмерио на Каракачане, све мање верујему ту опцију.

На страну то што они долазе прилично касно и то са Пинда у Албанији/Грчкој (где нема наше гране J-M205), тестирани J2b1 из ЈИ Србије којих, рачунајући и необјављена истраживања, има пуно, немају никакву свест о таквом пореклу.

И наши етнолози су сагласни око тога да се Каракачани нису одржали у Србији. Потпуно је другачије у Бугарској, где се сваке године одржавају традиционални скупови Каракачана у Сливену, што ће рећи да они имају јасну изражено свест о пореклу, итд.

С обзиром да је Србија у том погледу знатно либералнија од Бугарске, за очекивати би било да су баш код нас очували своју традицију, док су Бугари екстремно нетолерантни према другим етничким групцима.

И даље трагамо за неком везом између источних и западних Y22066 и пореклом ове групе.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1931 послато: Мај 08, 2017, 07:44:39 поподне »
И даље трагамо за неком везом између источних и западних Y22066 и пореклом ове групе.

Ма Лепен је без сумње  врло проницљив! А као и многи шумадинци, помало и задевало (нарочито они пореклом из југоисточне  Србије) Имам ја таквог таста! :)

Ако, натерао нас је на разматрање и те опције. Саракачани су баш леп народ.

Трагамо! Него шта!

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1932 послато: Мај 08, 2017, 08:33:32 поподне »
Цитат
Имам ја таквог таста! :)

Предајем се, прочитали сте ме! Поздрав свима, нарочито тасту!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1933 послато: Мај 08, 2017, 08:35:31 поподне »
Предајем се, прочитали сте ме! Поздрав свима, нарочито тасту!

А Шумадинац, Шумадинац, "задевало"... Срећом имамо и ми нашег проницљивог Станаћка. ;)

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1934 послато: Мај 08, 2017, 08:54:33 поподне »
Предајем се, прочитали сте ме! Поздрав свима, нарочито тасту!
Па Лепенко имамо ми у кући Лепеничанку! Тако да...
Пренети поздрави!

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1935 послато: Мај 08, 2017, 09:00:10 поподне »
А Шумадинац, Шумадинац, "задевало"... Срећом имамо и ми нашег проницљивог Станаћка. ;)
Ја раније и нисам био баш тако проницљиив! Али с ким си, онакав си.Морао сам да се се "размрдам"! И "наоружам".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1936 послато: Мај 10, 2017, 08:54:18 пре подне »
Видим да су мало ажурирали нашу мапу и ставили је на званичну страницу Еупедије:

http://www.eupedia.com/europe/maps_Y-DNA_haplogroups.shtml#J2b1

Мапа је направљена на основу анонимних истраживања. Можда се Мациамо мало ослонио и на информације из пројеката, али рекао бих да су подаци 90% са анонимних истраживања.

Ово вероватно представља и неки тренутни распорерд групе. Навећа концентрација међу Србима и кипарским Грцима. С тим да је код Срба најјача у Војводини где данас има пуно Крајишника. :)

Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1937 послато: Мај 10, 2017, 10:32:38 пре подне »
Видим да су мало ажурирали нашу мапу и ставили је на званичну страницу Еупедије:

http://www.eupedia.com/europe/maps_Y-DNA_haplogroups.shtml#J2b1

Мапа је направљена на основу анонимних истраживања. Можда се Мациамо мало ослонио и на информације из пројеката, али рекао бих да су подаци 90% са анонимних истраживања.

Ово вероватно представља и неки тренутни распорерд групе. Навећа концентрација међу Србима и кипарским Грцима. С тим да је код Срба најјача у Војводини где данас има пуно Крајишника. :)
O kojim bi se cca apsolutnim brojevima ovdje moglo raditi: ex Yu 200 000, Italija 300 000, Grčka 70 000, Turska 200 000, Rumunjska+Bugarska 120 000, Cipar 20 000, Sirija 80 000, Jordan 75 000, Irak 60 000, Iran 600 000; ukupno cca 1,7 miliona?!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1938 послато: Мај 10, 2017, 11:17:46 пре подне »
O kojim bi se cca apsolutnim brojevima ovdje moglo raditi: ex Yu 200 000, Italija 300 000, Grčka 70 000, Turska 200 000, Rumunjska+Bugarska 120 000, Cipar 20 000, Sirija 80 000, Jordan 75 000, Irak 60 000, Iran 600 000; ukupno cca 1,7 miliona?!

По ком принципу рачунаш? Нпр. ако код Срба ове гране има у глобалу око 5%, а Срба је око 7 милиона, то је већ 350 000. Значи у ex YU мора бити више?

У овим вишемилионским земљама на Блиском истоку, бројка је сигурно велика. :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1939 послато: Мај 10, 2017, 11:32:07 пре подне »
По ком принципу рачунаш? Нпр. ако код Срба ове гране има у глобалу око 5%, а Срба је око 7 милиона, то је већ 350 000. Значи у ex YU мора бити више?

У овим вишемилионским земљама на Блиском истоку, бројка је сигурно велика. :)

Имa 7 милиoнa Cpбa, мушкapaцa и жeнa, aли пoштo нocиoци xг мoгу бити caмo мушкapци, кojиx имa мaњe oд 50%, дoлaзимo дo цифpe oкo 3500000 мушкapaцa у Cpбиjи. Дaклe 5% oд тoгa je oкo 175000 J2b-M205 у Cpбиjи.