Аутор Тема: Кресојевићи R1a-YP4278  (Прочитано 59637 пута)

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #20 послато: Јануар 09, 2017, 02:10:56 поподне »
Наставак:

Бабићи, каже да су се прозвали тако, пошто је један од браће био безбрк (ћосав), није имао браде ни бркова, те су се по њему његови потомци назвали - Бабићи. Свакако, када човек остари па још нема браде ни бркова, самим тим је сличан баби, то није никаква срамота, јер смо ми сви од бабе и имамо бабе.

Од ових Бабића, тј. од Бабића из Плане код Билеће је Емир Кустурица.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #21 послато: Јануар 09, 2017, 09:21:44 поподне »
Од ових Бабића, тј. од Бабића из Плане код Билеће је Емир Кустурица.

Писасмо о томе:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1754.msg36564#msg36564

Има неколико верзија Кустуричиног порекла. Ваљало би га наговорити да се тестира...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #22 послато: Јануар 09, 2017, 10:32:10 поподне »
Ја сам читао у негде да су Кустурице од неког Циганина из Бугарске

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #23 послато: Јануар 09, 2017, 11:18:04 поподне »
Писасмо о томе:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1754.msg36564#msg36564

Има неколико верзија Кустуричиног порекла. Ваљало би га наговорити да се тестира...
Нисам читао на тој теми о редитељима, па сам зато овдје написао. Пошто сам ја из Источне Херцеговине и у Билећи се зна за његово поријекло од Бабића из Плане. А са друге стране има један снимак гдје Емир Кустурица у Мећавнику говори о свом поријеклу и спомиње Бабиће као православне претке. У сваком случају би га ваљало наговорити да се тестира. Мислим да би он на то пристао, јер је и сам истраживао своје коријене. Мислим да је као резултат тога и вратио се у Православље.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #24 послато: Јануар 10, 2017, 09:36:51 пре подне »
Писасмо о томе:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1754.msg36564#msg36564

Има неколико верзија Кустуричиног порекла. Ваљало би га наговорити да се тестира...
Нисам читао на тој теми о редитељима, па сам зато овдје написао. Пошто сам ја из Источне Херцеговине и у Билећи се зна за његово поријекло од Бабића из Плане. А са друге стране има један снимак гдје Емир Кустурица у Мећавнику говори о свом поријеклу и спомиње Бабиће као православне претке. У сваком случају би га ваљало наговорити да се тестира. Мислим да би он на то пристао, јер је и сам истраживао своје коријене. Мислим да је као резултат тога и вратио се у Православље.
Кустурице се у попису 1701. појављују као власници кула и баштина. Очито су били дубоко инкорпорирани у османски државни систем тако да тешко могу бити потомци неког циганчета из Бугарске.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #25 послато: Јануар 10, 2017, 11:47:53 пре подне »
Кустурице се у попису 1701. појављују као власници кула и баштина. Очито су били дубоко инкорпорирани у османски државни систем тако да тешко могу бити потомци неког циганчета из Бугарске.

Тако је, ако су све Кустурице јадна фамилија, та фамилија сигурно није од неког бугарског циганчета.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #26 послато: Јануар 10, 2017, 02:48:22 поподне »
Према предању неки Авдија Бабић је довео циганина из Ћустендила, а друго предање каже да Арсланагића мост у Требињу саградио неки Бабић који се касније презвао у Кустурица. Читао сам на пар мјеста да су прије људи у Херцеговини и околини  мајсторе звали циганима, па предпостављам да је тај циганин уствари мајстор у овом случају нејмар(градитељ).
Иначе Куста је права људина, а и Србин!

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #27 послато: Јануар 10, 2017, 03:05:31 поподне »
Колико је Ивковић удаљен од Шаренца,Стајића,Цветковића,Стевановића, тј. када су имали заједничког претка? Има ли икаква теорија о поријеклу Кресојевића на основу генетских истраживања и предања?

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #28 послато: Јануар 12, 2017, 11:53:26 поподне »
Колико је Ивковић удаљен од Шаренца,Стајића,Цветковића,Стевановића, тј. када су имали заједничког претка? Има ли икаква теорија о поријеклу Кресојевића на основу генетских истраживања и предања?

Ивковић је тестиран на свега 37 маркера, што је премало за поуздано одређивање времена до најближег заједничког претка. Чак и 67 маркера може дати погрешну слику, као у случају Митина и мене. Међутим, Ивковићеви резултати се сасвим добро уклапају у род Шаренац-Кресојевић као што можете видети у табели коју сам поставио у једном од претходник постова.

Што се тиче порекла овог рода и везе са власима Кресојевићима, то је још упитно. У неким од породичних предања се заиста појављује презиме Кресојевић као старо презиме овог рода и помиње се порекло од породице која је била значајна (”кнежевска”) у источној Херцеговини пре доласка Турака. Такође, Јевто Дедијер у књизи ”Херцеговина” помиње Кресе у Билећи као поисламљене потомке Видака Шаренца из Кресовине код Прераца, као и презиме Кресо, забележено у Гнојници код Мостара као муслимане старином од Билећа из братства Шаренаца. На основу овога би се могло рећи да се међу Шаренцима назив Кресо (-јевић) јавља давно или се очувао од давнина, односно да није новијег датума. Подручје на коме живе Шаренци и Ивковићи такође одговара подручју на коме су у 14. и 15. веку забележени власи Кресојевићи. Према томе, директна веза између данашњег рода који овде означавамо као Шаренац-Кресојевић и средњовековних влаха Кресојевића је врло могућа али тешко доказива.

О власима Кресојевићима знамо понајвише из дубровачких архива. 23 фебруара 1371. се у писму Дубровчана њиховом посланику код Ђурђа Балшића помиње Красоје (Crassoe) као изасланик босанског бана (Твртка) који је у његово име преговарао са Требињцима и Дубровчанима (Codex Diplomaticus Regni Croatiae, Dalmatiae et Slavoniae, Загреб 1916.). У истом периоду се помиње име Красоје у вези неких ситних трговачких послова (1379, Acta et diplomata res Albaniae mediae aetatis illustrantia, Беч 1913.), што указује да је највероватније било више људи овог имена у области Дубровника и Херцеговине. Информације о власима Кресојевићима из дубровачких архива је лепо побројао Есад Куртовић у свом раду ”Сениори херцеговачких влаха”, који укључује и оригиналне латинске наводе. Први пут се помињу 1379: “Boguth Chersoeuich, Calomrch Mirçetich, Vlacchus Bogutcouich, Stiepan Mirçetich, Dabisius Boban, Goychus Chersoeuich morovlachi de catune Chersoeuich. Током 15. века се помињу више пута, са разним облицима имена: Cresouzi, de Icressoyeuich, Cresoeuich, de Cressoeuich, Criesoeuichi, di Chresoeuichi, de vlachis Chriesoeuichii. У то време су били вазали Косача. У документима из 1408. и 1415. се везују за Плану и Рудине, што одговара области одакле потичу породице из рода Шаренац-Кресојевић. Кресојевићи тј. Красојевићи су се нашли и у грбовнику Коренић-Неорића с краја 16. века (самим тим вероватно и у оригиналном Охмућевићевом грбовнику), мада је сам грб по свему судећи измишљен.




Тешко је данас наћи породице за које се са сигурношћу може тврдити да потичу од влаха Кресојевића. Недавно сам наишао на чланак о породици Красојевић-Каменаровић из Боке, који тврде да потичу од фојничких Красојевића.

http://www.heraldikasrbija.rs/sr-8/

Неки од њих сада живе у Београду. Било би занимљиво када би се тестирали.

Требало би обрадити пажњу на још једну ствар. Друштвени положај сточара-влаха је био много повољнији од положаја земљорадника-меропаха у средњем веку па су меропси били мотивисани да се прикључе власима, браком или на неки други начин. Закони који ограничавају или забрањују ову појаву сведоче да је до ње долазило. То је несумњиво утицало на словенизацију првобитно романофоних влаха, као и на диверзификацију њихове генетске структуре. Чак и ако претпоставимо да су поједини влашки катуни настали од једног рода, њима су се током времена вероватно прикључивале друге несродне породице. Тако се и за влахе Кресојевиће може претпоставити да нису били један род, тј. да нису сви потицали од једног заједничког претка. Предводници катуна, катунари, су обично долазили из једне породице па би се од њих као доминантног рода у катуну можда могла успоставити веза са данашњим потомачким породицама. 



Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #29 послато: Јануар 15, 2017, 09:35:46 поподне »
Драги УР4278,

Следеће недеље , боже здравља, тестираћемо и једног Зимоњића !

Позз
Драган

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #30 послато: Јануар 16, 2017, 02:09:07 пре подне »
Одлична вест Драгане.  :)

Уз резултате херцеговачког тестирања и резултат вашег Жерајића, ово би требало да јасно одговори на питање о истинитости предања о заједничком пореклу поменутих породица. Надајмо се да резултати неће закомпликовати ствари како често бива.  ;D


Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #31 послато: Јануар 18, 2017, 10:08:25 поподне »
Ја сам овај Ивковић који је унесен у табелу, али на FTDNA налогу ми се у децембру међу сродницима појавио Драгиша Ивковић, којег још нема у табели Српског ДНК пројекта. Не одговара ми на имејл, а било би га добро укључити. Може ли неко да оствари контакт са њим?

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #32 послато: Јануар 19, 2017, 01:51:36 поподне »
Ја сам овај Ивковић који је унесен у табелу, али на FTDNA налогу ми се у децембру међу сродницима појавио Драгиша Ивковић, којег још нема у табели Српског ДНК пројекта. Не одговара ми на имејл, а било би га добро укључити. Може ли неко да оствари контакт са њим?

Ја не могу да нађем тог другог Ивковића међу својим Y-DNA поклапањима. Али ако не одговара на ваше поруке и не видимо га у FTDNA пројектима, бојим се да нема начина да га укључимо овде.


Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #33 послато: Јануар 19, 2017, 02:57:06 поподне »
Интересује ме на колико маркера је Драгиша Ивковић радио тестирање и колику генетичку удаљеност има у односу на вас?


Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #34 послато: Јануар 19, 2017, 03:44:41 поподне »
Интересује ме на колико маркера је Драгиша Ивковић радио тестирање и колику генетичку удаљеност има у односу на вас?

Тестирао се на 37 маркера. Генетичка удаљеност 3 (са Стајићем ми је 2, са Д. Стевановићем и овим из Курска 3).


Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #35 послато: Јануар 19, 2017, 04:47:00 поподне »
Тестирао се на 37 маркера. Генетичка удаљеност 3 (са Стајићем ми је 2, са Д. Стевановићем и овим из Курска 3).

Хвала вам. Да, онда је вероватно један од ”наших” YP4278. Штета што не можемо сазнати више о њему. Можда вам ипак одговори са закашњењем или се прикључи R1a пројекту у неком моменту.

Ваш хаплотип је иначе интересантан јер је најближи модалном од свих до сада прикуљених (можете то видети у табели коју сам поставио раније). Од модала се на 37 маркера разликује на свега једној вредности. Зато вам FTDNA софтвер боље налази поклапања.


Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #36 послато: Јануар 25, 2017, 05:07:20 поподне »
Желим да вас обавестим да сам после дуготрајног трагања успео да пронађем писану везу између мојих Стевановића и Шаренаца. Наиме у књизи Фриедрицх-а С. Краусс-а "Slavische Volksforschungen" ( издање 1908 год.) на 375 страни пише да је писац узео једну народну епску песму од мог рођака из Угљевика Теше Богићевића . Тај Тоша му је пренео да је он од прадавних времена пореклом Шаренац.
Овим меилом само желим да вас охрабрим у даљем истраживању.

Поздрав
Драган Стевановић

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #37 послато: Јануар 26, 2017, 11:46:07 поподне »
Честитам Драгане. Тако то бива, када се човек најмање нада...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #38 послато: Јануар 26, 2017, 11:55:55 поподне »
Желим да вас обавестим да сам после дуготрајног трагања успео да пронађем писану везу између мојих Стевановића и Шаренаца. Наиме у књизи Фриедрицх-а С. Краусс-а "Slavische Volksforschungen" ( издање 1908 год.) на 375 страни пише да је писац узео једну народну епску песму од мог рођака из Угљевика Теше Богићевића . Тај Тоша му је пренео да је он од прадавних времена пореклом Шаренац.
Овим меилом само желим да вас охрабрим у даљем истраживању.

Поздрав
Драган Стевановић



Баш лепо! Свака част!

Волим овакве ствари да прочитам. :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Кресојевићи R1a-YP4278
« Одговор #39 послато: Јануар 31, 2017, 06:15:36 поподне »
Тестиран Зимоњић 8).
Чекамо.