Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1004681 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #160 послато: Децембар 08, 2016, 12:42:52 поподне »
На мапи I2a на FTDNA, у месту Чанак (Госпић) постоји неки Јурковић I2a Динарик Југ (I-PH908*).

Јурковићи су Хрвати и помињу се јако рано у том крају као племићка породица (14. век). Било је и Буњеваца Јурковића.

Јођш једна стара хрватска породица из тог краја припада хаплогрупи I2a. У питању су Никшићи из околине Оточца (23andMe).

Јурковић је Канађанин, скоро ме је контактирао. Мислио је да смо повезани због сличности презимена. Није знао за те наше финесе, Јерковић-Јурковић, Срби-Хрвати...

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #161 послато: Децембар 08, 2016, 12:47:50 поподне »
Јурковић је Канађанин, скоро ме је контактирао. Мислио је да смо повезани због сличности презимена. Није знао за те наше финесе, Јерковић-Јурковић, Срби-Хрвати...

Како сам обавѣштен, Йурковић йе наручио Велики Ипсилон. Надам се да ће се погодити са неким од сада чучећих у звѣздици.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #162 послато: Децембар 08, 2016, 12:55:03 поподне »
Како сам обавѣштен, Йурковић йе наручио Велики Ипсилон. Надам се да ће се погодити са неким од сада чучећих у звѣздици.

Прочитах на ФТДНА пројекту да је наручено неколико Великих Ипсилона Динарик Југа у задњим распродајама. Надамо се неким помацима...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #163 послато: Децембар 08, 2016, 01:16:00 поподне »
Јурковић је Канађанин, скоро ме је контактирао. Мислио је да смо повезани због сличности презимена. Није знао за те наше финесе, Јерковић-Јурковић, Срби-Хрвати...

Ред је да му неко објасни. Знам да ови наши, кад оду из Југе, посебно у Америку и те крајеве, после 2, 3 генерације забораве готово све. Ваљда се у том систему човек мора брзо уклопити и нема ту простора за размишљање о пореклу. :)

Иначе, Јурковићи су једна од бројнијих хрватских породица у том крају. У Брлогу их је било 53 куће, а у селу Чанци 22 куће. Нисам успео да пронађем одакле су пореклом, али нема превише опција.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #164 послато: Децембар 08, 2016, 01:20:38 поподне »
Ред је да му неко објасни. Знам да ови наши, кад оду из Југе, посебно у Америку и те крајеве, после 2, 3 генерације забораве готово све. Ваљда се у том систему човек мора брзо уклопити и нема ту простора за размишљање о пореклу. :)

Иначе, Јурковићи су једна од бројнијих хрватских породица у том крају. У Брлогу их је било 53 куће, а у селу Чанци 22 куће. Нисам успео да пронађем одакле су пореклом, али нема превише опција.

Павичић Јурковиће сврстава у досељенике из горњег Покупља (Горане), међутим Ердељановић пописујући буњевачке породице пише да су католички Јурковићи у Лици поријеклом од православних Јурковића из краја према ријеци Купи (наводи чак и извор за то, али нисам провјеравао).

У сваком случају само што сам Јурковићу објаснио ко су Срби, ако Хрвати, не могу човјеку да компликујем причу... ;)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #165 послато: Децембар 14, 2016, 08:19:30 поподне »
Након Бижића (Дуги Дол), сад ми се појавио још један I-P37 на ФФ - TOMASEVICH (MONTENEGRO).

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #166 послато: Децембар 14, 2016, 08:25:48 поподне »
Након Бижића (Дуги Дол), сад ми се појавио још један I-P37 на ФФ - TOMASEVICH (MONTENEGRO).

Место рођења оца тестираног су Крушевице.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #167 послато: Децембар 14, 2016, 09:01:16 поподне »
Место рођења оца тестираног су Крушевице.

Ови Томашевићи би требало да су из Зубаца (према Миљанићима).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #168 послато: Децембар 28, 2016, 07:02:22 поподне »
Јевремовић, Деспотовац, Србија, хаплогрупа I2a Динарик (I-Y3548)

(FTNDA)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #169 послато: Јануар 15, 2017, 08:43:37 поподне »
Недељковић, Брчко Дистрикт, БиХ, хаплогрупа I2a
Прокић, Трпиња, Вуковарско-сремска жупанија, хаплогрупа I2a
Петровић, Добој, РС, хаплогрупа I2a
Врбица, Бања Лука, РС, хаплогрупа I2a
Мићић, Сухо Поље, Бијељина, РС, хаплогрупа I2a
Ковачевић, Прибој, Србија, хаплогрупа E1b

(23andMe)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #170 послато: Јануар 15, 2017, 09:07:44 поподне »
Врбица, Бања Лука, РС, хаплогрупа I2a

Имају ли, зна ли неко, ови Врбице везе с његушким?

Гатачка братства у Његушима:
Вујковићи „Дејани“ у Врби су од Вујка, који је од гатачког братства Дејани, који се у Његуше доселио у првој половини 17. столећа. Једна кућа Вујковића се иселила у Пјешивце и тамо добила презиме Матковић. Занимљиво је да ове Матковиће Пјешивци зову Матаругама. Сами Вујковићи, пак, тврде да ови Матковићи нису од њих већ од пјешивачких Матковића из Малог Залаза.
Вучковићи у Врби потичу из Врбице код Гацка. Постоје предања да је Вучко Вујку био брат или неки даљи сродник. Један део Вучковића узео је себи презиме Врбица, по херцеговачком завичају.
Сва његушка братства пореклом из Гацка славе Свету Петку.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #171 послато: Јануар 15, 2017, 09:18:04 поподне »
Имају ли, зна ли неко, ови Врбице везе с његушким?

Гатачка братства у Његушима:
Вујковићи „Дејани“ у Врби су од Вујка, који је од гатачког братства Дејани, који се у Његуше доселио у првој половини 17. столећа. Једна кућа Вујковића се иселила у Пјешивце и тамо добила презиме Матковић. Занимљиво је да ове Матковиће Пјешивци зову Матаругама. Сами Вујковићи, пак, тврде да ови Матковићи нису од њих већ од пјешивачких Матковића из Малог Залаза.
Вучковићи у Врби потичу из Врбице код Гацка. Постоје предања да је Вучко Вујку био брат или неки даљи сродник. Један део Вучковића узео је себи презиме Врбица, по херцеговачком завичају.
Сва његушка братства пореклом из Гацка славе Свету Петку.

То сам и ја помислио с обзиром да ово презиме, колико знам, не постоји на простору Крајине.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #172 послато: Јануар 16, 2017, 08:12:17 пре подне »
Мићић, Сухо Поље, Бијељина, РС, хаплогрупа I2a

Маркере нећемо сазнати али ово је, колико је мени познато, други I2a из Бијељине. Напоменућу  да су Сухо Поље и Загони, одакле се мој прадједа 1880. године доселио у Бијељину, сусједна села. И не само то, вишеструко су родбински везана. Уосталом, основна школа им је заједничка.

Ван мреже Никола Јанковић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • Р1а, Србин
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #173 послато: Март 09, 2017, 10:16:50 пре подне »
Поштовани уредници,

Зовем се Никола Јанковић, порѣклом сам из Ужица. Пратим рад овог сајта већ дуже врѣме и имам само рѣчи хвале за све уреднике и учеснике у разговору. Јуче су ми стигли резултати преко 23andme, па сам рѣшио да се учланим на форум и подѣлим их са вама. Да ли можете да ме упутите шта треба да урадим или коме од вас треба да се обратим како би и мој резултат био уврштен у пројекат?

Срдачан поздрав, надам се да ћемо лѣпо сарађивати!  8)
Све се човјек брука за човјеком.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #174 послато: Март 09, 2017, 10:25:08 пре подне »
Поштовани уредници,

Зовем се Никола Јанковић, порѣклом сам из Ужица. Пратим рад овог сајта већ дуже врѣме и имам само рѣчи хвале за све уреднике и учеснике у разговору. Јуче су ми стигли резултати преко 23andme, па сам рѣшио да се учланим на форум и подѣлим их са вама. Да ли можете да ме упутите шта треба да урадим или коме од вас треба да се обратим како би и мој резултат био уврштен у пројекат?

Срдачан поздрав, надам се да ћемо лѣпо сарађивати!  8)

Поздрав, Никола

Још увек не постоји табела са 23andMe резултатима, али зато овде постављамо и коментаришемо такве резултате (без маркера).

За почетак можете рећи којој хаплогрупи припадате, као и нешто више о пореклу. Не би било лоше да поставите и Y-dna резултате људи са ових простора ("поклапања" са 23andMe).

За неку озбиљнију анализу днк резултата, потребно је тестирање на више маркера (БГ лабораторија, FTNDA).

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #175 послато: Март 09, 2017, 10:33:16 пре подне »
Поштовани уредници,

Зовем се Никола Јанковић, порѣклом сам из Ужица. Пратим рад овог сајта већ дуже врѣме и имам само рѣчи хвале за све уреднике и учеснике у разговору. Јуче су ми стигли резултати преко 23andme, па сам рѣшио да се учланим на форум и подѣлим их са вама. Да ли можете да ме упутите шта треба да урадим или коме од вас треба да се обратим како би и мој резултат био уврштен у пројекат?

