Аутор Тема: Власи  (Прочитано 197573 пута)

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #880 послато: Фебруар 08, 2023, 07:48:07 пре подне »
Порфирогенитос се односи на становништво које је у његово време напустило свој матерњи језик, римски. Он не даје више података о њима, али из онога што пише налазимо да од тог времена почиње процес „језичке делатинизације“ популација које су се језички латинизовале у претходним вековима.

Прво писано име Влах дао је Георгиос Кедринос 976. године. који је записао да су брата потоњег бугарског цара Самуила 976. године убили „влашки ходочасници” између Касторије и Преспе.

Василије  Бугароубица (976-1925) у документу са његовим потписом (1020) пронађеном на Синају пише: „Утврдујемо да ови увек поседују овог пресветог Архиепископа и примају нормалу свих ових и свих бугарских Влаха и Вардареиону, Турци, они који сте у бугарским оквирима...“.

Византијски историчар Јоанис Кекауменос (11 век) у свом делу „Стратегикон“, не говори ласкаво о Власима, карактеришући их као неверну, недисциплиновану расу и да су били засебан народ, сродан Дакоруманима.

Он, између осталог, пише: „Никада нису задржали веру (misli se na odanost)(род Влаха) ни према њима, ни према најстаријим краљевима Римљанима. Ратујући против краља Трајана и потпуно поражени, отишли ​​су (...) јер су ови тако -звани Дачани и Весаји, а били су му раније близу Дунава и Сауа (...) где Срби сада живе на утврђеним и тешким местима“.


Још увек се помиње „Зборник закона” Стефана Душана и песма „Поулолог” (14. век)


„А ако из Загорана стигну Бугари или Власи”.


Песник Јоанис Катрарис у „Философу и беседнику Неофитону“ пише:

„Чули су парламент и форму?

Рођена је у Влаху,

И од тела су га ставили.

бугарско-албанско-влашки"

Власи се помињу у народној песми 10. века.


Термин „Влашка” се први пут појављује у „Итинерару” шпанско-јеврејског путника Бењамина од Тудела, који се 1160. године нашао као путник у Грчкој.


У хрисовуљи цара Алексија (1195 – 1203) помиње се „Провинциа Валацхие“, као део Тесалије.


у тексту „Партитио Романие“ (1204), који помиње регионе и земље дате након пада Цариграда од Франака до Бонифација Момфератика, помиње се „Провинтиа Блацхие“, део Тесалије.


Нема историјског извора који помиње појам Влахија у областима изнад Дунава или у областима између Дунава и Хајма до 12. века.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #881 послато: Фебруар 08, 2023, 09:32:55 пре подне »
Hemos-Hejm -Balkansko poluostrvo i ispravka za Vasilija drugog Bugaroubicu(976-1025)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #882 послато: Фебруар 08, 2023, 05:51:00 поподне »
Od Volcae je Vlasi. Ako pogledamo distribuciju Wallonia, Valis, Vels, videćemo da teško to može da se izvede iz neke grčke reči. Grci nikada nisu vojno osvojili te krajeve, ali ima ko jeste. Vlasi nije endonim, nikada vlasi sebe nisu zvali vlasima već romanima (teško stečenog rimskog građanskog prava se samo lud mogao odreći u ono vreme). Imenica se vremenom transformisala od eksonima za ljude koji govore istočnoromanski u stalešku odrednicu (stočari u širem smislu). A onu latinsku prepredenost mogu da potvrdim  ;D A i ovi mogu da potvrde: According to inscription on a runestone in the Sjonhem cemetery in Gotland, a Varangian couple named Hróðvísl and Hróðelfr set up the stone in memory of one of their sons, Hróðfúss, who had been treacherously killed by Blakumen while traveling abroad. E to su bila vremena, nigde telefona, samo ljudi koji uživaju u momentu.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #883 послато: Фебруар 09, 2023, 11:41:55 поподне »
ГЕНЕТСКА ИСТОРИЈА ГРЧКЕ – ДНК ГРКА“ и „ГЕНЕТСКО ПОРЕКЛО ГРКА“, професора  генетике и хумане генетике са Атинског универзитета Константиноса Триантафилидиса

Хришћани и муслимани  (Родопи) показују заједничке генетске карактеристике. „Укупни резултати, на нивоу ДНК, не показују значајне разлике у генетском саставу две верске заједнице (хришћана и низијских муслимана)  Родопи“. И наравно, ту су и Помаци, који живе у масиву Родопа. Они су били и јесу предмет истраживања многих угледних научника.

