ДНК порекло > Историја и генетика

Власи

<< < (149/206) > >>

сɣнце:
Source: Studii si Cercetari de Onomastica si Lexicologie . 2017, Vol. 10 Issue 1/2, p30-40. 11p.

Author(s): CARABAŞ, Dumitru

Abstract: The onomastics material that I will present shows us that Aromanian anthroponymy incorporates Bulgarian elements from the Balkan context amid which it has developed, in two stages: the profound or early one and the new or recent one. Living with the Bulgarians has been a long period, beginning with their arrival on these lands in the 7th century, and continuing to this day. The fact that Aromanian anthroponymy retained especially surnames, as influences of Bulgarian origin, shows that these loans were made officially, dating back to the old period, of the Vlach-Bulgarian Empire, continuing until now, at least as far as the Aromanians in Bulgaria are concerned. The loans from Slavic were made chiefly from southern Slavic and especially from Macedonian. The local Slavic influence, namely Serbian-Macedonian within the Yugoslavian space, Bulgarian in Bulgaria, is continuous and has different intensities from one location to another, from one social group to another, from one family to another, from one speaker to another.

https://web.p.ebscohost.com/abstract?direct=true&profile=ehost&scope=site&authtype=crawler&jrnl=20657161&AN=126664364&h=ZOrhkyoLuxk%2bu49g%2b8T6Zab5Zq7HEbce3gj5FTB50ZWjTFC9wWBvwLRZHF6q%2bBNz1Ik5JydQBvfZdU4T%2fuQD2Q%3d%3d&crl=c&resultNs=AdminWebAuth&resultLocal=ErrCrlNoProfile&crlhashurl=login.aspx%3fdirect%3dtrue%26profile%3dehost%26scope%3dsite%26authtype%3dcrawler%26jrnl%3d20657161%26AN%3d126664364

сɣнце:

--- Цитат: Небојша  Октобар 27, 2021, 08:45:15 пре подне ---Заправо је тако само међу Цинцарима из Румуније. На југу Балкана, на основу ово истраживања што имамо, R1a је заступљенија код Влаха/Грка него I2-M423. Нпр. код Цинцара из Штипа прелази 20%, у Грчкој Македонији (Nea Nikomedeia) такође преко 20%, у Тесалији (Sesklo/Dimini) 10.5%, a I2-P37 7%.

Више на:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1469-1809.2007.00414.x
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=638.msg101774#msg101774

--- Крај цитата ---

Уколико је тачно, да се словјенски елемент у Аромуна и Грка у генетском смислу огледа у доминантности R-M458 и R-Z280 (напротиву I-Y3120), значајним повезаностима се могу показати сљедећи податци:

1. Однако походы аваро-славянеких боевых отрядов продолжались и продолжались. Особенно крупными они были в 577–578 и 581 гг., когда войска Аварского каганата вторглись в глубь Империи. Сирийский хронист VI в. Иоанн Эфесский относительно вторжения 581 г. писал: «В третьем году после смерти Юстина царя и правления победительного Тиверия — вышел народ лживый (определение, традиционное в сирийской историографии при описании варварских народов) славяне. И прошли они стремительно через всю Элладу, по пределам Фессалоники и Фракии всей. Они захватили много городов и крепостей: они опустошали, и жгли, и захватывали в плен, и стали властвовать на земле и живут на ней, властвуя, как на своей собственной, без страха, в продолжение четырех лет… И они выучились воевать лучше, чем ромеи


Извор: https://historylib.org/historybooks/V--V--Sedov_Slavyane--Istoriko-arkheologicheskoe-issledovanie/29

2. У области Тракије - Хасково, преобладава R-М458 и над Р-Z280 и над I-Y3120, а горе Иоанн Еффесски каже, да је та навала Словијена населила Тракију, Солун и Грчку. То представља индицију, да је управо та Словјенска популација извориште словјенскога елемента у матриксу јужних Влаха.

сɣнце:

--- Цитат: Небојша  Октобар 27, 2021, 08:45:15 пре подне ---Заправо је тако само међу Цинцарима из Румуније. На југу Балкана, на основу ово истраживања што имамо, R1a је заступљенија код Влаха/Грка него I2-M423. Нпр. код Цинцара из Штипа прелази 20%, у Грчкој Македонији (Nea Nikomedeia) такође преко 20%, у Тесалији (Sesklo/Dimini) 10.5%, a I2-P37 7%.

Више на:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1469-1809.2007.00414.x
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=638.msg101774#msg101774

--- Крај цитата ---

У вези с тим, испод R-L1029

R-FT205939 tmrca 1100 ybp (Албанци)
R-Y133367 tmrca 1250 ybp (Албанци)

R-Y44160 tmrca 1350 ybp (Бугари и Румуни)

R-FT28527 tmrca 1550 (Срби и Румуни)

Из датога даје се закључити, да србски огранак није консеквенца инфлукса из бугарскога простора или обратно, но тачка додира потиче из времена пређе сеоба са простора лијеве обале Дунава. То ме наводи на помисао, да су Бугарски I-PH908 огранци посљедица истога контакта с лијеве обале Дунава.

При том су занимљиве горе наведене гране у Албанаца. Досадашња неодкривеност истих у Бугара отежава одгонетање питања, гдје су оне ушле у састав Албанаца.

Ивица Јовановић:
Здраво свима. Први пут пишем у овој теми. Ја сам Ивица Јовановић, село лесковац код Петровца на Млави. Влах. Тест у новогодишњој ДНК недељи је дао резултат Л70. Урадио сам Л24 панел код ЈСЕК лабораторије и ово је финални резултат:
J-Z40772. У истој грани као и најстарији познати дубоко тестирани семпл id:R136 пронађен на гробљу цркве у Риму а старости између 1450 и 1815 година. Од њега је старији само онај семпл из Виминацијума али је лабораторија код њега ишла само до Л70 и нису познате дубље гране, можда хоће једног дана. То истраживање је урадила Дејвид Рајх лабораторија (све сам се распитао, супруга ми је радила музеју Виминацијум), тако да то хоће ли или не бити дубљег тестирања зависи од њих. Што се J-Z40772 тиче он је готово ексклузивно јужно Европски, та грана је распрострањена од Јерменије до Португала а базални узорак је из Грчке. Ово је на неки начин финална потврда да је Л70 на Балкану резултат дисперзије у доба Рима, што је мом случају било мање више и очекивано јер припадам популацији која себе и даље назива Римљанима и говори влашки који је дериват вулгарног латинског. То би негде било то за сада. Објавићу и резултате теста целог генома када то будем урадио.

Небојша:

--- Цитат: Ivica Jovanovic  Август 14, 2022, 01:31:40 поподне ---Здраво свима. Први пут пишем у овој теми. Ја сам Ивица Јовановић, село лесковац код Петровца на Млави. Влах. Тест у новогодишњој ДНК недељи је дао резултат Л70. Урадио сам Л24 панел код ЈСЕК лабораторије и ово је финални резултат:
J-Z40772. У истој грани као и најстарији познати дубоко тестирани семпл id:R136 пронађен на гробљу цркве у Риму а старости између 1450 и 1815 година. Од њега је старији само онај семпл из Виминацијума али је лабораторија код њега ишла само до Л70 и нису познате дубље гране, можда хоће једног дана. То истраживање је урадила Дејвид Рајх лабораторија (све сам се распитао, супруга ми је радила музеју Виминацијум), тако да то хоће ли или не бити дубљег тестирања зависи од њих. Што се J-Z40772 тиче он је готово ексклузивно јужно Европски, та грана је распрострањена од Јерменије до Португала а базални узорак је из Грчке. Ово је на неки начин финална потврда да је Л70 на Балкану резултат дисперзије у доба Рима, што је мом случају било мање више и очекивано јер припадам популацији која себе и даље назива Римљанима и говори влашки који је дериват вулгарног латинског. То би негде било то за сада. Објавићу и резултате теста целог генома када то будем урадио.

--- Крај цитата ---

Хвала на информацији, Ивице. Веома важан резултат, будући да већи део српских J2a-L70 поседује сличан хаплотип, тј. вероватно припада истој подграни. У нашим крајевима је присутна и подграна J-Z2177. Пребацио сам Вас у J-Z40722, а касније ћу проверити ко све на основу маркера може припадати истом кластеру J-L70.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију