Аутор Тема: Власи  (Прочитано 197475 пута)

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Власи
« Одговор #980 послато: Јун 19, 2023, 07:06:34 поподне »
То што је 1485 Ракоње ненасељена мезра не значи да пре тога није било неких насеобина.Често се код нас називи села и насеља дају по породичним презименима или надимку рода.Можда су пре турских освајања ту живели неки Власи,Војнуци,Кумани или ко већ који су себе називали Ракончаима или Раконима па је то насеље добило име по њима Ракоње.Касније када су прешли у друго насеље добили су надимак/презиме по селу одакле су дошли....Јесте натегнуто образложење али у некој варијанти би могло проћи...

Цитат
At the time of the Hungarian Conquest (the end of 9th century) the Maros Valley was under Bulgarian control. The fortress was known as Chorniy Grad (Slavic term for 'black castle') and served as a Bulgarian-Slavic guard outpost.[5] Later King Stephen (1000–1038) made the town a state administration center, giving its name to a county. It remained a county seat till the Mongol invasion of Hungary (1240–42). The town and fortress were badly damaged by the Mongols; king Béla IV subsequently transferred the county seat to Szeged in 1247. The move significantly affected Csongrád's recovery. It did not become a town again until 1920.[6]


Ево укратко историје Чонграда.Град су држали Бугари прије мађарског насељавања.Дакле,не искључује вашу бугарску теорију о пореклу.Неки огранак који се населио северно од матичног подручја, .Касније асимилован од Мађара.Превише је то ретко презиме да би сте га пустили низ воду...Без обзира што је можда у вашем случају  настало случајно .Можда би могли да контактирате мађарске "презимењаке" да се тестирају  и решите ту мистерију?Ако вас уопште занима наравно.

Edit:Ево сада видим AbMunteanu - ов одговор.Претпостављам онда да су и они из Саболт Берега можда Русини пореклом?Како је кренуло испашће да је Zor дошао на ове просторе сеобом Словена 😁
« Последња измена: Јун 19, 2023, 07:13:42 поподне Симеон Волос »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Власи
« Одговор #981 послато: Јун 19, 2023, 07:21:44 поподне »
Баш би ти роћко ваљало да ти неко поцијепа грану да ти мало помогне да сузиш фокус😊

 Фокус је сужен, грана је може се рећи већ поцијепана. Ови из Печењевца су 99.9999 % у грани са мном. Сад што неће NGS још је друго. Знају они добро на шта ја циљам. Један од тих 20 родова "непознатог порекла" (као и они што су у литератури 1977., само су задњих деценија измислили долазак с Косова ђе наше генетике нема) из тог села у генетској вези с њима је довољан да укаже на 100 % печенешко поријекло. А биће њих мислим више, надам се пуно..

 Ја сам вољан, плаћао сам и наручивао тестирања Кумука из Дагестана. Али наравно и разумљиво са етничким Србима се о томе тешко сарађује.

 Зато имају Бугари, Мађари, Румуни..  ;) Лако ја с њима налазим заједнички језик.

 Па осврни се, NGS урађени код PH908 су апсолутна већина на овом форуму.. Што је и логично..

 95 % овога што говорим доступно је и вама, а ја морам да вам сервирам на пладњу, радите мало свој посао. Ја имам пречег посла.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Власи
« Одговор #982 послато: Јун 19, 2023, 08:32:58 поподне »
То што је 1485 Ракоње ненасељена мезра не значи да пре тога није било неких насеобина.Често се код нас називи села и насеља дају по породичним презименима или надимку рода.Можда су пре турских освајања ту живели неки Власи,Војнуци,Кумани или ко већ који су себе називали Ракончаима или Раконима па је то насеље добило име по њима Ракоње.Касније када су прешли у друго насеље добили су надимак/презиме по селу одакле су дошли....Јесте натегнуто образложење али у некој варијанти би могло проћи...
 
Ево укратко историје Чонграда.Град су држали Бугари прије мађарског насељавања.Дакле,не искључује вашу бугарску теорију о пореклу.Неки огранак који се населио северно од матичног подручја, .Касније асимилован од Мађара.Превише је то ретко презиме да би сте га пустили низ воду...Без обзира што је можда у вашем случају  настало случајно .Можда би могли да контактирате мађарске "презимењаке" да се тестирају  и решите ту мистерију?Ако вас уопште занима наравно.

 Занимљиво ми јесте то презиме код Мађара, и не негирам потенцијалну везу.

 Иначе око тог коријена, у тој форми је баш ријетко. Занимљиво да је у Мађарској код Печенега било често лично име Оркон/Уркон. :D То је спекулативно више, па нисам помињао. Али је ли имамо ми рођаке у Печењевцу и то најбројнији род, а то је једино мјесто на Балкану које се сигурно везује за Печенеге.

 Знам који род потиче од једног Уркона па сам мислио их тестирати. Могао бих успут пробати и те Rakonczai, није баш ни малобројно то презиме. Нисам истраживао о њима, но погледам имају ли везе са Чонградом, и са чим већ имају. Ја могу водити базичну конверзацију и на мађарском и бугарском и румунском.. и специфично сам их за ову сврху унапређивао.

 Споча - Ракоње јесу били мезра али нису обична земља, манастирска земља од Никољца, Ракоњци су ктитори Никољца тако да те ствари не могу бити случајне. Могуће да је нека старија веза постојала и с Ракоњама. У том смислу баш ме занимају информације из необјављених дефтера, што познијих што једног ранијег из 1477. Иначе административно, Ракоње и Никољац су припадали Пећи не Бихору, и не Комарану. И то је било једино острво које је припадало Пећи, заједно са Патријаршијом итд. Стога је врло проблематично нпр. доводити у везу Ракоње са било којим сусједним селом на том подручју.

 Чак и попис Бихора из 1645. кад су Ракоње биле насељене не наводи Ракоње, јер су и тад потпадале под Пећ. Никољац је увијек остао под Пећи док је Никољ Пазар био у Бихору.

 А презиме јесте специфично, не постоји такво презиме осим ту, сви су род, а удаљени су и по 350 година.

 Међутим и ови Чаровићи су занимљиви. 3 рода оодвојена средином 18 в. или раније, немају свијести о сродству с Ракоњцима, и обрнуто, али су генетски врло блиски. Да јесу Ракоњци постојала би свијест. Трећи род из Бороштице (таквих села има доста по Бугарској) је удаљенији, опет никакве свијести нема о везама са овима.

 Такођер то су једини Чаровићи, не постоје други (данас само неки то презиме још носе). И то је специфично презиме. А Чагрович се у украјинском изговара Чахрович, а х код Срба нестаје екстремно лако. Да Чекмин - Печењевце није случајност показује и село Чагровац које није далеко.

 А просто се намеће да морају имати везе са данашњим селом Чаровина, и просто невјероватно да 1530. кнез војнука Димитри има везу с познијом Чаровином, а и са Раждагињом. И је ли потиче од Радоње сина Хубана, који је био посједник чифлука у селу ишчезлом селу Озлоб (опет буг. озлобен).


Edit:Ево сада видим AbMunteanu - ов одговор.Претпостављам онда да су и они из Саболт Берега можда Русини пореклом?Како је кренуло испашће да је Zor дошао на ове просторе сеобом Словена 😁

 Ко зна, занимљива је и E-FT192275, овај Хрват цијепа њих. Знам да су у Славонији бар 300 г., и знам да им је у роду био "војвода" у аустријском попису.

 Овај Мађар узводно је занимљив исто, Мађар кога помиње и Мунтеану ми је рекао да су ти "прави Мађари". Требало би да потичу из Минсента (из Мађарске Црње је иначе, из правца Чонграда баш досељавањ) од тамошњег бројног рода Апро, дио тог града се звао Апор.
https://en.wikipedia.org/wiki/Apor_family
https://en.wikipedia.org/wiki/Apor_(chieftain).

 Апро је и неки придјев у мађарском, али не може бити случајно Апор у Минсенту и Апро.
« Последња измена: Јун 19, 2023, 08:36:07 поподне Zor »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Власи
« Одговор #983 послато: Јун 20, 2023, 08:44:55 пре подне »
Edit:Ево сада видим AbMunteanu - ов одговор.Претпостављам онда да су и они из Саболт Берега можда Русини пореклом?Како је кренуло испашће да је Zor дошао на ове просторе сеобом Словена 😁
Да, мислим да овде и нема неког простора за другачија тумачења. ;) Једни су Румуни и Мађари русинског порекла, други су Бугари, трећи Срби и Хрвати... Чини се и мени да је порекло Зорове хаплогрупе "словенско" тј. да су се њени носиоци словенизирали још пре првих покретања Словена на Балкан.
« Последња измена: Јун 20, 2023, 08:48:26 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Власи
« Одговор #984 послато: Јун 20, 2023, 09:34:59 пре подне »
Дакле сада је на Зору да се определи.Или је Србин или Бугарин.Власи испали из игре :) Обзиром да његови имају осетно дужи стаж као Срби насупрот Бугара, мораће да батали сву ову влахо-бугаризацију и врати се на фабричка подешавања 😁
Ето није да Forebears и Google не могу бити од испомоћи...Наравно ништа без злата вредне информација AbMunteanu-a.