Вероватнија је верзија да Помаци „представљају” потомке старих Трачана. Како пише К. Триантафиллидис, њихов веома карактеристичан елемент је варијанта хемоглобина под називом хемоглобин ХбО – арапска, која има највећу учесталост у свету код грчких Помака и настала је пре око 2.000 година.

Недавна истраживања су показала да су Помаци генетски ближи Европљанима и Грцима него Африканцима или Азијатима.


(Алберто Пјаца - генетичар)

Било је неких научника  који су тврдили да Помаци потичу од древних афричких племена и други, који су тврдили да потичу од монголских племена која су насељавала Малу Азију. Анализа генетског састава Помака ДНК одређивањем алела гена који одређују антигене леукоцита (ХЛА), показала је да су популационе групе које су генетски ближе Помацима пре Грци и Бугари него Турци. (Не заборавимо да у Бугарској живи и много хиљада Помака).

Резултати истраживања генетичара потврђују Петроса Теохаридиса, који је у својој књизи „Помаки: Муслимани Родопа, историја, порекло, језик, религија“ (Ксанти, 1995) изнео мишљење да су Помаки староседеоци Тракије, који су прешли на ислам (вероватно у 17. веку), баш као и остали грчки муслимани Родопа.
 


Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #884 послато: Фебруар 09, 2023, 11:43:53 поподне »
Саракатсани показују велику генетску сличност са остатком грчке популације. А из анализе митохондријалне ДНК Саракатсана, она показује, према К. Триантафиллидису, да „око 80% садашње митохондријалне ДНК  Саракатсана потиче од предака који су живели у ери касног палеолита на грчком географском простору , као и остали Грци.ДНК га потврђује!

Генетско испитивање два популациона узорка Влаха из Дукаша, Албанија и Крушова, БЈРМ, показало је да популације ових Влаха нису у блиској генетски сродству једна са другом, као ни са Албанцима или скопским Словенима, Румунима или Грцима из Тракије.

Такође из полиморфних Алу секвенци, показало се да Власи припадају балканским популацијама, док су генетски маркери митохондрија и И хромозома влашких популација из Албаније, БЈРМ и Румуније показали да Власи нису генетски хомогена група одвојена од осталих балканских популацијских група. Већина влашких популација је генетски ближа Грцима него Италијанима, што подржава став да су Власи настали од латинизованог грчког становништва (са могућим мешовитим браковима са Римљанима).

Грци и Албанци

Из поређења генетског састава Албанаца (укључујући економске имигранте из Албаније  као и Албанце са Косова) када се узме у обзир просечна учесталост генетских маркера, произилази да се генетски састав Албанаца разликује од оне код Грка. .

Из поређења генетског састава становништва северне и јужне Албаније са грчким произилази да је група становништва Тоскида (становника јужне Албаније) ближа Грцима него Гегидима (становницима северне Албаније). ).

Словени П.Г.Д.М.

,П.Г.Д.М.  Вардарску бановицу (покрајина Вардар) Краљевине Југославије од 1929. до 1941. године (да не заборавимо...) насељава 64% Словена, 25% Албанаца и Грка, Босанаца, Срба, Рома и Турака по стопи од отприлике 11%.

Генетско истраживање Словена П.Г.Д.М.  показало је да се, упркос географској близини, бочни генетски састав Грка по очевим прецима значајно разликује од оног код Словена П.Г.Д.М.

Страни научници су открили да узорак популације из  показује више генетског афинитета према Бугарима, затим према Србима и мање генетском афинитету према Хрватима.

Ови резултати доказују да су Словени .П.Г.Д.М.  убрајају се међу словенске народе, док оно што тврде о свом пореклу, односно да су потомци старих Македонаца, одбацују чак и словенски генетичари, закључује К. Триантафилидис.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #885 послато: Фебруар 09, 2023, 11:45:41 поподне »
Грци и Бугари

На основу фреквенција два гена (ХЛА-А и Б) који дефинишу антигене леукоцита, конструисано је филогенетско стабло. У томе су Бугари генетски ближе Турцима, Јерменима и Италијанима, док Грци и кипарски Грци чине једну филогенетичку грану.

