Аутор Тема: Црна Гора - генетички профил  (Прочитано 98923 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #240 послато: Јун 27, 2017, 05:13:03 поподне »
неби  било лоше кад би се одрадио днк црногорски део санђака
Ваљало би покрити још доста крајева...да се направи анализа где су "рупе"...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #241 послато: Јун 27, 2017, 07:51:33 поподне »
Ваљало би покрити још доста крајева...да се направи анализа где су "рупе"...

Отприлике су то Македонија, Тимочка Крајина, Јужни Банат, Браничево, Централна Босна, југоисточна Србија, Космет.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #242 послато: Јун 28, 2017, 12:05:11 пре подне »
Отприлике су то Македонија, Тимочка Крајина, Јужни Банат, Браничево, Централна Босна, југоисточна Србија, Космет.
могоби се сложити али су и из старе црне горе долазило на ове просторе збо крвне освете

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #243 послато: Јун 29, 2017, 09:47:13 поподне »
На сајту Српског ДНК пројекта постављен је други из серије текстова нашег сарадника Ивана Вукићевића који се баве становништвом Црне Горе, Родови у Црној Гори према народним предањима:

http://dnk.poreklo.rs/rodovi-u-crnoj-gori-prema-narodnim-predanjima/

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #244 послато: Јун 29, 2017, 10:40:07 поподне »
На сајту Српског ДНК пројекта постављен је други из серије текстова нашег сарадника Ивана Вукићевића који се баве становништвом Црне Горе, Родови у Црној Гори према народним предањима:

http://dnk.poreklo.rs/rodovi-u-crnoj-gori-prema-narodnim-predanjima/
Све похвале за Ивана Вукићевића. Карта је изузетна. Што се мене тиче, ја сам одушевљен. Нарочито картом  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #245 послато: Јун 30, 2017, 06:12:19 поподне »
Све похвале за Ивана Вукићевића. Карта је изузетна. Што се мене тиче, ја сам одушевљен. Нарочито картом  :)

Хвала Дробњаче, заиста је требало пуно труда да се уради таква карта јер ништа слично није рађено до сада.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #246 послато: Август 31, 2017, 05:20:43 поподне »
На сајту Српског ДНК пројекта постављен је други из серије текстова нашег сарадника Ивана Вукићевића који се баве становништвом Црне Горе, Родови у Црној Гори према народним предањима:

http://dnk.poreklo.rs/rodovi-u-crnoj-gori-prema-narodnim-predanjima/

Зашто су наведени муслимани и албанци?
бити Србин је светиња

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #247 послато: Август 31, 2017, 05:31:11 поподне »
Зашто су наведени муслимани и албанци?
Зато што и они живе на територији Црне Горе и имају итекако бројна и разграната братства, а неки и генетске везе са Србима.

И доста више са тим комплексашким антицрногорством, такви ставови данашњих Срба итекако користе новопеченим милогорцима и служе им као одлична подлога за пропаганду о ''великосрпској хегемонији''.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #248 послато: Септембар 16, 2017, 03:59:33 поподне »
Слушајући Јовицу на "Бум-бум" радиу и његову констатацију за Црну Гору: "ни мање становника, ни више различите генетике", покушао сам да то прикажем и на карти. Признајем, не баш вешто, а ни најтачније, али нека послужи као позив некоме ко је бољи у исцртавању карата да уради исто, па и знатно прецизније, што се хаплогрупа тиче...


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #249 послато: Септембар 16, 2017, 04:18:17 поподне »
Слушајући Јовицу на "Бум-бум" радиу и његову констатацију за Црну Гору: "ни мање становника, ни више различите генетике", покушао сам да то прикажем и на карти. Признајем, не баш вешто, а ни најтачније, али нека послужи као позив некоме ко је бољи у исцртавању карата да уради исто, па и знатно прецизније, што се хаплогрупа тиче...



Симпатично, свакако. :) Додао бих само ове I2a у Катунској, Озринићи, итд. Овакве мапе можемо увек правити. То су карте које угрубо показују која хг је где заступљена у нешто јачем проценту. Иван је још раније најавио да спрема озбиљну мапу за ЦГ, тако да чекамо и то. ;)

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #250 послато: Септембар 17, 2017, 06:27:21 поподне »
Гелдајући мапу рекло би се да је ЦГ окружена са Е  ;D

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #251 послато: Септембар 17, 2017, 06:29:19 поподне »
Гелдајући мапу рекло би се да је ЦГ окружена са Е  ;D
Црвена је само позадина. На западу и истоку је све плаво као море, док на југу има свега (R1b, J2b, E1b). ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #252 послато: Септембар 17, 2017, 06:42:50 поподне »
Гелдајући мапу рекло би се да је ЦГ окружена са Е  ;D

Xм... :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #253 послато: Новембар 19, 2017, 10:24:26 поподне »
Слушајући Јовицу на "Бум-бум" радиу и његову констатацију за Црну Гору: "ни мање становника, ни више различите генетике", покушао сам да то прикажем и на карти. Признајем, не баш вешто, а ни најтачније, али нека послужи као позив некоме ко је бољи у исцртавању карата да уради исто, па и знатно прецизније, што се хаплогрупа тиче...



Тешко да I2a доминира у Плаву, Гусињу и Бихору.

У Плаву и Гусињу са околином убедљиво доминира E-V13.
« Последња измена: Новембар 19, 2017, 10:26:00 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #254 послато: Новембар 19, 2017, 10:28:08 поподне »
Тешко да I2a доминира у Плаву, Гусињу и Бихору.

У Плаву и Гусињу са околином убедљиво доминира E-V13.

Овде су представљени резултати Срба. Дакле код Срба из тих крајева лако може I2a бити најзаступљенија (на основу тренутних резултата).

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #255 послато: Новембар 20, 2017, 03:27:01 пре подне »
С обзиром да је на овој теми у пар наврата било речи о картографском приказу хаплогрупа у Црној Гори, поставићу и овде карте које су садржане у тексту који је објављен раније у току дана: https://dnk.poreklo.rs/genetska-slika-crne-gore/
На првој карти су приказане све гране појединачно, а на другој су груписане према даљем пореклу.




Ван мреже Hektor

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #256 послато: Фебруар 01, 2020, 05:42:00 поподне »
Мени је утврђена хаплогрупа Е V13. Тренутно на YSEQ довршавају анализу подгране. До сада је утврђено да припадам подграни Z5018 и последњи СНП утврђени је S2972.

Ја сам рођен и одрастао у Србији, али по очевој линији потичемо из Црне Горе, из "околине Подгорице" одакле смо дошли у Србију почетком 19 века.  С те стране Е V13 хаплогрупа није велико изненађење. Али, помало изненађујуће је да досадашња анализа не упућује на припадност ни једном постојећем црногорском племену са E V13 хаплогрупом. Једина могућност испод S 2972 су Кучи и Поблаћани, али ми је пријатељ гентичар који је погледао моје СТР резултате рекао да је врло мало вероватно да припадам линији Куча а Поблаћани су исто врло мало вероватни из других разлога. Да ли ми неко може рећи које би друге могућности биле. Референтна мапа на којој сам базирао ово  закључивање је овде
https://www.poreklo.rs/2017/11/19/rodovi-starobalkanskog-porekla-u-crnoj-gori/

Да ли је та мапа негде апдејтована у међувремену? Хвала унапред.

P.S. Једина ствар коју поуздано знам о прецима пре доласка у Србију је да им је старо презиме било Делибоковић и да је слава Ђурђевдан.
« Последња измена: Фебруар 01, 2020, 05:53:01 поподне Hektor »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #257 послато: Фебруар 01, 2020, 08:55:22 поподне »
Мени је утврђена хаплогрупа Е V13. Тренутно на YSEQ довршавају анализу подгране. До сада је утврђено да припадам подграни Z5018 и последњи СНП утврђени је S2972.

Ја сам рођен и одрастао у Србији, али по очевој линији потичемо из Црне Горе, из "околине Подгорице" одакле смо дошли у Србију почетком 19 века.  С те стране Е V13 хаплогрупа није велико изненађење. Али, помало изненађујуће је да досадашња анализа не упућује на припадност ни једном постојећем црногорском племену са E V13 хаплогрупом. Једина могућност испод S 2972 су Кучи и Поблаћани, али ми је пријатељ гентичар који је погледао моје СТР резултате рекао да је врло мало вероватно да припадам линији Куча а Поблаћани су исто врло мало вероватни из других разлога. Да ли ми неко може рећи које би друге могућности биле. Референтна мапа на којој сам базирао ово  закључивање је овде
https://www.poreklo.rs/2017/11/19/rodovi-starobalkanskog-porekla-u-crnoj-gori/

Да ли је та мапа негде апдејтована у међувремену? Хвала унапред.

P.S. Једина ствар коју поуздано знам о прецима пре доласка у Србију је да им је старо презиме било Делибоковић и да је слава Ђурђевдан.

Поздрав,

Где сте тестирани и како гласи данашње презиме? Ово су битне информације, како би админи Е групе могли рећи више о хаплотипу (ако је у бази).

Ја се јављам из другог разлога. Наиме, то презиме Делибоковић сам већ видео у причи о пореклу једних Јанковића са 23andme (можда буде од користи).

 
Јанковић, Ђурђевдан, Јагњило, Младеновац, E-V13


Боривоје М. Дробњаковић за Јанковиће каже следеће:

Јанковићи (Игњатовићи 8, Јанковићи 3, Радовановићи 8, Глишићи 6, Обрадовићи 3, Филиповићи 6). 34 к. Слава: св. Ђорђе. Доселио се прадед Јанко „од Подгорице“. Старо им презиме Делибоковићи. Прво се задржали око Тополе, али им се ту не допадне, него крену даље и дођу овде у „ову питомину“. Од старине им кумови Ровићи у Буковику.
https://www.poreklo.rs/2013/08/12/poreklo-prezimena-selo-jagnjilo-mladenovac/

Први пут чујем за презиме Делибоковић, звучи интересантно.

Ван мреже Hektor

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #258 послато: Фебруар 01, 2020, 08:57:36 поподне »
Ja сам тај тестирани Јанковић са 23 анд ме.  :)

Тамо су ми одредили хаплогрупу а сада на YSEQu - подграну.
« Последња измена: Фебруар 01, 2020, 08:59:28 поподне Hektor »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #259 послато: Фебруар 01, 2020, 09:17:11 поподне »
Где сте тестирани и како гласи данашње презиме? Ово су битне информације, како би админи Е групе могли рећи више о хаплотипу (ако је у бази).

Његов ID на Српском ДНК пројекту је 105963 а и члан је FTDNA пројекта.
Терминални SNP ће ускоро бити одређен у YSEQ. Оно што он покушава је да повеже SNP резултат који је добио са црногорском племенском историјом. Ја у том смислу нисам могао да дам неке значајане информације.