Аутор Тема: Митоманија  (Прочитано 66792 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Митоманија
« Одговор #160 послато: Децембар 20, 2017, 10:13:37 пре подне »
Смијешни су коментари на Јутјубу; аутохтонисти нити знају шта је хаплогрупа нити знају шта је снип, а гуслају како они све знају.  :D

Нaпaћeнoм cpпcкoм нapoду кojи je пpoшao кpoз cвe eкcпepимeнтe у XX и пoчeткoм XXI вeкa, oвa митoмaниja пpeдcтaвљa душeвну xpaну. Мнoгo je лeпшe зaмишљaти cвoje пpeткe кao виcoкe, виткe, витeзoвe, гapдиcтe цapa Душaнa, aутoxтoнe cтaнoвникe, кojи нa иcтoм мecту oбитaвajу xиљaдaмa гoдинa, нeгo кao oбичнe људe кojи cу ce бaвили cтoчapcтвoм и зeмљopaдњoм и бopили ce зa гoли oпcтaнaк...

Босанац

  • Гост
Одг: Митоманија
« Одговор #161 послато: Децембар 20, 2017, 10:28:10 пре подне »
Треба сви мало да попусте, истина је да Деретић и Шарић нису два луђака која желе да згрну милионе евра за ово што раде него имају свој став и аргумент.

Мени је смјешно што се сви аутохтонисти називају "митоманима", а шта сте сви ви други ако не митомани? Па све ваше теорије засноване су само на тренутном разумјевању људских миграција и генетике које познавање такођер може за коју годину бити проглашено потпуно погрешним.

Исто тако поборници теорија доласка славена на Балкан такођер нису објаснили нестанак Палео Балканских народа све приписали некаквим кугама и несрећама што је мало тешко за повјеровати такођер.



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Митоманија
« Одговор #162 послато: Децембар 20, 2017, 10:37:54 пре подне »
Треба сви мало да попусте, истина је да Деретић и Шарић нису два луђака која желе да згрну милионе евра за ово што раде него имају свој став и аргумент.


Кaд биx видeo нaзнaкe нeкoг apгумeнтa, нe би билo пpoблeмa; oвaкo видим caмo зaмeну тeзa, пpocипaњa из шупљeг у пpaзнo, пpecликaвaњe дaнaшњицe у пpoшлocт и вpeђaнe здpaвoг paзумa... Jeднocтaвнo нe пoзнajу мeтoдoлoгиjу и тo je пoчeтaк и кpaj пpичe, a cвe зapaд нeкe caмopeклaмe.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Митоманија
« Одговор #163 послато: Децембар 20, 2017, 11:58:23 пре подне »
Преко 23.000 посјетилаца за непуних 24 часа, није баш за подцијењивање, без обзира какво стручно мишљење можемо овдје чути о њему.
Слажем се. Фра је очито пикиран као нови "играч". Али, не бих се ја на његовом месту много играо, може да исцури неко његово друго "име" или идентитет ;)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Митоманија
« Одговор #164 послато: Децембар 20, 2017, 12:03:26 поподне »
Преко 23.000 посјетилаца за непуних 24 часа, није баш за подцијењивање, без обзира какво стручно мишљење можемо овдје чути о њему. Очито да је Порекло подигло рејтинг овоме момку, за кога нисам чуо до прије 10-так дана.

Тренутно је преко 25 000 , овај интервју ће вероватно бити међу пар најгледанијих од кад постоји Балкан Инфо.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Митоманија
« Одговор #165 послато: Децембар 20, 2017, 12:13:21 поподне »
Ево још веће митоманије!  :D

<a href="https://www.youtube.com/v/CxPwZRvFAEU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/CxPwZRvFAEU</a>

Ово је једно тридесети пут да тај шарлатан гостује код Теше (без претеривања).  :-\

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Митоманија
« Одговор #166 послато: Децембар 20, 2017, 02:02:38 поподне »
Кaд биx видeo нaзнaкe нeкoг apгумeнтa, нe би билo пpoблeмa; oвaкo видим caмo зaмeну тeзa, пpocипaњa из шупљeг у пpaзнo, пpecликaвaњe дaнaшњицe у пpoшлocт и вpeђaнe здpaвoг paзумa... Jeднocтaвнo нe пoзнajу мeтoдoлoгиjу и тo je пoчeтaк и кpaj пpичe, a cвe зapaд нeкe caмopeклaмe.

Саморекламе и врло уносног посла "продаје магле" продавањем књига које "откривају забрањену историју Срба".  ::) Мора се разумети да је њима то хлеб насушни и да они од тог бизниса врло лагодно живе, погледајте само колике тираже продају; очито постоји много необразованих или полуобразованих људи са комплексом ниже вредности који "цветају" када слушају или читају те баљезгарије, то им дође као нека врста анти-стрес терапије.  ;) Дакле када њих "радићевци" нападају, они не ударају само на њихове догме (у које је питање да ли и они заиста верују или је то све само бизнис и маркетинг), већ и на потенцијалне муштерије које им тиме одвлаче, услед тога такво бесно, нервозно и простачко, а опет невешто, пљување по њима (нпр. Деретићево "прекрштавање" САНУ-а у АНУС). Такође мислим да су већи део тих аутохтониста, ако не и сви, један удбашки пројекат обесмишљавања српске историје и, с тим повезано, гушења здравог српског патриотизма.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Митоманија
« Одговор #167 послато: Децембар 20, 2017, 02:05:48 поподне »
Преко 23.000 посјетилаца за непуних 24 часа, није баш за подцијењивање, без обзира какво стручно мишљење можемо овдје чути о њему. Очито да је Порекло подигло рејтинг овоме момку, за кога нисам чуо до прије 10-так дана.
Ево још веће митоманије!  :D

<a href="https://www.youtube.com/v/CxPwZRvFAEU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/CxPwZRvFAEU</a>

Ово је једно тридесети пут да тај шарлатан гостује код Теше (без претеривања).  :-\

Чуо сам да овако функционише гостовање код Теше:

Мирољуб Петровић, или неки други чудни лик, уплати новац Теши.
Теша га зове код себе у емисију да 2 сата прича о чему год хоће.
Госту је то добра рекла, јер ће се за њега чути надалеко.
Затим, гост органитује трибину на којој наплаћује улаз и продаје своје књиге.
Због гостовања код Теше, трибина буде јако посећена и зараде се велике паре.

Сад ћете видети кад овај лик почне да организује разноразне трибине.

Саморекламе и врло уносног посла "продаје магле" продавањем књига које "откривају забрањену историју Срба".  ::) Мора се разумети да је њима то хлеб насушни и да они од тог бизниса врло лагодно живе, погледајте само колике тираже продају; очито постоји много необразованих или полуобразованих људи са комплексом ниже вредности који "цветају" када слушају или читају те баљезгарије, то им дође као нека врста анти-стрес терапије.  ;) Дакле када њих "радићевци" нападају, они не ударају само на њихове догме (у које је питање да ли и они заиста верују или је то све само бизнис и маркетинг), већ и на потенцијалне муштерије које им тиме одвлаче, услед тога такво бесно, нервозно и простачко, а опет невешто, пљување по њима (нпр. Деретићево "прекрштавање" САНУ-а у АНУС). Такође мислим да су већи део тих аутохтониста, ако не и сви, један удбашки пројекат обесмишљавања српске историје и, с тим повезано, гушења здравог српског патриотизма.

Ех, био си бржи за минут. Док ја направим стотину ситних измена на својој поруци, оде воз.  ;D ;D
« Последња измена: Децембар 20, 2017, 02:08:18 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Митоманија
« Одговор #168 послато: Децембар 20, 2017, 02:11:12 поподне »
Чуо сам да овако функционише гостовање код Теше:

Мирољуб Петровић, или неки други чудни лик, уплати новац Теши.
Теша га зове код себе у емисију да 2 сата прича о чему год хоће.
Госту је то добра рекла, јер ће се за њега чути надалеко.
Затим, гост органитује трибину на којој наплаћује улаз и продаје своје књиге.
Због гостовања код Теше, трибина буде јако посећена и зараде се велике паре.

Сад ћете видети кад овај лик почне да организује разноразне трибине.

Ех, био си бржи за минут. Док ја направим стотину ситних измена на својој поруци, оде воз.  ;D ;D

Видео човек да је продаја магле у Србији права "златна кока" и решио да то искористи и да се "нафатира" док не буде касно.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Митоманија
« Одговор #169 послато: Децембар 20, 2017, 02:15:23 поподне »
Ево, већ су на фејсу присталице разних аутохтониста почеле да деле Шарићев интервју. И наравно са одушевљењем коментаришу. Без жеље да било кога вређам, већина симпатизера Деретића, Мирољуба Петровића и сл. је необразована и без основних знања о националној историји. Већина њих није прочитала ни један рад било ког историчара који се бави националном историјом, чак ни један пасус из Ћоровићеве "Историје Срба" коју су редом делили уз све могуће новине у задњих 10 година. Ја разумем да је лакше одгледати снимак од сат времена на мрежи него читати стручну литературу али браћо, то није учење и стицање нових знања. Мене лично вређа када неко полу-писмен, ко је имао двојку из историје у основној школи мисли да зна више од мене који сам историчар. И вређа ме што сви мисле да могу да се баве историјом без стеченог званичног академског знања из историје или сродних наука. Не знам што неко од таквих не узме да са бави астрономијом или квантном физиком. То су исто врло интересантне науке.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Митоманија
« Одговор #170 послато: Децембар 20, 2017, 02:20:50 поподне »
Чуо сам да овако функционише гостовање код Теше:

Мирољуб Петровић, или неки други чудни лик, уплати новац Теши.
Теша га зове код себе у емисију да 2 сата прича о чему год хоће.
Госту је то добра рекла, јер ће се за њега чути надалеко.
Затим, гост органитује трибину на којој наплаћује улаз и продаје своје књиге.
Због гостовања код Теше, трибина буде јако посећена и зараде се велике паре.

Опа, нисам то очекивао од Теше.
Изгледа врло стидљив и наиван, а Теша испаде богами опасан играч.  ;D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Митоманија
« Одговор #171 послато: Децембар 20, 2017, 02:23:35 поподне »
Опа, нисам то очекивао од Теше.
Изгледа врло стидљив и наиван, а Теша испаде богами опасан играч.  ;D

Мора некако да се опреми студио.  ;D

Само, да не испадне да сви гости то раде; само ови што организују трибине на којима се добро зарађује.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Митоманија
« Одговор #172 послато: Децембар 20, 2017, 03:47:40 поподне »
Ево, већ су на фејсу присталице разних аутохтониста почеле да деле Шарићев интервју. И наравно са одушевљењем коментаришу. Без жеље да било кога вређам, већина симпатизера Деретића, Мирољуба Петровића и сл. је необразована и без основних знања о националној историји. Већина њих није прочитала ни један рад било ког историчара који се бави националном историјом, чак ни један пасус из Ћоровићеве "Историје Срба" коју су редом делили уз све могуће новине у задњих 10 година. Ја разумем да је лакше одгледати снимак од сат времена на мрежи него читати стручну литературу али браћо, то није учење и стицање нових знања. Мене лично вређа када неко полу-писмен, ко је имао двојку из историје у основној школи мисли да зна више од мене који сам историчар. И вређа ме што сви мисле да могу да се баве историјом без стеченог званичног академског знања из историје или сродних наука. Не знам што неко од таквих не узме да са бави астрономијом или квантном физиком. То су исто врло интересантне науке.

Прелетех на брзину преко коментара, ево како изгледа размишљање класичног аутохтонисте:

"сачувај боже која густина емисије, имам утисак да сам 4 књиге прочитао"

Ето како утисак може да завара, у бити вероватно није прочитао 4 књиге у целом животу...

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Митоманија
« Одговор #173 послато: Децембар 20, 2017, 04:50:39 поподне »
Прелетех на брзину преко коментара, ево како изгледа размишљање класичног аутохтонисте:

"сачувај боже која густина емисије, имам утисак да сам 4 књиге прочитао"

Ето како утисак може да завара, у бити вероватно није прочитао 4 књиге у целом животу...
Класичан коментар таквих ликова. Као народ смо гадљиви на књиге, учење и знање. То се код нас никада није ценило. Лепо је Доситеј говорио: "Књиге, браћо моја, књиге, а не звона и прапорце". И ако је прошло више од 200 година ово и данас може да се поручи Србима, можда више него икада јер је огромна већина писмена, бар номинално. Али џабе кад је лакше ударати у звоно и дрндати прапорце.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Митоманија
« Одговор #174 послато: Децембар 20, 2017, 05:20:25 поподне »
Можда грешим, али рекао бих да је главни проблем то што наш народ не жели превише да се удубљује у материју, већ нам више леже овакве приче, где све звучи интересантно, где су наратори углавном пријемчиви широким народним масама и говоре језиком који сви разумеју.

Због тога ће овакви снимци увек имати више десетина/стотина хиљада прегледа, а тамо где неко од наших покушава да објасни нешто научним путем, још помиње разне ознаке хаплогрупа, подграна и сл., постоји одређена незаинтересованост, да не кажем отпор.

Ово не значи да треба имати конкретно циљну групу (само упућени у област, образовани, генетичари, историчари и сл.), али се прича вероватно мора некако прилагодити широким народним масама. Уколико је то циљ наравно.

Не кажем да наши људи то не раде добро, штавише, својски се труде да то звучи као нешто што је научно поткрепљено, а у исто време јасно "обичном" посматрачу, али ће изгледа увек већу пажњу на овим просторима добијати ови други.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Митоманија
« Одговор #175 послато: Децембар 20, 2017, 05:28:36 поподне »
Да, сензационализам је увек имао ширу публику у односу на научни и трезвени приступ који се трезвено износи, без жеље да се допадне или не допадне некоме. Они иду на сензационализам и однос публике за такве ствари и ове овде је исти као и код конзумената таблоидних новина, које се и највише продају и научних часописа који се најмање продају...Верујем да већина оних који одобравају та "открића" и остављају коментаре одушевљења , купују Курир или Ало новине, а таквих је највише...Ја их чак не би звао ни псеудоисторичарима , него "турбоисторичарима", јер је то турбофолк
« Последња измена: Децембар 20, 2017, 05:35:50 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Митоманија
« Одговор #176 послато: Децембар 20, 2017, 05:52:25 поподне »
Нaпaћeнoм cpпcкoм нapoду кojи je пpoшao кpoз cвe eкcпepимeнтe у XX и пoчeткoм XXI вeкa, oвa митoмaниja пpeдcтaвљa душeвну xpaну. Мнoгo je лeпшe зaмишљaти cвoje пpeткe кao виcoкe, виткe, витeзoвe, гapдиcтe цapa Душaнa, aутoxтoнe cтaнoвникe, кojи нa иcтoм мecту oбитaвajу xиљaдaмa гoдинa, нeгo кao oбичнe људe кojи cу ce бaвили cтoчapcтвoм и зeмљopaдњoм и бopили ce зa гoли oпcтaнaк...

