Аутор Тема: Poreklo prezimena Dragojević  (Прочитано 7627 пута)

Ван мреже Саша Драгојевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
  • R1a
Poreklo prezimena Dragojević
« послато: Фебруар 19, 2015, 07:41:04 поподне »
Pozdrav svima! Moji preci su iz sela Gornja Sipulja, Opština Loznica Jadarski okrug. Ako neko zna nešto o poreklu Dragojevića bilo bi mi zadovoljstvo da se javi na ovom forumu kako bi diskutovali i razmenili podatke i znanje o ovom Prezimenu. Naša krsna slava je Sv. Jovan. Moje porodično stablo na portalu MyHeritage je: http://www.myheritage.rs/site-family-tree-273895021/dragojevic

mladjo

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Dragojević
« Одговор #1 послато: Фебруар 19, 2015, 10:14:08 поподне »
Pozdrav svima! Moji preci su iz sela Gornja Sipulja, Opština Loznica Jadarski okrug. Ako neko zna nešto o poreklu Dragojevića bilo bi mi zadovoljstvo da se javi na ovom forumu kako bi diskutovali i razmenili podatke i znanje o ovom Prezimenu. Naša krsna slava je Sv. Jovan. Moje porodično stablo na portalu MyHeritage je: http://www.myheritage.rs/site-family-tree-273895021/dragojevic


Порекло презимена, село Горња Сипуља (Лозница): http://www.poreklo.rs/2014/04/08/poreklo-prezimena-selo-gornje-sipulje-loznica/
« Последња измена: Фебруар 20, 2015, 01:10:20 пре подне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Poreklo prezimena Dragojević
« Одговор #2 послато: Фебруар 20, 2015, 12:11:40 поподне »
Честитке за породично стабло!

По предању, име овог места потиче "осипљивања" коња старца који је пошао у Косвоски бој. Г. Сипуља је подељена на шест заселака: "У реци", Богићевићи, Живковићи, Кићићи, Драгојевићи и Пољаци/е.

Претпоставља се да је настала на месту неког старијег насеља (казивање о постојању манастира Јајић у 19. веку, мађарско гроље, разни стари предмети и сл.).

Становништво је српско (слави Стефањдан, Ђурђевдан, Митровдан, Св. Арханђела и др.; сеоска слава Спасовдан) досељено већином у 18. и 19. века из Лесковца, околине Никшића и других крајева.

Извор: Географска енциклопедија, насеља Србије II

Примећујем да Б. Драгојевић (1921) припада расном типу карактеристичном за јужне крајеве Србије. Ово не чуди, с обзиром да се сеоба Драгојевића из Лесковца одиграла само стотинак година пре његовог рођења.

Ван мреже Саша Драгојевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
  • R1a
Одг: Poreklo prezimena Dragojević
« Одговор #3 послато: Фебруар 20, 2015, 07:16:42 поподне »

Порекло презимена, село Горња Сипуља (Лозница): http://www.poreklo.rs/2014/04/08/poreklo-prezimena-selo-gornje-sipulje-loznica/
Hvala na linku! Inače fotografija na stranici o selu Gornja Sipulja je moja, verovatno preuzeta sa sajta "Panoramio".

Ван мреже Саша Драгојевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
  • R1a
Одг: Poreklo prezimena Dragojević
« Одговор #4 послато: Фебруар 20, 2015, 07:30:40 поподне »
Честитке за породично стабло!

По предању, име овог места потиче "осипљивања" коња старца који је пошао у Косвоски бој. Г. Сипуља је подељена на шест заселака: "У реци", Богићевићи, Живковићи, Кићићи, Драгојевићи и Пољаци/е.

Претпоставља се да је настала на месту неког старијег насеља (казивање о постојању манастира Јајић у 19. веку, мађарско гроље, разни стари предмети и сл.).

Становништво је српско (слави Стефањдан, Ђурђевдан, Митровдан, Св. Арханђела и др.; сеоска слава Спасовдан) досељено већином у 18. и 19. века из Лесковца, околине Никшића и других крајева.

