Аутор Тема: ДНК истраживање Црне Горе  (Прочитано 38934 пута)

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
ДНК истраживање Црне Горе
« послато: Септембар 28, 2015, 09:18:22 пре подне »
Могли би да покренемо тему о становништву Црне Горе, да не спамујемо ову тему. Немам ја ништа против обичног народа, али сам непријатељски насторјен према црногорски режим и оних гласача који подржавају ту политику и која систематски ради да затре све што је српско и успевају у томе, а да су велики непријатељи Србије показали су се на делу када су признали Косово и сутра би исто то урадили када би се недај боже појавила нека државица Санџак признали би је одма. Садa ми је баш криво што су Стара Херцеговина и Полимље припојени Црној Гори.

Суштина је у сљедећем: већина братстава у Црној Гори одлично зна своје поријекло тако да људи и нијесу нешто нарочито заинтересовани за ДНК анализу јер у суштини ништа ново или врло мало би сазнали. Многи из Србије и других српских крајева су заинтересовани да се тестирају братства у ЦГ јер би тако дошли до неких података о себи што наравно да нема везе са актуелним политичким проблемима. Дакле људи у ЦГ нијесу нарочито заинтересовани за ДНК тестирање јер сва братства знају своје претке у назад 10, 15 па и 20 предака. Многа предања су потврђена и документима (дефтери, архивска грађа и сл.) а што народ у ЦГ било да се изјашњавају као Срби или Црногорци то зна говори о поштовању својих предака, традиције и коријена и може да служи многима за узор.
« Последња измена: Септембар 28, 2015, 12:19:52 поподне админ »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #1 послато: Септембар 28, 2015, 09:48:14 пре подне »
Суштина је у сљедећем: већина братстава у Црној Гори одлично зна своје поријекло тако да људи и нијесу нешто нарочито заинтересовани за ДНК анализу јер у суштини ништа ново или врло мало би сазнали................. Дакле људи у ЦГ нијесу нарочито заинтересовани за ДНК тестирање јер сва братства знају своје претке у назад 10, 15 па и 20 предака.

Слажем се са тобом, али мислим да многа позната ЦГ братсва свесно избегавају тестирање, пошто подсвесно осећају, да би им се тестирањем евентуално срушиле многе легенде о фамозним прецима (и самим тим цела репутација), као кула од карата.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #2 послато: Септембар 28, 2015, 09:59:07 пре подне »
Слажем се са тобом, али мислим да многа позната ЦГ братсва свесно избегавају тестирање, пошто подсвесно осећају, да би им се тестирањем евентуално срушиле многе легенде о фамозним прецима (и самим тим цела репутација), као кула од карата.

Па нема ту много шта да се сруши. Зна се да су Васојевићи потомци Васови, Бјелопавлићи Бијелог Павла, Озринићи Озрови, Пипери Пипови и слично. Код оних код којих би се показала разлика у ДНК тесту видјело би се да се ради о сплемењавању а и то се зна тако да ту не може да буде већих изненађења. И они који су сплемењени знају да наброје своје претке у задњих 300 година а то је прилично солидно.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #3 послато: Септембар 28, 2015, 11:31:20 пре подне »
Па нема ту много шта да се сруши. Зна се да су Васојевићи потомци Васови, Бјелопавлићи Бијелог Павла, Озринићи Озрови, Пипери Пипови и слично. Код оних код којих би се показала разлика у ДНК тесту видјело би се да се ради о сплемењавању а и то се зна тако да ту не може да буде већих изненађења. И они који су сплемењени знају да наброје своје претке у задњих 300 година а то је прилично солидно.
Ако је судећи по Пиви и Бањанима, које сам највише изучавао, мислим да ће ДНК анализом доста од црногорских предања бити оповргнуто, будући да у Пиви и Бањанима, за сада има доста међусобно сродних породица са потпуно различитим усменим предањима о пореклу

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #4 послато: Септембар 28, 2015, 11:55:13 пре подне »
Управо тако. У 21. веку нема места за бусањем и кићењем (без оправданог ДНК уверења) " ни по бабу, ни по стричевима".
« Последња измена: Септембар 28, 2015, 12:19:32 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #5 послато: Септембар 28, 2015, 02:58:12 поподне »
Суштина је у сљедећем: већина братстава у Црној Гори одлично зна своје поријекло тако да људи и нијесу нешто нарочито заинтересовани за ДНК анализу јер у суштини ништа ново или врло мало би сазнали. Многи из Србије и других српских крајева су заинтересовани да се тестирају братства у ЦГ јер би тако дошли до неких података о себи што наравно да нема везе са актуелним политичким проблемима. Дакле људи у ЦГ нијесу нарочито заинтересовани за ДНК тестирање јер сва братства знају своје претке у назад 10, 15 па и 20 предака. Многа предања су потврђена и документима (дефтери, архивска грађа и сл.) а што народ у ЦГ било да се изјашњавају као Срби или Црногорци то зна говори о поштовању својих предака, традиције и коријена и може да служи многима за узор.
Ранко, мени је драго што си отворио ову страницу која ће надам се бити доста посјећена, и укључити  већи број наших чланова и посјетилаца.
Али, ваша теза да "сва братства знају своје претке" као и велика већина наших посјетилаца који претпостављају "да су им преци из ЦГ" , тестирањем ће врло брзо бити доста измјењена. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #6 послато: Септембар 28, 2015, 03:21:02 поподне »
Ипак су генетска испитивања већ срушила многе митове, као и што су отворила нове видике.
Замислите само да је неко пре 10-ак година изнео тезу о норманском пореклу Дробњака - Новљана. Или да Орловићи, Васојевићи, Бјелопавлићи, Кучи носе старобалканску ХГ типичну за грко-влашку популацију. Или да Пјешивци нису српског порекла?
Једном сам седео с једним старим Пјешивцем у Повији подно Острога, пијуцкамо ракију и кафу и причамо о овоме и ономе. Гледам ја оне крше и наглас се задивим - нема земље лепше но што је Црна Гора! А он се замисли, па каже - ма, лијепа је и Србија, исто толико! Лепа, јесте, ма не толико као ово овде! А он се мало намрчи, па каже - немој тако, ми смо Срби, Србија је нама свима мајка! А мајка је најљепша!
Е, сад, замислите да том човеку кажете да му неки предак (а он потиче из лозе Богдана Потолића) није био Србин   ???
Да ме неко не схвати погрешно, не говорим о данашњим категоријама, тај стари из Повије јесте Србин колико сам и ја и други овде, али му тај предак није био етнички Србин од оних Срба што су, према званичној науци, овде дошли у 7. веку.
Мислим да бих се лоше провео да сам му тако нешто предочио.
Иначе, да не буде да сад попујем о несрпском пореклу, ни мени предак није био Србин, па сад - шта да се ради. Битно је да смо данас сви наши  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #7 послато: Септембар 28, 2015, 03:35:04 поподне »
Суштина је у сљедећем: већина братстава у Црној Гори одлично зна своје поријекло тако да људи и нијесу нешто нарочито заинтересовани за ДНК анализу јер у суштини ништа ново или врло мало би сазнали. Многи из Србије и других српских крајева су заинтересовани да се тестирају братства у ЦГ јер би тако дошли до неких података о себи што наравно да нема везе са актуелним политичким проблемима. Дакле људи у ЦГ нијесу нарочито заинтересовани за ДНК тестирање јер сва братства знају своје претке у назад 10, 15 па и 20 предака. Многа предања су потврђена и документима (дефтери, архивска грађа и сл.) а што народ у ЦГ било да се изјашњавају као Срби или Црногорци то зна говори о поштовању својих предака, традиције и коријена и може да служи многима за узор.

Ранко, тачно је да се у Црној Гори добро знају преци уназад и више столећа. Али, и ту се дође до једне тачке у родослову кад нема даље. Као кад млади Алија пред хоџом у "Ножу" набраја пасове, па дође до свог претка имењака Алије, и кад га хоџа пита - даље?, он каже - нема даље... Е, има и даље, а то нам је циљ да утврдимо, колико се може. Тестирања могу много да значе, као и стално претресање турских дефтера, млетачке и дубровачке документације, па закључно са средњевековним српским повељама и другим документима.
Сол добро каже да међу неким Црногорцима сигурно има и мало бојазни да ће им тестирање срушити одређену репутацију.
Мислим да нема земље у свету где становништво своје корење извлачи од средњевековне властеле у толикој мери као што је то случај у ЦГ.
Некад ми је стварно мука кад читам те фантазије о претку који је непознати син неког Немањића, Мрњавчевића, Кастриота..., а без икаквих доказа о томе. Најјаче је што се тај "син", скоро по правилу, након свих оних отмених средњевековних властеоских имена, зове неки Пејо, Јоко, Шћепо...
Реално је да већина нас потиче од обичних људи, планинштака, чобана, који су у нека зла времена морали да се дохвате оружја и боре за живот и слободу. Има, наравно, и изузетака, показаће се већ.
ДНК анализа може ту много да помогне. И не само то, него и да повеже одређена братства која су изгубила нит о заједничком пореклу.
У сваком случају, свако наредно тестирање неког ЦГ братства је добродошло. И за друге српске крајеве, имајући у виду да мноштво тамошњих Срба потиче из ЦГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

I-P109

  • Гост
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #8 послато: Септембар 28, 2015, 03:42:55 поподне »
Ипак су генетска испитивања већ срушила многе митове, као и што су отворила нове видике.
Замислите само да је неко пре 10-ак година изнео тезу о норманском пореклу Дробњака - Новљана. Или да Орловићи, Васојевићи, Бјелопавлићи, Кучи носе старобалканску ХГ типичну за грко-влашку популацију. Или да Пјешивци нису српског порекла?
Једном сам седео с једним старим Пјешивцем у Повији подно Острога, пијуцкамо ракију и кафу и причамо о овоме и ономе. Гледам ја оне крше и наглас се задивим - нема земље лепше но што је Црна Гора! А он се замисли, па каже - ма, лијепа је и Србија, исто толико! Лепа, јесте, ма не толико као ово овде! А он се мало намрчи, па каже - немој тако, ми смо Срби, Србија је нама свима мајка! А мајка је најљепша!
Е, сад, замислите да том човеку кажете да му неки предак (а он потиче из лозе Богдана Потолића) није био Србин   ???
Да ме неко не схвати погрешно, не говорим о данашњим категоријама, тај стари из Повије јесте Србин колико сам и ја и други овде, али му тај предак није био етнички Србин од оних Срба што су, према званичној науци, овде дошли у 7. веку.
Мислим да бих се лоше провео да сам му тако нешто предочио.
Иначе, да не буде да сад попујем о несрпском пореклу, ни мени предак није био Србин, па сад - шта да се ради. Битно је да смо данас сви наши  :)

Ne postoji osoba kojoj su svi preci nosili istu samoidentifikaciju. To daleko prevazilazi okvire jedna muške linije. Svaki pojedinac ima pretke različitih samoidentifikacija u vremenu mnogo bližem od davnih generacija po muškoj liniji. Ako poneko i ima četvoro baba i deda iste samoidentifikacije i sa istog prostora, već u četvrtoj, petoj ili šestoj generaciji je to gotovo neodrživo. Ljudi su skloni pojednostavljivanju, a najčešće niko i ne zna većinu svojih predaka po svim linijama dalje od dve ili tri generacije.

Autosomalna DNK i triangulacije genetskih rođaka na lep način to potvrđuju, kao i pojedinci koji imaju dokumentovane pretke po 5 i više generacija unazad u kojim slučajevima nikada ne postoji situacija da su svi pojedinci iz genealoškog stabla bili nosioci iste identifikacije.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #9 послато: Септембар 28, 2015, 03:44:23 поподне »
Ранко, мени је драго што си отворио ову страницу која ће надам се бити доста посјећена, и укључити  већи број наших чланова и посјетилаца.
Али, ваша теза да "сва братства знају своје претке" као и велика већина наших посјетилаца који претпостављају "да су им преци из ЦГ" , тестирањем ће врло брзо бити доста измјењена.

