Анкета

Колико предака по чисто мушкој линији знате у низу, поуздано (не рачунајући себе и своје потомке)?

4 и мање
51 (22.2%)
5
45 (19.6%)
6
32 (13.9%)
7
38 (16.5%)
8
24 (10.4%)
9
8 (3.5%)
10
9 (3.9%)
11
5 (2.2%)
12
2 (0.9%)
13
0 (0%)
14
1 (0.4%)
15-19
9 (3.9%)
20 и више
6 (2.6%)

Укупно гласова: 227

Аутор Тема: Колико мушких предака у низу знате?  (Прочитано 52682 пута)

Аксић

  • Гост
Колико мушких предака у низу знате?
« послато: Септембар 23, 2014, 12:55:35 поподне »
Колико је Ваше познавање предака? Колико пасова знате да набројите? Да ли су се јављала нека имена у родослову која су сада ретка или која више не постоје, која су та имена, пишите све што знате... 
« Последња измена: Октобар 25, 2014, 10:06:47 пре подне Аксић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #1 послато: Септембар 23, 2014, 02:47:28 поподне »
Што се тиче мушке лозе (род Демића), на основу историјских извора дошао сам до 1810. године, а на основу предања до 1750. године.

Мушка линија, почевши од мене:
- Петар (1991)
- Мирко (1964)
- Душан (1938)
- Петар (1900)
- Михаило (1864)
- Марко (1836)
- Симеон (1810)
- Јово/Јаков (1780)
- Арсеније (1750)

Аксић

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #2 послато: Септембар 23, 2014, 02:56:57 поподне »
Свака част Петре!

Аксић

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #3 послато: Септембар 23, 2014, 02:59:37 поподне »
Што се тиче мушке лозе (род Демића), на основу историјских извора дошао сам до 1810. године, а на основу предања до 1750. године.

Мушка линија, почевши од мене:
- Петар (1991)
- Мирко (1964)
- Душан (1938)
- Петар (1900)
- Михаило (1864)
- Марко (1836)
- Симеон (1810)
- Јово/Јаков (1780)
- Арсеније (1750)

Знаш ли имена браће од прадеде, чукундеде, наврндеде итд. ?

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #4 послато: Септембар 23, 2014, 03:44:04 поподне »
Знаш ли имена браће од прадеде, чукундеде, наврндеде итд. ?
Знам уназад до 1864. године.
Покушаћу набројати све што знам.

- отац има двије сестре:
1. Љубица (1967), удата у Вуковиће из Моштанице (општина Петриња, Банија)
2. Душанка (1973), удата у Чикаре из Петковца (општина Петриња)

- ђед је имао четворо браће и три сестре:
1. Милка (1923-2001), није се удавала
2. Ана (?), умрла као дијете
3. Мирко (1929-1999), жењен Србијанком из околине Младеновца
4. Ђуро (1931-2001), жењен из Вукићевића из Драготине (општина Глина, Банија)
5. Драга (?), умрла као дијете
6. Бранко (1936), жењен из Тодоровића из Драготине (општина Глина, Банија)
7. Драган (1942-2000), жењен Хрватицом из Загорја

- прађед је имао три брата и три сестре:
1. Стоја (?), удата у Демиће (Чекрлише) из Класнића (општина Глина, Банија)
2. Миља (?), удата у Сарапе из Класнића (општина Глина, Банија)
3. Манда (?), удата у Јанусе из Брубна (општина Глина, Банија)
4. Раде (?-1918), жењен Миљком из Дабрине (општина Глина, Банија), нисам сигуран за њено презиме
5. Ђуро (1892-1967), жењен Американком из Пенсилваније
6. Милан (1906-1973), жењен прво из Кљајића из Класнића (општина Глина, Банија), па из Ресановића из Класнића (општина Глина)

- шукунђед је био јединац (Михаило, рођен 1864. године)

Ево како изгледа моја директна линија:


Аксић

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #5 послато: Септембар 23, 2014, 04:42:14 поподне »
Мој родослов је углавном на основу усменог предања, ништа ми није помогао један попис из 1911. иако се у њему помињу старци и до седамдесет година, пописани по очевом имену, јер ја сам већ све то знао.

Моја линија:

Најстарији предак је Крста родоначелник, и по њему је настао род Крстићи који се временом и прираштајем увечавао. Моје ново презиме је по чукундеде, настало после Другог светског рата. Мој прадеда Вељко је носио презиме Савић по деда Сави, али је након очеве смрти, мој деда узео презиме по деда Акси, док је рођени дедин брат остао Савић. Ја сам седма генерација рођена у једно исто село.

