Порекло становништва > Црна Гора

Непријатељска глава као ратни трофеј у Црној Гори

(1/12) > >>

Nebo:
Табља је никад довршена кула на Цетињу, више Цетињског манастира, која је изграђена у време владике Петра II Петровића, а требало је да служи као последња одбрана Манастира и владичиног двора.



Како Турци никад више ни нису допрли до Цетиња, кула никад није имала борбену функцију, па су је Црногорци искористили за излагање одсечених глава турских војника и башибозука. Овај обичај је преузет од Турака, који су одсечене црногорске главе истицали на зидинама утврђених градова (Никшић, Спуж, Колашин, итд), а у сврху застрашивања околног црногорског становништва. Табља на Цетињу није имала кога да застраши, осим да згражава странце, - дипломате, војне посленике и друге, који су боравили на Цетињу. А на Табљи је увек било трофеја.

Трофејно одсецање главе убијеног непријатељског војника понекад је замењивано одсецањем уха или носа, кад би одсецање главе захтевало превише времена, а борба још била у току. Осим у сврху ратног треофеја, непријатељска глава је, уједно, била и доказ о извршеном ратном успеху.

Остала је запамћена анегдота да је француски маршал Мармон, приликом преговора о примирју с владиком Петром I, у рату између Наполеонове војске и Црногораца 1806/7. године, приговорио владики да су његови ратници дивљаци, јер одсецају главе убијеним непријатељским војницима. На то му је владика смирено одговорио: називате нас дивљацима зато што одсецамо главе убијеним непријатељским војницима, ви који сте одсекли главе сопственом краљу и краљици!?

Елем, Табља је била мање-више стално „искићена“ неких 30-ак година, док књаз Никола, у јеку Вељег рата 1876. године, није донео забрану одсецања глава убијених непријатеља. Ова одлука изазвала је велико незадовољство међу црногорским ратницима, али - књажева се морала поштовати. Тада је Табља сасвим изгубила функцију.

Овај морбидни објекат срушен је 1937. године. 

Nebo:
Написах мало о Табљи и варваским обичајима као уводно слово за преглед црногорских јунака, својеврсну табелу учинка - броја посечених турских глава на који сам налетео на мрежи:

http://www.sedmica.me/crnogorci-koji-su-posjekli-najvise-turskih-glava/

Аутор је, очито, овде убацио и неколико Херцеговаца, па чак и двојицу устаничких војсковођа из Србије - Зеку Буљубашу и Танаска Рајића. И, док се за првог може рећи да је барем пореклом из Црне Горе, за Танаска се, колико знам, не зна за неко даље порекло (?).

Jelic:

--- Цитат: Nebo  Јул 03, 2017, 02:58:09 поподне ---Написах мало о Табљи и варваским обичајима као уводно слово за преглед црногорских јунака, својеврсну табелу учинка - броја посечених турских глава на који сам налетео на мрежи:

http://www.sedmica.me/crnogorci-koji-su-posjekli-najvise-turskih-glava/

Аутор је, очито, овде убацио и неколико Херцеговаца, па чак и двојицу устаничких војсковођа из Србије - Зеку Буљубашу и Танаска Рајића. И, док се за првог може рећи да је барем пореклом из Црне Горе, за Танаска се, колико знам, не зна за неко даље порекло (?).

--- Крај цитата ---

Рајићи 15 к. Слава св. Ђурђиц. Стара породица. Њихов предак Атанаско Рајић помиње се као сведок у једној тапији из 1798. г. (Финансије I. ст. 784.). Рајићи не знају порекло, али има Рајића у Гледићу (Гружа) и они веле да се њихов чукундеда доселио из Пипера у Велење (Новопазарски Санџак) па одатле они дошли у Гледић а ови Рајићи у Страгаре (Гружа, ст. 205). Само не славе исту славу; Рајићи у Гледићу славе св. Аранђела. По подацима које ми је дао г. Ускоковић, има Рајића у Бањици (трнавски, чачански) где су дошли из Гуче (драгачевски) у почетку 18. века. И у Гучи има Рајића а ту су дошли из Косатице код Нове Вароши. Ови славе св. Ђурђиц и они причају да су од њих одсељени Рајићи у Страгарима. Међутим наши Рајићи ништа не знају о овим својим рођацима.

http://www.poreklo.rs/2013/08/16/poreklo-prezimena-varos-stragari-kragujevac/

Можда порекло из Црне Горе ипак није искључено.

