Аутор Тема: Family Finder-My Origins резултати  (Прочитано 180298 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Family Finder-My Origins резултати
« послато: Мај 07, 2014, 12:26:08 поподне »
Отварам ову тему да би се на њој могли публиковати резултати појединаца који су урадили Family Finder тест код ФТДНА и чији су резултати анализирани кроз апликацију MyOrigins. Ради се, дакле, о аутосомалној днк. Ова тема би требала да буде нека врста пројекта за људе који су урадили ову врсту теста, гдје ће моћи да се упореде резултати. Значи, овдје треба постављати само резултате добијене кроз апликацију May Origins, да би се добила једна димензија за поређење резултата. Аутосомалну по осталим калкулаторима можете постављати на већ отвореним постојећим темама овдје на пројекту.

Најбоље би било да се резултати поставе у облику оригиналне слике са MyOrigins апликације, ради боље прегледности. Слику можете снимити и преко опције Print Screan.

Ово су моји резултати:

« Последња измена: Мај 07, 2014, 12:29:34 поподне Синиша Јерковић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #1 послато: Мај 07, 2014, 12:37:58 поподне »
Као што се види из горе приложеног, прилично логични аутосомални резултати. Имам 86% европске генетике и 13% блискоисточне.

Са европске стране састављен сам од двије прилично подједнаке компоненте: словенске и романске.

Од Блиског Истока је присутна анадолско-кавкаска компонента.

Колико ми је познато и остали српски узорци се углавном крећу у овим обимима. Иначе наш простор се налази на "тромеђи" ове три компоненте, па смо до сваке примили понешто.

Оно што је очигледно јесте да је старосједилачко становништво на нашим просторима (Илири, Романи, Власи како год) било генетски повезано више са популацијама западног него источног Медитерана. Што ће рећи, генетски су нам ближи стари Римљани од старих Грка.

Просјечан Србин би у категоријама данашњих нација представљао мјешавину Украјинца и Италијана са благом анадолском примјесом.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #2 послато: Мај 07, 2014, 01:19:55 поподне »
На следећој страници можете наћи описе појединих аутосомалних кластера у MyOrigins апликацији. https://www.familytreedna.com/learn/ftdna/myorigins-population-clusters/

Укратко ћу превести кластер којима припадам, а по анализи ФТДНА:

Trans-Ural peneplain- Доминантна група у простору сјеверозападне Азије , између тундри и степа. Долазе из подручја гдје се равнице сјеверне Европе додирују са шумама централног Сибира. Најчешће се повезује са Балтичким и Словенским културама. У основи је европска, и ширила се према истоку, све до Ирана. Ово су ловци сакупљачи који су се помјерали и ка сјеверу, али су се се мјешали и са фармерима које су потискивали, око анатолијске раскрснице путева. Овај тип је дакле мјешавина: западноевропског ловца, блискоисточног фармера и сибирског номада. Овај кластер се може повезати са: Славенима, Нијемцима, Пољацима, Чесима, Бугарим, Русима, Скандинавцима и Финцима.

North Mediterranean Покрива подручје југозападне Европе, од Грчке до Шпаније. Ова група је мјешавина првих европских ловаца-сакупљача и каснијих миграната из западне Азије. Била су два таласа која су преплавила ову област: прво фармери са Блиског Истока, а потом ширење Римског царства. Ово је група трговаца и морепловаца. Шириле су је културе Грчке и Рима. Оне су донијеле и други таласа западноазијске компоненте у овај кластер, то су они са истока које је довело Римско царство. Центар овог кластера је на острву Сардинији (најтипичнија популација).Ова култура има исте коријене као код оних који су се помјерили сјеверније према данашњој Шведској.

Anatolia & Caucasus група првих фармера и земљорадника. Повезује се са културама Фригијаца, Хурита, Хата. Касније претрпили таласе Источне Афроазијатске групе (Арапи) и Азијске Сјевероисточне групе (Турци). Данас присутна код кавкаских народа и Турака у југоисточној Турској (Курди?). Типичне популације за ову групу су стари народи плодног полумјесеца: Асирци и Друзи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #3 послато: Мај 07, 2014, 01:34:20 поподне »
"North Mediterranean" простор покривају хаплогрупе E, J2 i R1b.

На простору "Trans-Ural peneplain" доминирају хаплогрупе I2a i R1a.

Овакви резултати су очекивани када је становништво Балкана у питању. Дакле, просечан становник западног Балкана представља микс староседелаца (Медитеранци, динаризовани Медитеранци и Динарци) и Словена (Кромањонци, Балтиди и Источни Нордиди).

Јерковићи I2a су се мешали са крајишким Србима који вероватно поседују значајан проценат староседелачке генетике, па је можда то утицало на овакав резултат. Мада, верујем да би резултат сваког просечног Србина I2a изгледао слично.

Било би интересантно видети рез. аутосомалне неког I2a муслимана из Босне. :)

Где се ради овај тест и какви су услови?




Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #4 послато: Мај 07, 2014, 02:23:29 поподне »
"North Mediterranean" простор покривају хаплогрупе E, J2 i R1b.

На простору "Trans-Ural peneplain" доминирају хаплогрупе I2a i R1a.

Овакви резултати су очекивани када је становништво Балкана у питању. Дакле, просечан становник западног Балкана представља микс староседелаца (Медитеранци, динаризовани Медитеранци и Динарци) и Словена (Кромањонци, Балтиди и Источни Нордиди).

Јерковићи I2a су се мешали са крајишким Србима који вероватно поседују значајан проценат староседелачке генетике, па је можда то утицало на овакав резултат. Мада, верујем да би резултат сваког просечног Србина I2a изгледао слично.

Било би интересантно видети рез. аутосомалне неког I2a муслимана из Босне. :)

Где се ради овај тест и какви су услови?

Тест је класични аутосомални тест који ради ФТДНА под називом Family Finder. мислим да кошта 100 долара. Не мора се слати поново генетски материјал, ко се тестирао код ФТДНа.

Ову апликацију MyOrigins су додали прије пар дана за своје кориснике.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #5 послато: Мај 07, 2014, 09:09:03 поподне »
Ево и мойих исходъ. Мрзи ме да йурим по мрежи и качим слику, па ћу само написмено:

European 91%
(North Mediterranean Basin 44%, Trans-Ural Peneplain 47%)
Middle Eastern 8%
(Eastern Afroasiatic 8%)

Наравно, ово не значи да сам я "европскийи" од Синише, йер мени приписаних 8% Блискога Истока нѣсу упоредиви са 13% Синишиних. Пошто су за мойих 8% узети йужнийи крайеви, даљи од Европе и земљописно и родствено, док су за Синишу узети ближи, Анадолия и Кавказ.

То йе исто као што я ранийе добих на основу ПОС прорачуна за исти србски узорак различите постотке Блискога истока у зависности од области из койе су узорци:

Французи 89.12% – Турци 10.88%, процјена одступања = 3.05
али
Французи 94.59% – Палестинци 5.41%, процјена одступања = 5.52

Значи, очекуйе се мањи постотак родствено удаљенийега становништва.


Оно што је очигледно јесте да је старосједилачко становништво на нашим просторима (Илири, Романи, Власи како год) било генетски повезано више са популацијама западног него источног Медитерана. Што ће рећи, генетски су нам ближи стари Римљани од старих Грка.

Слажем се, сви мойи прорачуни на то указуйу. Као и све остало што видѣх од других.

Просјечан Србин би у категоријама данашњих нација представљао мјешавину Украјинца и Италијана са благом анадолском примјесом.

Опет се слажем. Ево мойих рачуницъ:

Бјелоруси 49.57% – Тосканци 49.33% – Грузини 1.10%, процјена одступања = 3.467
или:
Тосканци 48.51% – Бјелоруси 31.80% – Украинци 19.68%, процјена одступања = 3.556

Оркадијци 60.90% – Тосканци 35.46% – Иранци 3.65%, процјена одступања = 5.067


Било би интересантно видети рез. аутосомалне неког I2a муслимана из Босне. :)

Потпуно йе небитно йе ли Муслиман (Србин, или ма койи други народ) И2а, Е1б1б или Й2б1, или ма коя друга хаплоскупина. Општа генетика му од тога неће зависити, биће у свих слична койи су из истога края. Значи, општа генетика много више зависи од края него ли од хаплоскупине. Тако ће Й1 Србин из западне Босне или из Крайине бити примѣтно "сѣверноевропскийи" од И2а или Р1а Србина са Косова. Йер се општа генетика стиче од свих прѣдака, а не само по мушкой лози.
Што се Муслиманъ тиче, и мене веома занима их генетика, али йош нѣсам нашао нийедан њихов ФТДНА или 23АндМе налаз. Надам се да ће се наћи койи у скоро.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

mladjo

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #6 послато: Мај 07, 2014, 11:08:26 поподне »
Да се и ја прикључим:

« Последња измена: Април 04, 2017, 11:05:13 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #7 послато: Мај 07, 2014, 11:46:41 поподне »
Да се и ја прикључим:



Млађо, сад видјех на свом налогу на ФТДНА да смо генетски рођаци. Тамо пише да смо 3-5 cousins, што значи да су нам чукундеде били браћа (или чукунбабе сестре). Иначе, ти си ми други генетски рођак по блискости, који ми Family Finder показује. Први је Србин из Херцеговине, који сад живи у Канади. Имали смо преписку и иако нисмо лоцирали тачну особу која нас повезује, лоцирали смо његову бабу из Дрвара као вјероватну везу.

Ја, бар у задњих 200-300 година не знам да ми је неко поријеклом из Подриња и Зворника, односно поријекло ми је изразито крајишко, тако да остаје да ти вјероватно имаш неког из Крајине.
« Последња измена: Април 04, 2017, 11:05:27 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #8 послато: Мај 08, 2014, 01:12:25 пре подне »
Млађо, сад видјех на свом налогу на ФТДНА да смо генетски рођаци. Тамо пише да смо 3-5 cousins, што значи да су нам чукундеде били браћа (или чукунбабе сестре). Иначе, ти си ми други генетски рођак по блискости, који ми Family Finder показује. Први је Србин из Херцеговине, који сад живи у Канади. Имали смо преписку и иако нисмо лоцирали тачну особу која нас повезује, лоцирали смо његову бабу из Дрвара као вјероватну везу.

Ја, бар у задњих 200-300 година не знам да ми је неко поријеклом из Подриња и Зворника, односно поријекло ми је изразито крајишко, тако да остаје да ти вјероватно имаш неког из Крајине.


Ево баш сада и ја погледах...занимљиво.
Морам признати да нисам баш добро упознат како функционише ова врста теста и којом логиком треба интерпретирати добијене резултате...а видим да си ми ти веома близак  ;D.
Такође, ни мени није познато да је неко од мојих из Крајине...обзиром да је епицентар углавном подриње, но овај тест изгледа то демантује.
« Последња измена: Мај 08, 2014, 12:39:49 поподне млађо »

damyanovich

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #9 послато: Мај 08, 2014, 10:06:43 пре подне »
Prilažem svoje rezultate koji su meni iz onoga što znam o svojim precima takođe dosta logični. Treba napomenuti da je FTDNA naglasio i u opisu cluster-a i u toku webinara da Trans-Ural Peneplain obuhvata i oko polovine svih Nemaca i deo Finaca i deo baltičkih naroda i deo Skandinavije i tipično slovenske populacije, tako da je pogrešno interpretirati ga isključivo kao slovenski. Meni se on slaže i sa pruskim precima Nemcima i sa slovenskom migracijom na Jadran, a i sa jednom skandinavskom linijom (istorijski bliskom, nema veze sa muškom I-P109 linijom).

Obratili su posebnu pažnju na to da Nemci spadaju u dve relativno odvojene grupe: Trans-Ural Peneplain i European Coastal Plain, umesto da čine jednu homogeniju zasebnu celinu.

Siniša i ja smo takođe po svemu sudeći rođaci na Gedmatchu oko 7 generacija unazad.  :)

« Последња измена: Мај 08, 2014, 10:21:25 пре подне Синиша Јерковић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #10 послато: Мај 08, 2014, 10:25:16 пре подне »

Siniša i ja smo takođe po svemu sudeći rođaci na Gedmatchu oko 7 generacija unazad.  :)


Па рекох ли ја теби да си чисти Србин.

Иначе, сад сам први пут на твојим резултатима видио карту за Eastern Afroasiatic. То је отприлике подручје Палестине и Египта. Не знам зашто нису објавили карте за све кластере заједно са описима.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #11 послато: Мај 08, 2014, 10:34:52 пре подне »
Prilažem svoje rezultate koji su meni iz onoga što znam o svojim precima takođe dosta logični. Treba napomenuti da je FTDNA naglasio i u opisu cluster-a i u toku webinara da Trans-Ural Peneplain obuhvata i oko polovine svih Nemaca i deo Finaca i deo baltičkih naroda i deo Skandinavije i tipično slovenske populacije, tako da je pogrešno interpretirati ga isključivo kao slovenski. Meni se on slaže i sa pruskim precima Nemcima i sa slovenskom migracijom na Jadran, a i sa jednom skandinavskom linijom (istorijski bliskom, nema veze sa muškom I-P109 linijom).

Obratili su posebnu pažnju na to da Nemci spadaju u dve relativno odvojene grupe: Trans-Ural Peneplain i European Coastal Plain, umesto da čine jednu homogeniju zasebnu celinu.

Siniša i ja smo takođe po svemu sudeći rođaci na Gedmatchu oko 7 generacija unazad.  :)



Примећујем да за разлику од наших I2a и R1a овде практично и нема "домаће" генетике. Да ли ово значи су се припадници I1 групе много мање мешали са староседеоцима Балкана него Словени (I2a + R1a)?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #12 послато: Мај 08, 2014, 10:40:51 пре подне »
Примећујем да за разлику од наших I2a и R1a овде практично и нема "домаће" генетике. Да ли ово значи су се припадници I1 групе много мање мешали са староседеоцима Балкана него Словени (I2a + R1a)?

Небојша, I1 код Дамјановића је само једна линија, по мушкој линији, и она у укупном збиру аутосомалне днк и не мора да има неку велику улогу.

Са друге стране, Дамјановић сам није ништа говорио о свом поријеклу, тако да је свака анализа беспредметна. Колико сам га схватио, он име разнородно поријекло.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #13 послато: Мај 08, 2014, 10:43:29 пре подне »
Разумем ја то, али признаћете да је чудно што има 0% староседелачке генетике.

Ван мреже Милош Гентула

  • Уредник
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #14 послато: Мај 08, 2014, 11:07:12 пре подне »
Рођак мог рођака је и мој рођак!
Изгледа да су сви у некој рођачкој вези са Синишом па реко да се и ја прикључим.
Млађо ми је 5th Cousin - Remote Cousin, а преко њега значи и Синиша.  :)

Ево и мој резултат:




« Последња измена: Јануар 02, 2015, 12:19:02 пре подне админ »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #15 послато: Мај 08, 2014, 11:32:43 пре подне »
Рођак мог рођака је и мој рођак!
Изгледа да су сви у некој рођачкој вези са Синишом па реко да се и ја прикључим.
Млађо ми је 5th Cousin - Remote Cousin, а преко њега значи и Синиша.  :)

Ево и мој резултат:

Поздрав, Милоше.

Твоји резултати ми дјелују доста логично, чак се види и траг који је оставило наслеђе Y-dnk I1 P109. Кластер Northland.

Иначе резултати су доста слични мојима. С тим што ти имаш нешто мањи проценат старосједилачке медитеранске генетике, и умјесто ње скандинавске, коју ја не посједујем.

А да смо рођаци, то стоји ;)


mladjo

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #16 послато: Мај 08, 2014, 12:34:38 поподне »
Рођак мог рођака је и мој рођак!
Изгледа да су сви у некој рођачкој вези са Синишом па реко да се и ја прикључим.
Млађо ми је 5th Cousin - Remote Cousin, а преко њега значи и Синиша.  :)

Ево и мој резултат:

Здраво Милоше,
географски гледано, ја и ти смо веома близу, па с тога и не чуди да нека спона постоји  ;), док веза са Крајином је право откриће...мораћу да мало дубље анализирам лични родослов.
« Последња измена: Мај 08, 2014, 12:46:31 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #17 послато: Мај 08, 2014, 01:54:35 поподне »
Здраво Милоше,
географски гледано, ја и ти смо веома близу, па с тога и не чуди да нека спона постоји  ;), док веза са Крајином је право откриће...мораћу да мало дубље анализирам лични родослов.

Доста Крајишника, поготово из Поуња, насељено је у крају око Лознице (а то је близу Зворника) средином 19.вијека. Имали су и читава своја села. Има о њима у монографији о Јадру и Рађевини. Насељавали су их Обреновићи на пуста имања србијанских муслимана који су отишли у Босну. Можда ту треба тражити везу.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #18 послато: Мај 08, 2014, 08:19:57 поподне »
Разумем ја то, али признаћете да је чудно што има 0% староседелачке генетике.

Нема 0% старосѣделачке генетике, него йе то недостатак их рачунскога поступка. Генетика сѣвернога Срѣдоземља му йе поступком расплинута на двѣ сусѣдне области а са разних страна, те с тога стичемо погрѣшан утисак да Дамяновић има више анадолско-кавкаске генетике него ми остали. Поступак им йош нѣйе савршен.

То йе од прилике као у математици што рецимо брой 5 можемо прѣдставити као збирове различитих бройева.

15 = 7 + 8

али и

15 = 5 + 10

Е тако йе њему старосѣделачка генетика представљена као збир Западне Европе и Анадолийе.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Давор

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 49
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #19 послато: Мај 08, 2014, 08:42:50 поподне »
Мој резултат:


« Последња измена: Децембар 08, 2018, 11:41:18 поподне Amicus »