Аутор Тема: Југославија у стварности  (Прочитано 32655 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #40 послато: Јануар 05, 2018, 11:48:45 пре подне »
Занимљива нова мапа на коју налетех у медијима:



Ал је искомбиновао боје... свака му част!

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #41 послато: Јануар 05, 2018, 11:55:04 пре подне »
Ал је искомбиновао боје... свака му част!

Зрно, који број пише овде?  :)


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #42 послато: Јануар 05, 2018, 11:57:01 пре подне »
Капичић је, како ова мапа говори најпре очистио свој крај од ''непожељних''.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #43 послато: Јануар 05, 2018, 12:15:19 поподне »
Зрно, који број пише овде?  :)



Ни ja нe видим бpoj, и пpизнajeм дa caм ce мaлo нaмучиo дa "дeшифpуjeм" штa je штa... Инaчe зaтo нe мoгу дa пoлaжeм зa C, D и E кaтeгopиjу. :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #44 послато: Јануар 05, 2018, 01:29:44 поподне »
Ни ja нe видим бpoj, и пpизнajeм дa caм ce мaлo нaмучиo дa "дeшифpуjeм" штa je штa... Инaчe зaтo нe мoгу дa пoлaжeм зa C, D и E кaтeгopиjу. :)

Ништа страшно, скоро 1 у 10 мушкараца има проблема са разликовањем нијанси црвене и зелене или неким другим опажањима боја.  ;)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #45 послато: Јануар 05, 2018, 01:36:08 поподне »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #46 послато: Јануар 05, 2018, 01:36:36 поподне »

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #47 послато: Јануар 05, 2018, 01:45:12 поподне »
Занимљива нова мапа на коју налетех у медијима:


Мора бити нетачна, бабин брат је био на Голом Отоку, као још неколико људи из мог села за које ја знам, тако да је бројка 0 за Андријевицу нетачна

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #48 послато: Јануар 05, 2018, 01:49:45 поподне »
Ништа страшно, скоро 1 у 10 мушкараца има проблема са разликовањем нијанси црвене и зелене или неким другим опажањима боја.  ;)

Кoд мeнe je пpoтaнoпиja- нa цpвeну бojу. Taкo ми je утвpђeнo пpиликoм кoнкуpиcaњa зa Вojну aкaдeмиjу. Нacлeђуje ce oд уjaкa. И мoj cecтpић имa иcти пpoблeм. Aли дa нe cкpeћeм c тeмe...
« Последња измена: Јануар 05, 2018, 01:56:37 поподне Милош »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #49 послато: Јануар 05, 2018, 01:55:11 поподне »

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #50 послато: Јануар 05, 2018, 02:02:43 поподне »
Сјећам се да сам током љекарских тестова при аплицирању за војску тај тест одрадио из шале, али момак прије мене није могао да препозна ни један број. Касније ми је рекао да није био свјестан да је далтониста

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #51 послато: Јануар 30, 2018, 09:11:33 поподне »
Ако је Југославија била неприродна творевина , не знам по чему би онда природнија творевина била Велика Србија ? У "Великој Србији" бисмо имали све исте народе осим Словенаца и имали бисмо исте проблеме само још веће.

Чини ми се да нема у неком већем броју припадника хрватске и муслиманске мањине на тлу Републике Српске.

Толико би их било и у уједињеној Српској држави да смо паметно одиграли 1918. а не стварали Југославију.


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #52 послато: Август 13, 2018, 06:25:17 пре подне »


Sigurno da kao svaki normalan čovek ne mogu da shvatim monstruoznost koje je NDH kao država učinila nad Srbima (pogotvo ženama i decom). To prevazilazi sve najgore što čovek može da zamisli. 
Sa velikom sigurnošću mogu da kažem da je i ovo gore posledica potpuno pogrešne politike koju su vaši pretstavnici vodili od 1918 stvorivši nešto što niko sa malo zdravog mozga nebi stvorio a to da postane manjina u zemlji koju smatrate da je vaša. Pogrešne odluke na Balkanu plaćaju oni koji nita nisu krivi (običan narod) a ne oni koji su to napravili.
Sve ostali porazi Srba kao naroda su posledice stvaranje Jugoslavije i rasipanja energije na nemoguće.
Sličnu sudbinu će doživeti i Bošnjaci zbog  osustva bilo kakvog vida racionalne politike u Bosni (ovim indirektno potvdjuju da su islamizovani Srbi ma kolko oni to ne žele da čuju) i stalnom nametanju svojeg na isti onaj način kako su to Srbi radili kroz svo postojanje Jugoslavije.
Ovo što sada kao narodi imate pod svojom kontrolom je realno i jedino što ste mogli da imate a samim tim ste i to dobili. Niko normalan nebi ušao u sukob u Hrvatskoj kad je u to doba kad je u to doba Srba bilo manje od 15 posto a sa takvim rasporedom življenja.
Da uporedim sa Kosvom to bi bilo isto da smo mi ušli u sukob sa Srbima a da je većina Albanca živela severno od Ibra.  Itd.