Извор: Географска енциклопедија, насеља Србије II

Примећујем да Б. Драгојевић (1921) припада расном типу карактеристичном за јужне крајеве Србије. Ово не чуди, с обзиром да се сеоба Драгојевића из Лесковца одиграла само стотинак година пре његовог рођења.
Da, i u knjizi Bidosave Nikolić - "Rađevina i Jadar u neobjavljenim rukopisima Cvijićevih saradnika" se pominje legenda o poreklu imena sela, kao i manastir Jajić koji su zapalili turci a koji se nalazi na imanju Lazara Dragojević. Nedavno sam bio u selu i napravio neke zanimljive fotografije a jedna od njih je i mesto gde je bio manastir. Danas se jedino mogu videti ostaci ograde sa krstom i jedan spomenik iz kasnijeg perioda tj. nakon rušenja manastira.
http://www.panoramio.com/photo/117023526
http://www.panoramio.com/photo/117023552
« Последња измена: Фебруар 20, 2015, 09:45:00 поподне Саша Драгојевић »

mladjo

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Dragojević
« Одговор #5 послато: Фебруар 20, 2015, 10:49:44 поподне »
Hvala na linku! Inače fotografija na stranici o selu Gornja Sipulja je moja, verovatno preuzeta sa sajta "Panoramio".


Поштовани господине Драгојевићу,
Ваша фотографија објављена на порталу Порекло.рс ”презимена, село Горња Сипуља (Лозница)”, сада је потписана и носи име њеног аутора.
Хвала!
« Последња измена: Фебруар 20, 2015, 10:51:52 поподне млађо »

Ван мреже Саша Драгојевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
  • R1a
Одг: Poreklo prezimena Dragojević
« Одговор #6 послато: Фебруар 21, 2015, 05:54:22 поподне »
Hvala! Čast i zadovoljstvo mi je što se moja fotografija nalazi na vašem uvaženom portalu, a posebno uz tekst Sveštenika Pante Tufegdžića dopisnog saradnika čuvenog srpskog naučnika Prof. Dr. Jovana Cvijića.

Ван мреже Саша Драгојевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
  • R1a
Одг: Poreklo prezimena Dragojević
« Одговор #7 послато: Новембар 26, 2023, 12:57:55 поподне »
Честитке за породично стабло!

По предању, име овог места потиче "осипљивања" коња старца који је пошао у Косвоски бој. Г. Сипуља је подељена на шест заселака: "У реци", Богићевићи, Живковићи, Кићићи, Драгојевићи и Пољаци/е.

Претпоставља се да је настала на месту неког старијег насеља (казивање о постојању манастира Јајић у 19. веку, мађарско гроље, разни стари предмети и сл.).

Становништво је српско (слави Стефањдан, Ђурђевдан, Митровдан, Св. Арханђела и др.; сеоска слава Спасовдан) досељено већином у 18. и 19. века из Лесковца, околине Никшића и других крајева.

Извор: Географска енциклопедија, насеља Србије II

Примећујем да Б. Драгојевић (1921) припада расном типу карактеристичном за јужне крајеве Србије. Ово не чуди, с обзиром да се сеоба Драгојевића из Лесковца одиграла само стотинак година пре његовог рођења.
Мој надаљи предак за кога знам (курђел - 7. колено) се звао Драгоје. Он се преселио у 18. веку из села Лесковац код Крагујевца у село Горња Сипуља, горњи Јадар општина Лозница. По њему су Драгојевићи добили презиме. Крсна слава нам је Јовањдан, а преслава Спасовдан.
У књизи Видосаве Николић-Стојанчевић "Рађевина и Јадар у необјављеним рукописима Цвијићевих сарадника" на страни 79 пише да су Драгојевићи дошли из Лесковца и да славе Јовањдан. Затим, у књизи Војислава Радовановића "Шабачка Посавина и Поцерина" на странама 255, 256 и 257 пише да су Душан и Марјан Драгојевић у Ракита малу у поцерском селу Криваја дошли из Бучја мале у истом селу и да им је слава Јовањдан. Даље пише да су старином од Крагујевца.
Даље на истој страни пише за Лазиће да су иста фамилија са Драгојевићима и да су од Сипуље Горње односно од Крагујевца. На странама 256 и 257 исте књиге пише о Лазићима-Драгојевићима  из Бучја мале чији је предак Нешко син досељеника Драгоја у Горњу Сипуљу у Јадру. Од пет Драгојевих синова три су прешли да живе у суседно село Кривају у Бучја малу.
Дакле, Драгојевићи и Лазићи из Ракита и Бучја мале Поцерског села Криваја као и Драгојевићи из Јадарског села Горња Сипуља су потомци Драгоја досељеника у село Горња Сипуља и за њих пише да су од Крагујевца. У другој књизи "Рађевина и Јадар у необјављеним рукописима Цвијићевих сарадника" за порекло Драгојевића се наводи Лесковац. То село данас постоји у Гружи у близини Крагујевца тако да се изјава, тадашњег саговорника Цвијићевог сарадника свештеника Панте Туфегџића, "из Лесковца" вероватно односила на село Лесковац а не на град Лесковац на југу Србије.