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Власи
« Одговор #985 послато: Јун 20, 2023, 10:47:46 пре подне »
Да, мислим да овде и нема неког простора за другачија тумачења. ;) Једни су Румуни и Мађари русинског порекла, други су Бугари, трећи Срби и Хрвати... Чини се и мени да је порекло Зорове хаплогрупе "словенско" тј. да су се њени носиоци словенизирали још пре првих покретања Словена на Балкан.
Моменат асимилизације ћемо тешко сазнати али ево у тексту неких детаља ђе можемо бар да слутимо словенизацију а и да останемо при теорији коју Зор протежира о Печенизима.https://hr.wikipedia.org/wiki/Pe%C4%8Denezi

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Власи
« Одговор #986 послато: Јун 20, 2023, 10:59:20 пре подне »


 Ja se samo referiram na priznate autoritete o pitanju Vlaha, nekad ranije na forumu izgledalo je da mogu proći priče o vlasima kao pukom socijalnom staležu i sl. Sad kad evo za Drobnjake znamo da su oni pravi "Vlasi" porijeklom, "slovenski etnocentristi" opet počinju da gube tlo pod nogama pred Hrabakom i ostalima. :)



drobnjaci pravi 'vlasi' porekom? jel jos uvek TMRCA neki 12. vek otprilike? znam za ono veljkovicevo lingvisticko objasnjenje ali mozda nisam ukacio znacaj... elem, ovako cu postaviti pitanje - da li jos uvek vazi dolazak u nekom 11. veku, otprilike, iz pravca zapada, morskim putem? ili ovde sada razmatramo eventualni slovenski agens koji sa severa dovodi I1-P109 na prostore vlaha, ciji se onda predak iz 12. veka, iz istocnog pravca, seli ka srbima, danasnjoj cg? 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #987 послато: Јун 20, 2023, 11:17:12 пре подне »
drobnjaci pravi 'vlasi' porekom? jel jos uvek TMRCA neki 12. vek otprilike? znam za ono veljkovicevo lingvisticko objasnjenje ali mozda nisam ukacio znacaj... elem, ovako cu postaviti pitanje - da li jos uvek vazi dolazak u nekom 11. veku, otprilike, iz pravca zapada, morskim putem? ili ovde sada razmatramo eventualni slovenski agens koji sa severa dovodi I1-P109 na prostore vlaha, ciji se onda predak iz 12. veka, iz istocnog pravca, seli ka srbima, danasnjoj cg?

Трећа и по мени најреалнија теорија - долазак на подручје данашње централне Албаније током неког од норманских похода који су се кретали правцем запад-исток дуж Виа Егнације (Драч-Солун-Цариград), или евентуално као последица давања имања од стране византијских царева припадницима Варјашке гарде на подручју централног Балкана током 11. века, затим уклапање потомака у неку од влашких група (добро питање је на који се то начин десило, али верујем да то никада нећемо сазнати) на подручју централне Албаније и потом миграција дела тих потомака ка динарском подручју, односно ка Дробњаку.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #988 послато: Јун 20, 2023, 11:27:01 пре подне »
Што се Дробњака тиче мислим да ни северна ни западна теорија не стоје. Већа шанса је да су они потомци неког северњака чији су се потомци спустили правцем Шведска, Кијевска Русија, Византија и одатле завршили на западном Балкану. За западни теорију нема доказа јер нема парњака по Нормандији, и Италији/Сицилији, а за северну (рана асимилација у словенски корпус) теорију је тмрца превише мали. Киеван Рус пре него Норман.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #989 послато: Јун 20, 2023, 11:32:57 пре подне »
Украјинац се, бај д веј, одвојио у време првог помена народа Рус. Не ради се о потомку неког Дробњака који је мигрирао северно. Једини такав је онај Румун што се наљутио.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Власи
« Одговор #990 послато: Јун 20, 2023, 02:43:48 поподне »
Трећа и по мени најреалнија теорија - долазак на подручје данашње централне Албаније током неког од норманских похода који су се кретали правцем запад-исток дуж Виа Егнације (Драч-Солун-Цариград), или евентуално као последица давања имања од стране византијских царева припадницима Варјашке гарде на подручју централног Балкана током 11. века, затим уклапање потомака у неку од влашких група (добро питање је на који се то начин десило, али верујем да то никада нећемо сазнати) на подручју централне Албаније и потом миграција дела тих потомака ка динарском подручју, односно ка Дробњаку.

Вероватноћа да је I-FGC22045 на Балкан стигао након 8. века је мања од 10%. То указују и YFull и FTDNA стабло.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #991 послато: Јун 20, 2023, 02:53:54 поподне »
Вероватноћа да је I-FGC22045 на Балкан стигао након 8. века је мања од 10%. То указују и YFull и FTDNA стабло.

Који је по теби најизвеснији сценарио са тренутним сазнањима?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Слобо

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Власи
« Одговор #992 послато: Јун 20, 2023, 03:25:22 поподне »
Која је уопште вјероватноћа да је I-FGC22045 икада и био на балкану?
Такође, да ли се зна ко је био на стаблу са Румуном па су оформили гранну? после је нестао, предпостављам....?

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #993 послато: Јун 20, 2023, 04:00:53 поподне »
Вероватноћа да је I-FGC22045 на Балкан стигао након 8. века је мања од 10%. То указују и YFull и FTDNA стабло.

U stvari ftdna nastanak FGC22045 smešta negde između 1000 CE i 1200 CE. Oko 8. veka se odvaja ova grana ka Ukrajincu. Gore samo Šveđani, stvar je prilično jasna odakle su krenuli. Sto se Albanije tice ja ne bih tu brzao, pre bih mesto odakle su smestio istočno ili jugo istočno. Ako se nekada uz ovog usamljenog u I-FGC22045* pojavi neki Makedonac ili Grk rekao bih da će stvari leći na svoje mesto. Na projektu ima mnogo ljudi koji su P109 a da se pritom ne naslanjaju na prostor gde su špartali Drobnjaci, možda ako se neko od njih dublje testira dobijemo neke odgovore. Sa Rumunom, koji se naljutio, je bio ako ne grešim neki Srbin. Rumun je Drobnjak, iako ga sasvim sigurno Albanci ubeđuju da nije. Sve neki nervozni likovi, prvo Neđeljko starinom iz Čeva pa sada i on. Brzo planu. Vlasi su to, kao i cela 908. Koja je sa šireg prostora Karpata ušla prvo među Dačane, pa je su deo grana Rimljani 177. povukli sa sobom prilikom povlačenja administracije. A ostatak se asimilovao u Slovene, i to je tako.
« Последња измена: Јун 20, 2023, 04:02:41 поподне Ивица Јовановић »
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Власи
« Одговор #994 послато: Јун 20, 2023, 04:18:41 поподне »
Која је уопште вјероватноћа да је I-FGC22045 икада и био на балкану?
Такође, да ли се зна ко је био на стаблу са Румуном па су оформили гранну? после је нестао, предпостављам....?
Наравно да је био. Свраћам на Балкан скоро сваки дан. Али ако је реч о најближем заједничком претку свих до сада тестираних I-FGC22045 рекао бих да је вероватноћа да је он живео на Балкану око 75%.
Румун је оформио грану са тестираним из научне студије.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4327154/

Мислим да је сваки дубински ДНК тест од непроцјењиве вриједности, па сам из FTDNA стабла методом елиминације покушао извући свих 19 узорaка из Србије који су тесирани у овом раду.  :)