Генетски резултати пружају снажну генетску подршку историјским подацима да се генетски састав становника Грчке разликује од оних у Бугарској. Садашњи састав становника суседне државе потиче од становника који су на том подручју живели до 5. године нове ере. века и њихова примеса углавном код Словена и прабугара.
 
Познато је да је од 12. п. века, стари Грци су основали важне колоније на Сицилији. Израз „Велика Грчка“ односи се на грчке колоније у јужној Италији и на Сицилији током архајског и класичног периода и јасан је показатељ значајног грчког присуства у суседној земљи.

Из истраживања је утврђено да постоји већа генетска сродност између садашњих Грка и садашњих становника Италије него између Грка и осталих медитеранских народа.

На основу једноставних нуклеотидних маркера показало се да Грци показују већу генетску сродност са Италијанима, а затим и са Шпанцима.

Грци и Турци: Субверзивно изненађење генетике

Резултати генетских истраживања на Турцима вероватно ће многе изненадити и доказати да наука увек мора и мора да открива истину, каква год она била.

Први закључак је, према К. Триантафиллидису, следећи: „...у свим генетским истраживањима Грка откривено је мало монголског продора у њихов ДНК. Дакле, Грци, због верских, културних, језичких, етичких и других разлога, нису дошли у великој мери да се мешају са Турцима монголског порекла”
Укратко, генетски резултати показују да:

а) становништво Турске настало је мешањем потомака локалног становништва које је живело у Анадолији од праисторије, са мушкарцима и женама монголског порекла који су продрли у регион после 11. века нове ере. Турска као и Мађарска су примери становништва у којима популацијска мањина намеће свој језик, али не и свој ДНК домородачким становницима.

б) Најмање 25%-30% садашњих становника Турске долази из азијског становништва (монголског порекла).

ц) Садашња популација Турске је ближа балканској популацији (што су доказали D. Comas, H. Schmidt  ал. 2004), што показује ток гена од Грка и других народа Османског царства ка садашњим Турцима.


 Наравно да у Грчкој има албанских, словенских, турских и других топонима. Као што има грчких еквивалената на остатку Балкана. Али не и Мегара, коју помиње Хесиод (8. век п. н. е.) или Јањина (помиње се као Јанини у 9. веку и Јањина у 10. веку, са имања манастира или цркве Агиос Јоаннис) албански топоними...

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Власи
« Одговор #886 послато: Фебруар 10, 2023, 05:43:31 пре подне »
Грци и Бугари

На основу фреквенција два гена (ХЛА-А и Б) који дефинишу антигене леукоцита, конструисано је филогенетско стабло. У томе су Бугари генетски ближе Турцима, Јерменима и Италијанима, док Грци и кипарски Грци чине једну филогенетичку грану.

Генетски резултати пружају снажну генетску подршку историјским подацима да се генетски састав становника Грчке разликује од оних у Бугарској. Садашњи састав становника суседне државе потиче од становника који су на том подручју живели до 5. године нове ере. века и њихова примеса углавном код Словена и прабугара.
 
Познато је да је од 12. п. века, стари Грци су основали важне колоније на Сицилији. Израз „Велика Грчка“ односи се на грчке колоније у јужној Италији и на Сицилији током архајског и класичног периода и јасан је показатељ значајног грчког присуства у суседној земљи.

Из истраживања је утврђено да постоји већа генетска сродност између садашњих Грка и садашњих становника Италије него између Грка и осталих медитеранских народа.

На основу једноставних нуклеотидних маркера показало се да Грци показују већу генетску сродност са Италијанима, а затим и са Шпанцима.

Грци и Турци: Субверзивно изненађење генетике

Резултати генетских истраживања на Турцима вероватно ће многе изненадити и доказати да наука увек мора и мора да открива истину, каква год она била.

Први закључак је, према К. Триантафиллидису, следећи: „...у свим генетским истраживањима Грка откривено је мало монголског продора у њихов ДНК. Дакле, Грци, због верских, културних, језичких, етичких и других разлога, нису дошли у великој мери да се мешају са Турцима монголског порекла”
Укратко, генетски резултати показују да:

а) становништво Турске настало је мешањем потомака локалног становништва које је живело у Анадолији од праисторије, са мушкарцима и женама монголског порекла који су продрли у регион после 11. века нове ере. Турска као и Мађарска су примери становништва у којима популацијска мањина намеће свој језик, али не и свој ДНК домородачким становницима.

б) Најмање 25%-30% садашњих становника Турске долази из азијског становништва (монголског порекла).

ц) Садашња популација Турске је ближа балканској популацији (што су доказали D. Comas, H. Schmidt  ал. 2004), што показује ток гена од Грка и других народа Османског царства ка садашњим Турцима.


 Наравно да у Грчкој има албанских, словенских, турских и других топонима. Као што има грчких еквивалената на остатку Балкана. Али не и Мегара, коју помиње Хесиод (8. век п. н. е.) или Јањина (помиње се као Јанини у 9. веку и Јањина у 10. веку, са имања манастира или цркве Агиос Јоаннис) албански топоними...

Шта је извор за ове тврдње? Може ли линк? Кад је издат рад?
« Последња измена: Фебруар 10, 2023, 05:46:55 пре подне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #887 послато: Фебруар 10, 2023, 07:29:36 пре подне »
Dobar dan ,
Tema nam nisu Grci nadovezala sam se na jednu od predhodnih tema.Ovde je vise interesantan odnos ostalih naroda prema Grcima pa posto su uradjena neka od istrazivanja i moze biti od pomoci za sve koje zanimaju balkanski narodi a usko su povezani sa nama.
Sto se tice Sarakacana (gore navedenih) nekada nomadski stocari.Leti su ziveli u planinama.Kolevka Sarakacana je centralni i juzni planinski venac Pindosa i Rumelije.Oni se dalje dele na Ipirotes,Kasandrini,Moraites,Polites...
Prevescu jos jedan deo o njima
До средине 20. века Саракацани су били раштркани широм копнене Грчке, а они из северних региона често су се селили током летњих месеци у суседне земље Албанију, Бугарску, јужну Југославију и источну Тракију. После Другог светског рата и затварања граница на Балкану, многе породице Саракатсан биле су заробљене у овим земљама. Данас у Бугарској постоји значајна популација Саракацана, док у Албанији и Северној Македонији нема података о њиховом броју.

У Бугарској, према попису из 2011. године, Саракатсани има 2.556 становника, али се процењује да ће њихов укупан број достићи 25.000.[22] Саракацани Бугарске имају рођаке у Грчкој и грчку националну свест, а већина њих живи у областима Аимоса и Риле. Бугарски комунистички режим изнудио је асимилацију Саракатана тако што је конфисковао њихова стада и преселио их у урбане центре, док је бугаризовао њихова презимена. Данас бугарска влада одваја Саракацане од Грка Бугарске, занемарујући њихов грчки дијалект и њихову националну свест и промовишући теорије о њиховом влашком, словенском или чак трачком пореклу.[23]
Dodala bi da imam jako mnogo prijatelja Vlaha Grcke i pre mnogo godina ostavilo mi je utisak pa otuda i moje zanimanje za njih .Na Pindosu u razgovoru sa njima cula sam rec Veverica ...i mnoge druge reci. Rec kozani verovatno od reci koza oni koji cuvaju koze a i sam grad u Grckoj nosi to ime.
Velika tema  je i njihov jezik (vlaski)ali nekom drugom prilikom..
U predhodnoj objavi sto se tice Grci u odnosu П.Г.Д.М. misli se na Firom .
Hvala

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #888 послато: Фебруар 10, 2023, 07:54:28 пре подне »

Ван мреже vasil

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
  • PH908>FT16449>Y151633
Одг: Власи
« Одговор #889 послато: Фебруар 10, 2023, 08:22:59 пре подне »
Каракачани има и в Берковица. Най-много мисля че са в Сливен.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #890 послато: Фебруар 10, 2023, 08:45:45 пре подне »
Ергатис, само бих вас замолио да ваш начин писања објава ускладите са форумским начином писања објава. Дакле пишите својим речима, немојте копи-пејстовати велике блокове текста са других сајтова једне за другим, без икаквог личног доприноса што се тиче писања, јер се то сматра спамовањем и представља кршење Правилника.

