Аутор Тема: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?  (Прочитано 47037 пута)

Ван мреже bolepk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #1 послато: Јул 30, 2016, 09:22:22 поподне »
Sopi su danas uglavnom Bugari i Makedonci, a u redjim slucajevima i Srbi, nastali su negde izmedju ili na dodiru srpskih i bugarskih prostora i do pred kraj 20. veka imaju neku svoju posebnu etnicku svest, neki su se pak osecali blizi Srbima, neki blizi Bugarima.

Jelic

  • Гост
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #2 послато: Јул 30, 2016, 09:24:44 поподне »
Карта Шоплука према Јовану Цвијићу :


Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #3 послато: Јул 30, 2016, 09:29:01 поподне »
Sopi su danas uglavnom Bugari i Makedonci, a u redjim slucajevima i Srbi

Они су данас углавном Бугари и Македонци? Ти очигледно ниси добро информисан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #4 послато: Јул 30, 2016, 09:40:36 поподне »
Више података о становништву једног дела српског Шоплука (Сврљиг) постоји и на нашем сајту:

http://www.poreklo.rs/2015/03/19/poreklo-prezimena-svrljig/

О становништву:

"На територији општине Сврљиг живи око 99% становништва српске националности, и око 1% осталог становништва. Његов се број током историје мењао, варирајући од пописа до пописа, а могло би се рећи да је највише људи овде живело у време пописа из 1953. године. Наиме, тада је пописано 33.820 житеља. Од тога времена број становника опада, досад скоро за трећину.

Знатан део становништва Сврљишке котлине сматра се и издаје са старинце. То је уочио и Ј. Цвијић. Он је нагласио да старинци знатно учествују у композицији становништва јужно од Ртња, што ће рећи у Сврљишкој котлини."


"Најстарији слој становништва потиче од старобалканског и српског становништва. Становништво у овој области одржало је неке етно-фолклорне трагове праисторијског балканског становништва. У овој области постоји обичај овчарске славе (премлаз, премуз), чији поједини сточарско-певачки елементи подсећају на веома далека времена, када је игра и песма имала магијско-обредну функцију, што указује на то да су они реликти сгаробалканске традиције. У том обичају назиру се трагови старог оргијастичког култа којим се на магијски начин обезбеђивала стока и производња за време колективног бачијања. На давнашње порекло стариначког становништва указује и други веома познат обичај из овог краја тзв. ,,проклетије“.

"Са Романовласима у овој области цветала је култура сточарења читав миленијум. Између њих и предеоног становништва постојао је однос претакања лексике и обогаћивања романовлашке сточарске лексике нашим језиком.
Најстарији попис Видинског санџака из 1455. године обухватио је, поред других, и области: Бању (нахија Бања) и Сврљиг (нахија Сврљиг). Ове две територије имале су велики број селишта, која је турска власт давала тимарницима да их населе рајом. Ови су то и чинили
насељавајући и згушњавајући становништво без помињања села. Понајвише су засељени насељеници на простору између Сврљига и Пирота поред осталог и с дужношћу да привуку људе за дербенџиску службу."


Треба напоменути да је бугарски део Шоплука и генетски сасвим солидно обрађен у студији Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry. (софијска област + Монтана, узорак 394)

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #5 послато: Јул 30, 2016, 09:42:52 поподне »
Карта Шоплука према Јовану Цвијићу :



Ово карта би требала да показује стање са почетка 20. века. Данас је та граница свакако померена и линија иде више западније. Много се Пирочанаца, Бабушанаца, Црнотраваца током 20. века исељвало по нишким, лесковачким и у другим општинама западније од Ниша и Лесковца има и у источном делу Топлице. Највише има Власинаца, то су махом планинци и њих има много имају и своја села, негде су и надјачали староседеоце.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #6 послато: Јул 30, 2016, 10:10:48 поподне »
Они су данас углавном Бугари и Македонци? Ти очигледно ниси добро информисан.

Nego? Imas i lepu cvijicevu kartu postavljenu gore.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #7 послато: Јул 30, 2016, 10:35:22 поподне »
Nego? Imas i lepu cvijicevu kartu postavljenu gore.

To i nije originalna Cvijićeva karta, i mislim da je sam preslikana od strane nekog koji je nacrtao novu kratu Šopluka. I nisu Šopovi uglavnom Bugari i Makedonci kako ti tvrdiš. Ima i znatan broj Šopova Srba, više nego što Šopova ima u Makedoniji. Mogli bi da kažemo da je ono stanovništvo koje obuhvata Šopluku teritoriju većinom živi i Bugarskoj.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #8 послато: Јул 31, 2016, 02:35:41 пре подне »
To i nije originalna Cvijićeva karta, i mislim da je sam preslikana od strane nekog koji je nacrtao novu kratu Šopluka. I nisu Šopovi uglavnom Bugari i Makedonci kako ti tvrdiš. Ima i znatan broj Šopova Srba, više nego što Šopova ima u Makedoniji. Mogli bi da kažemo da je ono stanovništvo koje obuhvata Šopluku teritoriju većinom živi i Bugarskoj.

Pored okoline Pirota, za koji je i pitanje koliko pripada Sopluku, i mozda jos nekih pogranicknih fragmenata, Srba Sopa danas nema. Cekaj ti prvo negiras sto sam rekao da su vecina Sopa danas Bugari, pa onda potvrdjujes? :)

Ван мреже bolepk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #9 послато: Јул 31, 2016, 08:20:21 пре подне »
Ово карта би требала да показује стање са почетка 20. века. Данас је та граница свакако померена и линија иде више западније. Много се Пирочанаца, Бабушанаца, Црнотраваца током 20. века исељвало по нишким, лесковачким и у другим општинама западније од Ниша и Лесковца има и у источном делу Топлице. Највише има Власинаца, то су махом планинци и њих има много имају и своја села, негде су и надјачали староседеоце.
Власинци су кажеш планинци која је разлика од старинаца-шопова, мора да су на Власину дошли, у Топлицу (Пусту реку) из којих села дошли?

Ван мреже bolepk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #10 послато: Јул 31, 2016, 08:34:01 пре подне »
Моји су са Власине дошли у Пусту реку, кажу негде крај језера, из неког села Божице, мислим да је већи део села а да су на Власину дошли из Рашке прогоном турака.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #11 послато: Јул 31, 2016, 09:27:03 поподне »
Sopi su jednostavno govoreci prelaz iz Srba u Bugare, mnogi Sopi u zapadnoj Bugarskoj su se osecali vise Srbima no Bugarima, ali eto, istorijski momenat je ovako odlucio.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #12 послато: Јул 31, 2016, 10:05:30 поподне »
Sopi su jednostavno govoreci prelaz iz Srba u Bugare, mnogi Sopi u zapadnoj Bugarskoj su se osecali vise Srbima no Bugarima, ali eto, istorijski momenat je ovako odlucio.

Шопови су прелазна популација између Срба и Бугара, са јаким романским (средњовековним влашким) супстратом. Они су све до 19. века и конституисања српске и бугарске државе били много више религијски свесни (православни насупрот Турцима муслиманима) него национално, да би се након ослобођења од Турака утопили у српски, бугарски, а после 1945. и македонски етнос, у зависности од тога у чијим границама су се затекли.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #13 послато: Јул 31, 2016, 10:38:01 поподне »
Bravo Nidzo, tacna definicija Sopova, jedino da dopunim jos i ovo. Nije zabelezen slucaj islamizacije medju Sopovima.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #14 послато: Јул 31, 2016, 11:17:55 поподне »
Bravo Nidzo, tacna definicija Sopova, jedino da dopunim jos i ovo. Nije zabelezen slucaj islamizacije medju Sopovima.