- Александар (1986)                         
- Живорад     (1961)
- Стојадин     (1921)
- Вељко        (1892)
- Акса          (око 1860.)
- Сава          (око 1830.)
- Цветко       (око 1800.)
- Бојко          (око 1770.)
-   ?             
- Крста         (око 1710.)       
« Последња измена: Септембар 23, 2014, 04:45:25 поподне Аксић »

Аксић

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #6 послато: Септембар 23, 2014, 05:19:02 поподне »
Што се тиче мушке лозе (род Демића), на основу историјских извора дошао сам до 1810. године, а на основу предања до 1750. године.

Мушка линија, почевши од мене:
- Петар (1991)
- Мирко (1964)
- Душан (1938)
- Петар (1900)
- Михаило (1864)
- Марко (1836)
- Симеон (1810)
- Јово/Јаков (1780)
- Арсеније (1750)

Оно што ми је пало за око је да се скоро сва ова имена могу наћи у мој родослов.
« Последња измена: Септембар 28, 2014, 09:56:26 поподне Аксић »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #7 послато: Септембар 23, 2014, 06:46:35 поподне »
Ево и мойе мушке лозе, почев од найстарийега поузданога:

поп Михаило (рођен у првой половини 17. вѣка на Кчеву)
Батрић
Пейо
Милош
Байо
Драго
Ђукан
Саво
Периша
Вуксан
Петар
Александар Невски
и има йош йедан иза мене (Владо).

Милоша и Бая са йош шесторицом браће и рођакъ су убили Турци Аровићи из Подгорице, негдѣ у другой половини 19 вѣка. А Ђукана Драгова су убили Радоњићи из Бандићъ.

Од другога са списка Батрића постойи друга грана, са другим презименом чийи припадник йе испитан, и слаже се по налазу са мном. Значи, прѣдање йе провѣрено и тачно.
« Последња измена: Септембар 23, 2014, 07:00:14 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже вујас

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #8 послато: Септембар 23, 2014, 07:37:39 поподне »
Вујо
Бајо
Сава
Јован
Спасенија
Танасија
Јован
Јован
Вељко
Мирко
Небојша

Захваљујући млетачком попису из 1709. и Јерковићу, сада знам и имена предака пре Вуја, а то су највероватније Стојак и Радоша. Дакле, има доста старих и необичних имена.

Невски, ако могу да питам, шта ти значи оно "Моя У-ДНК: Х1а-М82, ускоро найбройния у Србийи"? Нисам неки стручњак, али зар та ХГ не одликује Цигане? Можда ће и бити најбројнија ускоро, али што кажеш "моја"?

Аксић

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #9 послато: Септембар 24, 2014, 06:57:49 пре подне »
Вујо
Бајо
Сава
Јован
Спасенија
Танасија
Јован
Јован

Вељко
Мирко
Небојша

Захваљујући млетачком попису из 1709. и Јерковићу, сада знам и имена предака пре Вуја, а то су највероватније Стојак и Радоша. Дакле, има доста старих и необичних имена.

Невски, ако могу да питам, шта ти значи оно "Моя У-ДНК: Х1а-М82, ускоро найбройния у Србийи"? Нисам неки стручњак, али зар та ХГ не одликује Цигане? Можда ће и бити најбројнија ускоро, али што кажеш "моја"?

Прадед и чукундед носе исто име... Да ли ти је прадед посмрче..,рођен после очеве смрти? због тога је добио име по оцу или?

Ван мреже вујас

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #10 послато: Септембар 24, 2014, 02:40:19 поподне »
Прадед и чукундед носе исто име... Да ли ти је прадед посмрче..,рођен после очеве смрти? због тога је добио име по оцу или?
Чукундед је умро пред други рат, а прадед почетком седамдесетих. Стварно не знам зашто су имали исто име.

Аксић

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #11 послато: Септембар 24, 2014, 06:10:44 поподне »
Петре,

Брат од твог прадеде Ђуро, он се заувек одселио у Америку и тамо је умро? Да ли је имао са Американком потомство..., ако јесте има те ли ви некакав контакт са његовим потомцима,  знају ли они српски?
« Последња измена: Септембар 24, 2014, 06:27:05 поподне Аксић »

Аксић

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #12 послато: Септембар 24, 2014, 06:19:42 поподне »
Ево и мойе мушке лозе, почев од найстарийега поузданога:

поп Михаило (рођен у првой половини 17. вѣка на Кчеву)
Батрић
Пейо
Милош
Байо
Драго
Ђукан
Саво
Периша
Вуксан
Петар
Александар Невски
и има йош йедан иза мене (Владо).

