Аутор Тема: Меселџије  (Прочитано 5612 пута)

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Меселџије
« послато: Децембар 10, 2017, 02:06:06 поподне »
Знате ли нешто о пореклу Меселџија, из Гламоча, славе Св. Јована 20. јануара?  :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Меселџије
« Одговор #1 послато: Децембар 10, 2017, 04:39:39 поподне »
Нашао сам ово на нету. Не знам колико је тачно, али с обзиром на то да аутор овог писанија носи презиме Меслеџија, могло би бити.

Цитат
Inace porodicno stablo Meseldzija(koje imam pred sobom) u Glamocu (Pribelji) pocinje sa Djurom Meseldzijom koji je rodjen 1780 a ubijen od strane turaka na bozic u selu Pribelja 1810.Djuro je imao dva sina Peru od kojega smo svi i postali posto drugi sin Nikola nije imao muske dece.
za sada toliko,pozdrav svim Meseldzijama
Pero Meseldzija
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2331
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Меселџије
« Одговор #2 послато: Децембар 10, 2017, 04:48:22 поподне »
Меселџија мора да је неки занат/посао, као доганџија.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Меселџије
« Одговор #3 послато: Децембар 10, 2017, 04:50:43 поподне »
Меселџија мора да је неки занат/посао, као доганџија.

Требало би бити "приповедач".

https://translate.google.com/#tr/en/masalc%C4%B1
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

симо

  • Гост
Одг: Меселџије
« Одговор #4 послато: Децембар 10, 2017, 05:04:17 поподне »
Скоро сам спомињао Меселџије у вези поријекла тестираних Вановаца из Високог. Вановци су заправо исељене Меселџије и припадају хаплогрупи I2-PH908. Матица Меселџија је село Прибеља, на правцу Гламоч-Мркоњић Град. Постоји генетичка веза са родом Марчета-Шкрбића из Унца.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Меселџије
« Одговор #5 послато: Децембар 10, 2017, 05:36:53 поподне »
Петар Меселџија (1965) је прво што ми паде на ум у вези ове теме. :)

Некада ми се допада његова фантастика, сад мало мање, мада и даље за мене има сјајних радова.

Кога занима: www.petarmeseldzijaart.com

Рођен је у Новом Саду, мада мислим да сам негде био нашао да је даљим пореклом из Крајине.



Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Меселџије
« Одговор #6 послато: Децембар 10, 2017, 09:56:34 поподне »
Хвала свима!  :) То је девојачко презиме моје баке, мамине маме. Она је из села Јакир код Гламоча, исто као и дека, али су живели у Гламочу. Да ли знате нешто раније, одакле су дошли у Јакир и Прибељу и кад, томе слично?  :)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Меселџије
« Одговор #7 послато: Децембар 10, 2017, 10:15:09 поподне »
Требало би бити "приповедач".

https://translate.google.com/#tr/en/masalc%C4%B1

Од арапског коријена С - ' - Л (апострофом је представљен глотални оклузив или хемзетун, глас који се и код нас чује у неким случајевима као што је узвик за изражавање негације 'А'А, премда нема фонемски статус). Овај троконсонантски коријен (семитски језици имају генерално троконсонантске дисконтинуиране морфеме) има основно значење ПИТАЊЕ, ПРОБЛЕМ, ЗАХТИЈЕВАЊЕ. МАС'АЛА или МЕС'ЕЛЕ је заправо глаголска именица изведена уз помоћ префикса МА/МЕ из глагола СА'АЛА/СЕ'ЕЛЕ, који значи ПИТАТИ, ЗАТРАЖИТИ.
Елем, у шеријатском праву се термин МАС'АЛА/МЕС'ЕЛЕ користи за вјерске недоумице које алим, тј. теолог мора ријешити. Међутим, аналогијом се је тај термин пренио и на проблеме и недоумице у другим аспектима живота, изван домена религије. Тако да би МЕСЕЛЏИЈА био неко ко рјешава проблеме и спорове, вјероватно се овдје ради о неком судији или сеоском старјешини који је ријешио неки спор.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Меселџије
« Одговор #8 послато: Децембар 11, 2017, 08:18:54 пре подне »
Скоро сам спомињао Меселџије у вези поријекла тестираних Вановаца из Високог. Вановци су заправо исељене Меселџије и припадају хаплогрупи I2-PH908. Матица Меселџија је село Прибеља, на правцу Гламоч-Мркоњић Град. Постоји генетичка веза са родом Марчета-Шкрбића из Унца.

A штa je ca Вaнoвцимa R1a? :)

симо

  • Гост
Одг: Меселџије
« Одговор #9 послато: Децембар 11, 2017, 08:49:48 пре подне »
A штa je ca Вaнoвцимa R1a? :)

Не знам шта је са њима, можда се ради о призећивању или преузимању презимена. Они славе и другу славу-Ђурђевдан.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Меселџије
« Одговор #10 послато: Децембар 11, 2017, 08:57:58 пре подне »
Не знам шта је са њима, можда се ради о призећивању или преузимању презимена. Они славе и другу славу-Ђурђевдан.

Упpaвo ceдим ca тecтиpaним, пa peчe дa cмo му ocтaли дужни oбjaшњeњe... :) A и дaљe "гуpa" oну пpичу o Лужичким Cpбимa.

симо

  • Гост
Одг: Меселџије
« Одговор #11 послато: Децембар 11, 2017, 09:06:34 пре подне »
Упpaвo ceдим ca тecтиpaним, пa peчe дa cмo му ocтaли дужни oбjaшњeњe... :) A и дaљe "гуpa" oну пpичу o Лужичким Cpбимa.

Колико видим сврстан је у хаплогрупу R1a-Z92, али су му прилично блиски и они из групе R1a-YP951. Ови из R1a-YP951 су му и географски ближи: Ђапе и Грубори (такође славе Ђурђевдан), Гашић из Приједора.

Грана R1a-YP951 упућује заиста на тај западнословенски простор, посебно пољско Поморје.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Меселџије
« Одговор #12 послато: Април 03, 2018, 03:55:42 поподне »
Колико видим сврстан је у хаплогрупу R1a-Z92, али су му прилично блиски и они из групе R1a-YP951. Ови из R1a-YP951 су му и географски ближи: Ђапе и Грубори (такође славе Ђурђевдан), Гашић из Приједора.

Грана R1a-YP951 упућује заиста на тај западнословенски простор, посебно пољско Поморје.

Упpaвo ceдим ca тecтиpaним, пa peчe дa cмo му ocтaли дужни oбjaшњeњe... :) A и дaљe "гуpa" oну пpичу o Лужичким Cpбимa.

Лично мислим да треба тестирати неког од Меселџија, па разрешити дилему.

Мене заиста фасцинира да нека породица има такво дуго предање - да су дошли у сеоби са Лужичким Србима!

И мислим да би само Вановац који је сврстан у хаплогрупу R1a-Z92 могао имати везу са Лужичким Србима!

О Меселџијама се расписах на  теми https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=3193.msg85819;topicseen#msg85819  у контексту тестираног Вановца И2а ПХ 908 род Крајина, не знајући за ову тему о њима на пројекту.


« Последња измена: Април 03, 2018, 04:02:10 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Меселџије
« Одговор #13 послато: Април 03, 2018, 11:14:50 поподне »
Лично мислим да треба тестирати неког од Меселџија, па разрешити дилему.

Мене заиста фасцинира да нека породица има такво дуго предање - да су дошли у сеоби са Лужичким Србима!

И мислим да би само Вановац који је сврстан у хаплогрупу R1a-Z92 могао имати везу са Лужичким Србима!

О Меселџијама се расписах на  теми https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=3193.msg85819;topicseen#msg85819  у контексту тестираног Вановца И2а ПХ 908 род Крајина, не знајући за ову тему о њима на пројекту.

Ниједна породица нема тако "дугу традицију". То око порекла од Лужичких Срба из 7. века је врло упитно, а слободно се може рећи и - немогуће. Можда није искључена нека скорија веза са тим крајем; нисам довољно упућен у породично предање тестираног да бих могао нешто сувисло да кажем у вези тога.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Меселџије
« Одговор #14 послато: Април 03, 2018, 11:53:45 поподне »
Ниједна породица нема тако "дугу традицију". То око порекла од Лужичких Срба из 7. века је врло упитно, а слободно се може рећи и - немогуће. Можда није искључена нека скорија веза са тим крајем; нисам довољно упућен у породично предање тестираног да бих могао нешто сувисло да кажем у вези тога.

Ovo je novija priča.  Kod Milojevića nema nikakve tradicije o Lužici i Glamočanima kao plemenu ili bilo čega starije od 300-400 godina.  Ovo je posljedica knjige Dušana Nikića o Glamoču koja je izašla 1989. 

http://www.mediafire.com/file/yc9ad232fpdo5h0/Glamoc.pdf

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Меселџије
« Одговор #15 послато: Април 04, 2018, 05:13:58 поподне »
На крају, која је хаплогрупа Меселџија?  :D

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Меселџије
« Одговор #16 послато: Октобар 08, 2018, 12:14:04 поподне »
На крају, која је хаплогрупа Меселџија?  :D

Ево одговора:

Меселџија, Јовањдан, Босанска Крајина, I2a-PH908>Z16983

Меселџије су Срби из Босанске Крајине. Било их је око Гламоча и Купреса, славе искључиво Св. Јована. У Унцу се помиње нека стара породица Меселџија која је одселила управо на Купрес. Могуће да су то преци тамошњих Меселџија, али може бити да их има и више несродних због природе презимена.

Милица је овде поставила питање у вези порекла Меселџија, па ево одговора на неки начин
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2685.0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Меселџије
« Одговор #17 послато: Октобар 08, 2018, 09:12:16 поподне »
На крају, која је хаплогрупа Меселџија?  :D

Срби, Срби... :)
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Меселџије
« Одговор #18 послато: Октобар 09, 2018, 08:40:45 поподне »
Ви сте фантастични!  :D Хвала на овоме, полако се склапају коцкице око мог порекла.  :)