Уопште нијесам отворио ову тему већ сам добронамјерно одговорио на један непримјерен пост извесног Аксе а администратор ме је означио да сам покренуо тему. Наравно да се не љутим. И даље тврдим да већина братстава у ЦГ знају имена предака у назад 10, 15 па и 20 кољена као и одакле је дошао тај њихов родоначелник. Ако би пребирали по генетици дошли би до Адама а то су већ познате ствари. Немам никакве тезе о поријеклу било кога нити ме то много интересује. Мали ми је посао да ли је неком прапра предак био Норман или Влах важно је да је коректан човјек и како се данас осјећа. У САД-у су сви Американци иако су тамо дошли са разних страна свијета. Али их систем интегрише да сви желе да буду Американци. Код нас је случај да многи неће да буду Срби или Црногорци. Зашто је тако није моје да тражим одговор на то питање. Ја само примјећујем појаву.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #10 послато: Септембар 28, 2015, 04:10:21 поподне »
Објашњење - тему је, на моју препоруку (да се не би непотребно дискутовало о томе на теми која је првенствено отворена за Српски ДНК дан) покренуо Сол, али сам ја, приликом пребацивања постова са теме Српски ДНК дан, нешто забрљао па ми је нестао Сол-ов почетни пост. Због тога му се извињавам, као и Ранку.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #11 послато: Септембар 28, 2015, 04:15:01 поподне »
Мали ми је посао да ли је неком прапра предак био Норман или Влах важно је да је коректан човјек и како се данас осјећа. У САД-у су сви Американци иако су тамо дошли са разних страна свијета. Али их систем интегрише да сви желе да буду Американци.

Ако ишта знам-је то,  да је да је запад изграђен на култу "идеологије родослова". Особе које имају све паре и привилегије овог света уздихну пред чаролијом старе крви. Невероватно али истинито често сам и ја са тим сучељен, када ме људи питају шта XVII. на крају мог потписа (ћириличног) значи.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #12 послато: Септембар 28, 2015, 04:45:14 поподне »
Ne postoji osoba kojoj su svi preci nosili istu samoidentifikaciju. To daleko prevazilazi okvire jedna muške linije. Svaki pojedinac ima pretke različitih samoidentifikacija u vremenu mnogo bližem od davnih generacija po muškoj liniji. Ako poneko i ima četvoro baba i deda iste samoidentifikacije i sa istog prostora, već u četvrtoj, petoj ili šestoj generaciji je to gotovo neodrživo. Ljudi su skloni pojednostavljivanju, a najčešće niko i ne zna većinu svojih predaka po svim linijama dalje od dve ili tri generacije.

Ако мислиш на националну самоидентификацију, ту се слажем. Ја сам овде говорио искључиво о правој мушкој линији предака. Крај средњег века (а свакако у вези са турском најездом) је време кад је та самоидентификација, како је називаш, дошла до изражаја. То није мало времена (више од пет столећа), ни мало генерација.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #13 послато: Септембар 28, 2015, 04:52:51 поподне »
Мали ми је посао да ли је неком прапра предак био Норман или Влах важно је да је коректан човјек и како се данас осјећа. У САД-у су сви Американци иако су тамо дошли са разних страна свијета. Али их систем интегрише да сви желе да буду Американци. Код нас је случај да многи неће да буду Срби или Црногорци. Зашто је тако није моје да тражим одговор на то питање. Ја само примјећујем појаву.

Ранко, управо у томе је драж ових испитивања и свег нашег труда и дописивања овде. Да утврдимо коме је предак био Словен, Влах, Норман... Нећемо се данас делити на наведене племенске одреднице, знамо добро данас ко смо и што смо. "Будимо људи", како рече ономад наш дивни патриарх Павле, све остало није толико важно, већ један леп "хоби", како неко рече на овом форуму.

А што се тиче Американаца, лично нисам присталица њихове девизе "melting pot", ипак треба да се зна ко је ко, одакле је, чији је. Ви, будући из ЦГ, сигурно разумете о чему причам.

Наша склоност ка раједињавању је посебна прича, ван оквира ове теме. Кад данас видимо колики "народи", међусобно у мржњи и нетрпељивости, настадоше од мање-више сличне и сродне мале популације овде код нас на западном Балкану, свака даља прича је излишна...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #14 послато: Октобар 23, 2015, 10:11:48 поподне »
Сређивао сам мало утиске на основу резултата тестираних из Црне Горе и пореклом са подручја Црне Горе, и ево мојих закључака о историјским слојевима становништва у тим крајевима (ограничићу се на територију данашње државе Црне Горе):

До 5. столећа постоје оазе стариначког становништва (носилаца ХГ R1b, J2b-M241, можда и G2a-L42 и Ј2b-М105, можда и неки старији R1a), у приморским градовима и жупнијим крајевима у унутрашњости (Зета – Диоклија, Никшић, Полимље). Наравно, и у римским градовима у унутрашњости, где је слика била сигурно шаренија, због присуства војске, чиновника и трговаца из разних делова Царства.

У 5. столећу, најпре долази инвазија Гота и других германских племена, чији би остатак могли бити носиоци I1-Z63, илити Мацуре.