Nebo:
1.Вук Брајотић……………..….74 (Васојевићи)
2.Милан Глигоријевић……..50 (?)
3.Петко Ковачевић……….….40 (Гацко)
4.Кењо Јанковић…………..….37 (Цеклин)
5.Стеван Миловић………..…..34 (Бањани)
6.Новак Јововић…………..…..33 (Озринићи)
7.Ћетко Ераковић………..……29 (Бањани)
8.Ђуро Ђукановић…………....25 (Цуце)
9.Савић Божовић…………...…24 (Пипери)
10.Новак Вујадиновић…….…24 (Кучи)
11.Јован Ракочевић…………..24 (Морача)
12.Драго Ковачевић………..…22 (Грахово)
13.Перо Дрљевић…………..….20 (Морача)
14.Саво Масловарић……….…18 (Васојевићи)
15.Вук Попивода…………....…18 (Бјелице)
16.Милија Милошевић……….18
17.Ђорђе Петровић…………...18 (Његуши)
18.Крсто Николић……………...18
19.Савић Калуђеровић…….…18 (Бјелопавлићи?)
20.Видак Копривица………..…18 (Бањани)
21.Вукота Ђукић……………...…17
22.Божо Крстајић…………..…..16 (Дробњак)
23.Филип Мандић……………....15
24.Вукота Мрваљевић…….….15 (Озринићи)
25.Дука Канкараш……………...15 (Голија)
26.Милован Стијовић…...……14 (Васојевићи)
27.Ђикан Радов……………….....14 (Озринићи?)
28.Божо Вукановић………...….14 (Пипери?)
29.Јоко Полексић…………….....13 (Дробњак)
30.Мијат Котлица…………….....13 (Ускоци - Кучи)
31.Дмитар Арсовић………...…..13 (Кучи)
32.Милић Ђукановић……...…..13 (Цуце?)
33.Рашо Вујовић…………….......12
34.Вучета Радовић…………......12
35.Богдан Никчевић……....……12 (Пјешивци)
36.Ђукан Бурић……………......…10 (Озринићи)
37.Вук Лопичић……………......…10 (Цеклин)
38.Зелен Никчевић…………......10 (Пјешивци)
39.Радоје Ђукић…………......……10
40.Филип Ђурашковић……...…10 (Цеклин)
41.Зека Глигоријевић……….....10 (Зека Буљубаша?)
42.Драго Шоћ………………….........9 (Љуботињ)
43.Милош Марков……………........9
44.Мићо Глушчевић………….......8 (Матаруге - Прекотара)
45.Вук Лопушина……………......…8 (Ускоци - Требјешани)
46.Глигорије Мучалица……....….8 (Ускоци - Угреновићи)
47.Милош Драговић………….....…8
48.Рамо Јововић……………......…..8 (Озринићи)
49.Илија Зоњић……………….......…7 (Васојевићи)
50.Лука Драговић……………......…7
51.Никац Страхињић…………......7 (?)
52.Пеко Павловић…………….......…6 (Озринићи)
53.Ђуро Кусовац……………….........6 (Љуботињ)
54.Стојан Ковачевић………......…..6 (Гацко)
55.Мина Радовић……………….........5 (Морача)
56.Симо Терић…………………..........5
57.Миљан Вешовић………….......…5 (Васојевићи)
58.Никола Симовић……….......……5
59.Танаско Рајић……………........…5 (!?)
60.Митар Никчевић………….........5 (Пјешивци)
61.Ристо Манојловић………......….4 (Цуце?)
62.Трипко Џаковић………….......…4 (Шаранци)
63.Ђуро Попивода………….......….4 (Бјелице)
64.Бајо Пивљанин……………........4 (Пива)
65.Марко Миљанов………….......…4 (Кучи)
66.Гога Рашовић…………….......….4 (Кучи)

Nebo:
Да буде занимљивије, убацио сам и племена из којих су ови главосече, мада не знам баш за све одакле су пореклом, односно за неке од ових јунака никад нисам ни чуо. Ако неко зна, нека дода! Можда би било још занимљивије да им додамо и хаплогрупе.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију