Аутор Тема: Готски речник  (Прочитано 8805 пута)

Острогорић

  • Гост
Готски речник
« послато: Март 22, 2015, 09:50:06 пре подне »
W. W. Skeat (1868), A Moesо-Gothic Glossary
Наведене су речи које имају сличности са нашим или неким другим речима из не-германских језика.
У заградама се налазе речи које се данас користе у званичном језику, народу, одређеним регионима у којим живе Срби, итд.
Ово је резултат слободне интерпретација, зато је свако добродошао са предлозима, допунама и критикама.
« Последња измена: Март 22, 2015, 12:24:44 поподне Мирко »

Острогорић

  • Гост
Одг: Готски речник
« Одговор #1 послато: Март 22, 2015, 10:08:04 пре подне »
А

Alan... to nourish, nourished (Алани)
Aljan… to fatten, jealousy (alav)
Abrs/Abrjan…strong, mighty, excessive (brz, brzo)

Arblja... heir, to inherit (S-arblja could be hеir, or heir of the sun)

Arka... box
Agan/Ogan/Ogjan…to fear (oganj)
Aha…understanding

Ahma…the spirit
Ahwa…a river, a flood

Aikan…to say (vikati)
Ana…to, upon, on, in, over, towards
Ar/Ara…eagle


B

Balths.. bold --- Visigothic royal dynasty/clan Balthi
Balthei..boldness
Balthjan…to dare

Bagms .. tree (bagrem)
Baht/ Bajan, bakan, bahan….root
Bandja.. prisoner (banda)
Bairan…to bear, carry,bring
Bairds/ Berg, Beorg…mountain (breg)
Balsan…balsam
Banja.. wound, sore, bane (banja)
Baris…barley
Batan... to be useful, to boot (military title)
Bauan/bauljan… dwell in, to inhabit; Uf-bauljan... to puff up (bauljati)
Bi...by, about, at, concerning, toward
Biudan ... to command (Buda, name and military title)
Biugan…to bow, band (began)

Bi-sitan/Bi-sitands… a neighbor, one who dwells near (Visigoths/ Bi-sitan + Gorci)

Blesan... to blow (blesan)
Boka… letter, scripture, knowledge (Boka)
Braids/Braidjan…broad, wide (brdjan)
Brukans... broken (pukla bruka)
Brusts…bowel, heart, breasts (obrusiti)
Bruth…bridge
Bugjan…to buy, sell (budza, budjelar)

Busns/ Ana-busns…a command, commandment (Bosna)


Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Готски речник
« Одговор #2 послато: Март 22, 2015, 11:11:16 пре подне »
Покрени свој ''блог'' и не затрпавај Форум личним жељама и ставовима.
Икавац

Острогорић

  • Гост
Одг: Готски речник
« Одговор #3 послато: Март 22, 2015, 12:05:52 поподне »
Покрени ти свој блог, а овде остављај коментаре који су у складу са овом темом!

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Готски речник
« Одговор #4 послато: Март 22, 2015, 04:19:56 поподне »
Што се овога тиче, не мислим да већина ових ријечи има неко повезано значење као и код нас. Са друге стране има доста ријечи које имају тачно исто значење у нашем и готском (и осталим старогерманским језицима). Погледај: http://www.mediafire.com/view/f592j8ul2d9858m/123.rtf
Гледао сам да издвојим што више ријечи које немају сличан облик и значење у осталим словенским језицима.
« Последња измена: Март 22, 2015, 04:24:35 поподне шкрњо »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Готски речник
« Одговор #5 послато: Март 22, 2015, 05:01:14 поподне »
Покрени ти свој блог, а овде остављај коментаре који су у складу са овом темом!

Поред незнања, уредно исказујеш примитивизам и простаклук. Већ си морао бити упозорен да исказима у којима негираш постојање других етно-лингвистичких скупина, нарушаваш углед Форума.
Икавац

Острогорић

  • Гост
Одг: Готски речник
« Одговор #6 послато: Март 22, 2015, 05:06:08 поподне »
Погледао сам Шкрњо.
Има доста термина који су истоветни са онима које и данас користимо. Ја сам навео само неколицину из Моезо-Готског речника који су и данас у оптицају. Остале сам навео са разлогом да би се стекао утисак о каквом је језику реч.
Нпр: Глаголи и придеви у великом броју случајева садрже или се добијају додавањем суфикса јан, дјан, лјан.
Неки именице, придеви или глаголи немају самогласнике слично као у словенским језицима (Пољском) или неким другим попут Румунског, итд.
Ако будем имао времена навешћу још неке интересантне речи из овог речника.

На списку немаш:
Graba..ditch
Graban.. to grave, dig
Groba.. a hole
Grob.. dug

 ;)



Острогорић

  • Гост
Одг: Готски речник
« Одговор #7 послато: Март 22, 2015, 05:30:09 поподне »
Углед форума нарушавају администратори попут тебе и Небојше.
Што се тиче приватних интереса које си навео везаних за ову тему, не постоје.
Што се тиче толератности и других етно-лингвистичких скупина ти си тај ко је накачио Хогареве рогове и без престанка се буса и пише углавном о својој И1 и У мтднк.
Што се тиче знања када ми буде потребно колико крава које село има питаћу Небојшу, а када ми буде потребно објашњење о аутозомалној супермена викинга и надричовека, питаћу тебе.
Што се тиче мог простаклука и примитивизма потпуно си у праву и као прави цензор и инквизитор би по хитном поступку требао да решиш проблем.
Искрено и мени је доста овога. Осим неких интересантних ствари које су писали Синиша и Невски  све остало је губљење времена.
Одох

Аксић

  • Гост
Одг: Готски речник
« Одговор #8 послато: Март 22, 2015, 07:05:44 поподне »
Углед форума нарушавају администратори попут тебе и Небојше.
Што се тиче приватних интереса које си навео везаних за ову тему, не постоје.
Што се тиче толератности и других етно-лингвистичких скупина ти си тај ко је накачио Хогареве рогове и без престанка се буса и пише углавном о својој И1 и У мтднк.
Што се тиче знања када ми буде потребно колико крава које село има питаћу Небојшу, а када ми буде потребно објашњење о аутозомалној супермена викинга и надричовека, питаћу тебе.
Што се тиче мог простаклука и примитивизма потпуно си у праву и као прави цензор и инквизитор би по хитном поступку требао да решиш проблем.
Искрено и мени је доста овога. Осим неких интересантних ствари које су писали Синиша и Невски све остало је губљење времена.
Одох

Острогорић - Марко

Све што си написао потписујем без размишљања. Ниси требао да бришеш налог, требао си да останеш да им пркосиш и да им даш до знања да ти ниси никаква играчка. Овај који те отерао, није то њему први пут да тера људе са форума.

Аксић

  • Гост
Одг: Готски речник
« Одговор #9 послато: Март 22, 2015, 11:54:14 поподне »
Ја ћу увек да станем на страни праведника, а то је у овом случају Острогорић - Мирко који је у најмању руку отеран са форума због бахатости кабадахијског Модераторa Александра. Жао ми је господина Мирка што је ни крив ни дужан неправедно отеран.
 
Изазивам кабадахијског модератора који умишља да је неко и нешто да ми угаси налог, ја ћу што пута да се поново региструјем ако затреба. Овим показујем да немогу да трпим неправду и дајем пуну подрушку господину Мирку упркос последицама које би евентуално могао да имам.

И шта сад ником ништа кабадахија је управу то се унапред зна, није битно што је човек отеран, срамота.
« Последња измена: Март 23, 2015, 12:01:04 пре подне Аксић »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Готски речник
« Одговор #10 послато: Јануар 16, 2019, 10:36:42 поподне »
За заинтересоване, речник је овде: https://drive.google.com/open?id=1uLqEpA9hg8ksQWQiOvNFj-0ZxStYQVHf
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Готски речник
« Одговор #11 послато: Јануар 16, 2019, 11:44:19 поподне »
Фасцинантно колико има сличних речи, поготово глагола. Изгледа да српски садржи веома стару германску нит.  ???
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Готски речник
« Одговор #12 послато: Јануар 29, 2019, 07:12:39 поподне »
Готско писмо:


Интересантно, Г, Л и П као у нашем писму.

Још једна особина која ми је запала за око:
The complex past suffix of the weak verbs reflects the origins of the dental element: English they filled = Gothic fulljodedun.

https://tied.verbix.com/tree/germ/gothic.html

фуљадеду?  :D
« Последња измена: Јануар 29, 2019, 07:22:28 поподне Милан Петровић »
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Готски речник
« Одговор #13 послато: Јануар 29, 2019, 07:26:32 поподне »
Готско писмо:


Интересантно, Г, Л и П као у нашем писму.

Још једна особина која ми је запала за око:
The complex past suffix of the weak verbs reflects the origins of the dental element: English they filled = Gothic fulljodedun.

https://tied.verbix.com/tree/germ/gothic.html

фуљадеду?  :D

Затим, реч Ако каже се Ак, што постоји само у српском, хрватском, македонском и бугарском, али и у украјиинском якщо.

i ik qia izwis ni andstandan allis amma unseljin; ak jabai hwas uk stautai bi taihswon eina kinnu, wandei imma jah o anara.

And I tell you not to resist the evil; but if someone hurts your right cheek, give him also another one.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Готски речник
« Одговор #14 послато: Јануар 29, 2019, 09:50:23 поподне »
Готско писмо:


Интересантно, Г, Л и П као у нашем писму.

То није чудно с обзиром да су и готски алфабет и ћирилица имали као узор грчки алфабет (слова гама, ламбда и пи).  ;) Готски алфабет, креација епископа Улфиле, је малтене преписан грчки унцијални алфабет са додатним словима из латинског и можда рунског алфабета за гласове који у грчком нису постојали.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Готски речник
« Одговор #15 послато: Јануар 30, 2019, 05:09:46 пре подне »
То није чудно с обзиром да су и готски алфабет и ћирилица имали као узор грчки алфабет (слова гама, ламбда и пи).  ;) Готски алфабет, креација епископа Улфиле, је малтене преписан грчки унцијални алфабет са додатним словима из латинског и можда рунског алфабета за гласове који у грчком нису постојали.
Ево те Улфилине библије https://wikisource.org/wiki/Bible,_Gothic,_Ulfila
Ево о Улфили или Вулфили: http://www.istorijskabiblioteka.com/art:vulfila

Мислим да је готски језик посредна веза са језиком, односно дијалектом, који су говорила источногерманска племена међу којима су живели први И2-Динарици и њихови сродници. Готи су кренули из прапостојбине у 2. веку у већ познатом правцу ка Црном мору, директно преко и ка територији где су се налазила источногерманска племена већ неколико векова. Оне речи и особине готског језика које се поклапају са српским/хрватским/бугарским/украјинским у ствари су остаци из источногерманских дијалеката из времена пре словенизације И2-Динарика.

Догодине у Холштајну!

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Готски речник
« Одговор #16 послато: Јун 05, 2020, 09:45:13 поподне »