Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 232623 пута)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #260 послато: Фебруар 28, 2017, 12:21:47 поподне »
Један из СДП, а постоји и један на 23andme.

Хвала, Лука!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Jelic

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #261 послато: Фебруар 28, 2017, 12:23:50 поподне »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #262 послато: Фебруар 28, 2017, 01:10:10 поподне »
Ја сам и за једно и за друго, али и даље верујем више анонимним истраживањима на већем узорку (равномерно распоређеном).

Такође, Срби из неких крајева се много више тестирају, док су поједине области практично необрађене генетски.

Источну Србију и староседелачку Војводину би требало мало боље покрит' с узорцима.
 :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #263 послато: Март 23, 2017, 06:42:04 поподне »
На Еупедији су и даље нетаћни резултати за Србе. www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #264 послато: Март 23, 2017, 07:00:39 поподне »
На Еупедији су и даље нетаћни резултати за Србе. www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml

Некако ми се чини да се стално покушава "на мишиће" подићи проценат R1a на штету E-V13. Мада то је само моје мишљење.  ::)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #265 послато: Март 23, 2017, 07:22:57 поподне »
Некако ми се чини да се стално покушава "на мишиће" подићи проценат R1a на штету E-V13. Мада то је само моје мишљење.  ::)
У статистици за Србију су ставили 9% Ј2, а заправо је 6-7%.    Босански Срби имају 11% I1, а не 7,5% , затим имају 26% R1а а не 20% и имају 13% Е- V13 а не 17,5%.  Остало је у реду.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #266 послато: Март 23, 2017, 08:06:09 поподне »
У статистици за Србију су ставили 9% Ј2, а заправо је 6-7%.    Босански Срби имају 11% I1, а не 7,5% , затим имају 26% R1а а не 20% и имају 13% Е- V13 а не 17,5%.  Остало је у реду.

Зависи од извора. Не може тако, ови имају оволико, они онолико. :) Ако се ослањамо на податке из днк пројекта, имаћемо једну статистику, ако се ослањамо на резултате са истраживања, другу. Неће се превише у глобалу разликовати, али ће бити сигурно видљивих разлика.

Иначе, није J2 6-7%, већ баш мислим 8-9%, што по анонимним, што по пројекту. Да ли си приметио да је R1a у Србији према Еупедији јача од E1b и то 3%, што се коси са досадашњим истраживањима?

26% R1a је неки пресек од раније и то искључиво на основу днк пројекта. Сигурно то није реално стање (толико није ни код муслимана), што је колико сам схватио, и циљ ове Еупедијине статистике.

На једном анонимном истраживању за РС (Бијељина, Добој, Бања Лука) E1b је чини ми се преко 22%, док је R1a свега 13-14%. Ту је и I1 око 2.5%.

Иначе је то занимљиво. Поставља се питање где би I1 могла бити јача? Мишљења сам да би то могла бити Србија, пре него западни крајеви. Наиме, наша I1 скоро сва одлази на подграну I1-P109 (Дробњаци). Иако су исељавали и ка западу (Крајине), много већа концентрација Дробњака треба бити у Полимљу и западној Србији. И према анонимним истраживањима је I1 код нас јача у Србији.

Друго питање је тај однос R1a и E1b. Анонимна истраживања се косе са овим што имамо у пројекту. Код нас је на простору централне и јужне Србије E1b прилично заступљена, док у Босни њен проценат осетно пада. Са друге стране, на истраживању у РС је веома заступљена код испитаника из поменутих области.

R1a на два истраживања за Србију прелази 20% (Александровац и истраживање "103"), док је у БиХ 13-15% и код Срба и код БиХ муслимана (The Peopling of Modern Bosnia-Herzegovina: Y-chromosome Haplogroups in the Three Main Ethnic Groups).

Иако нам резултати из нашег пројекта указују на солидно присуство R1a у БиХ (више подграна, велика разноврсност и јача концентрација ка северо-западу), мислим да би и централни српски крајеви могли имати висок проценат ове хг (Поморавље, Косово, итд.).

Са друге стране, код динарских Срба у БиХ очекујем веће присуство I2a, па ми оно анонимно истраживање за сада делује реалније. Висок проценат E1b на том истраживању помало чуди, али генерално Срби из БиХ/РС имају знатно комплекснију генетску слику од муслимана и Хрвата.

У сваком случају та статистика са Еупедије, како су ми објаснили, треба да представља неку општу слику (независно од истраживања), тако да ово делује сасвим коректно.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #267 послато: Март 23, 2017, 08:57:27 поподне »
Зависи од извора. Не може тако, ови имају оволико, они онолико. :) Ако се ослањамо на податке из днк пројекта, имаћемо једну статистику, ако се ослањамо на резултате са истраживања, другу. Неће се превише у глобалу разликовати, али ће бити сигурно видљивих разлика.

Иначе, није J2 6-7%, већ баш мислим 8-9%, што по анонимним, што по пројекту. Да ли си приметио да је R1a у Србији према Еупедији јача од E1b и то 3%, што се коси са досадашњим истраживањима?

26% R1a је неки пресек од раније и то искључиво на основу днк пројекта. Сигурно то није реално стање (толико није ни код муслимана), што је колико сам схватио, и циљ ове Еупедијине статистике.

На једном анонимном истраживању за РС (Бијељина, Добој, Бања Лука) E1b је чини ми се преко 22%, док је R1a свега 13-14%. Ту је и I1 око 2.5%.