I-FGC22061* i I-PH3895
https://discover.familytreedna.com/y-dna/I-FGC22061/tree
Drobnjaci, jedan od njih u grani s Rumunom Munteanuom. Moguće grane koje se rano odvajaju od ostalih Drobnjaka i odlaze na istok.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Власи
« Одговор #995 послато: Јун 20, 2023, 04:31:15 поподне »
U stvari ftdna nastanak FGC22045 smešta negde između 1000 CE i 1200 CE. Oko 8. veka se odvaja ova grana ka Ukrajincu. Gore samo Šveđani, stvar je prilično jasna odakle su krenuli. Sto se Albanije tice ja ne bih tu brzao, pre bih mesto odakle su smestio istočno ili jugo istočno. Ako se nekada uz ovog usamljenog u I-FGC22045* pojavi neki Makedonac ili Grk rekao bih da će stvari leći na svoje mesto. Na projektu ima mnogo ljudi koji su P109 a da se pritom ne naslanjaju na prostor gde su špartali Drobnjaci, možda ako se neko od njih dublje testira dobijemo neke odgovore. Sa Rumunom, koji se naljutio, je bio ako ne grešim neki Srbin. Rumun je Drobnjak, iako ga sasvim sigurno Albanci ubeđuju da nije. Sve neki nervozni likovi, prvo Neđeljko starinom iz Čeva pa sada i on. Brzo planu. Vlasi su to, kao i cela 908. Koja je sa šireg prostora Karpata ušla prvo među Dačane, pa je su deo grana Rimljani 177. povukli sa sobom prilikom povlačenja administracije. A ostatak se asimilovao u Slovene, i to je tako.

Постоји један Грк из Фокеје (Западна Анадолија) који се на већем броју маркера савршено уклапа у род Дробњака. Каква је његова прича о пореклу ко зна, али очигледно да је овај кластер I1 присутан и дубоко на грчкој територији.

извор: The coming of the Greeks to Provence and Corsica: Y-chromosome models of archaic Greek colonization of the western Mediterranean

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Власи
« Одговор #996 послато: Јун 20, 2023, 04:43:47 поподне »
kako stoji buha i njemu srodne porodice sa TMRCA unutar roda ili poklapanjima na balkanu? kako sa potencijalnim putem svedska - kijev - balkan? buhe su geografski bliske drobnjacima, mozda deo iste druzine, pri pokretu ka hercegovini?

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #997 послато: Јун 20, 2023, 06:32:29 поподне »
Постоји један Грк из Фокеје (Западна Анадолија) који се на већем броју маркера савршено уклапа у род Дробњака. Каква је његова прича о пореклу ко зна, али очигледно да је овај кластер I1 присутан и дубоко на грчкој територији.

извор: The coming of the Greeks to Provence and Corsica: Y-chromosome models of archaic Greek colonization of the western Mediterranean

Jedino što nam se to ne slaže sa onom yhrd mapom koju si objavio 2019. godine. Ali možda ni ne odražava pravo stanje stvari. Doduše Italija sija kao božićno drvo, ne znam šta da muslim 😄
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Власи
« Одговор #998 послато: Јун 20, 2023, 06:46:07 поподне »
Који је по теби најизвеснији сценарио са тренутним сазнањима?

По мени најизгледније је источногерманско порекло. Конкретно би могли бити потомци Гота.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Власи
« Одговор #999 послато: Јун 20, 2023, 06:50:47 поподне »
U stvari ftdna nastanak FGC22045 smešta negde između 1000 CE i 1200 CE. Oko 8. veka se odvaja ova grana ka Ukrajincu. Gore samo Šveđani, stvar je prilično jasna odakle su krenuli. Sto se Albanije tice ja ne bih tu brzao, pre bih mesto odakle su smestio istočno ili jugo istočno. Ako se nekada uz ovog usamljenog u I-FGC22045* pojavi neki Makedonac ili Grk rekao bih da će stvari leći na svoje mesto. Na projektu ima mnogo ljudi koji su P109 a da se pritom ne naslanjaju na prostor gde su špartali Drobnjaci, možda ako se neko od njih dublje testira dobijemo neke odgovore. Sa Rumunom, koji se naljutio, je bio ako ne grešim neki Srbin. Rumun je Drobnjak, iako ga sasvim sigurno Albanci ubeđuju da nije. Sve neki nervozni likovi, prvo Neđeljko starinom iz Čeva pa sada i on. Brzo planu. Vlasi su to, kao i cela 908. Koja je sa šireg prostora Karpata ušla prvo među Dačane, pa je su deo grana Rimljani 177. povukli sa sobom prilikom povlačenja administracije. A ostatak se asimilovao u Slovene, i to je tako.

Не знам како видиш да је FGC22045 настао између 1000 и 1200 н.е., вероватно мислиш на FGC22061: https://discover.familytreedna.com/y-dna/I-FGC22045/tree
О Украјинцу је писано на теми о Дробњацима и изнета је као јако вероватна могућност да је његов предак са Балкана.