Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Selo Graci

(1/14) > >>

Андрић:
Ovo selo je nekada pripadalo Zmijanju.
Naziv sela u 17.vijeku je glasio Plazica, drugim imenom Ponor.U popisima prije 1574 godine javlja se i treći naziv Gornje Ponikve.Ovo sam sazno od knjige koja se zove "Opširni popis bosanskog sandžaka iz 1604 godine,svezak 1-2".
Selo se u 19.vijeku zvalo Gradci.Vidi se po austrougarskoj karti iz 19.vijeka.
Prije prvog svijetskog rata i do drugog su se zvali Gornji Gradci, a od drugog svijetskog rata se zovu Gornji Graci.
U tom selu ima sledeća prezimena:
Andrić,Đurđevdan,porijeklom su iz Medne
Antić,Đurđevdan,porijeklom su iz Magaljdola
Amidžić,Nikoljdan,porijeklom negdje iz Ključa
Čegar,Jovanjdan,porijeklom sa Zmijanja
Budiša,Đurđevdan,porijeklom ?
Kaurin,Nikoljdan,porijeklom iz Dalmacije vjerovatno
Kićanović,Alimpijevdan,porijeklom iz Dalmacije, dalje porijeklo sa Zmijanja
Lazendić,Đurđevdan,porijeklom iz Podrašnice, a dalje porijeklo iz Crne Gore
Malešević,Jovanjdan,porijeklom iz Glamoča vjerovatno
Pejić,Nikoljdan,porijeklom iz Orahovljana
Radić,Đurđevdan,porijeklom iz Medne
Rožić,Nikoljdan,porijeklom ?
Serdar,Đurđevdan,porijeklom iz Dalmacije
Stančević,Alimpijevdan,porijeklom sa Zmijanja
Šipraga,Trivunjdan,porijeklom iz Dalmacije
Štrbac,Nikoljdan,porijeklom iz Dalmacije
Tomić,Nikoljdan,porijeklom ?
Vučković,Nikoljdan,porijeklom ?

Prema šematizmu iz 1882 godine još nije bilo sledeća prezimena, kojih danas ima u ovome selu:
Antić,Malešević,Serdar,Šipraga,Radić





Андрић:
Zaboravio sam jedno prezime:
Radumilo,Đurđevdan,porijeklom ?

Андрић:
 Gvero,Nikoljdan, porijeklom možda iz Dalmacije?

Лука:
Станчевићи у Горњим Грацима су извесно пореклом од Станчевића из Голубића код Книна који такође славе Алимпијевдан. Време досељавања у Граце ми није познато, али се највероватније ради о другој половини 19. века.

Највероватније је иста ситуација као код Станчевића и код презимена Штрбац у Горњим Грацима, и што се тиче места ранијег порекла (Далмација) и што се тиче времена досељавања. Станчевића је са Алимпијевданом као крсном славом, поред Граца, према шематизму било још и у Рекавицама код Бања Луке.

Занимљиво је презиме Чегар. По шематизму из 1882. године, локализовано је скоро искључиво на подручју Змијања и Бања Луке, а спомињу се по истом шематизму још и у Стекеровцима код Гламоча. Чегари би требало да су по мушкој линији сродни тестираним Петковићима из Прекаје и тестираним Тркуљама:


--- Цитат: Синиша Јерковић  Март 28, 2017, 09:54:21 поподне ---Петковићи у Прекаји код Дрвара су огранак Тркуља, а Тркуље су опет огранак рода Чегара који је по предању дошао из Далмације. наводно су се у Далмацији презивали Берић или Гојковић, а у предању се помиње и Дрниш. Чегари су поред Тркуља имали још неколико огранака: Агић и Јелић, а саме Тркуље поред Петковића још и Шкориће. Тркуља је било и у граховском и ливањском пољу, али и у Далмацији. Није искључено да се ради о роду који је из Босне прешао у Далмацију (помиње се Бања Лука у предањима), а затим се почетком 19. вијека враћао на подручје Босанске Крајине. Помиње се и наводно даље поријекло из Херцеговине.

--- Крај цитата ---

Дакле, и Чегари би могли бити пореклом из Далмације, али су свакако старији досељеници с обзиром да их у Босни има малтене на само једном географском подручју, а у Далмацији их уопште ни нема.

За остала презимена у Грацима за које си навео у свом посту да су по предању из Далмације ми не делује да је тако, тј. то се не може поузданије без тестирања утврдити.

Андрић:
Znam trebali bi se testirati.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију