Аутор Тема: I2-PH908 (Динарик Југ)  (Прочитано 455098 пута)

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2620 послато: Фебруар 18, 2023, 11:29:39 пре подне »
Рекао бих да постоји мало другачија могућност, а то је да су Срби населили унутрашњост Далмације (римске провинције) то јест Рашку, која је обухватала области око Западне Мораве, Ибра, Дрине, Босне и Лима. Ове области су већ биле насељене двадесетак година раније Словенима који су у другој деценији 7. века населили цео Балкан али знатно слабије од приобалних Склавинија Травуније, Захумља итд. У тим приобалним Склавинијама је остао хотспот Словена из првог таласа сеобе након пада лимеса. Они су носиоци I-PH908 али спорадично и E-V13, R1a, Динарик Север и можда још неких грана. Ови Порфирогенитови Срби насељавају највише Рашку која је била у каснијим сукобима са Бугарима прва на удару и прилично опустела. Након тих ратова становништво приобалних Склавинија, које ми данас поистовећујемо са Херцеговцима, представља биолошку базу за обнову Србије па отуда и ова забуна око недостатка генетичких веза са међуречјем Зале и Елбе одакле би требало да су дошли Порфирогенитови Срби.

Проблем ове теорије је што наше R1a и динарик сјевер гране показују везе с подунавским Словенима, а PH908 с Чешком и Њемачком.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2621 послато: Фебруар 18, 2023, 11:44:41 пре подне »
моје виђење кретања PH908



Како се овде објашњава прилична заступљеност у Влашкој?

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2622 послато: Фебруар 18, 2023, 11:51:27 пре подне »
Рекао бих да постоји мало другачија могућност, а то је да су Срби населили унутрашњост Далмације (римске провинције) то јест Рашку, која је обухватала области око Западне Мораве, Ибра, Дрине, Босне и Лима. Ове области су већ биле насељене двадесетак година раније Словенима који су у другој деценији 7. века населили цео Балкан али знатно слабије од приобалних Склавинија Травуније, Захумља итд. У тим приобалним Склавинијама је остао хотспот Словена из првог таласа сеобе након пада лимеса. Они су носиоци I-PH908 али спорадично и E-V13, R1a, Динарик Север и можда још неких грана. Ови Порфирогенитови Срби насељавају највише Рашку која је била у каснијим сукобима са Бугарима прва на удару и прилично опустела. Након тих ратова становништво приобалних Склавинија, које ми данас поистовећујемо са Херцеговцима, представља биолошку базу за обнову Србије па отуда и ова забуна око недостатка генетичких веза са међуречјем Зале и Елбе одакле би требало да су дошли Порфирогенитови Срби.

Kod nas jedino PH908 grane imaju vezu tj mogu se nekako povezati sa Porfirogenitovim Srbima, onima iz Bojke.
U tome je suštinski problem.
Ja sam mišljenja da je Porfirogenitovo doseljavanje Srba vrv poslednja seoba Srba, verujem da je takvih seoba bilo više.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2623 послато: Фебруар 18, 2023, 11:52:25 пре подне »
Како се овде објашњава прилична заступљеност у Влашкој?

Повезано је с овим максимумом на истоку Бугарске. То су гране које немају много везе с нама.
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.msg184311#msg184311

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2624 послато: Фебруар 18, 2023, 11:59:37 пре подне »
Можда си ме криво схватио, сигурно нисам написао да твоја грана има доказану везу с Чесима.
Рекао сам на ширем Њемачко-Чешком подручју или на подручјима која се могу везати уз сјеверне/бијеле Србе.
Ево може ли овако? Ја сам криво схватио а ти реци да нема Чеха у мојој грани и, да будем фер, нема их досад тестираних. Значи веза са ПољакоНемцем постоји и нико је не спори али једноставно не може бити доказ западне руте коју потенцираш.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2625 послато: Фебруар 18, 2023, 12:08:40 поподне »
Ево може ли овако? Ја сам криво схватио а ти реци да нема Чеха у мојој грани и, да будем фер, нема их досад тестираних. Значи веза са ПољакоНемцем постоји и нико је не спори али једноставно не може бити доказ западне руте коју потенцираш.
Нема Чеха.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2626 послато: Фебруар 18, 2023, 12:12:01 поподне »
Да надодам, према STR студијама, PH908 чини 28% словенске генетике у Мунтенији , а 21% у Олтенији. (која је ближе Србији)

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2627 послато: Фебруар 18, 2023, 12:12:10 поподне »

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2628 послато: Фебруар 18, 2023, 12:24:25 поподне »
Повезано је с овим максимумом на истоку Бугарске. То су гране које немају много везе с нама.
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.msg184311#msg184311

Мислим да је за сад премало тестираних за сигурније закључке. Слажем се да одређене подгране имају конекције Србија-Немачка или Србија-Чешка старе 1650-1550 година што је предатира сеобу Срба из 7. века. Има ипак једна грана https://www.yfull.com/tree/I-MF2888/ која има млађе конекције између наших крајева и Немачке, али је то за сад усамљени случај. Иако ове процене TMRCA треба схватити оквирно, мислим да за сад није ни доказана ни оповргнута теорија о пореклу I-PH908 из међуречја Зале и Елбе. Превише је натегнуто чини ми се.

Иначе, нисам приметио да се до сада неко позабавио археогенетским истраживањем тог периода на територији међуречја Зале и Елбе, или сам можда нешто пропустио? Мислим да је код Седова било речи о скелетном сахрањивању у том подручју упоредо са појавом русенске керамике.

Ван мреже vasil

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
  • PH908>FT16449>Y151633
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2629 послато: Фебруар 18, 2023, 01:28:53 поподне »
Повезано је с овим максимумом на истоку Бугарске. То су гране које немају много везе с нама.
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.msg184311#msg184311

Това което пропускаш понеже сигурно не знаеш е че в Източна България със стабилно население от Късното Средновековие през Османския период до Освобождението са били Стара Планина и Родопите а Горнотракийската низина, Добруджа, Делиормана и Източна Тракия са тотално унищожени, Ислямизирани и заселени с Анадолски Турци и Татари. В късния Османски период полските райони са зеселени наново. В Горнотракийската низина доминират Централно Старопланинците, в Източна Тракия най-вероятно Християните са дошли от Македония като са оставили там вакуум и това е довело до Пошопването на Македонските говори, в Североизтока има по-късни засленици от Централна Стара Планина и от Източна Тракия и по-старо население Капанците и Ваяците които от тестваните които има досега изглежда също са някъде от запад. Второто което пропускаш е че това че някой е примерно FT16449* към момента не означава че след време няма да се появи някой друг с който да направи клон, само през последните около пет години откакто аз се занимавам развитието на дървото е огромно, когато аз се тествах първоначално Y151633 почти не съществуваше а най-големия клон беше Z16983 докато сега нещата се обърнаха тотално. Според мен поне що се отнася до Балканите 100% от PH908 е свързано със Сръбската миграция, ние седим и си говорим през 2023 година но периода за който става въпрос е края на 6ти и началото на 7ми век когато PH908 е с TMRCA не по-голям от 400 години. Само едно поглеждане на дървото на S20602/Y3120 е достатъчно за да видиш че PH908 коренно се различава от всички останали клонове и е очевидно втори патриархален-племенен фаундър ефект след първоначалния който създава S20602/Y3120.
« Последња измена: Фебруар 18, 2023, 01:31:53 поподне vasil »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2630 послато: Фебруар 18, 2023, 01:59:37 поподне »
Това което пропускаш понеже сигурно не знаеш е че в Източна България със стабилно население от Късното Средновековие през Османския период до Освобождението са били Стара Планина и Родопите а Горнотракийската низина, Добруджа, Делиормана и Източна Тракия са тотално унищожени, Ислямизирани и заселени с Анадолски Турци и Татари. В късния Османски период полските райони са зеселени наново. В Горнотракийската низина доминират Централно Старопланинците, в Източна Тракия най-вероятно Християните са дошли от Македония като са оставили там вакуум и това е довело до Пошопването на Македонските говори, в Североизтока има по-късни засленици от Централна Стара Планина и от Източна Тракия и по-старо население Капанците и Ваяците които от тестваните които има досега изглежда също са някъде от запад. Второто което пропускаш е че това че някой е примерно FT16449* към момента не означава че след време няма да се появи някой друг с който да направи клон, само през последните около пет години откакто аз се занимавам развитието на дървото е огромно, когато аз се тествах първоначално Y151633 почти не съществуваше а най-големия клон беше Z16983 докато сега нещата се обърнаха тотално. Според мен поне що се отнася до Балканите 100% от PH908 е свързано със Сръбската миграция, ние седим и си говорим през 2023 година но периода за който става въпрос е края на 6ти и началото на 7ми век когато PH908 е с TMRCA не по-голям от 400 години. Само едно поглеждане на дървото на S20602/Y3120 е достатъчно за да видиш че PH908 коренно се различава от всички останали клонове и е очевидно втори патриархален-племенен фаундър ефект след първоначалния който създава S20602/Y3120.

Треба бити опрезан с оваквим закључцима, не вјерујем да су источни Бугари потпуно нестали, имају другачији распоред словенских хаплогрупа од централних и западних Бугара, а имају и јачу предсловенску генетику https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.msg183857#msg183857 (да се ради само о досељеницима са запада, то не би био случај)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2631 послато: Фебруар 18, 2023, 02:43:07 поподне »
Треба бити опрезан с оваквим закључцима, не вјерујем да су источни Бугари потпуно нестали, имају другачији распоред словенских хаплогрупа од централних и западних Бугара, а имају и јачу предсловенску генетику https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.msg183857#msg183857 (да се ради само о досељеницима са запада, то не би био случај)

Slazem se, mada objasnjava vrlo dobro odakle je PH908 tamo stigao. Verovatno je nesto stanovnistva i ostalo, ali rekao bih da je veĉi deo sa zapada. To nije prvi put da čujem to, i ranije sam u razgovoru sa nekim prijateljima saznao da je stanovnistvo na istoku isto sa zapada, barem većim delom.
Iskreno, sve je to dosta komplikovano, ali za pretpostaviti je da su seobe pod osmanlijama bile non stop, i da je dosta stanovništva pretumbano. Ne znam da li imamo direktne veze sa tim rodovima na istoku Bugarske, ali očito da postoje indicije da su barem delimično tamo došli sa zapada?
« Последња измена: Фебруар 18, 2023, 02:52:10 поподне barbarylion »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2632 послато: Фебруар 18, 2023, 03:10:57 поподне »
Замишљам неког ПХ908 Немца који је пронашао форум и месецима копи пејстује ову тему у преводилац. И на 132 страни схвата да још увек ништа није јасно и коначно  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2633 послато: Фебруар 18, 2023, 03:38:01 поподне »
Замишљам неког ПХ908 Немца који је пронашао форум и месецима копи пејстује ову тему у преводилац. И на 132 страни схвата да још увек ништа није јасно и коначно  ;D
Бојим се да ни хиљаду страна неће бити довољно😊

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2634 послато: Фебруар 19, 2023, 06:38:04 пре подне »
Грешка у ословљавању. Владо, мислим да је сасвим нормално што имамо више ближих хаплотипова и већу дистрибуцију ft14506 широм Балкана неголи у матици. Мислим да је лако сметнути са ума да миграције нису престале након досељења на Балкан већ су се одвијале непрестано. Тако да ако нађемо сроднике у Бугарској и Турској не мора да значи да су на тим локацијама од 7в. већ су се ту могле наћи и каснијим померањем становника. Заправо могућа су оба сценарија. И врло лако су оба истинита.
Слажем се са тобом само под условом ако матицу FT14506 тражиш у Закарпатској области и/или у Румунији (а не у Чешкој), јер постоји и приличан број припадника наше подгране близу ових матичних области. Делим мапу миграције Словена коју је направио Лука Поропат и која нам на најбољи могући начин објашњава дистрибуције подграна испод FT14506:



Тамо где је искошени квадратић, ту је претпостављена матица PH908 укључујући и FT14506, на основу њене разгранатости: https://www.yfull.com/tree/I-FT14506/ Ту је рецимо и матица Y52603 (претпостављам да знаш за тестираног Пољака који се налази на нивоу Y52603*), као и узводној FTA43907 (која се налази између FT14506 и Y52603, на коју су позитивни они "фамозни" Чеси ;) ), као и матица за чисто пољску подграну FT177529 као и за остале северне FT14506 подгране, где су позиционирани Пољаци, Русини, Руси, Мађари и за које ТМРЦА није мањи од 1300 година. Мапа објашњава њихове дистрибуције.

Сад опет баци поглед на FT14506 стабло, балканске подгране FT14506 јасно прате ову источну руту преко данашње Румуније, Молдавије и Доњег Дунава на Балкан. Можда ће ти због ове мапе сада бити јасније зашто у први план увек истичем даље сроднике, тестиране Бугаре, који су у скоро свакој балканској подграни присутни испод FT14506, као и Албанца и Турчина у нашој https://www.yfull.com/tree/I-Y179535/ Сва наша генеалошка раздвајања са њима су из раног средњег века и нити једно није из средњег века, дакле, она су искључиво из периода миграција Јужних Словена и њиховог досељавања на Балкан. Такође, када пишем о Молдавцима, мислим на оне који се налазе у појединим FT14506 гранама а не на Сирфа (за којег сматрам да је исељени Србин из Старе Рашке, мада не игноришем ни драјверово мишљење:
Syrf је етнички Гагауз и потиче од гагауских досељеника из Бугарске. То досељавање се десило у 19. вијеку, а презиме је донесено из Бугарске, оригинални облик је Syrfoglu.
одн. не искључујем могућност да матица Y52621 није Стара Рашка већ да је била нешто источније, одакле је већина њених припадника, наших предака, мигрирала у Рашку, за време ширења Првог бугарског царства).

Наравно, разноврсност, распрострањеност као и (јужнословенска, а не чешко-српска) порекла и миграције бројних других PH908 подграна осим FT14506, могу се објаснити управо са овом мапом, уосталом и поновићу опет, никаквог помена Срба нема у историјским изворима, у формираним Склавинијама на просторима Тракије, Шоплука и Егејске Македоније (Склавиније у Далмацији уопште нису битне за нашу причу).

« Последња измена: Фебруар 19, 2023, 06:49:00 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2635 послато: Фебруар 19, 2023, 08:34:03 пре подне »
Делим мапу миграције Словена коју је направио Лука Поропат и која нам на најбољи могући начин објашњава дистрибуције подграна испод FT14506

Свака част, Владимире, коначно си нашао одговарајући извор за своје виђење ствари. Форумског активисту коме је једини императив да пориче било какву везу I2-PH908 са Србима, а познат је и по расистичким изјавама да су Срби урођено морално дегенерисани.

На страну што је карта миграција коју си поставио произвољна и у неким правцима нетачна. Рецимо, правац који води од Лвова директно до Хрватске и Босне (претпостављам, то је она PH908 која нема везе са Србима, измаштани тзв. Бијели Хрвати из Лвова) је потпуно напамет нацртан, јер такве директне миграције није било. Све до шесте деценије 6. вијека у Панонији се налазе Гепиди и Лангобарди и никаква масовнија сеоба Словена преко њихове територије није била могућа. Словени који би из Паноније мигрирали на Балкан, морали би бити само секундарна миграција након слома германских панонских држава, тј. морали би долазити или из источног влашког правца (што и археологија показује) или од Словена са подручја данашње Словачке.

Ако се пажљиво погледа ова Поропатава карта миграција, примјетиће се да она пројицира подјелу штокавске популације на два дијела: западни (Хрватска и Босна и Херцеговина) и источни (Србија). Значи Хрват штокавац у Широком и Србин штокавац из Пљеваља дошли су у двије одвојене слоевенске сеобе из западне Украјине. То је у складу са измишљеном западном штокавицом хрватских лингвиста. Да не идем даље да је у складу и са границом НДХ на Дрини.

Све у свему, драго ми је да ти се свиђа Поропатова карта.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2636 послато: Фебруар 19, 2023, 08:53:03 пре подне »
Свака част, Владимире, коначно си нашао одговарајући извор за своје виђење ствари. Форумског активисту коме је једини императив да пориче било какву везу I2-PH908 са Србима, а познат је и по расистичким изјавама да су Срби урођено морално дегенерисани.

На страну што је карта миграција коју си поставио произвољна и у неким правцима нетачна. Рецимо, правац који води од Лвова директно до Хрватске и Босне (претпостављам, то је она PH908 која нема везе са Србима, измаштани тзв. Бијели Хрвати из Лвова) је потпуно напамет нацртан, јер такве директне миграције није било. Све до шесте деценије 6. вијека у Панонији се налазе Гепиди и Лангобарди и никаква масовнија сеоба Словена преко њихове територије није била могућа. Словени који би из Паноније мигрирали на Балкан, морали би бити само секундарна миграција након слома германских панонских држава, тј. морали би долазити или из источног влашког правца (што и археологија показује) или од Словена са подручја данашње Словачке.

Ако се пажљиво погледа ова Поропатава карта миграција, примјетиће се да она пројицира подјелу штокавске популације на два дијела: западни (Хрватска и Босна и Херцеговина) и источни (Србија). Значи Хрват штокавац у Широком и Србин штокавац из Пљеваља дошли су у двије одвојене слоевенске сеобе из западне Украјине. То је у складу са измишљеном западном штокавицом хрватских лингвиста. Да не идем даље да је у складу и са границом НДХ на Дрини.

Све у свему, драго ми је да ти се свиђа Поропатова карта.
Полако, драјверу. На страну овога о чему сад пишеш и са чим бих се у већини ствари сагласио са тобом, нисам се обазирао у свом коментару на остале словенске руте већ искључиво на источну руту и подграну FT14506 којој припадам, што се може и у делу поруке који си цитирао да се закључи:
Делим мапу миграције Словена коју је направио Лука Поропат и која нам на најбољи могући начин објашњава дистрибуције подграна испод FT14506:
Укратко, ако имаш неки коментар на тему FT14506 и мог писања - ОК, ако немаш - немој ме етикетирати на такав одвратан и прекоран начин, тим пре што нигде у мојим коментарима нећеш пронаћи про-хрватске или про-усташке ставове. Апсолутно нигде и никад од мене тако нешто чути нећеш и моје "србовање" нема апсолутно никакве везе са резултатима генетичке генеалогији, које би сви ми у региону, укључујући и Поропата, морали на што објективнији начин да их сагледавамо и тумачимо, без политизације и националне и било каквог другог облика занесености и острашћености. И што се тиче мог "императив да поричем било какву везу I2-PH908 са Србима", ја је не поричем и мислим да постоје гране које су доказале ту везу са Бохемијом и миграцијом Срба у Далмацију, али то случај са FT14506 подграном није.
« Последња измена: Фебруар 19, 2023, 08:59:01 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2637 послато: Фебруар 19, 2023, 09:00:31 пре подне »
На страну што је карта миграција коју си поставио произвољна и у неким правцима нетачна. Рецимо, правац који води од Лвова директно до Хрватске и Босне (претпостављам, то је она PH908 која нема везе са Србима, измаштани тзв. Бијели Хрвати из Лвова) је потпуно напамет нацртан, јер такве директне миграције није било. Све до шесте деценије 6. вијека у Панонији се налазе Гепиди и Лангобарди и никаква масовнија сеоба Словена преко њихове територије није била могућа. Словени који би из Паноније мигрирали на Балкан, морали би бити само секундарна миграција након слома германских панонских држава, тј. морали би долазити или из источног влашког правца (што и археологија показује) или од Словена са подручја данашње Словачке.

Мислим да историјски извори потврђују ово што drajver каже. Панонски Словени су највероватније населили у оном првом таласу (друга деценија 7. века) све штокавске крајеве и додирне тачке са Влашким Словенима имали у данашњој западној Бугарској, источној и централној Македонији и централној Албанији. Исти ти Словени су се населили и у Далмацији. То чак и Порфирогенит описује у поглављу епизоди словенског насељавања у залеђу Салоне. Једино што мислим да је дискутабилно је то што drajver хаплогрупу I-PH908 повезује са миграцијом Срба из међуречја Зале и Елбе. Пре ће бити да је то маркер ових Панонских Словена, а бугарске гране које се одвајају у 7. веку су заправо последица различитих праваца миграције Панонских Словена. Тада би се десило и раздвајање шопских и динарских грана.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2638 послато: Фебруар 19, 2023, 09:03:09 пре подне »
Слажем се са тобом само под условом ако матицу FT14506 тражиш у Закарпатској области и/или у Румунији (а не у Чешкој), јер постоји и приличан број припадника наше подгране близу ових матичних области. Делим мапу миграције Словена коју је направио Лука Поропат и која нам на најбољи могући начин објашњава дистрибуције подграна испод FT14506:



Тамо где је искошени квадратић, ту је претпостављена матица PH908 укључујући и FT14506, на основу њене разгранатости: https://www.yfull.com/tree/I-FT14506/ Ту је рецимо и матица Y52603 (претпостављам да знаш за тестираног Пољака који се налази на нивоу Y52603*), као и узводној FTA43907 (која се налази између FT14506 и Y52603, на коју су позитивни они "фамозни" Чеси ;) ), као и матица за чисто пољску подграну FT177529 као и за остале северне FT14506 подгране, где су позиционирани Пољаци, Русини, Руси, Мађари и за које ТМРЦА није мањи од 1300 година. Мапа објашњава њихове дистрибуције.

Сад опет баци поглед на FT14506 стабло, балканске подгране FT14506 јасно прате ову источну руту преко данашње Румуније, Молдавије и Доњег Дунава на Балкан. Можда ће ти због ове мапе сада бити јасније зашто у први план увек истичем даље сроднике, тестиране Бугаре, који су у скоро свакој балканској подграни присутни испод FT14506, као и Албанца и Турчина у нашој https://www.yfull.com/tree/I-Y179535/ Сва наша генеалошка раздвајања са њима су из раног средњег века и нити једно није из средњег века, дакле, она су искључиво из периода миграција Јужних Словена и њиховог досељавања на Балкан. Такође, када пишем о Молдавцима, мислим на оне који се налазе у појединим FT14506 гранама а не на Сирфа (за којег сматрам да је исељени Србин из Старе Рашке, мада не игноришем ни драјверово мишљење: одн. не искључујем могућност да матица Y52621 није Стара Рашка већ да је била нешто источније, одакле је већина њених припадника, наших предака, мигрирала у Рашку, за време ширења Првог бугарског царства).

Наравно, разноврсност, распрострањеност као и (јужнословенска, а не чешко-српска) порекла и миграције бројних других PH908 подграна осим FT14506, могу се објаснити управо са овом мапом, уосталом и поновићу опет, никаквог помена Срба нема у историјским изворима, у формираним Склавинијама на просторима Тракије, Шоплука и Егејске Македоније (Склавиније у Далмацији уопште нису битне за нашу причу).
Баш хтједох написати, не постоји овакав правац у литератури.



А да негдје и постоји, оповргнула га је археогенетика, јер се у истраживању источне Мађарске са стотињак узорака нешто мало словенске генетике појављује тек код мађарске елите из 10. вијека.

Словени у Мађарској су могли бити присутни само у западним дијеловима, и они су везани уз
1) алпске Словене, претке Словенаца и кајкаваца
2) Анте, Словене из степа јужне Украјине.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2639 послато: Фебруар 19, 2023, 09:11:25 пре подне »
Полако, драјверу. На страну овога о чему сад пишеш и са чим бих се у већини ствари сагласио са тобом, нисам се обазирао у свом коментару на остале словенске руте већ искључиво на источну руту и подграну FT14506 којој припадам, што се може и у делу поруке који си цитирао да се закључи:Укратко, ако имаш неки коментар на тему FT14506 и мог писања - ОК, ако немаш - немој ме етикетирати на такав одвратан и прекоран начин, тим пре што нигде у мојим коментарима нећеш пронаћи про-хрватске или про-усташке ставове. Апсолутно нигде и никад од мене тако нешто чути нећеш и моје "србовање" нема апсолутно никакве везе са резултатима генетичке генеалогији, које би сви ми у региону, укључујући и Поропата, морали на што објективнији начин да их сагледавамо и тумачимо, без политизације и националне и било каквог другог облика занесености и острашћености. И што се тиче мог "императив да поричем било какву везу I2-PH908 са Србима", ја је не поричем и мислим да постоје гране које су доказале ту везу са Бохемијом и миграцијом Срба у Далмацију, али то случај са FT14506 подграном није.

Прочитај подробније оно што сам написао. Реченица "Форумског активисту коме је једини императив да пориче било какву везу I2-PH908 са Србима, а познат је и по расистичким изјавама да су Срби урођено морално дегенерисани." се односи на Поропата, а не на тебе.