ДНК порекло > Историја и генетика

Анти

<< < (2/3) > >>

archduke:
Приметио сам да се карте распрострањеност Анта у вековима пре 6. угрубо поклапају са картама веће заступљености I2 хаплогрупе. Шта мислите о могућој повезаности?

drajver:

--- Цитат: archduke  Новембар 10, 2021, 07:54:04 поподне ---Приметио сам да се карте распрострањеност Анта у вековима пре 6. угрубо поклапају са картама веће заступљености I2 хаплогрупе. Шта мислите о могућој повезаности?

--- Крај цитата ---

Не би се то баш могло рећи. Највиши проценти I2-Y3120 у источној Европи (Полесје и Буковина), су ван антских културних зона. Међутим, не бих искључио присуство неких подграна I2-Y3120 међу Антима.

archduke:
Можда је та подела на Словене и Анте чисто политичка. Мислим можда је требала да укаже на неку, што би се модерно рекло, политички реалност ис перспективе Источног Рима

archduke:
Можда је @сунце на правом трагу. Можда су Словени потчињени или у савезу са Готима били звани Анти а ови другу не.?

drajver:

--- Цитат: archduke  Новембар 12, 2021, 08:30:47 поподне ---Можда је @сунце на правом трагу. Можда су Словени потчињени или у савезу са Готима били звани Анти а ови другу не.?


--- Крај цитата ---

--- Цитат: archduke  Новембар 12, 2021, 08:24:24 поподне ---Можда је та подела на Словене и Анте чисто политичка. Мислим можда је требала да укаже на неку, што би се модерно рекло, политички реалност ис перспективе Источног Рима

--- Крај цитата ---

Подјела на Склавине и Анте није политичка. Те два народа су и археолошки препознатљиви по својим културама: Прашкој и Пенковској. Имали су заједнички коријен у протословенској Зарубињецкој култури на прелазу два миленијум и отуд и један и други народ можемо сматрати словенским тј. словенојезичним. Међутим, њихов развојни пут је, након распада те првобитне протословенске заједнице, ишао у два различита смјера. Око Средњег Дњепра се формирала Кијевска култура, а из ње су проистекле Пењковска (антска) и Колочинска (југозападна Русија)култура. Истовремено се у Полесју и западној Украјини формирала протопрашка култура Склавина (зовем их овако да би их разликовали од општег словенског имена које обухвата и Анте) из које се касније издвојила Прашка култура.  Значи Анти и Склавини су имали заједнички словеснки коријен, говорили су међусобно разумљивим језиком, али су се као заједнице раздвојили још у 1. вијеку наше ере.

Анти по свом географском положају, јер су настањивали шумско-степски појас данашње Украјине и Молдавије, јесу претрпјели одређене утицаје готске черњаховске културе и сарматске културе јужноруских степа, међутим то је било само на нивоу културолошког утицаја и није мијењало словенски карактер антске културе.

Анти су и први словенски народ којег биљеже историјски извори за период 4. вијека. Остао је запис о сукобу Анта са Готима код Јорданеса везан за 370-те године. Антског владара Божу са још 70 поглавица су након пораза, Готи разапели на крст. Након повлачења Гота са југа данашње Украјине, Анти за њима попуњавају празан простор. Касније током 6. вијека, Анти су први од Словена ступили у контакт са Ромејима на Доњем Дунаву. Касније су их Авари сасвим подчинили и како се види по археолошким налазима, значајан број Анта се са Аварима населио у Панонији. У том периоду забиљежени су и сукоби Анта са источним Склавинима.

Потомака Анта би данас највише могло бити међу Украјинцима (централна Украјина), Молдавцима, Румунима, Бугарима, Србима, Хрватима и посебно Мађарима, јер ми се чини да су на простору Панонске низије били бројнији него јужно од Саве и Дунава.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију