Аутор Тема: Црна Гора - генетички профил  (Прочитано 103501 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #180 послато: Март 07, 2017, 09:16:17 пре подне »
Да. Исто важи и за неке кавкаске народе. Поднебље, начин живота и исхрана свакако јесу битан фактор који утиче на телесну грађу, али има ту сигурно и генетике.

Jутpoc бaш читaм o "џинoвcкoj" гeнepaциjи и кoликo иcxpaнa имa вeзe c тим. Aли je гeнeтикa пpeдуcлoв.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #181 послато: Март 07, 2017, 12:38:15 поподне »
''Од ока'' урађено, пошто сасвим сигурно има грешака у географском распореду одређених хаплогрупа, нека упућенији у ЦГ племена и родове слободно напишу шта би ваљало мењати. :)
Веће димензије слике: http://i.imgur.com/vAHo23U.jpg
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #182 послато: Март 07, 2017, 01:10:29 поподне »
Лепо, мајсторе. Угрубо показује где су поједине хаплогрупе доминантне. Штета што узорак није барем као за БиХ Србе, па да се уради заступљеност по општинама.

Можда R1b треба спустити мало ниже на карти. Има је у општини Подгорица, а очито и у Црмници (Гојнићи, Брчели). Моја је грешка што сам испустио да упишем податке за Бар. Исправићу то касније, као и ове тестиране са непознатим пореклом (нисам навео хг).

G2a могуће бележи јаче присуство на северу (Бијело Поље-Беране), пре него у приморју? Али на основу ових података које сам поставио, то је то.

Свиђа ми се што смо "узели" читаву пљеваљску општину. :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #183 послато: Март 07, 2017, 01:18:01 поподне »
Лепо, мајсторе. Угрубо показује где су поједине хаплогрупе доминантне. Штета што узорак није барем као за БиХ Србе, па да се уради заступљеност по општинама.

Можда R1b треба спустити мало ниже на карти. Има је у општини Подгорица, а очито и у Црмници (Гојнићи, Брчели). Моја је грешка што сам испустио да упишем податке за Бар. Исправићу то касније, као и ове тестиране са непознатим пореклом (нисам навео хг).

G2a могуће бележи јаче присуство на северу (Бијело Поље-Беране), пре него у приморју? Али на основу ових података које сам поставио, то је то.

Свиђа ми се што смо "узели" читаву пљеваљску општину. :)
Одрадио сам карту на ''фазон'' где су одређене хаплогрупе доминантније и карактеристичније за одређена подруја. Када би се радила карт са реалним стањем на терену, Динарик би био доминантан у 80% ЦГ, док би све остале хаплогрупе осим E1b, N и  I1 биле непостојеће.
За  R1b сам се двоумио да ли да је поставим северније па да иде више у ширину или јужније па да иде у дужину,  сачувао сам рад и у PSD формату, исправићу све то. :)
G2a M406 је јача на северу, L497 на приморју, али опет, тамо где су до сада тестирани М406 има подоста осталих хаплогрупа, док је L497 (L42) присутна у слабо тестираним крајевима (овај из Будве нпр).
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #184 послато: Март 07, 2017, 01:25:52 поподне »
''Од ока'' урађено, пошто сасвим сигурно има грешака у географском распореду одређених хаплогрупа, нека упућенији у ЦГ племена и родове слободно напишу шта би ваљало мењати. :)

Браво Атлантише!

Живо ме интересује како ће се ова слика наставити на Херцеговину једног дана? :)



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #185 послато: Март 07, 2017, 01:26:27 поподне »
Атлантише, опрости што ти скрнавим мапу и што сам овако на брзину и простачки у пеинту обележио оно што мислим да треба да се поправи.

 
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #186 послато: Март 07, 2017, 01:27:52 поподне »
Браво Атлантише!

Живо ме интересује како ће се ова слика наставити на Херцеговину једног дана? :)
Западно од Пивљана и Бањана ће све да се плави, као Јадранско море ;D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #187 послато: Март 07, 2017, 01:30:45 поподне »
Атлантише, опрости што ти скрнавим мапу и што сам овако на брзину и простачки у пеинту обележио оно што мислим да треба да се поправи.

Никакав проблем, биће исправљено, чим експерти за ЦГ попут Неба и Видоја буду изнели своје мишљење, што више коментара то боље.
Свакако, твоје савете сам примио к' знању. :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #188 послато: Март 07, 2017, 01:35:23 поподне »
Stvarno dobra mapa, obuhvatal ona samo Srbe Crne gore ili sve narode ?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #189 послато: Март 07, 2017, 01:38:10 поподне »
Stvarno dobra mapa, obuhvatal ona samo Srbe Crne gore ili sve narode ?
Иако нисам радио мапу за све ''народе и народности'' ;D може се посматрати и у неком глобалу за ЦГ. Чињеница је да су црногорски Малисори доминантно Е1b, поготово они из Улциња и околине, а на мапи је управо тако. :) 
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #190 послато: Март 07, 2017, 01:44:30 поподне »
Никакав проблем, биће исправљено, чим експерти за ЦГ попут Неба и Видоја буду изнели своје мишљење, што више коментара то боље.
Свакако, твоје савете сам примио к' знању. :)

Имам још један савет. Голију и најсевернији крај Опутних Рудина си ставио као N, али мислим да из Голије немамо тестираних као ни из тог дела Рудина. Можда треба да је спустиш мало југоисточније, ка центру никшићке општине, на територију Бањана. Исто си Горњу Морачу ставио као I1. Не замери. Иначе мапа је одлична.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #191 послато: Март 07, 2017, 01:47:42 поподне »
Имам још један савет. Голију и најсевернији крај Опутних Рудина си ставио као N, али мислим да из Голије немамо тестираних као ни из тог дела Рудина. Можда треба да је спустиш мало југоисточније, ка центру никшићке општине, на територију Бањана. Исто си Горњу Морачу ставио као I1. Не замери. Иначе мапа је одлична.
Биће и то одрађено. ;)
Нема шта да се замери, увек ћу послушати савете старијих и искуснијих за овакве ствари, ово сам као што рекох одрадио на основу онога што сам читао о ЦГ и слушао кроз причу са људима са тих простора, и наравно уз помоћ Небојшиних статистика.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #192 послато: Март 07, 2017, 01:49:23 поподне »
Када би се радила карт са реалним стањем на терену, Динарик би био доминантан у 80% ЦГ, док би све остале хаплогрупе осим E1b, N и  I1 биле непостојеће.

Ако би правили на основу ових резултата што имамо, Динарик не би био тако доминантан. Ова хаплогрупа практично не постоји (за сада) на истоку, тј. југоистоку земље. Такође, на северозападу ЦГ су од I2a јаче и I1 и N1a и J2b.

Динарик је доминантан у Катунској нахији и на простроу општине Колашин.

За разлику од I2a, хаплогрупа E1b се јавља у готово свим областима, а нема сумње да ће бити прилично заступљена и међу Херцеговцима.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #193 послато: Март 07, 2017, 02:03:04 поподне »
Pa da su Drobnjaci zaista visoki zbog Vikinga, ne bi ovi sto su radili autosomalni test imali po dva procenata skandinavske genetike. :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #194 послато: Март 07, 2017, 02:29:41 поподне »
Атлантише, хвала на овом лепом мапирању!

Нећу више да смарам, али подсећам Ивана Вукићевића да је најавио да ће нас ускоро почастити и његовим картама - можда је сад права прилика?  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #195 послато: Март 07, 2017, 02:45:11 поподне »
Ако би правили на основу ових резултата што имамо, Динарик не би био тако доминантан. Ова хаплогрупа практично не постоји (за сада) на истоку, тј. југоистоку земље. Такође, на северозападу ЦГ су од I2a јаче и I1 и N1a и J2b.

