Аутор Тема: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта  (Прочитано 228090 пута)

симо

  • Гост
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #200 послато: Март 28, 2018, 10:44:45 поподне »
Јел сигурно није било неких других Петровића у околини Дубровника?

Ствар је у томе што је тестирани навео баш ово презиме Петровић-Његош као своје. А Петровић-Његоши су заиста живјели у Дубровнику и славили Ђурђевдан.

То је тестирани    N89079   Jovo Veljko Petrovic, 1913-2001 из https://www.familytreedna.com/public/dinaric_alps_dna?iframe=yresults

односно исти овај http://www.ysearch.org/alphalist_view.asp?uid=&letter=P&lastname=Petrovic-Njegos&viewuid=5XFDM&p=0

Jelic

  • Гост
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #201 послато: Март 31, 2018, 04:37:52 поподне »
Милићевић из Мирашевца, хаплогрупа I2-PH908, је проширио број маркера на 37.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #202 послато: Април 01, 2018, 02:24:35 поподне »
Дупор из Горњег Карина проширио број маркера на 67. Најближи му је Наранчић из Лике (-7).

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #203 послато: Април 02, 2018, 06:24:40 поподне »
Ниcaм знao гдe дa пocтaвим oвo oбaвeштeњe, пa нeкa aдминиcтpaтopи oдлучe. Нaимe, дaнac je Yfull "нaдoгpaдиo" филoгeнeтcкo cтaблo, aли штo ce Динapикa тичe, cвe je ocтaлo иcтo. Cви cмo ocтaли нa cтapим пoзициjaмa. :(

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #204 послато: Април 05, 2018, 09:17:53 поподне »
Митровић, Аранђеловдан, Бивоље, Крушевац; проширио је број маркера са 23 на 42 (FTDNA Y37). Нешто раније је стигао и резултат R1a панела од Yseq-a: Z280>CTS1211>YP343>YP340>YP371>YP971 (Y19145+)

Jelic

  • Гост
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #205 послато: Април 06, 2018, 04:12:46 поподне »
Милићевић из Мирашевца, хаплогрупа I2-PH908, је проширио број маркера на 37.

Милићевић је позитиван на PH908.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #206 послато: Април 29, 2018, 07:55:57 поподне »
Једна ситница:

У табели СДП, хаплогрупа R1a, за тестираног Радоничића из Доброте (ред. бр. 134), у рубрику "крсна слава" треба уписати - "римокатолик".
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #207 послато: Мај 05, 2018, 10:25:17 поподне »
Милићевић је позитиван на PH908.

Милићевићу је допуњен маркер 561, вредност је 15.

Jelic

  • Гост
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #208 послато: Мај 05, 2018, 10:25:47 поподне »
Миличевић из Јаска у Срему, слава Ђурђевдан, хаплогрупа I2-PH908, је урадио маркере 557 и 561, на оба маркера је вредност 16.

Ван мреже Ћировић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • R1b - Z67
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #209 послато: Мај 10, 2018, 09:04:51 пре подне »
Poštovanje svima,

evo nedavno sam uradio dopunsku analizu na Yseq i rezultat je u nastavku. Ne znam da li su ovi markeri dovoljni za prikaz rezultata u našoj tabeli, očekivao sam da ću od njih dobiti i SNP, ali u mom nalogu imam samo "alleles" pa ako to nešto može da koristi mogu dostaviti i to..

Puno pozdrava od 1000. testiranog na našem DNK projektu!
Tomislav Ćirović
 

Your results (YSEQ ID 13472) have be!en posted:
https://www.yseq.net/alleles.php

Your final haplogroup is R1b-Z67*
All known downstream branches have been confirmed negative.

Quick results summary:
R1b-M343 Orientation Panel
L51 A+
Z2103 G-
P312 A+
U106 C-
U152 T+
R1b-U152 Superclade Panel
L2 C-
Z192 T-
Z56 G-
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 A+
Z67 A+
Z70 C-
CTS10222 G-
CTS10276 C-

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #210 послато: Мај 10, 2018, 10:17:59 пре подне »
Poštovanje svima,

evo nedavno sam uradio dopunsku analizu na Yseq i rezultat je u nastavku. Ne znam da li su ovi markeri dovoljni za prikaz rezultata u našoj tabeli, očekivao sam da ću od njih dobiti i SNP, ali u mom nalogu imam samo "alleles" pa ako to nešto može da koristi mogu dostaviti i to..

Puno pozdrava od 1000. testiranog na našem DNK projektu!
Tomislav Ćirović
 

Your results (YSEQ ID 13472) have be!en posted:
https://www.yseq.net/alleles.php

Your final haplogroup is R1b-Z67*
All known downstream branches have been confirmed negative.

Quick results summary:
R1b-M343 Orientation Panel
L51 A+
Z2103 G-
P312 A+
U106 C-
U152 T+
R1b-U152 Superclade Panel
L2 C-
Z192 T-
Z56 G-
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 A+
Z67 A+
Z70 C-
CTS10222 G-
CTS10276 C-

Припадате истој подграни као и тестирани Ракочевић из Мораче, и он је R1b-U152>Z67*. О његовом резултату можете прочитати на овој теми:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=827.msg88602#new
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #211 послато: Мај 10, 2018, 10:21:57 пре подне »

Tomislav Ćirović

Your final haplogroup is R1b-Z67*
All known downstream branches have been confirmed negative.


Честитам на резултату!

Ако су твоји Ћировићи из Мораче, онда је ово занимљив резултат. Јер су и Богићевци Z67*, а колико ми је познато Ћировићи спадају у старо-Морачане...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #212 послато: Мај 10, 2018, 10:27:59 пре подне »
Честитам на резултату!

Ако су твоји Ћировићи из Мораче, онда је ово занимљив резултат. Јер су и Богићевци Z67*, а колико ми је познато Ћировићи спадају у старо-Морачане...

По табели, тестирани је из Планинице код Мионице и слави Велику Госпојину. Ћировићи из Мораче славе Аранђеловдан колико сам испратио? Једино ако је дошло до накнадне промене славе...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #213 послато: Мај 10, 2018, 10:41:28 пре подне »
По табели, тестирани је из Планинице код Мионице и слави Велику Госпојину. Ћировићи из Мораче славе Аранђеловдан колико сам испратио? Једино ако је дошло до накнадне промене славе...

Морчани славе Аранђеловдан, а прекађују Велику Госпојину. Тако да нема сумње да се ради о Морачанима. Слично иселеним Васојевићима, који славе Александровдан.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #214 послато: Мај 10, 2018, 05:17:50 поподне »
-Кобасице и Ибрани су: Маринковићи, Јанковићи, Петковићи, Матићи, Ћировићи, Божовићи, Петровићи, Антонијевићи и Јешићи, и сви славе Велику Госпојину.

Извор: https://www.poreklo.rs/2013/05/02/poreklo-prezimena-selo-planinica-mionica/

С обзиром да се изгледа ради о неком већем роду из тог села, чисто сумљам да презиме Ћировић није новијег датума. Сва ова презимена су вероватно настала у Планиници, тако да не верујем да су од Ћировића из Доње Мораче иако је очигледно да потичу из истог племена.

Ван мреже Ћировић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • R1b - Z67
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #215 послато: Мај 11, 2018, 06:37:25 поподне »
Zanimljivo je da je slava manastira Morača Velika Gospojina i negde sam pročitao da je bilo popova Ćirovića u Morači. Takođe postoji priča da je Bogić organizovao hajku za Turcima koji su pretukli popadiju Ćirović čiji muž je verovatno bio u srodstvu sa Bogićem..
Prema dostupnim pisanim tragovima Ćirovići su u Planinicu došli u 17 veku iz okoline Peći, to me je malo bunilo ali posle sam negde pročitao da su u to vreme bile česte migracije na relaciji Metohija severna Crna Gora, pa se onda uklapa..

Ван мреже Ћировић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • R1b - Z67
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #216 послато: Мај 11, 2018, 07:34:08 поподне »
Честитам на резултату!

Ако су твоји Ћировићи из Мораче, онда је ово занимљив резултат. Јер су и Богићевци Z67*, а колико ми је познато Ћировићи спадају у старо-Морачане...

Hvala Miloše,

pročitao sam jedno zanimljivo razmišljanje na temu imena Rakoč, koje je Bogić dao jednom svom sinu. Naime, ovo ime se retko sreće kod južnih Slovena, međutim karakteristično je za lužičke Srbe, gde se veoma često javlja. Ovo upućuje na mogućnost da i sam Bogić potiče od linije lužičkih Srba!
U knjizi Istorijsko poreklo Srba, Miodraga Milanovića navodi se kao još uvek živa legenda o deobi sinova moćnog lužičkog kneza plemena Bodrića, Dervana, gde se kaže: "Jedan sa narodom ostane u Polablju, a drugi se sa polovinom naroda odseli daleko na jug".
Milanović dalje piše, "Legendu potvrđuje vizantijski car i pisac Porfirogenit. On balkanske Srbe smatra potomcima drugog brata a narod se, prema njemu naselio na velikom prostoru Neretve, Zahumlja, Trebinja, Zetske doline i današnjih crnogorskih brda. To je bila bogata zemlja sa naprednim gradovima još od preistorijskog vremena. Tako su Lužičani, pored drugih Srba, naselili jezgro buduće moćne srpske države."
Dalje dodaje Milanović, "U svojim monografijama o plemenima Piperima, Bratonožićima, Bjelopavlovićima i Pješivcima, J.Erdeljanović i P.Šobajić iznose mnoštvo podataka da je stanovništvo ovog kraja uveliko naseljeno doseljeničkim plemenom Lužičana. Oni su se, kao kompaktno stanovništvo, održali sve do dolaska Turaka. Bodrići su naselili, prema Erdeljanoviću, Južni Banat i Braničevo, odatle Lužica u istočnoj Srbiji, L(Užice) u zapadnoj; lužička središta na Kosovu su bila na reci Labi i Samodreži".
Obzirom da je župan Dervan živeo u VIII veku, deoba njegovih sinova i doseljavanje na ove naše prostore trebalo bi da bude negde u to vreme, a svakako pre 922. godine i velike bitke kod Lomčina na Labi, kada su Germani tamošnjim Srbima zadali odlučujući udar, gde je gotovo celokupna srpska pešadija izginula u krvavoj borbi koja se odužila do sumraka. Kako piše Milanović, Hronike Nemačke navode cifru o 120.000 pobijenih Srba, a zatim slede razna nemačka lukavstva i prevare, gde je najpoznatija priča o markgrofu Geru koji je na pomirenje pozvao trideset polapskih vođa i na prevaru ih, sve do jednog, pogubio. Posle ovog zločina, narod je brzo podlegao i 990. poslednje srpsko pleme Miličani, pada u ropstvo.
Ova priča i teza da je Bogić mogao da bude poreklom lužički Srbin, možda može da baci neko novo svetlo na našu haplogrupu R1b...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #217 послато: Мај 11, 2018, 08:04:59 поподне »
.
Ova priča i teza da je Bogić mogao da bude poreklom lužički Srbin, možda može da baci neko novo svetlo na našu haplogrupu R1b...


Како је генетика најегзактнија наука од свих, мислим да је ово најближе истини


 Дакле вријеме одвајања ове гране Z67* од италијанских је прије око 3200 година. То упућује на отприлике период када су носиоци културе поља са жарама имали значајан утицај на формирање Илира на балкану. Логично је да би се ту очекивао неки R-U152. Дакле, мислим да је ова грана могуће била дио тога, као и грана Лепеничанина, која нема неких поклапања осим једног Гега и Тоска из анонимне студије. Затим могуће грана оног Спахића да је кандидат.
 Тако да изгледа да се ствара једна маса појединих грана R-U152 које би припадале овом валу културе поља са жарама.
 

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #218 послато: Мај 18, 2018, 02:55:02 поподне »
Него кад сам већ гледам табелу, примјећујем у PH908 Општи род под редним бројем 59. Косића. Сад ћу то провјерити са Зденком, јер је вјероватно пермутовао цифре, али из компетне преписке произилизи да је Z16983+.

У ствари његово садашње презиме је Петерсон (N76387), претпоставља да му је непознати биолошки отац био рудар који је живио у Невади или Калифорнији 1913. године, а поријеклом из Југославије са презименом KOSSITCH.

Ја то читам као Косић а и Зденко мисли да је то тај!


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #219 послато: Мај 18, 2018, 05:33:21 поподне »
У ствари његово садашње презиме је Петерсон (N76387), претпоставља да му је непознати биолошки отац био рудар који је живио у Невади или Калифорнији 1913. године, а поријеклом из Југославије са презименом KOSSITCH.

Или је Кошић, због два S, као бискуп сисачки. ::)