Аутор Тема: БиХ муслимани (генетика)  (Прочитано 75777 пута)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #320 послато: Мај 21, 2023, 08:05:34 поподне »
И код муслимана, као и код Срба, има генетички хетерогених родова. Углавном, једна хаплогрупа јесте изворна. Код Љубовића се за сада на два места јавља I2, на једном R1b. Раширен је то род, нека даља тестирања ће решити дилему. Изгледније је да су I2.
Ристо Милићевић и Љубо Михић и нису толико релевантни код тумачења херцеговачких родова. И у вези Љубавића су преузели из старијих и релевантнијих извора, па те треба пратити.
Ти извори кроз разна предања  и пјесме јасно кажу да су невесињски Љубовићи један род, а дабарски други. За невесињске БДНКП каже да су R1b, а за дабарске је кроз бројне тестове СДНКП, Кашиковића и њихових огранака утврђено да су I2a. Томе у прилог иду тестови столачког и мостарског Љубовића који могу бити потомци дабарских јер су се ови највише исељавали и били бројнији. Невесињски Љубовићи су по предању скоро потпуно истријебљени.
Подаци о овоме се могу наћи у књизи "Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине".

Код истребљења невесињских се као спасиоц помиње Врљеш, а зна се да је он исти као Брењо и Бокић, а сви они као Угарци R1b. Можда ту нешто има?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #321 послато: Мај 21, 2023, 08:30:43 поподне »
Ристо Милићевић и Љубо Михић и нису толико релевантни код тумачења херцеговачких родова. И у вези Љубавића су преузели из старијих и релевантнијих извора, па те треба пратити.
Ти извори кроз разна предања  и пјесме јасно кажу да су невесињски Љубовићи један род, а дабарски други. За невесињске БДНКП каже да су R1b, а за дабарске је кроз бројне тестове СДНКП, Кашиковића и њихових огранака утврђено да су I2a. Томе у прилог иду тестови столачког и мостарског Љубовића који могу бити потомци дабарских јер су се ови највише исељавали и били бројнији. Невесињски Љубовићи су по предању скоро потпуно истријебљени.
Подаци о овоме се могу наћи у књизи "Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине".

Код истребљења невесињских се као спасиоц помиње Врљеш, а зна се да је он исти као Брењо и Бокић, а сви они као Угарци R1b. Можда ту нешто има?

Не знам ни та старија предања колико су уверљива. Мени из ове генетичке песпективе изгледа као да су Љубовићи изворно I2, а да је овај R1b резултат нека специфична прича. Зашто тако мислим. На страну што је I2-PH908 знатно чешчћа у том делу Херцеговине, него и хаплотип који поседује Љубовић није уопште типичан превише за те области. Штавише, не постоји нити једно ближе поклапање са до сада тестираним Србима и/или Бошњацима. Мало је чудно да бегови Љубовићи нису оставили више потомака с обзиром да су били утицајна и разграната породица.

Иначе не припадају Угарцима R1b.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #322 послато: Мај 21, 2023, 08:34:02 поподне »
Словени преко 70%,има ли која регија јачу словенску компоненту?

Ozren i okolina bit trebalo da je oko 65% ? Inače vrv zapadna hercegovina možda ima i preko 70%.

Ван мреже Слобо

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #323 послато: Мај 22, 2023, 05:15:12 пре подне »
Не знам ни та старија предања колико су уверљива. Мени из ове генетичке песпективе изгледа као да су Љубовићи изворно I2, а да је овај R1b резултат нека специфична прича. Зашто тако мислим. На страну што је I2-PH908 знатно чешчћа у том делу Херцеговине, него и хаплотип који поседује Љубовић није уопште типичан превише за те области. Штавише, не постоји нити једно ближе поклапање са до сада тестираним Србима и/или Бошњацима. Мало је чудно да бегови Љубовићи нису оставили више потомака с обзиром да су били утицајна и разграната породица.

Иначе не припадају Угарцима R1b.

Da, zato i upitah prije koji mjesec, Vas koji se bolje razumijete u genetiku  a na temi Bosnjacki DNK Projekat, da li ima neka veza Ljubovica sa Ugarcima a sve u vezi sa predanjima iz knjige o Orlovicima (Andrije Luburica). "Ljuban Ružić od koga nastade čuvena muslimanska porodica Ljubović" ... Dakle, nisu Ugarci...

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #324 послато: Мај 22, 2023, 02:39:53 поподне »
U kojim granama u okviru PH908 ima proporcionalno najviše BiH Bošnjaka?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #325 послато: Мај 22, 2023, 04:20:16 поподне »
Не знам ни та старија предања колико су уверљива. Мени из ове генетичке песпективе изгледа као да су Љубовићи изворно I2, а да је овај R1b резултат нека специфична прича. Зашто тако мислим. На страну што је I2-PH908 знатно чешчћа у том делу Херцеговине, него и хаплотип који поседује Љубовић није уопште типичан превише за те области. Штавише, не постоји нити једно ближе поклапање са до сада тестираним Србима и/или Бошњацима. Мало је чудно да бегови Љубовићи нису оставили више потомака с обзиром да су били утицајна и разграната породица.

Иначе не припадају Угарцима R1b.

За сада имамо резултат тог R1b невесињског Љубовића. Какав год био морамо га узети у обзир.

Претпоставка да су невесињски Љубовићи изворно I2 је могућа, али не мислим да је ријеч о истом роду као и дабарски, односно Кашиковићи.

Као што рекох дабарски Љубовићи су се исељавали ка Стоцу и Мостару, па оба резултата могу припадати њима.

Уосталом, да би добили колико толико неку потврду, ваљало би доћи до података код све тројице тестираних Љубовића и сазнати одакле су се доселили.