Средином 6. столећа, следи инвазија Словена источне групе (Вајунити, Будини, можда Кривичи, и још нека друга племена). Они су највероватније носиоци ХГ R1a и I2a-DN. Ових хаплогрупа има међу старијим родовима у црногорским и брђанским племенима. Једно од најстаријих племена у ЦГ – Шекуларци, су вероватни потомци овог словенског слоја. Можда су Лужани носиоци једне од ових ХГ или обе. Резултати неких тестираних I2a-DN указују на каснију Љешанску нахију као могуће извориште ове ХГ у ЦГ. За дискусију је и евентуална веза назива Лужани - Лушка жупа - Љешани - Љешанска нахија. Мислим да је главна концентрација овог словенског таласа била у Зети и Скадарском крају и Приморју.

Ове две инвазије (готска и словенска), пустошења, ратови, проредили су старије становништво, вероватно до границе истребљења. Остало их је нешто више тек у приморским градовима. Део и у унутрашњости. Још није утврђен етнички идентитет Крича, Матаруга, Букумира, Шпања и још неких мањих племенских група. Некако, имам предосећај да су ова племена заправо сва (или готово сва) словенска. О Кричима смо већ разматрали.

Срби се у провинцију Далмацију досељавају половином 7. столећа и вероватно већ у том столећу почињу да насељавају и област данашње Црне Горе. Србија овог времена обухвата и области Полимља и Потарја, данашњи север ЦГ. Срби би требало да су носиоци ХГ I2a-DЅ. Осим севера ЦГ, вероватно их је у то прво време било у крајевима који се граниче са Херцеговином (Бока, Рудине, Пива, Чево – које је једно од жаришта ове ХГ). Вероватно у ову групу спадају и преци племена Никшића. Можда је добра тема за дискусију топоним Чево, од Кучево – Кчево – Чево, док истовремено у источној Србији имамо Кучево од Кучани = Гудушчани.

У време Немањића, ова популацијска мешавина се уједначава етнички и језички као део Србског народа.

Од почетка 13. столећа (што је, сигурно повезано са пропашћу Византије 1204. године, као и са успоном и падом Велике Влашке, државе у северозападном делу Грчке, а затим и припајањем области у којима су Власи живели србској држави), из Македоније, Тесалије, Пинда и Епира покрећу се катуни-племена Влаха и „влаха“ који се селе на север, у правцу Србије, ЦГ, Босне и Херцеговине. Ова племена могу бити влашка и словенска или мешаног састава. Они су носиоци словенских R1a и I2a-DN и I2a-DЅ (Бањани, Дробњаци, Малешевци, итд) и влашких E1b-V13. Мислим да E1b-V13 тек у ово доба (13-15. столеће) у значајнијем броју са југа долази у подручје ЦГ. У овом раздобљу долазе катуни од којих настају племена Куча, Пипера, Братоножића, Бјелопавлића, Васојевића (E1b-V13). Можда су у овој сеоби били и G2a-L42 (паштровско-црмничка братства, цетињски Зоговићи), N1а-P189.2 (Бањани) и Ј2b-М105 (Годијељи), а можда су они староседеоци у својим областима. Можда је из овог миљеа она влашка скупина која је настањивала област Цетиња / Катунске нахије и коју су оданде протерали досељеници из Србије и Херцеговине.

Крајем средњег века, са пропашћу средњевековних држава Србије, Босне, Херцеговине, појављују се нови дошљаци: Орловићи (E1b-V13), Сарапи (R1b), као и Лутовци из Србије (I2a-DЅ), Боројевићи из Србије (I2a-DЅ), и други (навео сам оне за које имамо резултате тестирања). Најзанимљивији су, свакако, Новљани I1-P109 о којима смо већ много приче имали, а моје мишљење знате – да су досељеници из Босне (германског порекла, из реда плаћеничке војске) међу раније племе Дробњака.

Нешто касније долазе са југа (Малесија) и родоначелници Морачана R1b (војвода Богић) и Пјешиваца Ј2а (кнез Богдан Потолић), који су, судећи према ХГ, влашког или (вероватније) албанског порекла.
Веће миграције се са 16. столећем завршавају. Још једно веће досељење становника, али ограничено само на северну Боку, било је на прелазу 17. у 18. столеће, из Херцеговине (рачунам да се ту претежно радило о приливу носилаца ХГ I2a-DЅ).

Посрбљавањем (језички, идентитетски, верски) несрбских дошљака од стране ранијег становништва (са већ изграђеним србским етничким идентитетом који датира из времена Немањића) до краја 17. столећа уобличава се она народна заједница коју зовемо Црногорци.           
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #15 послато: Октобар 23, 2015, 10:13:32 поподне »
Најтеже ми је да докучим порекло група G2a-L42, N1а-P189.2 и Ј2b-М105.

G2a-L42 би могла бити староседелачка, могла је доћи с алпским Келтима, а можда и са Србима из средње Европе. N1а-P189.2 је можда из Закарпатја и овде су је могли донети Словени, али је можда и нека каснија средњевековна миграција из средње Европе. Ј2b-М105 може да буде староседелачка, можда келтска, а и она је могла доћи у оквиру словенских сеоба.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #16 послато: Октобар 23, 2015, 11:28:17 поподне »
Цитат
У овом раздобљу долазе катуни од којих настају племена Куча, Пипера, Братоножића, Бјелопавлића, Васојевића (E1b-V13).
Занима ме која су пиперска братства E1b? Негдје сам прочитао да су Божовићи (једно од већих братстава) I2a1b Динарик.
Што се тиче E1b највећи дио је дошао негдје у 15. вијеку, али поставља се питање до када је њихова словенизација трајала, могуће чак и до у 17-18. вијек.
Што се тиче Морачана, имам једног пријатеља Радовића чији су се преци настанили у Јечмишта код Фоче средином 19. вијека, и који тврди да су његови из Мораче и да су промијенили славу из Аранђеловдана у Ђурђевдан, што је врло чудно, с обзиром на то да су Радовићи из Фоче I1-P109.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #17 послато: Октобар 23, 2015, 11:45:19 поподне »
Занима ме која су пиперска братства E1b? Негдје сам прочитао да су Божовићи (једно од већих братстава) I2a1b Динарик.

Пипере сам сврстао у ту групу због сродности с Васојевићима. При том, не мислим на причу о Пипу, Васу, Озру..., већ на претпоставку да су Васојевићи у ствари огранак (старих / правих) Пипера. То може да се закључи гледајући турске дефтере из 15. ст. У првом су Васојевићи само село у оквиру Пипера, у каснијем су се померили на исток и представљају посебно племе (навешћу ти тачно који су дефтери у питању, не могу сад да тражим, писао је Ђурђев о томе). Закључих посредно. А и не мора да значи.
Божовићи су Лутовци.

Што се тиче E1b највећи дио је дошао негдје у 15. вијеку, али поставља се питање до када је њихова словенизација трајала, могуће чак и до у 17-18. вијек.

Па то све и ја кажем. Већина племена где данас доминира E1b су у област ЦГ дошла у 15. ст, можда Бјелопавлићи нешто раније. Њихова словенизација је, по мени, завршена до краја 17. ст, примањем православља последњих братстава (мислим у Пиперима и Бјелопавлићима).

Што се тиче Морачана, имам једног пријатеља Радовића чији су се преци настанили у Јечмишта код Фоче средином 19. вијека, и који тврди да су његови из Мораче и да су промијенили славу из Аранђеловдана у Ђурђевдан, што је врло чудно, с обзиром на то да су Радовићи из Фоче I1-P109.

Ови што славе Ђурђев-дан су из Дробњака (писано је о томе прилично на овом форуму а и на главној стрници Порекла), а морачки Радовићи из Бара Радовића (нпр. Амфилохије) су Богићевци, за које је до сада утврђено да носе ХГ R1b.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #18 послато: Октобар 23, 2015, 11:58:07 поподне »
Ови што славе Ђурђев-дан су из Дробњака (писано је о томе прилично на овом форуму а и на главној стрници Порекла), а морачки Радовићи из Бара Радовића (нпр. Амфилохије) су Богићевци, за које је до сада утврђено да носе ХГ R1b.
Знао сам то, но занимљиво је како сви они инсистирају управо на морачком поријеклу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: ДНК истраживање Црне Горе
« Одговор #19 послато: Октобар 24, 2015, 12:01:36 пре подне »
Ево, везано за Пипере и Васојевиће, имаш одељак код Ђурђева у раду "Постанак и развитак брдских, црногорских и херцеговачких племена", стр. 175-195.
"Наша мука ваља за причешћа"