ДНК порекло > Историја и генетика

Захумски Лицики-посебно племе?

<< < (4/8) > >>

Жика:
Значи, за сада су Кадијевић и Миливојевић R1a Z280 L366 најбољи кандидати за могуће потомке Лицика.

Гргур:
Занимљиво,и сам сам дошао до сличне аналогије : Ликиније - хумски кнез Мирослав - Р1а Л366.Ја сам овај други Л366 са СДП.Наравно,све је у сфери претпоставки док се не појави још неко са сличним днк или док се неко не сети да уради днк тест моштију неког од Немањића.
Још нешто : име Ликиније ме снажно асоцира на Ликију прастару малоазијску српску покрајину (данашња Турска),о којој је писао Страбон и чији је главни град био Зрб или Срб на реци Србици.Ту је пронађен споменик Ксантос Стела на ком је клинастим писмом урезана : "Порука Србима".У Ликији је постојао и град Труса који Билбија везује за име Етрураца.У тој великој сеоби на Апенинско полуострво, која је ишла морским путем,један део Ликијаца је можда пристао и на Далматинску обалу.Постоји једна стара теорија и да су Тројанци после пада Троје стигли бродовима у Далмацију.

Муњени Ћелић:
Може ли проћи једна тема без Деретлија?

Сремац:

--- Цитат: Муњени Ћелић  Јануар 22, 2016, 10:46:08 поподне ---Може ли проћи једна тема без Деретлија?

--- Крај цитата ---
Изгледа да не може, јер су они "интердисциплинарни" :o

aleksandar I:

--- Цитат: Муњени Ћелић  Децембар 27, 2015, 08:30:00 поподне ---Још само да додам следеће индиције у вези Михајла и Лицика:
2) област Вишева која је као нахија постојала још и у 15. веку, а налазила се на изворишту Неретве (тек нешто северније од Заломске реке), а сигурно је имала тај назив и у 11. веку.

--- Крај цитата ---

Аутор је у посту који је претходио овоме написао да пустимо мало машти на вољу"

Михаило Вишевић и област Вишева. Ово што је написано у цитату је тачно. Да је област гдје извире Неретва у средњем вијеку називана Вишева, слаже се и М. Динић у својој књизи "Земље херцега Светог Саве". Датума 5. новембра 1425. поднесена је у Дубровнику тужба-supra Milorad Bieganouich de Viseva in Sagorie.  Загора је  подручје око Калиновика.

Ево и приказа. Стр. 209.



Па стр. 210,



Успут, када у својој књизи"De conversione Croatorum et Serborum", Тибор Живковић доказује тезу о Анастасију Библиотекару (теза мајка из Ј. Италије и грчког поријекла) као аутору изгубљеног списа DCS (видјети објашњење појма kastra oikumena) који је био основни извор за DAI К.Порфирогентa, код Михаила Вишевића мало одступа од те тезе. Пошто је Михаило Вишевић носио византијске титуле антипата и патрикија, аутор твди да је боравио и представљен патријарху и цару у Константинопољу.
Дакле у случају Михаила Вишевића, К. Порфирогенит се користио изворима из прве руке, односно архивом царске палате.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију