Аутор Тема: Требава - насеља и порекло становништва  (Прочитано 14312 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #60 послато: Јун 11, 2020, 09:12:29 поподне »
На снимку моји баба, деда, стриц, рођаци...  :)

<a href="https://www.youtube.com/v/KaxP0RNRjUY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/KaxP0RNRjUY</a>

Сјајно што си ово нашао и поставио. Нисам знао за овај снимак. Сведочанство тог времена. :)



Ван мреже saranes

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #61 послато: Децембар 18, 2020, 08:37:17 поподне »
Поздрав људи!

Има ли неко неке предлоге где бих могла да нађем било какве информације (матичне књиге, писане књиге...) о Костајници и Товири (засеок Грапске Доње)?
Моја бака је девојачко Радовановић (слава св. Игњатије) из Костајнице и колико ми је причала Радовановићи су већ генерацијама у Костајници и околини. Зна ли неко да ли постоје неке црквене књиге, и уколико да - где би се оне могле чувати?

Прабака је Јевтић (слава св. Јован) из Товире, тек то не знам где бих почела тражити...

Хвала унапред! :)

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #62 послато: Децембар 18, 2020, 08:45:31 поподне »
Поздрав људи!

Има ли неко неке предлоге где бих могла да нађем било какве информације (матичне књиге, писане књиге...) о Костајници и Товири (засеок Грапске Доње)?
Моја бака је девојачко Радовановић (слава св. Игњатије) из Костајнице и колико ми је причала Радовановићи су већ генерацијама у Костајници и околини. Зна ли неко да ли постоје неке црквене књиге, и уколико да - где би се оне могле чувати?

Прабака је Јевтић (слава св. Јован) из Товире, тек то не знам где бих почела тражити...

Хвала унапред! :)

Не знам где сте и да ли имате прилику да одете лично али овде има контакт цркве:
https://www.eparhijazt.com/sr/200.srpsko---grapska.html

Ја и сам никако да нађем прилику да посетим те крајеве, али од цркве бих кренуо.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #63 послато: Децембар 19, 2020, 11:57:50 пре подне »
Поздрав људи!

Има ли неко неке предлоге где бих могла да нађем било какве информације (матичне књиге, писане књиге...) о Костајници и Товири (засеок Грапске Доње)?
Моја бака је девојачко Радовановић (слава св. Игњатије) из Костајнице и колико ми је причала Радовановићи су већ генерацијама у Костајници и околини. Зна ли неко да ли постоје неке црквене књиге, и уколико да - где би се оне могле чувати?

Прабака је Јевтић (слава св. Јован) из Товире, тек то не знам где бих почела тражити...

Хвала унапред! :)

Добродошала на форум, Саранес! :)

Пошто су то села одакле су и моји преци, укратко, књиге рођених од 1909-1945, и за Костајницу и за Грапску Доњу, налазе се у парохији Српско-грапској, у Грапској Доњој. Тамо се налазе и књиге умрлих за период 1897-1935, као и књиге венчаних за период 1897-1908. Посебно је вредно обратити пажњу на Домовник парохије Српско-грапске 1894-1903, од кога је најбоље почети истраживање.


Храм Вазнесења Господњег у Грапској Доњој

Ово је појединачни списак књига:

1. Матична књига рођених 1909-1912
2. Матична књига рођених 1913-1935
3. Матична књига рођених и крштених 1938-1945
4. Матична књига умрлих 1897-1912
5. Матична катица умрлих 1913-1935
6. Матична књига венчаних 1897-1908
7. Домовник парохије Српско-грапске

Остале књиге до 1945. године требало би да су после Другог светског рата пренете у матични уред у Грапску Горњу, али пошто је она 1992. године неселективно до темеља спаљена, питање је да ли је ишта од њене сачувано. Знам нпр. да је документација подручне основне школе, која у коју су ишла и деца из Грапске Доње, у целости уништена...

Наравно, црква је наставила да води матичне књиге и касније, али пошто је то новији период, оне нису доступне за истраживаче.

Овде имаш попис свечара с њиховим крсним славама за парохију Српско-грапску, које је направљен управо према подацима из Домовника парохије Српско-грапске.

https://www.poreklo.rs/2016/02/12/prezimena-i-krsne-slave-u-parohiji-srpsko-grapskoj/



Ван мреже zoran.tomanic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #64 послато: Фебруар 09, 2021, 02:00:01 поподне »
Поштовани,читајући ову тему о поријеклу презимена за подручје села Кожухе пронађох да су чланови породице Томанић изумрли и да нема никаквих информација за њих,морам да напишем да нас још има и славимо славу св.Јована крститеља 20. јануар.Иначе ако неко жели можда да оствари контакт са нама ми смо Томанићи који смо живјели у Вогошћи до егзодуса Сарајевских Срба 1996.године,а сада живимо у Сокоцу 4.члана!Поздрав за све