Срдачан поздрав, надам се да ћемо лѣпо сарађивати!  8)

Поздрав и добродошао. Поједине ће твоја употреба Вуком и Аустријанцими забрањеног ята јако обрадовати :)

Да питам само, јеси ли од креманских Јанковића?

Ван мреже Никола Јанковић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • Р1а, Србин
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #176 послато: Март 09, 2017, 10:44:20 пре подне »
Разумѣм, Небојша, хвала за брз одговор!  :) Селаковићу, боље те нашао!  ;D

Као што рекох, ја сам рођен у Ужицу. Мој отац је порѣклом из села Заглавак, општина Бајина Башта. Заселак се зове Радојевићи, славимо Светог Николу. Засигурно знам да су ми дѣда, прадѣда и чукундѣда носили ово презиме и да су живѣли у кући гдѣ се и мој отац родио. Осим њихових имена не знам више ништа о томе. Отац и стриц ни не знају зашто се заселак зове Радојевићи, јер кажу да не знају никога са тим презименом одатле. По некој њиховој непровѣреној и ничим непотврђеној причи, доселили смо се некад из Црне Горе.

На 23andme је изашло R-M417. То је, прѣтпостављам, R1a.

Цитат
Не би било лоше да поставите и Y-dna резултате људи са ових простора ("поклапања" са 23andMe).

Ово нисам разумѣо и не знам како то да изведем.
Све се човјек брука за човјеком.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #177 послато: Март 09, 2017, 10:49:57 пре подне »
Као што рекох, ја сам рођен у Ужицу. Мој отац је порѣклом из села Заглавак, општина Бајина Башта. Заселак се зове Радојевићи, славимо Светог Николу. Засигурно знам да су ми дѣда, прадѣда и чукундѣда носили ово презиме и да су живѣли у кући гдѣ се и мој отац родио. Осим њихових имена не знам више ништа о томе. Отац и стриц ни не знају зашто се заселак зове Радојевићи, јер кажу да не знају никога са тим презименом одатле. По некој њиховој непровѣреној и ничим непотврђеној причи, доселили смо се некад из Црне Горе.

Да ли си наишао до сада на писаније Љубе Павловића о вашем селу:

Цитат
Најстарији су род:

Радојевићи (44 к.; Св. Никола) у Орашцу, дошли овде пре 250 година. Њихов је предак дошао са четири сина из Цуца у Црној Гори. Претков унук звао се Радоје и био виђен и угледан сељак. За њега се прича, да се умео добро наћи с Турцима и да је и себе и своје нагло подизао и исељавао. Радојевих потомака има у подринским селима, било их је по трговини и занатима у Ужицу, Сарајеву, Вишеграду н Зворнику. Потомци Пане капетана отишли су по државним службама и изгубили се. У махали Орашцу под презименом Радојевићи има пет страних породица које су у њих ушле и изгубиле славу и презиме.

Иза Радојевића дошли су:

Пауновићи и Јанковићи (42 к.; Св. Јован) у Поточарима. Паун и Јанко, браћа рођена, дошли су уз неке сроднике из Пиве прво у Семегњево и ту мало застали, па се тек после спустили на Јелову Гору у Потоке и ту остали. Оба брата живела су и умрла у задрузи; деца су им се поделила и почела се звати горњим презименима. Има их у више мањих махала по Потоцима и прешли су Преко Кондера. Они су се много исељавали; има их много око Крупња и по доњим селима као и по Мачви. Селили су се и радо се селе по варошима, те их има по Ужицу, Бајиној Башти, Ваљеву и Београду.

Ван мреже Никола Јанковић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • Р1а, Србин
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #178 послато: Март 09, 2017, 10:56:56 пре подне »
Да, читао сам већ ово. Ми смо из Радојевића, славимо Светог Николу, не знамо ко су ти Радојевићи, јер их нема. Стриц је чак помињао да се заселак зове тако јер су људи радосни. ;D Ако су дошли из Цуца, то лако можете провѣрити преко хаплогрупе, надам се.

Са овим Јанковићима што славе Јовањдан немамо никакве везе. Они су Јȁнковићи, а ми смо Јáнковићи, то би вам свако у селу уредно нагласио. :)

Све се човјек брука за човјеком.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #179 послато: Март 09, 2017, 11:03:30 пре подне »
Да ли си наишао до сада на писаније Љубе Павловића о вашем селу:
Како видим ови Јанковићи, сродни са Пауновићима, славе св. Јована. Да ли то значи да постоје неки други Јанковићи који су од ових Радојевића пореклом из Цуца?