Што се тиче овде изнете хипотезе:

Такође из полиморфних Алу секвенци, показало се да Власи припадају балканским популацијама, док су генетски маркери митохондрија и И хромозома влашких популација из Албаније, БЈРМ и Румуније показали да Власи нису генетски хомогена група одвојена од осталих балканских популацијских група. Већина влашких популација је генетски ближа Грцима него Италијанима, што подржава став да су Власи настали од латинизованог грчког становништва (са могућим мешовитим браковима са Римљанима).

...то је у суштини само мало прекомпонована стара грчка теза да су Власи (тј. Цинцари, који и данас живе на територији Грчке, а некада су били знатно бројнији) у ствари пореклом Грци који су се "романизовали". За ову тезу нема никаквих научних доказа, односно докази научне природе указују управо на супротан процес, да се становништво источнороманског порекла, односно језички преци Цинцара, доселило негде током раног средњег века у област Епира и Тесалије (која се у средњем веку звала "Мегали Влахија", односно Велика Влашка) са севера, где је затим дошло под утицај грчке културе и језика. Теза је чисто политичке природе и у служби асимилације Влаха/Цинцара/Аромуна који живе у Грчкој, та асимилација је иначе опште место у грчкој политици и према другим мањинским заједницама које живе на територији Грчке. У ту сврху се сада злоупотребљава и генетика коришћењем података који се намерно искривљују.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #891 послато: Фебруар 10, 2023, 11:55:47 пре подне »
Такође из полиморфних Алу секвенци, показало се да Власи припадају балканским популацијама, док су генетски маркери митохондрија и И хромозома влашких популација из Албаније, БЈРМ и Румуније показали да Власи нису генетски хомогена група одвојена од осталих балканских популацијских група. Већина влашких популација је генетски ближа Грцима него Италијанима, што подржава став да су Власи настали од латинизованог грчког становништва (са могућим мешовитим браковима са Римљанима).

Ja priznajem da sam Grk, nisam xéno. Pa kao takav hoću da mi se svečano uruči pasoš, jedam maslinjak i vikendica sa izlazom na more (nazvaću je Opa-Opa). Vikendica može biti i prizemna. Takođe pošto je uvrđena genetska veza sa nekim plemićkim porodicama bio bi red da dobijem i nešto kmetova, doulopároikoi. Šalu na stranu, deo vlaha je svakako poreklom sa juga Balkana ali se to ne može projektovati na sve vlahe Balkana. Nigde nisam video teoriju da su poreklom Italijani, teorija koja je preovladavala je da su u pitanju romanizovani Dačani. Ali kako broj testiranih vlaha raste tako vidimo da je u pitanju vrlo heterogena populacija koja se ne može ekskluzivno vezati za Grke, Slovene, Latine, Tračane ili Dačane. Reći za nekoga da je poreklom Grk, a pri tome je I-Y3120 i autosomalno se naslanja na Slovene, je u najmanju ruku pogrešno. Samo da dodamo da su Grci što se Aromuna tiče prestali sa pokušajima asimilacije, verovatno pod pritiskom unije.

Target: Ivica_g25_scaled
Distance: 1.0044% / 0.01004382
44.4   Slavic
35.4   Greek (malo li je)
11.0   Baltic
9.2   South-Italic (sa ovim 45%)


Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #892 послато: Фебруар 10, 2023, 12:06:22 поподне »
Nikakav problem hvala sto ste mi skrenuli paznju na pravila foruma.👍Nekada nije lako izneti obicnim recima podatke pogotovo kada se radi o istrazivanju tako da sam prevela ono sto sam smatrala bitnim i do kojih zakljucaka su dosli nasi susedi Grci.Ovim dobijamo jos  informacija i mogucnost da se slozimo ili ne u zavisnosti sta je istrazeno i na drugim prostorima koliko ,da li je ili se predpostavlja.
Slozicu se sa vama u vezi Aromuna-Cincara  donekle mozete mi reci pre dolaska Cincara na prostor Ipirusa i Teslije o kojim  drugim narodima je rec i da li postoji zapisan istorijski podatak o  doseljavanju Cincara  .
Hvala

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #893 послато: Фебруар 10, 2023, 01:14:33 поподне »
Nikakav problem hvala sto ste mi skrenuli paznju na pravila foruma.👍Nekada nije lako izneti obicnim recima podatke pogotovo kada se radi o istrazivanju tako da sam prevela ono sto sam smatrala bitnim i do kojih zakljucaka su dosli nasi susedi Grci.Ovim dobijamo jos  informacija i mogucnost da se slozimo ili ne u zavisnosti sta je istrazeno i na drugim prostorima koliko ,da li je ili se predpostavlja.
Slozicu se sa vama u vezi Aromuna-Cincara  donekle mozete mi reci pre dolaska Cincara na prostor Ipirusa i Teslije o kojim  drugim narodima je rec i da li postoji zapisan istorijski podatak o  doseljavanju Cincara  .
Hvala

Не постоји у правом смислу писани податак о њиховој сеоби, с обзиром да се она дешавала у смутним раносредњовековним временима и да је у питању била номадска или полуномадска сточарска популација која у први мах може лако да избегне "лупу" старих хроничара и историчара. Постоји међутим значајан индиректан податак у (Псеудо-)Кекавменовом "Стратегикону" из 11. века, где се даје осврт и на Влахе из Тесалије, па се за њих каже да представљају потомке "Дачана и Беса", а та два народа се везују за источно-централни Балкан као и за подручје данашње Румуније. То би даље индиректно значило да, ако су Власи њихови потомци, морали су да се са севера доселе у Тесалију и Епир. Закључак о доласку током раног средњег века је извучен на основу језичког упоређивања (компарације) између цинцарског и њему најсроднијих, осталих источнороманских језика (румунски, мегленорумунски, истрорумунски).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Власи
« Одговор #894 послато: Фебруар 10, 2023, 09:30:04 поподне »
Не постоји у правом смислу писани податак о њиховој сеоби, с обзиром да се она дешавала у смутним раносредњовековним временима и да је у питању била номадска или полуномадска сточарска популација која у први мах може лако да избегне "лупу" старих хроничара и историчара. Постоји међутим значајан индиректан податак у (Псеудо-)Кекавменовом "Стратегикону" из 11. века, где се даје осврт и на Влахе из Тесалије, па се за њих каже да представљају потомке "Дачана и Беса", а та два народа се везују за источно-централни Балкан као и за подручје данашње Румуније. То би даље индиректно значило да, ако су Власи њихови потомци, морали су да се са севера доселе у Тесалију и Епир. Закључак о доласку током раног средњег века је извучен на основу језичког упоређивања (компарације) између цинцарског и њему најсроднијих, осталих источнороманских језика (румунски, мегленорумунски, истрорумунски).

Постоји још неколико записа о најранијој историји Цинцара сем овог.

Опис народа из 13. вијека, каже да су Влахе Мађари потиснули из "Угарске" према Македонији
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1411.0

1066. Власи дижу устанак у Тесалији, а жене и стока су им у планинама Бугарске.
1066. година је веома рано у историји Влаха, тј. негдје непосредно након раздвајања Румуна и Цинцара.
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3793.msg101694#msg101694

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #895 послато: Фебруар 10, 2023, 09:40:13 поподне »
Hvala na odgovoru 👍i jos jedno pitanje za vas
Posto ja stalno nesto prelistavam nasla sam jedan interesantan podatak htela bi vase misljenje .
Podatak koji sam nasla je da 165. godine p.n.e doslo do potpune okupacije grckog poluotoka. Rimljani su popunili rimsku vojsku, kako je to bilo uobicajeno u visenacionalnom carstvu, domacim Makedoncima i Epircima i stvorili 5. makedonsku legiju. Kasnije su organizovali  6. tesalsku i 7. etolsku sa lokalnim Grcima tih regija. Sa ove
 tri legije ubrzo su krenuli protiv Dačana u sjevernoj Trakiji (danasnja Rumunija ) gdje je njihova prisutnost  samo, 100 godina bila dovoljna za jezicku  romanizaciju pojedinih podunavskih regija.
Hvala Nikola

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Власи
« Одговор #896 послато: Фебруар 10, 2023, 10:16:05 поподне »
Hvala na odgovoru 👍i jos jedno pitanje za vas
Posto ja stalno nesto prelistavam nasla sam jedan interesantan podatak htela bi vase misljenje .
Podatak koji sam nasla je da 165. godine p.n.e doslo do potpune okupacije grckog poluotoka. Rimljani su popunili rimsku vojsku, kako je to bilo uobicajeno u visenacionalnom carstvu, domacim Makedoncima i Epircima i stvorili 5. makedonsku legiju. Kasnije su organizovali  6. tesalsku i 7. etolsku sa lokalnim Grcima tih regija. Sa ove
 tri legije ubrzo su krenuli protiv Dačana u sjevernoj Trakiji (danasnja Rumunija ) gdje je njihova prisutnost  samo, 100 godina bila dovoljna za jezicku  romanizaciju pojedinih podunavskih regija.
Hvala Nikola
Мени је фасцинантна да је један тако релативно кратак период у Дакији био довољан за трајну језичку Романизацију, на територији без касније конекције са осталим Романима
« Последња измена: Фебруар 10, 2023, 10:19:54 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Власи
« Одговор #897 послато: Фебруар 10, 2023, 10:45:45 поподне »
То је опет нешто што се гура из политичких разлога, овај пут од стране Румуна.
Истина је да је негдје до 10/11. вијека у Румунији живјела једна словенска популација које је у себи вјероватно имала асимиловане остатке Дако-Романа, Гота и осталих.

Румуни се досељавају са југа тек тада, дакле у 10/11. вијеку. И њихова етногенеза се одвија мијешањем Румуна и тих Словена. Уз мањи утицај туркијских народа који су такође ту били присутни нешто прије Румуна.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #898 послато: Фебруар 10, 2023, 10:50:57 поподне »
Мени је фасцинантна да је један тако релативно кратак период у Дакији био довољан за трајну језичку Романизацију, на територији без касније конекције са осталим Романима

Наравно да није довољан и наравно да Румуни нису потомци некаквих романизованих Дачана северно од Дунава, барем не већински.

Hvala na odgovoru 👍i jos jedno pitanje za vas
Posto ja stalno nesto prelistavam nasla sam jedan interesantan podatak htela bi vase misljenje .
Podatak koji sam nasla je da 165. godine p.n.e doslo do potpune okupacije grckog poluotoka. Rimljani su popunili rimsku vojsku, kako je to bilo uobicajeno u visenacionalnom carstvu, domacim Makedoncima i Epircima i stvorili 5. makedonsku legiju. Kasnije su organizovali  6. tesalsku i 7. etolsku sa lokalnim Grcima tih regija. Sa ove
 tri legije ubrzo su krenuli protiv Dačana u sjevernoj Trakiji (danasnja Rumunija ) gdje je njihova prisutnost  samo, 100 godina bila dovoljna za jezicku  romanizaciju pojedinih podunavskih regija.
Hvala Nikola


Измешалa се ту гомила полутачних и нетачних информација. Римљани су трајно покорили Краљевину Македонију 148. год. п.н.е. и тада настаје римска провинција Македонија. То је још увек доба Римске Републике. Римљани нису могли да попуњавају своје легије странцима, односно онима који нису грађани Рима, јер су само римски грађани имали право да буду легионари. За време Царства је то решено помоћу ауксилије, односно помоћних јединица које су се састојале од људи који су живели унутар Римског Царства али нису били римски грађани. Након одређеног периода службе (мислим да је у питању било 20 година), они би били демобилисани и добили би римско грађанско право, под условом да преживе. Међутим, ауксилија је формирана тек у империјалном периоду, тако да Македонци свакако нису могли бити део римске републиканске војске. Дачки ратови су се одиграли тек 3 века након покоравања Македоније, почетком 2. века нове ере, за време Римског Царства. Што се тиче наводне убрзане романизације Дакије и Дачана, о томе сам већ писао на многим темама које се тичу порекла Румуна, али и Источних Романа генерално.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #899 послато: Фебруар 11, 2023, 11:33:38 пре подне »
Hvala na odgovoru😀 i ostalima.Moguce da se radi o propagandi nije iskljuceno.Nisam istoricar,etnolog..geneticar pa tako da uvek imam neka pitanja .Rado citam i svaka nova informacija se pretvori u novu zackoljicu.Posle uradjenog mog  MHdnk po zenskoj liniji  interesovanje je postalo jos vece.Jedan  procenat dao mi je  Grcku a put je od Crne Gore,Srbije ,Albanije,Krfa,Grcki Ipiros,Thesaliju..tako da su  kontakti sa ljudima sa kojima se rodjakam probudili jos vise interesovanja za mene .Istovremeno se desava da sam mnogo godina provela u jezgru Epira (  Ιωαννινα)gde je taj mix Vlaha neverovatan. Prepoznatljivi,vredni ..danas Grci ali ono sto je zanimljivo je njihov sacuvan jezik i posle toliko godina.Ako razmisllim logicno sto ne bi bio sacuvan jer su bili nomadi ,stocari njihov nacin zivota  i mesta gde su ziveli skoro su nebom pod oblake pa i razlog sto se zadrzao je i taj. Nema podataka  o njima jer u ono vreme ko se bavio nomadima .??!tek kasnije   .Danas uzbanizovani Grci ali su jos ostale generacije koje pricaju o njihovim  stanistima na 1000hilj.metara i vise  a leti  i po 4 meseca provedenih na planinama.Letos sam razgovarala sa jednim od njih.Izmedju sebe u jednoj taverni pricaju vlaski latino romejski sa slovenskim jezickim primesama.Pomno sam slusala da bi kasnije zapoceli nas razgovor .Ako ga pitate da li razume rumunski reci ce vam da sa nekim odstupanjima..Ta ne  povezanost danasnjih Rumuna koji nemaju veze sa Vlasima  a Vlasi su navodno potomci Dacana i Vesa kako pise i stigli su iz Danasnje  Rumunije ,Balkana ,znaci u pitanju su dva razlicita naroda.Tako?Dobila sam odgovor od Nikole gore.Thenx jos jednom . Sigurna sam da ce GG dati odgovor na ta pitanja pogledala  sam procente testiranih takodje se nadam jos  vecem broju a i testiranianim   Rumunima,.Samo mali osvrt kako laicki gledam na imperije u ovom slucaju Rimske bez omalovazavanja istorijskih podataka i da ne bude smesan ovaj nacin istoricarima.Priznajem da nekad i istoriju uzimam sa dozom nepoverenja .Samo je jedna prosta logika .Sto se tice Rimljana znamo   za drzave koje su romanizovane ako ne gresim Sardinija ,Korzika.Spanija ...jedna od njih je Rumunija .Dolaskom Rimske  imperija u Daciu bas nije bilo u interesu malih skupina  naroda, regiona da ratuju ( unapred su znali ishod)osim velikih pohoda koji su ostali zabelezeni.Granica je bila Dunav .Rimljani su dolaskom  postavljali  svoja utvrdjenja to nam je poznato  a oko njih se se razvijala, desavala  razmena i trgovina, a bitni su putevi koje su gradilii  i koji su obezbedjivali kretanja i   naravno tu je jedan jezik kao nacin komunikacije u ovom slucaju latino.Lak nacin da se nametne jedan jezik  jednostavno postaje vremenom  sredstvo sporazumevanja i iz potrebe se prosiri od pojedinaca do skupine ...i nadalje  Mozda su u pitanju bas ti delovi podunavski i tadasnje Trakije -Dacie .
Eto moja skromna razmisljanja napisana bas ovako kako bi razgovarala sa jednim sagovornikom sa svim pitanjima i podpitanjima .Mozda su neki vec odgovorili ne zamerite nije forum 10 stranica valja sve to pretraziti.Verovatno nisam nesto novo rekla ali tema je svakako zanimljiva.Prikljucicu se od nekih tema koje imaju veze sa jezikom Vlaha.
Ne znam da li postoji informacija na forumu da su ime Cincari upravo dali Srbi zbog jako naglasenog suglasnika C. 
Hvala👍
Pzdrv