На истоку има доста динарика, али је "загушен" због великог учешћа Е1б у том делу ЦГ.
Мислим да је динарик до пред крај средњег века био доминантна ХГ у ЦГ, од Полимља до Јадрана. Према овој мапи (а тек на Ивановим мапама) се тачно види продор других ХГ, што је, моје је мишљење последица сеоба са југа узрокованих турском инвазијом.
Наравно, у том плавом динарик мору било је староседелачких острва ХГ Ј2.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #196 послато: Март 07, 2017, 02:57:51 поподне »
На истоку има доста динарика, али је "загушен" због великог учешћа Е1б у том делу ЦГ.
Мислим да је динарик до пред крај средњег века био доминантна ХГ у ЦГ, од Полимља до Јадрана. Према овој мапи (а тек на Ивановим мапама) се тачно види продор других ХГ, што је, моје је мишљење последица сеоба са југа узрокованих турском инвазијом.
Наравно, у том плавом динарик мору било је староседелачких острва ХГ Ј2.

Причамо о овим резултатима које имамо (на основу њих је и мапа направљена). Друго је шта ми мислимо како је било и како ће можда бити након нових резултата. Сад сам баш погледао заступљеност I2a у општинама у којима се јавља, а где узорак долази до 30, или евентуално прелази 30.

То се може и графички приказати, али је једноставно и овако.

Северозапад (Плужине, Жабљак/Шавник, Пљевља) - око 20%
Центар/југозапад (Катунска нахија, Никшић, Колашин/Мојковац, околина Херцег Новог, Даниловград) - +40% (око 45%)
Север/североисток (Бијело Поље, Беране, Плав, Рожаје) - око 40%

Ово наравно није сасвим поуздано због малог узорка, али може да указује на то у којим крајевима има више Динарика.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #197 послато: Март 07, 2017, 07:08:24 поподне »
 Дијелим мишљење Неба и Небојше о присутности динарика на сјеверу/сјевероистоку Црне Горе. Узорак тестираних није репрезентативан. У оној мјери колико родова држи по предању да је поријеклом из  Старе Црне Горе( четири нахије) и блиских крајева, толико би требало да буде укупно динарика. Овдје мислим како на православне, тако и на  муслиманске родове, без обзира како се данас изјашњавају или лично осјећају. Старих Срба је мало остало, послије  сеоба у 17. 18 и 19. вијеку.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #198 послато: Март 07, 2017, 07:10:02 поподне »
Север/североисток (Бијело Поље, Беране, Плав, Рожаје) - око 40%

О томе причам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #199 послато: Март 15, 2017, 11:47:05 пре подне »
Може се отприлике ствар поставити овако - у Црној Гори динарска хаплогрупа доминира међу оним становништвом које потиче од разних српских збјегова из Босне и Херцеговине и малим дијелом старе Рашке, док Е хаплогрупа доминира међу старосједиоцима и Албанцима. Дакле, Цетиње (стара Црна Гора) и стара Херцеговина требало би да буду жариште хаплогрупе И2, док тај проценат међу српским брђанским племенима, муслиманима и Албанцима радикално опада.
Иначе, свети Петар Цетињски тврди да становништво старе Црне Горе управо води поријекло од избјеглих Срба из Херцеговине, а многе породице су баштиниле такву традицију. Миграција херцеговачких Срба у Црну Гору изгледа много логичније него неки митолошки покосовски збјег. Срби из Косова и Рашке нису бјежали у камењар, него у плодну Војводину и Мађарску. Док је Херцеговцима Црна Гора била као вода риби. Свети Петар изричито тврди да старосједилачке породице некадашње Дукље и Зете више не постоје на Цетињу и његовој околини, већ да је скоро свака породица досељена из Херцеговине и Подриња.