Ovo je srž stvari.  Nisu Nijemci, Šveđani ili Slovenci manji mitomani od Srba, Hrvata ili Albanaca zbog neke genetske sklonosti, već zato što im društvo izgleda drukčije.  Prosječan čovjek na Balkanu je prošao kroz toliko toga zadnjih 30 godina da mu treba nešto pozitivno.  Kad ti recimo Grci osporavaju ime države, Bugari jezik, Srbi crkvu a Albanci fizički prostor, onda bar možeš biti drevna civilizacija i imati veze s najvećim antičkim vojskovođom. 

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Митоманија
« Одговор #177 послато: Децембар 20, 2017, 06:27:43 поподне »
Не кажем да наши људи то не раде добро, штавише, својски се труде да то звучи као нешто што је научно поткрепљено, а у исто време јасно "обичном" посматрачу, али ће изгледа увек већу пажњу на овим просторима добијати ови други.

Требало би некако да научимо Сорају и Станију да објашњавају мешану генетику, историју и лингвистику народу.
Ето решења!  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Митоманија
« Одговор #178 послато: Децембар 20, 2017, 06:31:45 поподне »
Можда грешим, али рекао бих да је главни проблем то што наш народ не жели превише да се удубљује у материју, већ нам више леже овакве приче, где све звучи интересантно, где су наратори углавном пријемчиви широким народним масама и говоре језиком који сви разумеју.

Због тога ће овакви снимци увек имати више десетина/стотина хиљада прегледа, а тамо где неко од наших покушава да објасни нешто научним путем, још помиње разне ознаке хаплогрупа, подграна и сл., постоји одређена незаинтересованост, да не кажем отпор.

Ово не значи да треба имати конкретно циљну групу (само упућени у област, образовани, генетичари, историчари и сл.), али се прича вероватно мора некако прилагодити широким народним масама. Уколико је то циљ наравно.

Не кажем да наши људи то не раде добро, штавише, својски се труде да то звучи као нешто што је научно поткрепљено, а у исто време јасно "обичном" посматрачу, али ће изгледа увек већу пажњу на овим просторима добијати ови други.
Баш зато треба направити уводни текст који би био на првој страни сајта Порекла, а зашто да не и видео где се лепо, разумљивим језиком каже: откривено је / претпоставља се / верује се да је први талас насељеника дошао са Блиског истока на Балкан,  из црноморских степа тада, прото-Грци тада, из правца Алпа Келти, након тога Германи, па Словени... из мог набрајања види се да нисам компетентан да сам напишем овакав чланак. По мом мишљењу овим би заитересовали шири круг људи. Наравно, немам илузије да би то побило ненаучне небулозе, али свакако треба радити на приближавању тематике широкој публици.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Митоманија
« Одговор #179 послато: Децембар 20, 2017, 09:10:08 поподне »
Да, сензационализам је увек имао ширу публику у односу на научни и трезвени приступ који се трезвено износи, без жеље да се допадне или не допадне некоме. Они иду на сензационализам и однос публике за такве ствари и ове овде је исти као и код конзумената таблоидних новина, које се и највише продају и научних часописа који се најмање продају...Верујем да већина оних који одобравају та "открића" и остављају коментаре одушевљења , купују Курир или Ало новине, а таквих је највише...Ја их чак не би звао ни псеудоисторичарима , него "турбоисторичарима", јер је то турбофолк
Naucni i trezveni pristup treba prezentovati na senzacionalisticki nacin i treba se truditi da se dopadne sirokim narodnim masama.
Kao kad bi se u Holivudu snimali filmovi sa poznatim glumcima i sa tematikom koja je kod nas naucno dokazana. Tek tad bi prosjecan Srbin(a takve treba) bio upoznat sa svojom istorijom.

Drustvo rodoslovaca i portal poreklo treba da angazuje oratora koji bi promovisao njihov stav i u ovakvim emisijama se uhvatio u kostac sa neistomisljenicima i izazivao ih na duel.

Nesto mi se cirilica pohabala pa pisem na latinici.