ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Научни радови о генетици савремених популација

(1/4) > >>

drajver:
Нисам нашао на форуму тему на којој би се постављале информације о генетици савремене попуалације, па је отварам.

Данас је на Biorxivu објављен препринт рада "The Genomic History of the Middle East". Урађено је секвенцирање цијелог генома за 137 појединаца широм Блиског истока (арапски дио), од тих 137 је 79 мушких генома. У овом препринт материјалу, колико сам видио нема извучених Y-ДНК,а вjeрујем да би управо то могло бити од интереса за наше српске блискоисточњаке. Поготово јер се ради о геному, могло би бити и утицаја на филогенетска стабла неких хаплогрупа. Сирови подаци такође још нису објављени, али није згорег прочитати основне информације о истраживању. Овдје су линкови:

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.10.18.342816v1.full.pdf
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.10.18.342816v1.supplementary-material

Abstract
The Middle East is an important region to understand human evolution and migrations, but is underrepresented in genetic studies. We generated and analysed 137 high-coverage physically-phased genome sequences from eight Middle Eastern populations using linked-read sequencing. We found no genetic traces of early expansions out-of-Africa in present-day populations, but find Arabians have elevated Basal Eurasian ancestry that dilutes their Neanderthal ancestry. A divergence in population size within the region starts before the Neolithic, when Levantines expanded while Arabians maintained small populations that could have derived ancestry from local epipaleolithic hunter-gatherers. All populations suffered a bottleneck overlapping the archaeologically-documented 4.2 kiloyear aridification of the area, while regional migrations increased genetic structure, and may have contributed to the spread of the Semitic languages. We identify new variants that show evidence of selection, some dating from the onset of the desert climate in the region. Our results thus provide detailed insights into the genomic and selective histories of the Middle East.

Милош:
Изгледа да се у овом истраживању користио најновији метод: 10хGenomics Chromium Linked Read Sequencing. Иначе ову врсту секвенцирања користи кинеска фирма BGI (Beijing Genomics Institute).

Код овог најновијег секвенцирања изгледа да ће се доћи до онога, што сви ми, који смо у овим генетичко-генеалошким круговима свакодневно, сањамо. Да ће се моћи препознати мутација, било СНП или СТР, у свакој генерацији. Видећемо како ће све то изгледати у будућности.

Ми са ових простора немамо обичај да вршимо тестирања у овој компанији, али колико видим и цена ове врсте секвенцирања генома, биће врло повољна, у односу шта пружа.

Милош:
Не знам да ли се овде ради о прилиминарним резултатима Y хромозома, али за сваки случај поставићу овде.





нцп:
Милоше два питања јер се не сналазим:

Да ли је ово само о Јемену (што сте прво пренели) тј. не знам да ли да пратим по бојама или како већ? Помиње се и Сирија.
 
И да ли је случајно у преношењу испуштена Ј2 или није нађена код испитаника?

Милош:

--- Цитат: на Црвeњском путу  Октобар 20, 2020, 08:20:10 пре подне ---Милоше два питања јер се не сналазим:

Да ли је ово само о Јемену (што сте прво пренели) тј. не знам да ли да пратим по бојама или како већ? Помиње се и Сирија.
 
И да ли је случајно у преношењу испуштена Ј2 или није нађена код испитаника?

--- Крај цитата ---

Да, по боји и називу узорка. Мада фали још 20-ак. Спомиње се Јемен, Оман, Сирија, УАЕ, Сауди Арабија, Ирак...

Не знам да ли је нађена Ј2, јер као што рекох, фале неки резултати. Видим да и на другим местима где се дискутује о овом раду, постављају исто питање.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију