Аутор Тема: "Ендогено" кумство  (Прочитано 6454 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #20 послато: Септембар 13, 2017, 04:06:30 поподне »
Мени је занимљиво да се данас у Војводини правила за међуконфесионална кумства код православних венчања и крштења разликују од парохије до парохије. Негде траже да кум буде крштени православац а на другом месту је добољно само да је крштен. Чак знам за случајеве где су и некрштени атеисти кумовали на крштењу детета. Због тога се дешава да људи за обред венчања или крштења иду у друго место ако им је кум нпр. католик.
Данас ће ће свештеници у Херцеговини  вјенчати младоежењу католика без преласка на православље. Остало није дозвољено. Значи нема католика кумова, млада се мора покрстити, кум може бити само крштени православац.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #21 послато: Септембар 13, 2017, 04:25:58 поподне »
Данас ће ће свештеници у Херцеговини  вјенчати младоежењу католика без преласка на православље. Остало није дозвољено. Значи нема католика кумова, млада се мора покрстити, кум може бити само крштени православац.

Чек мало. Значи, младожења који се жени може бити католик у православној цркви на православном венчању, али кум не може?
Ово ми није баш најјасније.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #22 послато: Септембар 13, 2017, 04:38:28 поподне »
Чек мало. Значи, младожења који се жени може бити католик у православној цркви на православном венчању, али кум не може?
Ово ми није баш најјасније.
Тачно сам знао да ће неко реаговати.  Врло прозаичан разлог. Срба је у долини Неретве мало и тако се деси да наша дјевојка нађе момка Хрвата и они желе да се вјенчају у католичкој цркви. Међутим када тамо дођу, свештеник одбије да вјенча младу Српкињу ако се не покрсти, јер тако захтјева садашњи мостарски бискуп. Код неких дјевојака проради инат, па не желе да се покрсте а то искористе наши свештеници и вјенчају их у православној цркви.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #23 послато: Септембар 13, 2017, 10:26:44 поподне »
Да може се рећи да је то дубровачко залеђе. Село Глушци код Метковића, мада је мој ђед са друге стране границе у Херцеговини. Није чест случај али дешавало се, као што су се и дешавали мјешани бракови. Католици из дубровачког залеђа су били мало нетипични католици, са крсним славама, са доста српских односно народних имена. У метковским матицама је у првој половини 18 вијека забилјежено да православни кумују католицима.

Жив ми био! На једној другој теми смо се дотакли питања Домановића, којих има на Копаонику и у Шумадији. И једни и други славе Св. Враче али имају различито предање о пореклу. Шумадијски Домановићи, по предању вуку корене из Старог Влаха док исти на Копаонику, тврде да су у 18. веку досељени из Домановића код Пребиловаца. Сад, Дедијер је забележио само један православни род у Домановићима са другим славом, мислим да се зову Зелениковићи, ја ја сам негде у литератури и то скорашњој наишао на род, чини ми се Мирковића, који су у Пребиловце досељени из околине Стоца, а који славе ту славу, иначе ретку славу у Херцеговини данас.
Поред њих сам наишао још на Мисите у Кијев Долу и Драпиће са Пожарног.

Да ли случајно знаш за ове родове и нешто више о њима? Било би посебно занимљиво тестирати Мисите јер се сматрају за староседеоце и немају никаквог предања о даљем пореклу. Чини ми се да има још два три рода у Кијев Долу са истом славом...

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #24 послато: Септембар 13, 2017, 10:55:48 поподне »
Да ли случајно знаш за ове родове и нешто више о њима? Било би посебно занимљиво тестирати Мисите јер се сматрају за староседеоце и немају никаквог предања о даљем пореклу. Чини ми се да има још два три рода у Кијев Долу са истом славом...

Misite nemaju predaju o doseljavanju, ali su prilično sigurno doseljenici u Kijev Do i to ne tako davni.  Doseljeni su poslije 1733. godine, jer biskupski izvještanji Trebinjskih biskupa 1620-1733. u Kijevu Dole ne nalaze pravoslavnog stanovništva. 

S druge strane, u dubrovačkim izvorima imamo spomen Damjana Petrovog Misite iz Šćenova Dola 1682.  Iste godine se spominje isti Damjan, ali ovaj put piše da je iz Slivnice.   Ne mogu naći da u tim selima Obren Đurić-Kozić spominje Misite, ali i austrijske i jugoslavenske topografske karte tu prikazuju topinim Misite.

U svakom slučaju, ja sam prilično siguran da su Misite iz tog kraja par kilometara jugoistočno od Kijeva Dola doselili u sam Kijev Do.





Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #25 послато: Септембар 13, 2017, 11:00:08 поподне »
A sad vidim zašto ih Đurić-Kozić ne spominje.  Nije obrađivao taj kraj.  U Čopicama je 1991. bilo Misita.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #26 послато: Септембар 13, 2017, 11:12:52 поподне »
 Мисите су живјели у Будим Долу, одмах уз село Завалу. Има их одавно и у Тасовчићима.. Драпићи су готово сигурно власи Бобани.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #27 послато: Септембар 13, 2017, 11:16:34 поподне »
И да! Заборивих иако није толико битно. Мајка Војислава Шешељаа је од Мисита.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #28 послато: Септембар 13, 2017, 11:37:31 поподне »
A sad vidim zašto ih Đurić-Kozić ne spominje.  Nije obrađivao taj kraj.  U Čopicama je 1991. bilo Misita.
Обрен Козић био је парох у Горњем Храсну и умро је 1906. после дуге борбе са туберколозом. Очито је преузео задатак да за Дедијера обради Љубиње и Попово, али није до краја извршио наум.