Науке и научне дисциплине > Хералдика

Која је процедура да једно насеље добије званичан грб?

(1/2) > >>

Rimidalv:
Наслов теме све говори.
Овде би требало да се бавимо правним стварима, око одлука и надлежности.

Бакс:
Колико се мени чини, довољно је да Савет месне заједнице усвоји одлуку о грбу. Мислим да се тај орган зове Савет месне заједнице, али нисам баш сигуран.
Уколико је реч о општини, онда Скупштина општине треба да усвоји ту одлуку.

Amicus:

--- Цитат: Rimidalv  Март 24, 2017, 09:21:57 пре подне ---Наслов теме све говори.
Овде би требало да се бавимо правним стварима, око одлука и надлежности.
--- Крај цитата ---

Их... ;D Па обично се иде на конкурс, који распише надлежна јединица локалне самоуправе, а на који се онда јављају заинтересовани. Код нас обично ти конкурси пропадну, или победи неко рђаво решење. Након годину-две дана, јединица локалне самоуправе се обично сама обради неком од људи са конкурса, или чак и неком ко се није ни пријављивао на конкурс, и договори израду грба. Обично то буде неки познати хералдички уметник. И кад грб буде готов, следи тачка дневног реда усвајање грба, након чега ако буде изгласан, грб постаје званични симбол те јединице локалне самоуправе.

Бакс:

--- Цитат: Amicus  Март 24, 2017, 12:57:56 поподне ---Их... ;D Па обично се иде на конкурс, који распише надлежна јединица локалне самоуправе, а на који се онда јављају заинтересовани. Код нас обично ти конкурси пропадну, или победи неко рђаво решење. Након годину-две дана, јединица локалне самоуправе се обично сама обради неком од људи са конкурса, или чак и неком ко се није ни пријављивао на конкурс, и договори израду грба. Обично то буде неки познати хералдички уметник. И кад грб буде готов, следи тачка дневног реда усвајање грба, након чега ако буде изгласан, грб постаје званични симбол те јединице локалне самоуправе.

--- Крај цитата ---

Ја под "процедуром" мислио дословно само процедуру усвајања грба.  :o  ;D

Amicus:

--- Цитат: Бакс  Март 24, 2017, 04:46:45 поподне ---Ја под "процедуром" мислио дословно само процедуру усвајања грба.  :o  ;D
--- Крај цитата ---

Онда је довољан Закон о локалној самоуправи (чл. 14, 90, 91 и 92). :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију