Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224087 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1020 послато: Април 17, 2021, 05:53:20 поподне »
Чек генетика потврђује црногорски идентитет? Па којој то онда групи народа припадамо? Шта је онда Немачки идентитет, код њих су драстичне разлике између нпр запада и истока у генетици, па видим да нико никоме не спори да је Немац? И да ли је по Вама онда оправдан назив нуево Монтенегрина за нас источне Црногорце који се осећамо као Срби ,,Посрбице''?
Они који су нови Монтенегрини, за оно што су они, пребацују Србима да су они "нови"...Монтенегрини су нови, а Срби су они који нису то мењали...постоји само један континуитет у Црној Гори, а то је српски континуитет...ово друго је дисконтинуитет (тј. раздвајање од синонима Црногорац=Србин)...Срби из Црне Горе то не раздвајају, а Монтенегрини то раздвајају...и једнима и другима је Црна Гора њихова држава и нико ту није "нов"...идеје су те које су нове, тј. да код дела Црногораца, српство више није синоним за Црногорца...зато су они "Монтенегрини"
« Последња измена: Април 17, 2021, 06:02:47 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1021 послато: Април 17, 2021, 06:01:44 поподне »
Они који су нови Монтенегрини, за оно што су они, пребацују Србима да су они "нови"...Монтенегрини су нови, а Срби су они који нису то мењали...постоји само један континуитет у Црној Гори, а то је српски континуитет...ово друго је дисконтинуитет (тј. раздвајање од синонима Црногорац=Србин)...Срби из Црне Горе то не раздвајају, а Монтенегрини то раздвајају
Па ја то и мислим, али ми је чудна Бојанова констатација да Црногорски идентитет постоји и да генетика доказује то, па сам се питао ако постоји којој то онда групи народа припадамо. Да ли иједан примера ради Шваба из Штутгарта говори овом из Берлина да није Немац? Не, наравно, јер генетика је старија од нација. То што постоји нека генетска па и нека буде физичка разлика између запада и истока ЦГ, по мени не доказује ништа, то су све Срби, а сад ако неко хоће да буде нешто друго, његова ствар. Црногорци,Хрвати,Бошњаци и Македонци су вештачки створене нације зарад нечијег интереса који је много већи од онога што ми видимо.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1022 послато: Април 17, 2021, 06:06:24 поподне »
Па ја то и мислим, али ми је чудна Бојанова констатација да Црногорски идентитет постоји и да генетика доказује то, па сам се питао ако постоји којој то онда групи народа припадамо. Да ли иједан примера ради Шваба из Штутгарта говори овом из Берлина да није Немац? Не, наравно, јер генетика је старија од нација. То што постоји нека генетска па и нека буде физичка разлика између запада и истока ЦГ, по мени не доказује ништа, то су све Срби, а сад ако неко хоће да буде нешто друго, његова ствар. Црногорци,Хрвати,Бошњаци и Македонци су вештачки створене нације зарад нечијег интереса који је много већи од онога што ми видимо.
Ја бих пре рекао "нове" нације...оне су нове, али постоје...с тим што у средњем веку су постојали Срби, Хрвати, Албанци, Бугари, Грци..а становништво Црне Горе (раније Зете, Дукље) је било део српског корпуса ...док је напр. Краљ Твртко био краљ Срба (народ), Босне, Приморја (области)...као краљ Босне, само је Србе поменуо и области
« Последња измена: Април 17, 2021, 06:15:01 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1023 послато: Април 17, 2021, 06:06:42 поподне »
Имате право на своје мишљење свакако, али ваше речи само поттврђују моје запажање.  ;)
;D ;D ;D
Pojedini sa ove stranice bi pobijedili u rijaliti programima. Sta god kazes oni imaju svoju pricu
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1024 послато: Април 17, 2021, 06:26:42 поподне »
Па ја то и мислим, али ми је чудна Бојанова констатација да Црногорски идентитет постоји и да генетика доказује то, па сам се питао ако постоји којој то онда групи народа припадамо. Да ли иједан примера ради Шваба из Штутгарта говори овом из Берлина да није Немац? Не, наравно, јер генетика је старија од нација. То што постоји нека генетска па и нека буде физичка разлика између запада и истока ЦГ, по мени не доказује ништа, то су све Срби, а сад ако неко хоће да буде нешто друго, његова ствар. Црногорци,Хрвати,Бошњаци и Македонци су вештачки створене нације зарад нечијег интереса који је много већи од онога што ми видимо.

Све нације су у неку руку "вештачке" или друштвено-политичке творевине, само неке млађе а неке старије. Вероватно си хтео да кажеш да поменуте нације нису народи. О томе се може полемисати у случају Црногораца, Бошњака или Македонаца, али Хрватима се то не може оспорити. Они се помињу у историјским изворима када и Срби, тако да имају исто право да се назову историјским народом. У противном, неко би исто тако могао рећи да су и Срби вештачка творевина и да су то све само Стари Словени.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1025 послато: Април 17, 2021, 06:50:37 поподне »
Сјајни Горан Комар.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1026 послато: Април 17, 2021, 07:56:31 поподне »
;D ;D ;D
Pojedini sa ove stranice bi pobijedili u rijaliti programima. Sta god kazes oni imaju svoju pricu

Замолио бих вас, без ad hominem напада услед недостатка било какве аргументације.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1027 послато: Април 18, 2021, 09:57:05 пре подне »
Мене лично не чуди монтенегринско национално опредјељење у већем дијелу Старе Црне Горе и Црмнице. То је изворишно подручје државности Црне Горе и ту је јасно да се државни идентитет на један неприродан ( да не кажем противприродан) начин преметнуо у национални.

Далеко је занимљивије како се су се у монтенгринство преметнули Срби Старе Херцеговине: Дробњаци, Ускоци, Граховљани, јер и тамо колико видим има стабилних монтенегринских оаза.

Једно од објашњења би могла бити чињеница да су Црногорци и Црна Гора били високо на цијени код Херцеговаца генерално. Сјећам се кад сам још у прошлом вијеку био у  студентском истраживању  у једном херцеговачком селу, били смо у групи нас два "Босанца" (тако су нас Херцеговци крстили) , два Црногорца и две Србијанке. Нас два "Босанца" су третирали као два спадала ( не сви додуше), а Црногорци су добили сву част. Оно јест можда смо ми заиста били два спадала, али већ на почетку било је позитивних коментара домаћина према Црногорацима, а нама осталима шта остане. Мој утисак јесте био да постоји већа отвореност Херцеговаца према Црногорцима него према осталим дијеловима српског милета. У једну руку, има то и своју историјску и географску логику.

Да ономад Аустроугари у Босну не ујахаше, било би безбели данас монтенегрина и у Невесињу.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1028 послато: Април 18, 2021, 10:05:47 пре подне »
Мене лично не чуди монтенегринско национално опредјељење у већем дијелу Старе Црне Горе и Црмнице. То је изворишно подручје државности Црне Горе и ту је јасно да се државни идентитет на један неприродан ( да не кажем противприродан) начин преметнуо у национални.

Далеко је занимљивије како се су се у монтенгринство преметнули Срби Старе Херцеговине: Дробњаци, Ускоци, Граховљани, јер и тамо колико видим има стабилних монтенегринских оаза.

Једно од објашњења би могла бити чињеница да су Црногорци и Црна Гора били високо на цијени код Херцеговаца генерално. Сјећам се кад сам још у прошлом вијеку био у  студентском истраживању  у једном херцеговачком селу, били смо у групи нас два "Босанца" (тако су нас Херцеговци крстили) , два Црногорца и две Србијанке. Нас два "Босанца" су третирали као два спадала ( не сви додуше), а Црногорци су добили сву част. Оно јест можда смо ми заиста били два спадала, али већ на почетку било је позитивних коментара домаћина према Црногорацима, а нама осталима шта остане. Мој утисак јесте био да постоји већа отвореност Херцеговаца према Црногорцима него према осталим дијеловима српског милета. У једну руку, има то и своју историјску и географску логику.

Да ономад Аустроугари у Босну не ујахаше, било би безбели данас монтенегрина и у Невесињу.
Како су се преметнули? Па повластицама чиме другим.Како се добар дио Херцеговине преметнуо у хрватски идентитет. Како се вјековима премећемо у којекакве корпусе искључиво повластицама. Не говорим наравно о "хипнотисаним гомилама", то је други феномен.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1029 послато: Април 18, 2021, 10:38:20 пре подне »
Ево сад да се појави "неочекивана сила" и да гарантује Милу доживотну власт само да врати ЦГ под српско окриље он би колко сутра изашо у јавност и реко да референдума није ни било. Ови из четири нахије би га клели, не сви додуше, у Брдах би било и овако и онако а они херцеговци што су помагали прелом мозга би сад помагали ресет тог истог мозга на фаб. подешавања..Трагикомедија...

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1030 послато: Април 18, 2021, 11:29:51 пре подне »
Ево сад да се појави "неочекивана сила" и да гарантује Милу доживотну власт само да врати ЦГ под српско окриље он би колко сутра изашо у јавност и реко да референдума није ни било. Ови из четири нахије би га клели, не сви додуше, у Брдах би било и овако и онако а они херцеговци што су помагали прелом мозга би сад помагали ресет тог истог мозга на фаб. подешавања..Трагикомедија...
Ово је једна истина да истинитија не може бити. Ту можда главну улогу игра И1. Елем код нас у Црној Гори се генерално важи да су Шавничани и Жабљачани превртљиви да превртљивији не могу бити. И управо су они 90% ,,Црногораца у Београду''. По потреби Србују по потреби монтенегришу. Њих не воле ни Комити ни Срби много. Код осталих у ЦГ, поготово Брда и Стара ЦГ знаш или ваља или је шљам и знаш одмах на чему си без уздржавања. Случајно или не, Швабе и Холанђани на исти начин гледају на Скандинавце. Са Швабом знаш на чему си, са на пример Швеђанином час једно, час друго, нема конзистентности.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1031 послато: Април 18, 2021, 11:37:17 пре подне »
Једно од објашњења би могла бити чињеница да су Црногорци и Црна Гора били високо на цијени код Херцеговаца генерално. Сјећам се кад сам још у прошлом вијеку био у  студентском истраживању  у једном херцеговачком селу, били смо у групи нас два "Босанца" (тако су нас Херцеговци крстили) , два Црногорца и две Србијанке. Нас два "Босанца" су третирали као два спадала ( не сви додуше), а Црногорци су добили сву част. Оно јест можда смо ми заиста били два спадала, али већ на почетку било је позитивних коментара домаћина према Црногорацима, а нама осталима шта остане. Мој утисак јесте био да постоји већа отвореност Херцеговаца према Црногорцима него према осталим дијеловима српског милета. У једну руку, има то и своју историјску и географску логику.

Да ономад Аустроугари у Босну не ујахаше, било би безбели данас монтенегрина и у Невесињу.

Ово си потпуно у праву. Сматрам да су Црногорци заслугжили наклоност Херцеговаца током Херцеговачког устанка, па се потом народ "заљубио" у њих.  Међутим, већ данас су и Црногорци (монтенегрини) "осрамотили", па немају више третман код Херцеговаца који су имали. Да не помињем нападност и дрскост којом се истичу, а која не прија никоме.

"Босанци", а Богами и "Србијанци" и даље имају исти третман као крајем прошлог вијека.

Можда овај туризам нешто промјени.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1032 послато: Април 18, 2021, 11:42:45 пре подне »
Прије него напишем дужи коментар, одговорите ми како то култ Ивана Црнојевића на Цетињу и околини може бити темељ за неку засебност народа који живи у авнојевској ЦГ?
Постоји мноштво култова на српском етничком простору који су локалног карактера, па је ли то доказ да су то засебне етничке групе?

Модерни црногорски национални идентитет омеђен авнојевским границама је продукт комунистичког инжињеринга, нема историјско утемељење.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1033 послато: Април 18, 2021, 11:55:30 пре подне »
Прије него напишем дужи коментар, одговорите ми како то култ Ивана Црнојевића на Цетињу и околини може бити темељ за неку засебност народа који живи у авнојевској ЦГ?
Постоји мноштво култова на српском етничком простору који су локалног карактера, па је ли то доказ да су то засебне етничке групе?

Модерни црногорски национални идентитет омеђен авнојевским границама је продукт комунистичког инжињеринга, нема историјско утемељење.
Ја бих вас замолио да у вашем коментару дефинишете шта ви подразумевате под српским етничким простором...

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1034 послато: Април 18, 2021, 12:15:15 поподне »
У комунизму је рађено на стварању општецрногорске културе и идентитета који су за циљ имали затирању разлика унутар Црногораца, Брђана и Старохерцеговаца, а с друге стране дивергенцију у односу на околне српске популације.
Зато се многима данас чини како су православци у авнојевској ЦГ јединствени у језичком и културном смислу и јасно омеђени од околних Срба, што заиста јесте случај ДАНАС, али је штос у томе што је за то заслужна комунистичка власт.
Слично се дешава међу Хрватима, за 50 година ће Хрвату из Мостара бити језички сличнији Хрват из Крапине него Србин из Требиња, иако се Хрват из Мостара и Крапине прије прихватања заједничког књижевног језика нису могли ни разумјети.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1035 послато: Април 18, 2021, 12:21:22 поподне »
У комунизму је рађено на стварању општецрногорске културе и идентитета који су за циљ имали затирању разлика унутар Црногораца, Брђана и Старохерцеговаца, а с друге стране дивергенцију у односу на околне српске популације.
Зато се многима данас чини како су православци у авнојевској ЦГ јединствени у језичком и културном смислу и јасно омеђени од околних Срба, што заиста јесте случај ДАНАС, али је штос у томе што је за то заслужна комунистичка власт.
Слично се дешава међу Хрватима, за 50 година ће Хрвату из Мостара бити језички сличнији Хрват из Крапине него Србин из Требиња, иако се Хрват из Мостара и Крапине прије прихватања заједничког књижевног језика нису могли ни разумјети.
Није баш то ни данас тако омеђено као што мислиш. Ево пример. Једном Пријепољцу је далеко ближи и сличнији Пљевљак него Бродаревац иако припадају истој општини и истој држави. Исто као што је Бродаревцу ближи Бијелопољац или Беранац од Пријепољца. Осете се те ствари и данас, не може ипак комунизам да склони разлике између неког Куча и Пивљанина.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1036 послато: Април 18, 2021, 12:22:59 поподне »
Ваљало би можда отворити и тему о српству херцговаца, то је по мом мишљењу непреболна српска рана заједно са Далмацијом, то је старозаветна прича о Каину и Авељу. Косово има огромну тежину али и другу димензију...А ово са ЦГ ће доћи на своје, виђећете за пар година🙂