Милоша и Бая са йош шесторицом браће и рођакъ су убили Турци Аровићи из Подгорице, негдѣ у другой половини 19 вѣка. А Ђукана Драгова су убили Радоњићи из Бандићъ.

Од другога са списка Батрића постойи друга грана, са другим презименом чийи припадник йе испитан, и слаже се по налазу са мном. Значи, прѣдање йе провѣрено и тачно.

Презиваш се по предку из десетог појаса, зар не?

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #13 послато: Септембар 24, 2014, 07:31:15 поподне »
Презиваш се по предку из десетог појаса, зар не?

Йесте, Батрићевић.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #14 послато: Септембар 24, 2014, 09:11:13 поподне »
По мушкој линији, до сада сам успео да прикупим податке за укупно седам генерација, од тога само она најстарија није неким писаним документом потврђена. Што се тиче имена, од шездесетак до сада прикупљених, необичнија су можда само Милић и Димшо, од којих је прво уједно и име најстаријег познатог претка.

Осим моје мушке лозе, радио сам још и мушку лозу оца моје мајке. Од њега до најстаријег познатог претка сам нашао податке за укупно шест генерација. Наравно, за неке његове млађе рођаке, та мушка линија расте за још две генерације. Име најстаријег познатог претка било је Милош, а од ређих имена јављају се још: Дионизије, Ижак, Хајдана, Омерка, Јустина и Низа.



Окир СРБ

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #15 послато: Септембар 25, 2014, 02:06:33 пре подне »
Петре,

Брат од твог прадеде Ђуро, он се заувек одселио у Америку и тамо је умро? Да ли је имао са Американком потомство..., ако јесте има те ли ви некакав контакт са његовим потомцима,  знају ли они српски?
Да, Ђуро је умро у Пенсилванији 1967. године, као George Demick.
Са Американком је имао двије кћери и једног сина (George Albert Demick, рођен 1931. године). Његов син (George Albert Demick) је још у животу, има једног сина (George Demick, рођен 1963. године). Ђурин унук (George Demick) има два сина (Taylor Demick, Carson Demick).
Ступио сам у контакт са Ђуриним унуком прије нека два мјесеца. Свјесни су да је Ђуро поријеклом Србин, али не знају српски језик.

Аксић

  • Гост
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #16 послато: Септембар 25, 2014, 12:59:41 поподне »
По мушкој линији, до сада сам успео да прикупим податке за укупно седам генерација, од тога само она најстарија није неким писаним документом потврђена. Што се тиче имена, од шездесетак до сада прикупљених, необичнија су можда само Милић и Димшо, од којих је прво уједно и име најстаријег познатог претка.

Осим моје мушке лозе, радио сам још и мушку лозу оца моје мајке. Од њега до најстаријег познатог претка сам нашао податке за укупно шест генерација. Наравно, за неке његове млађе рођаке, та мушка линија расте за још две генерације. Име најстаријег познатог претка било је Милош, а од ређих имена јављају се још: Дионизије, Ижак, Хајдана, Омерка, Јустина и Низа.

Чудна имена, од сва та имена једино сам чуо за име Јустин. Којег је порекла твоја мајка?




На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #17 послато: Септембар 25, 2014, 03:47:39 поподне »
Чудна имена, од сва та имена једино сам чуо за име Јустин. Којег је порекла твоја мајка?

Они су пореклом из Барање, из околине Мохача. Ту су се доселили током 17. века, негде са простора тадашње угарске Хрватске.



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #18 послато: Јун 19, 2016, 01:34:53 поподне »
Интересује ме колико данашњи људи знају својих предака. Из разговора са пријатељима - рекао бих прилично мало, јер их то не интересује, нити се у породици то посебно спомињало, а и већ дуго међу њиховим блиским прецима није ни било потребе за тим памћењем, што је разумљиво. Историјске околности учиниле су своје. Иако овај форум родословаца није репрезентативан за целу нашу популацију, поставићу једну анкету овде. Дакле колико знате предака, ограничићу се на чисто мушко линију, у низу? Немојте рачунати себе и своје потомство. Наведите само непрекидан низ предака, и то само сигурна имена, што из недвосмисленог породичног предања, што из истраживања. Претпостављам да ће одговор од преко 20 имена имати само Кучи и Васојевићи  :)


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #19 послато: Јун 19, 2016, 01:48:28 поподне »
Не морате се јавно изјашњавати, на почетку разговора постављена је анкета (не види се ако пратите само "најсвежије поруке на форуму".