Аутор Тема: Корен и порекло неких средњовековних имена  (Прочитано 7202 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Корен и порекло неких средњовековних имена
« послато: Децембар 16, 2018, 03:57:18 поподне »
Да ли неко од упућених у лингвистику може помоћи око одгонетања корена и порекла следећих имена која се јављају у Херцеговини у XIII-XVI веку:

Грилсел
Дуплоје
Тупач
Чепоје
Бубул
Петоје
Тухоја
Шеган
Шиљкут


Исто ме занима и за два "презимена" која се јављају у то време такође у Херцеговини:

Уроровић
Ветериновић
« Последња измена: Децембар 16, 2018, 04:03:02 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #1 послато: Децембар 16, 2018, 05:01:58 поподне »
Да допуним - мене занима порекло имена "Цола"... хвала!

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #2 послато: Децембар 16, 2018, 05:38:06 поподне »
Од свих наведених имена, једино ме Бубул подсећа на албанску реч за "гром" (bubullimë), мада вероватно нису у вези. С друге стране, суфикси -ул у Бубул и -ор у Уроровић би могли бити источнороманског порекла (румунски, цинцарски и сродни језици).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #3 послато: Децембар 16, 2018, 06:23:25 поподне »
Од свих наведених имена, једино ме Бубул подсећа на албанску реч за "гром" (bubullimë), мада вероватно нису у вези. С друге стране, суфикси -ул у Бубул и -ор у Уроровић би могли бити источнороманског порекла (румунски, цинцарски и сродни језици).

Да, наставак -ул указује на могуће влашко порекло имена Бубул. Трагајући за кореном овог имена наишао сам у нашем речнику на појам бубуљ, са значењем облутак. Не знам да ли Бубул и Бубуљ могу бити два облика истог имена, али свеједно није јасан његов корен и порекло.

Што се Уроровића тиче, пре свега не знам да ли се уопште ради о патронимику, и ако да, како би гласило име из кога је изведен? Урор? Урора?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #4 послато: Децембар 16, 2018, 06:24:01 поподне »
Zanima me porijeklo prezimena Mrnjavčević. U Klimentima postoji prezime i selo Mrnacaj. U Kučima legenda o porijeklu od Mrnjačevića a i pjesma Zidanje Skadra povezuje Mrnjavčeviće sa ovom oblasti. Da li je to slučajnost?
« Последња измена: Децембар 16, 2018, 06:26:30 поподне Vidak »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #5 послато: Децембар 16, 2018, 06:57:09 поподне »
Што се Уроровића тиче, пре свега не знам да ли се уопште ради о патронимику, и ако да, како би гласило име из кога је изведен? Урор? Урора?

Требало би да је изведено од Урор. Једино што ми пада на памет је мађарско "ур" са значењем "господин" (од те речи је изведено и име Урош), са додатком источнороманског -ор. Мада ми та конструкција делује врло натегнуто.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #6 послато: Децембар 16, 2018, 07:18:57 поподне »
МРЊАВЧЕВИЋИ потичу можда од казнаца Мрњана, који се око 1280. спомиње у Требињу као благајник краљице Јелене, удовице краља Уроша I. Угљеша, каснији деспот, био је око 1346. царски намјесник у том крају. Породицу је дигао Вукашин, касније краљ.
То је одличан налаз. За Мрњавчевиће ништа поуздано не знамо. Имамо само оне Куче Мрњавчиће који су Е1б. И Мрњавчевићима је била Крсна слава Ђурђевдан.
Прегледах све теме о Бањанима и Пиви, и видех да нигде није постављано ово предање што се помиње у књизи о братству Тадића (1990), а тамо се каже следеће:
Суштина основног предања говори, без обзира на постојање више верзија, да су браћа Руђо и Бранило, односно њихови непосредни преци, послије Косовске битке, дошли са Косова или из Метохије у Бањане. По једној верзији они су потомци Гојка Мрњавчевића, званог кнеза Гаврила, а по другој су, такође, потомци Мрњавчевића али сина Војинова, званог Милош црни. Ова друга верзија се разликује и по томе што се каже да су y Пиву дошли преко Сјенице и Шћепан Поља, а не преко Бањана, како то каже прва верзија овог предања.

(Радивоје М. Тадић, Тадићи, Београд, 1990, стр. 28)


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #7 послато: Децембар 16, 2018, 07:21:11 поподне »
Што се тиче презимена Ветериновић, једини логичан закључак који видим је да је у вези са латинским изразом veterinae, што је био назив за радну стоку. Но 15. век, када сам нашао да се ово презиме јавља, је сувише ран период да би се презиме могло довести у везу са ветеринарском професијом. Ветеринари се под тим именом појављују први пут у 17. веку. Презиме је значи на неки други начин повезано са речју veterinae, можда нешто попут нашег Стокић?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #8 послато: Децембар 16, 2018, 07:46:01 поподне »
Што се тиче презимена Ветериновић, једини логичан закључак који видим је да је у вези са латинским изразом veterinae, што је био назив за радну стоку. Но 15. век, када сам нашао да се ово презиме јавља, је сувише ран период да би се презиме могло довести у везу са ветеринарском професијом. Ветеринари се под тим именом појављују први пут у 17. веку. Презиме је значи на неки други начин повезано са речју veterinae, можда нешто попут нашег Стокић?

Могуће, да је "Ветериновић" полатињени облик од колоквијалног "Старчевић"

veterēs m pl (genitive veterum); third declension >the ancients, men of old, forefathers
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #9 послато: Децембар 16, 2018, 07:58:47 поподне »
Могуће, да је "Ветериновић" полатињени облик од колоквијалног "Старчевић"

veterēs m pl (genitive veterum); third declension >the ancients, men of old, forefathers

Да, чини се и то могућим. Једино ме мало чуди слово "н" које је у том случају убачено. Ако би смо цео наставак "-иновић" сматрали додатком на коренску основу, онда долазе у обзир и неке друге речи као база презимена. На пример ветар, па одатле Ветриновић, Ветериновић... што је на корак од Ветрановић, како се презивао познати дубровчанин Мавро Ветрановић.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #10 послато: Децембар 16, 2018, 09:04:11 поподне »
Да ли неко од упућених у лингвистику може помоћи око одгонетања корена и порекла следећих имена која се јављају у Херцеговини у XIII-XVI веку:


Бубул


Да ли сте сигурни да је Бубул и да је из средњег века, а не Булбул?

<a href="https://www.youtube.com/v/xJU_w9h3veA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/xJU_w9h3veA</a>

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #11 послато: Децембар 16, 2018, 09:08:46 поподне »
Нисам стручан, али Бубул ме асоцира на нешто црвено, односно на булку.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #12 послато: Децембар 16, 2018, 09:28:47 поподне »
Ветериновић

Мене корен овог презимена подсећа на лично име Вечерин, које се често може наћи по средњевековним изворима и раним турским дефтерима за наше области.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #13 послато: Децембар 16, 2018, 09:50:39 поподне »
Ја сам мишљења да се рад о грешама приликом пописа или превода, као у мом случају Грлк?, па се може тумачити на више начина.


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #14 послато: Децембар 16, 2018, 10:05:57 поподне »
Да ли сте сигурни да је Бубул и да је из средњег века, а не Булбул?

<a href="https://www.youtube.com/v/xJU_w9h3veA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/xJU_w9h3veA</a>

Да, сигуран сам, није Булбул и средњи век је у питању. Ради се о попису из 1475/77, рано је за турцизме. У попису се помиње Добрашин син Бубула. Додуше поред имена Бубула стоји упитник којим је преводилац вероватно назначио да није сигуран да ли се о том имену ради.
Занимљиво је да се у истом попису јавља још једно слично име, Бобул. У истом џемату пописан је Добри син Бобула.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #15 послато: Децембар 16, 2018, 10:07:55 поподне »
Мене корен овог презимена подсећа на лично име Вечерин, које се често може наћи по средњевековним изворима и раним турским дефтерима за наше области.

Сасвим могуће.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #16 послато: Децембар 16, 2018, 10:22:58 поподне »
Да, сигуран сам, није Булбул и средњи век је у питању. Ради се о попису из 1475/77, рано је за турцизме. У попису се помиње Добрашин син Бубула. Додуше поред имена Бубула стоји упитник којим је преводилац вероватно назначио да није сигуран да ли се о том имену ради.
Занимљиво је да се у истом попису јавља још једно слично име, Бобул. У истом џемату пописан је Добри син Бобула.

Хм,добро!

Друга асоцијација ми је била Бубул-еја (Nadimak glumca Bate Stojkovića iz serije “Diplomci”).


https://sr.m.wiktionary.org/sr-el/%D0%B1%D1%83%D0%B1%D1%83%D0%BB%D0%B5%D1%98%D0%B0

bubuleja (srpski, lat. bubuleja)
Imenica

Značenja:

Vrsta ptice iz roda (lat.) Bubo Strigidae Duméri

Има и синоним баурача (српски)

Категорије: зоол.
https://sr.m.wiktionary.org/wiki/%D0%B1%D0%B0%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%87%D0%B0

Синоними:

буљина Иванда

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #17 послато: Децембар 16, 2018, 10:33:26 поподне »
По Вуку
Бубул је германска ријеч за Говедара.(Чувара говеда)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #18 послато: Децембар 16, 2018, 10:48:30 поподне »
По Вуку
Бубул је германска ријеч за Говедара.(Чувара говеда)

Нисам нашао ту реч у издању његовог речника из 1898 године.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Корен и порекло неких средњовековних имена
« Одговор #19 послато: Децембар 16, 2018, 10:52:20 поподне »
Да, сигуран сам, није Булбул и средњи век је у питању. Ради се о попису из 1475/77, рано је за турцизме.

Нисам сигурна ни да је "булбул" турцизам.

https://www.britannica.com/animal/bulbul

То је врста птице која живи у Африци и Азији.

https://www.hbw.com/ibc/species/common-bulbul-pycnonotus-barbatus


Као што родитељи мушкој деци и данас дају име Славуј, а женској Славујка, тако су и у оно време могли давати мушкој деци име Булбул,а да то на крају испадне Бубул.

Ко ће га знати.