Аутор Тема: Попусти на тестирање  (Прочитано 26054 пута)

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #140 послато: Март 13, 2023, 09:17:28 пре подне »
Здраво Душане, мој савет је да сачекате још мало јер смо тренутно у преговорима са једном лабораторијом око фул теста где би и пошиљка била њихова тако да за то не би био проблем а и цена би била приступачна. Тест који сте поменули код FTDNA осим хаплогрупе неће нешзто пуно донети док овај тест који би радили добили би све, тако да ако Вам се не журу сачекајте још мало.

Хвала Неродимац, не жури ме се. Одлично, кад буде нeшто ново, јављајте  :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #141 послато: Март 13, 2023, 11:28:12 пре подне »
Хвала Неродимац, не жури ме се. Одлично, кад буде нeшто ново, јављајте  :)

Само да не буде забуне: ако успемо да направимо договор са нашом лабораторијом који помиње Неродимац, не треба ипак очекивати да ће цена бити као за тест на 23 маркера. Пре бих рекао да треба рачунати са ценом која је упоредива цени код Данте Лабса или Небуле у сезони попуста.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #142 послато: Март 13, 2023, 11:41:27 пре подне »
Само да не буде забуне: ако успемо да направимо договор са нашом лабораторијом који помиње Неродимац, не треба ипак очекивати да ће цена бити као за тест на 23 маркера. Пре бих рекао да треба рачунати са ценом која је упоредива цени код Данте Лабса или Небуле у сезони попуста.

Јасно, ако ми цена не буде одговорала, увек се могу тестирати преко Порекла.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #143 послато: Јун 09, 2023, 10:18:15 поподне »
Dante Labs WGS је тренутно на попусту. 199 евра, а ради и код FORME15, тако да се добија цена од 169 евра. Да ли је паметно наручивати сада с обзиром на све перипетије које тренутно прате Данте и проблеме са нашом царином? Мислим конкретно на овај последњи случај: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=7167.0

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #144 послато: Јун 09, 2023, 10:25:59 поподне »
Dante Labs WGS је тренутно на попусту. 199 евра, а ради и код FORME15, тако да се добија цена од 169 евра. Да ли је паметно наручивати сада с обзиром на све перипетије које тренутно прате Данте и проблеме са нашом царином? Мислим конкретно на овај последњи случај: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=7167.0

Колико видим на Yfull се стално појављују нови тестирани из Dante Labsa, иде веома споро али ипак иде. Ми другу алтернативу за сада немамо па без обзира на ову неозбиљност ипак нам је Dante боља опције и због саме цене јер јефтинији овакав тест на тржишту нема. На свакоме је да одлучи али код нас ипак цена игра велику улогу а и квалитет BAM фајла је одличан.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #145 послато: Јун 10, 2023, 06:29:32 пре подне »
Колико видим на Yfull се стално појављују нови тестирани из Dante Labsa, иде веома споро али ипак иде. Ми другу алтернативу за сада немамо па без обзира на ову неозбиљност ипак нам је Dante боља опције и због саме цене јер јефтинији овакав тест на тржишту нема. На свакоме је да одлучи али код нас ипак цена игра велику улогу а и квалитет BAM фајла је одличан.

Истини за вољу, све алтернативе за велике тестове и даље су ту и раде (FTDNA Big Y-700, YSEQ WGS, Nebula Genomics WGS, Dante Labs WGS) с тим што је Dante Labs убедљиво финансијски најповољнија опција.

Киксеви и застоји као што је последњи са Dante Labs дешавају се код свих компанија с времена на време и обично су везани за лош квалитет хемикалија или логистичке проблеме (уска грла у пословним процесима и сл.). Немачки YSEQ је такође имао период када су се WGS тестови чекали по 5-6 месеци или добијали резултати дубине очитавања 3-4x.

Nebula Genomics и Dante Labs такође су имали проблеме и са губљењем узорака или још горе заменом (мешањем) узорака и ту такође треба бити обазрив. Имамо примере да су неки наши чланови добијали BAM фајл без Y хромозома (женски). Ја сам лично код Nebula Genomics добио резултат од неког Американца пољског порекла уместо свој па су ми послали заменски прибор итд.

FTDNA је најпрофесионалнија и најпоузданија компанија од свих наведених, али су и њихове цене убедљиво највише, нарочито када се узме у обзир да данас једним WGS тестом од ~200 EUR добијате резултате за које су код FTDNA потребна 3 независна теста (FamilyFinder + mtFull + Big Y-700) који коштају преко 600 USD ($59 + $159 + $399), а да се преузимање BAM још фајла додатно наплаћује 100 USD.

Све у свему - ситуација са нашом царином је на жалост таква каква је и нема изгледа да ће се скоро ту нешто променити, барем не на боље :) Али из досадашњег искуства показало се да сви на крају нађу начин да пошаљу назад узорак у лабораторију. Друштво "Порекло" је до сада у неколико наврата помогало око организације слања, јер неки наши чланови повремено путују за Италију и вољни су да понесу групу спремних узорка и из Италије их пошаљу за лабораторију Dante Labs која је у Италији.

На мрежи Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 510
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #146 послато: Јун 10, 2023, 07:06:37 пре подне »

FTDNA је најпрофесионалнија и најпоузданија компанија од свих наведених, али су и њихове цене убедљиво највише, нарочито када се узме у обзир да данас једним WGS тестом од ~200 EUR добијате резултате за које су код FTDNA потребна 3 независна теста (FamilyFinder + mtFull + Big Y-700) који коштају преко 600 USD ($59 + $159 + $399), а да се преузимање BAM још фајла додатно наплаћује 100 USD.


Само да напоменем један детаљ који сам управо од Драгана научио везан за преузимање BAM фајла. Може бесплатно да се преузме VCF фајл који је довољан за постављање на YFull стабло. То сам и ја урадио а видим да на стаблу има доста других случајева. Углавном се препознају по томе што им је ID у курзиву. Колико видим може накнадно да се постави и BAM фајл без додатних трошкова према YFull-у.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #147 послато: Јун 10, 2023, 08:52:46 пре подне »
Наручих један. За почетак да примим прибор без проблема.  :)

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #148 послато: Новембар 08, 2023, 05:38:36 поподне »
Dante Labs има промоцију до 12. новембра. WGS тест је 199 евра. А са кодом FORME15 цена се додатно снижава на 169.15 евра.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #149 послато: Новембар 08, 2023, 07:49:09 поподне »
Dante Labs има промоцију до 12. новембра. WGS тест је 199 евра. А са кодом FORME15 цена се додатно снижава на 169.15 евра.

Поручих управо један WGS тест, мада ове године нису баш бриљирали са поштовањем рокова и квалитетом. Надајмо се да су извукли неке поуке и да ће бити боље у наредној години...


Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #150 послато: Новембар 08, 2023, 08:10:17 поподне »
Поручих управо један WGS тест, мада ове године нису баш бриљирали са поштовањем рокова и квалитетом. Надајмо се да су извукли неке поуке и да ће бити боље у наредној години...



Мој узорак су примили 3. августа и 19. октобра статус је промењен у "your kit has passed the quality care inspection and is scheduled to be sequenced shortly." Видећемо колико им треба да заврше.