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1037 послато: Април 18, 2021, 12:29:05 поподне »
Мене лично не чуди монтенегринско национално опредјељење у већем дијелу Старе Црне Горе и Црмнице. То је изворишно подручје државности Црне Горе и ту је јасно да се државни идентитет на један неприродан ( да не кажем противприродан) начин преметнуо у национални.

Далеко је занимљивије како се су се у монтенгринство преметнули Срби Старе Херцеговине: Дробњаци, Ускоци, Граховљани, јер и тамо колико видим има стабилних монтенегринских оаза.

Једно од објашњења би могла бити чињеница да су Црногорци и Црна Гора били високо на цијени код Херцеговаца генерално. Сјећам се кад сам још у прошлом вијеку био у  студентском истраживању  у једном херцеговачком селу, били смо у групи нас два "Босанца" (тако су нас Херцеговци крстили) , два Црногорца и две Србијанке. Нас два "Босанца" су третирали као два спадала ( не сви додуше), а Црногорци су добили сву част. Оно јест можда смо ми заиста били два спадала, али већ на почетку било је позитивних коментара домаћина према Црногорацима, а нама осталима шта остане. Мој утисак јесте био да постоји већа отвореност Херцеговаца према Црногорцима него према осталим дијеловима српског милета. У једну руку, има то и своју историјску и географску логику.

Да ономад Аустроугари у Босну не ујахаше, било би безбели данас монтенегрина и у Невесињу.

Превише си дају себи на значају сами Црногорци, али и остали који им превише дају на значају (Херцеговци и др.).

Којим језиком они причају?

Не кажем да немају неке посебности. Једна од њих је прекомерна гордост. Врло непријатна.

Уста моја хвалите ме!

А, онда и узајамно ласкање ("Ја теби сердаре, ти мени војводо")!

А "таманили" су се међусобно само тако.
(Па скоро на некој другој теми о пореклу презимена Бугарин у Црној Гори је помињано предање о некој жени званој "Зелена" и њена три малолетна сина како су је прогањали "ти и ти " . Нема шта - ЈУНАЧКИ! То кад нормалан човек прочита одмах почне да се захваљује Богу што су се његови на време или кадгод иселили са простора данашње Црне Горе).







« Последња измена: Април 18, 2021, 12:36:29 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1038 послато: Април 18, 2021, 12:42:23 поподне »
Превише си дају себи на значају сами Црногорци, али и остали који им превише дају на значају (Херцеговци и др.).

Којим језиком они причају?

Не кажем да немају неке посебности. Једна од њих је прекомерна гордост. Врло непријатна.

Уста моја хвалите ме!

А, онда и узајамно ласкање ("Ја теби сердаре, ти мени војводо")!

А "таманили" су се међусобно само тако.
(Па скоро на некој другој теми о пореклу презимена Бугарин у Црној Гори је помињано предање о некој жени званој "Зелена" и њена три малолетна сина како су је прогањали "ти и ти " . Нема шта - ЈУНАЧКИ! То кад нормалан човек прочита одмах почне да се захваљује Богу што су се његови на време или кадгод иселили са простора данашње Црне Горе).
Нађи од М. Ђиласа књигу "Бесудна земља" ако ниси досад па види је ли ђе шта омашио...

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1039 послато: Април 18, 2021, 01:04:29 поподне »
Да се 1918. сумњало у српство Црногораца, вероватно би само уједињење обављено на пажљивији начин, уз дуже преговоре, можда и више уступака Црној Гори, као што је чињено са Државом СХС и Југословенским одбором.