Ја сам увијек мислио да за грб Војиновића постоји неки старији оригинални печат или у неком споменику, исклесан у камену, а и тај грб је плод Илирских грбовника.
Мало скрећем са теме, али ми је интересантнан грб санковића, прилично неуобичајен за наше просторе, а и због тога што се може пратити још од средњег вијека кад су га Санковићи употребљавали на печатима. Као да сма негдје раније читао да би могао да се повеже са неким елеметима украјинског данашњег грба.
Амикус, можеш ли рећи нешто више.
Грб Војиновића је са доста пажње смишљен, ми данас немамо неки старији извор који би га помињао, али мишљења сам да је у тај грб уложено доста труда да би се испричала једна прича, али још нико се озбиљније није тиме позабавио. У челенци имамо заставе Косача, Дубровника, Угарске, три доста загонетне заставе, те заставу Босне. Шарже на самом грбу, овако у оригиналну, одговарају вероватно десетинама идентичних талијанских, француских и немачких грбова (код Рајтстапа, где год заграбиш, нађеш по један овакав грб).
Кад је у питању грб Санковића, он је специфичан по том што до данас није са сигурношћу утврђена шаржа на њему, а мишљења се крећу од тог да се ради о
монограму речи ХЛЬМЬ (Павао Анђелић), до тога да се ради о
куки (Петар Петровић и Ћиро Трухелка) или
котви (Алекса Ивић). (в. Група аутора,
Родословне таблице и грбови српских династија и властеле, Београд, 1987) Чак има мишљења да је у питању и стилизована
верзија пешчаног сата (в.
овде; на то нам пажњу својевремено скренуо
FORMICA).