 

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #53 послато: Август 13, 2018, 03:18:33 поподне »

Sigurno da kao svaki normalan čovek ne mogu da shvatim monstruoznost koje je NDH kao država učinila nad Srbima (pogotvo ženama i decom). To prevazilazi sve najgore što čovek može da zamisli. 
Sa velikom sigurnošću mogu da kažem da je i ovo gore posledica potpuno pogrešne politike koju su vaši pretstavnici vodili od 1918 stvorivši nešto što niko sa malo zdravog mozga nebi stvorio a to da postane manjina u zemlji koju smatrate da je vaša. Pogrešne odluke na Balkanu plaćaju oni koji nita nisu krivi (običan narod) a ne oni koji su to napravili.
Sve ostali porazi Srba kao naroda su posledice stvaranje Jugoslavije i rasipanja energije na nemoguće.
Sličnu sudbinu će doživeti i Bošnjaci zbog  osustva bilo kakvog vida racionalne politike u Bosni (ovim indirektno potvdjuju da su islamizovani Srbi ma kolko oni to ne žele da čuju) i stalnom nametanju svojeg na isti onaj način kako su to Srbi radili kroz svo postojanje Jugoslavije.
Ovo što sada kao narodi imate pod svojom kontrolom je realno i jedino što ste mogli da imate a samim tim ste i to dobili. Niko normalan nebi ušao u sukob u Hrvatskoj kad je u to doba kad je u to doba Srba bilo manje od 15 posto a sa takvim rasporedom življenja.
Da uporedim sa Kosvom to bi bilo isto da smo mi ušli u sukob sa Srbima a da je većina Albanca živela severno od Ibra.  Itd.
Ja se ne mogu sloziti da je jugoslavija sama po sebi bila greska iz vise razloga prvo desila bi se jos veca asimilacija srba na svim teritorijama van srbije, drogo ne verujem da bi dugo izdrzali bez ratova jer bi bilo raznoraznih ugrozavanja prava na svim stranama, jugoslavija je bio jedini nacin za odrzanje mira na ovim prostorima. Ne zagovaram jugoslaviju ali ne vidim ni jedan drugi nacin za bezbedan izlazak iz drugog svetskog rata u kome je bilo ustaskog terora i genocida sa druge strane ni cetnici ali i bosnjaci nisu po lepome upamceni u hrvatskoj i bosni pa i u srbiji. Jednostavno  tvorevina jugoslavije kakva god daje je sve stavila pod neku kontrolu do 80tih. Sto se tice albanaca i srba asimilacije ima na obe strane u oba smera i toga ce biti i u buducnosti jer obicni ljudi zele mir i da zive od svog rada u tom miru. Inace generalno kada se isprati genetika od alpa do crnog mora i od egejskog mora do sredista panonske nizije genetika kaze jedno nema nacije sa cistom genetikom i da pripadnost naciji se vezuje iskljucivo za jezik i veru, to je dokazala i bivsa jugoslavija. Albanci ako naprave veliku albaniju ce verovatno izmedju sebe imati slicnih problema kao sto je imala i jugoslavija, ne bih iskljucio i slican epilog kao kod raspada jugoslavije. Ovo je cisto moje misljenje na osnovu desavanja na balkanu od srednjeg veka pa do sada :)
« Последња измена: Август 13, 2018, 03:21:36 поподне Влай »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #54 послато: Август 13, 2018, 03:31:36 поподне »
Ja se ne mogu sloziti da je jugoslavija sama po sebi bila greska iz vise razloga prvo desila bi se jos veca asimilacija srba na svim teritorijama van srbije, drogo ne verujem da bi dugo izdrzali bez ratova jer bi bilo raznoraznih ugrozavanja prava na svim stranama, jugoslavija je bio jedini nacin za odrzanje mira na ovim prostorima. Ne zagovaram jugoslaviju ali ne vidim ni jedan drugi nacin za bezbedan izlazak iz drugog svetskog rata u kome je bilo ustaskog terora i genocida sa druge strane ni cetnici ali i bosnjaci nisu po lepome upamceni u hrvatskoj i bosni pa i u srbiji. Jednostavno  tvorevina jugoslavije kakva god daje je sve stavila pod neku kontrolu do 80tih. Sto se tice albanaca i srba asimilacije ima na obe strane u oba smera i toga ce biti i u buducnosti jer obicni ljudi zele mir i da zive od svog rada u tom miru. Inace generalno kada se isprati genetika od alpa do crnog mora i od egejskog mora do sredista panonske nizije genetika kaze jedno nema nacije sa cistom genetikom i da pripadnost naciji se vezuje iskljucivo za jezik i veru, to je dokazala i bivsa jugoslavija. Albanci ako naprave veliku albaniju ce verovatno izmedju sebe imati slicnih problema kao sto je imala i jugoslavija, ne bih iskljucio i slican epilog kao kod raspada jugoslavije. Ovo je cisto moje misljenje na osnovu desavanja na balkanu od srednjeg veka pa do sada :)
Rugovac говори о првој Југославији 1918. и она јесте била грешка, можда највећа икада. Била је јединствена прилика да Срби заокруже свој национални простор али су Карађорђевићи, понесени идејом илиризма, хтела више него што је Србија могла да апсорбује. Све остало што је уследило касније су последице такве одлуке. Да је Србија узела само оне делове данашње БиХ и Хрватске, па чак раније и Македоније, где су Срби чинили барем 30-40%, данас би било много мање нација на Балкану и мање непријатељстава.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #55 послато: Август 13, 2018, 03:53:15 поподне »
Rugovac говори о првој Југославији 1918. и она јесте била грешка, можда највећа икада. Била је јединствена прилика да Срби заокруже свој национални простор али су Карађорђевићи, понесени идејом илиризма, хтела више него што је Србија могла да апсорбује. Све остало што је уследило касније су последице такве одлуке. Да је Србија узела само оне делове данашње БиХ и Хрватске, па чак раније и Македоније, где су Срби чинили барем 30-40%, данас би било много мање нација на Балкану и мање непријатељстава.
Sa tom tvrdnjom za jugoslovensku tvorevinu 1918 se slazem, ali srbiji ne bi velike sile dozvolile da ujedini sve teritorije na kojima zive srbi, setite se skadarske regije gde nam je u pregovorima oteta regija zajedno sa narodom, mislim da bi se slicno desilo i u hrvatskoj mozda i makedoniji.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #56 послато: Август 13, 2018, 04:11:02 поподне »
Sa tom tvrdnjom za jugoslovensku tvorevinu 1918 se slazem, ali srbiji ne bi velike sile dozvolile da ujedini sve teritorije na kojima zive srbi, setite se skadarske regije gde nam je u pregovorima oteta regija zajedno sa narodom, mislim da bi se slicno desilo i u hrvatskoj mozda i makedoniji.

Ово је вероватно кључно. Увек имамо илузију да смо ми могли нешто да се питамо. Иако нисам живео у то доба, вероватно је било као и сада, дакле велики су одлучивали.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #57 послато: Август 13, 2018, 04:28:55 поподне »
Ово је вероватно кључно. Увек имамо илузију да смо ми могли нешто да се питамо. Иако нисам живео у то доба, вероватно је било као и сада, дакле велики су одлучивали.

И са овим се слажем. Но ако је икад и постојао тренутак да је Србија била у прилици да изгура своје, то је било тада. Не верујем да су велике силе Краљевину СХС доживљавале другачије него као српску хегемонију под плаштом уједињене краљевине јужних Словена (слично као однос Енглеске и Уједињеног краљевства), па би свакако радије прихватили мању српску државу него већу. Сумњам да је ико ко је тада у Србима видео некакву будућу потенцијалну опасност до те мере могао бити далековид па да у прављењу веће државе види подметање кукавичјег јајета Србији, што у суштини јесте био случај. А у некој мањој држави у којој би Срби били већина, словенске мањине би се много лакше асимиловала са шансама да таква држава заиста опстане. На страну и то што се од оних остатака Југославије који не би припали Србији сигурно не би формирале нове државе, данашњи "непријатељи" условно речено, већ би ти рестлови били расподељени између Италије, Аустрије, Мађарске, што је великим силама могло само да годи.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #58 послато: Август 13, 2018, 04:35:30 поподне »
Једино рационално решње које су Срби у то време требали да ураде је:

Да не пређу Саву и Дунав и сву своју снагу усмере на територију Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Македоније.

Да сте то тада урадили не би данас било Црногорца и Македонаца а Албанци и Бошњаци би били у Турској. Имали би хомогену земљу где би живели једино Срби и покоји Влах.

На срећу по мој народ то нисте урадили.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #59 послато: Август 13, 2018, 04:41:16 поподне »
Једино рационално решње које су Срби у то време требали да ураде је:

Да не пређу Саву и Дунав и сву своју снагу усмере на територију Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Македоније.

Да сте то тада урадили не би данас било Црногорца и Македонаца а Албанци и Бошњаци би били у Турској. Имали би хомогену земљу где би живели једино Срби и покоји Влах.

На срећу по мој народ то нисте урадили.
Војводина није била сметња у хомогенизацији Срба, већ ширење ван простора где су Срби већина...Настала је нереална визија стварањем онолике државе где већински народ, тј. народ који је створио ту државу, није прелазио 50% становништва те државе. Уместо да створимо државу у границама где ћемо процентуално бити убедљиво већински, ми смо створили државу где смо практично били конститутивни народ..За стабилно функционисање државе по мени је потребно да барем 85 до 90% становништва буде припадника већинског народа...У Македонији је напр. 75% Македонаца , а и то није гарант...Зато Босна нема перспективу...Али зато , у Румунији, иако тамо живи чак 2 милиона Мађара, они нису претња, јер чине само 10% становништва
« Последња измена: Август 13, 2018, 04:44:37 поподне ДушанВучко »