Аутор Тема: Презиме Галетин  (Прочитано 3044 пута)

Ван мреже galetin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Презиме Галетин
« послато: Август 24, 2016, 08:26:06 пре подне »
dobar dan, da li mi neko moze pomoci oko mog prezimena... ja zivim u Somboru, gde po meni, postoje dve linije prezimena GALETIN.. jedna slavi SV  JOVANA (20 januar) ,a druga SV GEORGIJA (6 maj), kojoj i ja pripadam, i nas je mnogo manje..  unapred HVALA
« Последња измена: Март 08, 2019, 08:10:45 поподне Зрно »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: prezime GALETIN
« Одговор #1 послато: Август 24, 2016, 11:07:25 пре подне »
dobar dan, da li mi neko moze pomoci oko mog prezimena... ja zivim u Somboru, gde po meni, postoje dve linije prezimena GALETIN.. jedna slavi SV  JOVANA (20 januar) ,a druga SV GEORGIJA (6 maj), kojoj i ja pripadam, i nas je mnogo manje..  unapred HVALA

А шта вас конкретно занима у вези вашег презимена?

Етимолошки, везу бисмо могли тражити у галети, називу за суви хлеб, округластог плоснатог облика, какав се некада користио на бродовима у нашем приморју, али и личном имену Галета, што је можда и вероватније, јер овог презимена срећемо у разним комбинацијама, Галета, Галетић, Галетовић, а сродна су му вероватно и презимена кој имају корен Гал-.

Било би корисно ако бисте написали откад најдаље памтите да сте у Сомбору, те да ли памтите одакле сте дошли у Сомбор?



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: prezime GALETIN
« Одговор #2 послато: Новембар 22, 2016, 11:33:31 поподне »
Сомборски Галетини су углавном са Буковачких салаша. Воде се као војвођански староседеоци. Чини ми се да ово презиме такође постоји у селу Сивац. Можда су то те две гране које имају различиту славу. Не знам детаље. Требало би испитати.

Ван мреже Jovan. Ns

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: prezime GALETIN
« Одговор #3 послато: Август 21, 2018, 11:56:34 поподне »
Ima nas i iz Zmajeva do duse mislim da je ostala tamo samo jedna porodica, a moji su se iz Zmajeva doselili u prvo u NS pa u Petrovaradin,. Jedan deo je ostao tamo a drugi se naselio u Kać. Slava nam je sv.Jovan.....a znam da Galetina ima i u Rumunuji... Pozdrav

Ван мреже Предраг/Срем

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: prezime GALETIN
« Одговор #4 послато: Март 08, 2019, 10:00:18 пре подне »
У монографији о Голубинцима аутора Ратка Рацковића има Галечића и лепа прича о њима.