Hah, pa sta je on rekao sto ja nisam? :D

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #15 послато: Јул 31, 2016, 11:33:34 поподне »
Hah, pa sta je on rekao sto ja nisam? :D

Истог смо мишљења, ја сам само још мало то допунио.  ;)
Што се тиче њиховог идентитета, код Шопова је била слична ситуација као и у Македонији, већина их се изјашњавала као "ристјани", тј. идентификовала се религијски, а не национално, барем до друге половине 19. века и ослобођења од Турака.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже bolepk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #16 послато: Август 01, 2016, 12:23:21 пре подне »
По томе шопови су назив за народ који је живео на територији шоплука, терироријално је до 19. Века тако било, ту су живели Срби, Бугари, власи, и др. Много је Срба етнички припадало тада и у Бугаској све до Софије, него су њихове власти одрадиле лепо - ов, чак на неким научним симпозијумима тврде да је југоисточна Србија шопска а мисле бугарска, мада то није тачно они су ту за време другог светског рата мењали презиме на -ов.
Још ми нико необјасни на Власину одакле су се доселили срби.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #17 послато: Август 01, 2016, 04:16:59 пре подне »
По томе шопови су назив за народ који је живео на територији шоплука, терироријално је до 19. Века тако било, ту су живели Срби, Бугари, власи, и др. Много је Срба етнички припадало тада и у Бугаској све до Софије, него су њихове власти одрадиле лепо - ов, чак на неким научним симпозијумима тврде да је југоисточна Србија шопска а мисле бугарска, мада то није тачно они су ту за време другог светског рата мењали презиме на -ов.
Још ми нико необјасни на Власину одакле су се доселили срби.

Mislim da je pravilo reci da je izmedju Srba i Bugari postojao jedan postepeni prelaz. Sopi su cesto slavili slavu, pricali dijalektima jako bliskim srpskom, u bugarskoj ih i danas zovu prelaznim dijalektima, imali narodne pesme o Kosovu, Knezu Lazaru, Caru Dusanu, ali samo za deo njih imamo podatke da su se bas direktno i jasno izjasnili Srbima, recimo kod Trana u Bugarskoj izjasnili su se kao Srbi i hteli da udju u sastav Srbije, ali su ih eto dali Bugarima. No nisu ni svi Sopi isto, oni blize Srbiji vise su se osecali i kao Srbi, a oni blize Bugarskoj, vise kao Bugari. A za  Vlasinu, ja iskreno nemam pojma. :D

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #18 послато: Август 01, 2016, 04:17:42 пре подне »
Истог смо мишљења, ја сам само још мало то допунио.  ;)
Што се тиче њиховог идентитета, код Шопова је била слична ситуација као и у Македонији, већина их се изјашњавала као "ристјани", тј. идентификовала се религијски, а не национално, барем до друге половине 19. века и ослобођења од Турака.

Ma znam, zezam se :D

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #19 послато: Август 01, 2016, 08:29:11 пре подне »
Bravo Nidzo, tacna definicija Sopova, jedino da dopunim jos i ovo. Nije zabelezen slucaj islamizacije medju Sopovima.

Било је исламизираних породица у котлинама које су касније враћане у православље, али не велики број. Данас потомке тих породица називају "потурњацима". Питање је да ли су то били Шопови који су примили  турску веру, или арнаутске породице досељене из других крајева да би чувале и обрађивале турску земљу у котлинама.

Што се вере тиче никада па ни данас нису јој давали већи значај. Цвијић их је описао као становништво које не зна које је вере и нације, може се рећи да је то тачно. Више су сујеверни него верници, и код њих постоје разна празноверја раширена као по Источној  Србији.
О хришћанству врло мало знају, нарочито старије генерације. То је занимљиво с обзиром да их многи повезују са хришћанским пре-словенским становништвом. Прво сам мислио да је то последица комунизма, али касније читањем литературе дошао сам до закључка да је тако било и раније.
Рецимо на питање о посту, неки старији становници кажу да никада нису постили у детињству, док други кажу да јесу али су то радили да се стока не разболи.