Аутор Тема: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)  (Прочитано 3499 пута)

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #20 послато: Децембар 17, 2022, 08:40:14 поподне »

 али не заборавимо да су комунисти и направили црногорску нацију.
Заиста? Између осталог (а овакав став је, рекао бих, доминантан) овакве изјаве и праве раздор. Ако већ желите да коментаришете о овим питањима проучите мало историју. Да не буде забуне лично се изјашњавам србином али не можемо омаловажавати Црногорце оваквим ставом.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #21 послато: Јануар 03, 2023, 05:58:10 поподне »
Заиста? Између осталог (а овакав став је, рекао бих, доминантан) овакве изјаве и праве раздор. Ако већ желите да коментаришете о овим питањима проучите мало историју. Да не буде забуне лично се изјашњавам србином али не можемо омаловажавати Црногорце оваквим ставом.

Može neko da ima stav kakav hoće, ali istina je samo jedna:
Crnogorska nacija je stvorena i obrazložen razlog njenog nastanka člankom Milovana Đilasa u Borbi prvog maja 1945.
Mnogo kasnije, Milovan Đilas će prepričati prepirku sa svojim ocem koji na kraju polemiku završava rečima: "Ako Crnogorci nijesu Srbi, onda Srbi i ne postoje".


Kako Titu nije palo na pamet da napravi Dubrovčane, Slavonce ili Dalmatince?
U Vojvodini su zabranili nacionalno izjašnjavanje Bunjevaca i Šokaca, jer je tobože naučno dokazano da su Hrvati!!!

Što se mene tiče, neka se svako izjašnjava kako želi, problem je kada se posegne za falsifikovanjem istorije.
« Последња измена: Јануар 03, 2023, 06:04:25 поподне Bulajić »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #22 послато: Јануар 04, 2023, 09:38:02 пре подне »
Ситуација у Војводини је прилично конфузна рекао бих. Ја лично знам доста људи који се изјашњавају као Црногорци из разлога да желе да истакну неку посебност у односу на локалне Србе односно како ми кажемо, мештане. Рађа се већ трећа генерација деце у Војводини и многи гледају на то изјашњавање као на једини начин да се истакне односно сачува та нека посебност. Међутим у разговору са тим истим људима (ја бих рекао већином) стиче се утисак да су за њих Срби и Црногорци једно те исто, и да се они изјашњавају као Црногорци јер је та опција на попису понуђена. Има наравно и један мањи проценат колониста који сматрају да су Срби и Црногорци два различита народа, али из мог искуства такви су у мањини. Наравно постоје и колонисти који су престали да се изјашњавају као Црногорци и изјашњавају се као Срби након распада државне заједнице са Црном Гором.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #23 послато: Јануар 10, 2023, 03:54:23 поподне »
problem je kada se posegne za falsifikovanjem istorije.
Potpuno se slažem! Zato, drži se onoga što govoriš.
To što je Milovan Đilas "ćaskao" sa svojim tatom, ako smo ozbiljni ljudi, nećemo uzeti kao relevantnu istorijsku činjenicu. Kao i svako od nas i Đilasov tata je imao pravo da se izjašnjava kako je želio. Usput rečeno, vjerovatno se i osjećao tako jer je rođen u Podbišću koje do početka 20 vijeka nikada nije pripadalo Crnoj Gori. Ali za stanovnike "Stare Crne Gore" neozbiljno je govoriti da ne postoje.
« Последња измена: Јануар 10, 2023, 04:04:56 поподне Starovlah »
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #24 послато: Јануар 10, 2023, 05:36:25 поподне »
Potpuno se slažem! Zato, drži se onoga što govoriš.
To što je Milovan Đilas "ćaskao" sa svojim tatom, ako smo ozbiljni ljudi, nećemo uzeti kao relevantnu istorijsku činjenicu. Kao i svako od nas i Đilasov tata je imao pravo da se izjašnjava kako je želio. Usput rečeno, vjerovatno se i osjećao tako jer je rođen u Podbišću koje do početka 20 vijeka nikada nije pripadalo Crnoj Gori. Ali za stanovnike "Stare Crne Gore" neozbiljno je govoriti da ne postoje.

Ne postoje "pravi" i one drugi, naknadni Crnogorci.
Zapravo je sve to isto, ceo prostor od Skadra do Like i Kninske krajine je migraciono područje jednog istog, srpskog naroda.

Sajt poreklo.rs je upravo i dokazao isto poreklo mnogih rodova na ovom području.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1101
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #25 послато: Јануар 10, 2023, 06:44:45 поподне »
Potpuno se slažem! Zato, drži se onoga što govoriš.
To što je Milovan Đilas "ćaskao" sa svojim tatom, ako smo ozbiljni ljudi, nećemo uzeti kao relevantnu istorijsku činjenicu. Kao i svako od nas i Đilasov tata je imao pravo da se izjašnjava kako je želio. Usput rečeno, vjerovatno se i osjećao tako jer je rođen u Podbišću koje do početka 20 vijeka nikada nije pripadalo Crnoj Gori. Ali za stanovnike "Stare Crne Gore" neozbiljno je govoriti da ne postoje.

Na koji bi se to ozbiljan izvor  taj ,,ozbiljan čovek" pozvao da dokaže postojanje posebne crnogorske nacije i etničkom smislu?
Mislim da sam taj pokušaj diskvalifikuje svakoga kao ,,normalnog".

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 519
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #26 послато: Јануар 11, 2023, 11:55:29 пре подне »
Ситуација у Војводини је прилично конфузна рекао бих. Ја лично знам доста људи који се изјашњавају као Црногорци из разлога да желе да истакну неку посебност у односу на локалне Србе односно како ми кажемо, мештане. Рађа се већ трећа генерација деце у Војводини и многи гледају на то изјашњавање као на једини начин да се истакне односно сачува та нека посебност. Међутим у разговору са тим истим људима (ја бих рекао већином) стиче се утисак да су за њих Срби и Црногорци једно те исто, и да се они изјашњавају као Црногорци јер је та опција на попису понуђена. Има наравно и један мањи проценат колониста који сматрају да су Срби и Црногорци два различита народа, али из мог искуства такви су у мањини. Наравно постоје и колонисти који су престали да се изјашњавају као Црногорци и изјашњавају се као Срби након распада државне заједнице са Црном Гором.

То истицање посебности у односу на околину је занимљива социолошка категорија, која временом и под одређеним условима може доведе до  расцепа са матицом. Мало офтипик али у том правцу је рецимо ситуација у Жумберку. Посебност српских досељеника тамо је то што су они били први који су дошли и први који су добили привилегије. Касније када су после њих почели да долазе нови граничари, Жумберчани су настојали да укажу властима на то да су они први и да морају да имају веће привилегије од осталих тј. да остали не могу да буду изједначени са њима. Тако су истакли своју посебност тј. засебност у односу на остале граничаре. Утицајем одређених друштвено-социолошких појава, у комбинацији са том засебношћу, дошло је до унијаћења, која је делимично наметнуто, али једним делом и прихваћено као нешто, што је њих друштвено разликовало од осталих. Ефекат је на крају био расцеп са матичном етнијом и асимилација у другу етнију, уз задржавање свести о засебности. Тако је створена једна субетнија хрватске нације. Сличан процес донекле може да се посматра у Црној Гори или код одређених досељеника из Црне Горе у Србију.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #27 послато: Јануар 11, 2023, 01:35:39 поподне »
Na koji bi se to ozbiljan izvor  taj ,,ozbiljan čovek" pozvao da dokaže postojanje posebne crnogorske nacije i etničkom smislu?
Mislim da sam taj pokušaj diskvalifikuje svakoga kao ,,normalnog".
Ma na razgovor Milovana Đilasa i njegovog oca! Aaa naravno... i na ove vaše proizvoljne.
Vidite ljudi. Na ovom forumu se, makar tako pokazujete, trudite da raščivijate porijeklo balkanskih naroda i to je, priznaćfmo, vroma zahtjevan posao. Međutim, za ovako ozbiljne tvrdnje treba iznijeti tonu dokaza sa argumentima za i protiv a onda analitički obraditi svaki od tih argumenata.
Nije ljudi dovoljno samo reći "sve su to Srbi"
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #28 послато: Јануар 11, 2023, 01:40:51 поподне »
Ne postoje "pravi" i one drugi, naknadni Crnogorci.
Zapravo je sve to isto, ceo prostor od Skadra do Like i Kninske krajine je migraciono područje jednog istog, srpskog naroda.

Sajt poreklo.rs je upravo i dokazao isto poreklo mnogih rodova na ovom području.
Da! Ne postoje "pravi" i krivi Crnogorci ali postoji termin Stara Crna Gora.
Kako se Srbija proširivala na recimo, Braničevo, Podrinje, Vojvodinu tako se i Crna Gora proširivala na Brda, Potarje, Pivu...
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1101
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #29 послато: Јануар 11, 2023, 02:25:04 поподне »
Ma na razgovor Milovana Đilasa i njegovog oca! Aaa naravno... i na ove vaše proizvoljne.
Vidite ljudi. Na ovom forumu se, makar tako pokazujete, trudite da raščivijate porijeklo balkanskih naroda i to je, priznaćfmo, vroma zahtjevan posao. Međutim, za ovako ozbiljne tvrdnje treba iznijeti tonu dokaza sa argumentima za i protiv a onda analitički obraditi svaki od tih argumenata.
Nije ljudi dovoljno samo reći "sve su to Srbi"

Svašta, pa dokaza ima i previše.
Problem je u tome što za neke ljude ne bi bilo doviljno ni da im prađedovi ustanu iz groba i kažu da su Srbi.To je već problem psihološkog tipa.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #30 послато: Јануар 11, 2023, 09:21:47 поподне »
Na koji bi se to ozbiljan izvor  taj ,,ozbiljan čovek" pozvao da dokaže postojanje posebne crnogorske nacije i etničkom smislu?
Mislim da sam taj pokušaj diskvalifikuje svakoga kao ,,normalnog".
Не знам да ли си обавештен, али црногорска нација данас де факто постоји.  ;)
Небитно дал су је направили Ђилас и његов татко или неко други.
Исто као што постоји америчка нација, без обзира што у тренутку стварања није била униформна у етничком смислу.  :)
Ако Црногорцима оспораваш националност они то схватају као да им оспораваш посебност и државност, а она је, сложићеш се, историјски несумљива. 8)

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #31 послато: Јануар 12, 2023, 07:31:58 пре подне »
Svašta, pa dokaza ima i previše.
Problem je u tome što za neke ljude ne bi bilo doviljno ni da im prađedovi ustanu iz groba i kažu da su Srbi.To je već problem psihološkog tipa.
"Problem psihološkog tipa" je ubjeđivati, ali samo na osnovu ličnog zapažanja, drugoga ko je i šta je po nacionalnosti.
Ne sporim ja ni đedove ni prađedove, niti razloge zašto su se izjašnjavali tako ksko jesu ali ovdje se ne shvata koji su uslovi dovodili do takvog stava.
Nego, čini mi se da je uzaludan posao to ovdje elaborirati.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #32 послато: Јануар 15, 2023, 05:13:06 поподне »
Не знам да ли си обавештен, али црногорска нација данас де факто постоји.  ;)
Небитно дал су је направили Ђилас и његов татко или неко други.
Исто као што постоји америчка нација, без обзира што у тренутку стварања није била униформна у етничком смислу.  :)
Ако Црногорцима оспораваш националност они то схватају као да им оспораваш посебност и државност, а она је, сложићеш се, историјски несумљива. 8)

Црногорци данас постоје.
Проблем настаје оног момента кад историчари нове нације настоје да свој легитимитет темеље на "доказима" из средњег века, а не од тренутка када су се отцепили од јединственог српског корпуса.

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #33 послато: Јануар 15, 2023, 05:14:12 поподне »
"Problem psihološkog tipa" je ubjeđivati, ali samo na osnovu ličnog zapažanja, drugoga ko je i šta je po nacionalnosti.
Ne sporim ja ni đedove ni prađedove, niti razloge zašto su se izjašnjavali tako ksko jesu ali ovdje se ne shvata koji su uslovi dovodili do takvog stava.
Nego, čini mi se da je uzaludan posao to ovdje elaborirati.

Друже, сасвим си довољно до сада елаборирао које си националности.
Нека ти је са срећом!!

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1101
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #34 послато: Јануар 15, 2023, 05:30:03 поподне »
"Problem psihološkog tipa" je ubjeđivati, ali samo na osnovu ličnog zapažanja, drugoga ko je i šta je po nacionalnosti.
Ne sporim ja ni đedove ni prađedove, niti razloge zašto su se izjašnjavali tako ksko jesu ali ovdje se ne shvata koji su uslovi dovodili do takvog stava.
Nego, čini mi se da je uzaludan posao to ovdje elaborirati.
Problem je očigledno u tebi.
Dovoljno obrazovana osoba koja poznaje barem elementarno istoriju Crne Gore ne može imati dilemu oko etničkog porekla Crnogoraca.
Sve dalje je trolovanje.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #35 послато: Јануар 25, 2023, 08:38:16 пре подне »
Друже, сасвим си довољно до сада елаборирао које си националности.
Нека ти је са срећом!!
Hvala hvala!
U mojim Vasojevićima, kad neko promaši i donese pogrešan zaključak, kaže se "jufa" I za Vaš zaključak možemo reći da je jufa. Da ste pažljivo pročitali cijelu konverzaciju na ovoj temi jasno bi zaključili (što sam uostalom i napisao) kako se nacionalno izjašnjavam.
Međutim, kao i mnogo puta, zaključke donosimo na osnovu poslednje rečenice u komunikaciji, što često dovodido pogrešnog stava.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #36 послато: Јануар 25, 2023, 08:55:43 пре подне »
Problem je očigledno u tebi.
Dovoljno obrazovana osoba koja poznaje barem elementarno istoriju Crne Gore ne može imati dilemu oko etničkog porekla Crnogoraca.
Sve dalje je trolovanje.
Уопште не видим "проблем"!
"Довољно образована особа" може бити и без познавања историје или уочавања разлика код етничких корпуса, као на примјер у економији, медицини, астрономији...
Образована особа, ("довољно", средње или високо образована) не би требало другима да појашњава ко су (и шта су) а нарочито ако је осјетљива на сличне појаве које долазе из других етничких корпуса.
Наша мука ваља за причешћа