Иначе је то занимљиво. Поставља се питање где би I1 могла бити јача? Мишљења сам да би то могла бити Србија, пре него западни крајеви. Наиме, наша I1 скоро сва одлази на подграну I1-P109 (Дробњаци). Иако су исељавали и ка западу (Крајине), много већа концентрација Дробњака треба бити у Полимљу и западној Србији. И према анонимним истраживањима је I1 код нас јача у Србији.

Друго питање је тај однос R1a и E1b. Анонимна истраживања се косе са овим што имамо у пројекту. Код нас је на простору централне и јужне Србије E1b прилично заступљена, док у Босни њен проценат осетно пада. Са друге стране, на истраживању у РС је веома заступљена код испитаника из поменутих области.

R1a на два истраживања за Србију прелази 20% (Александровац и истраживање "103"), док је у БиХ 13-15% и код Срба и код БиХ муслимана (The Peopling of Modern Bosnia-Herzegovina: Y-chromosome Haplogroups in the Three Main Ethnic Groups).

Иако нам резултати из нашег пројекта указују на солидно присуство R1a у БиХ (више подграна, велика разноврсност и јача концентрација ка северо-западу), мислим да би и централни српски крајеви могли имати висок проценат ове хг (Поморавље, Косово, итд.).

Са друге стране, код динарских Срба у БиХ очекујем веће присуство I2a, па ми оно анонимно истраживање за сада делује реалније. Висок проценат E1b на том истраживању помало чуди, али генерално Срби из БиХ/РС имају знатно комплекснију генетску слику од муслимана и Хрвата.

У сваком случају та статистика са Еупедије, како су ми објаснили, треба да представља неку општу слику (независно од истраживања), тако да ово делује сасвим коректно.
Ја мислим да је за Србе укупно реално неких 17-18% R1а.  Тешко да R1а у просеку може да досегле или пређе 20%.  Толико R1а могу да имају поједини српски крајеви, као што су Босанска Крајина, Кордун и Банија а можда и централна Србија, али смео бих да се опкладим да укупно код Срба R1а неће бити преко 18%.  Е-V13 по мени би у просеку за Србе требала да буде 15-16%.   Што се  Србије тиче верујем да су R1а и Е-V13 у границама српског просека.  I2а укупно не би требала да буде испод 35%, али не и више од 37%.  За I2а такође мислим да би у Србији требала да буде у граници српског просека.  I1 је јака у западној Србији, али чини ми се по неким статистикама и у Војводини.  С друге стране I1 је солидно заступљена и у Крајини (северна Далмација највише, а Кордун и Банија најмање).   Мислим да би I1 укупно у просеку требала да буде 8-9%.    Да ли ти имаш објашљење зашто босански Срби имају виши I1 од Бошњака и БиХ Хрвата?  Код Бошњака је има 2-3%, а код БиХ Хрвата готово да не постоји.   Такође зашто Срби из БиХ имају знатно мање I2а од БиХ Хрвата и Бошњака?   Мислим да је оних 71% I2а код Хрвата из БиХ пренадувано, али имају прилично више I2а од Срба из БиХ.    Шта мислиш зашто Срби из БиХ и Бошњаци имају више R1а од Хрвата из БиХ?  Без обзира што Бошњаци намерно смањују проценат R1а, мислим да је сасвим јасно да зааправо међу Бошњацима има преко 20% Р1а, а можда чак и 25%.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #268 послато: Март 23, 2017, 09:06:07 поподне »
Мислим да би I1 укупно у просеку требала да буде 8-9%.    Да ли ти имаш објашљење зашто босански Срби имају виши I1 од Бошњака и БиХ Хрвата?  Код Бошњака је има 2-3%, а код БиХ Хрвата готово да не постоји.   Такође зашто Срби из БиХ имају знатно мање I2а од БиХ Хрвата и Бошњака?   Мислим да је оних 71% I2а код Хрвата из БиХ пренадувано, али имају прилично више I2а од Срба из БиХ.    Шта мислиш зашто Срби из БиХ и Бошњаци имају више R1а од Хрвата из БиХ?  Без обзира што Бошњаци намерно смањују проценат R1а, мислим да је сасвим јасно да зааправо међу Бошњацима има преко 20% Р1а, а можда чак и 25%.

Мислим да је превише 8-9% I1 у глобалу, ако се узме да главнину чини једна подграна (P109). R1b је на том нивоу, а она је међу Србима мислим ипак јача од I1.

За I2a нећу коментарисати, више пута смо прежвакали ту тему. А логично је да Срби имају више I1 од муслимана и Хрвата управо из оних разлога које поменух (највећи део одлази на дробњачки кластер).

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #269 послато: Март 23, 2017, 09:47:16 поподне »
Да поновим опет, једино можемо 100% бити сигурни да је генерално код Срба најзаступљенија јужнословенска И2 хаплогрупа, која не пада испод 30%, али ни не досеже 40%, с тиме што 35% изгледа као неки најреалнији проценат.
Што се тиче односа између Е и Р1а, ту стање још није јасно, нити ће бити док се не проведе неко тајно тестирање, али по већим градовима, на већем броју узорака и уз услов да блиски крвни сродници тестиране особе не могу учествовати, како се не би могао плански надувати проценат одређене хаплогрупе.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #270 послато: Март 23, 2017, 09:54:05 поподне »
Мислим да је Синиша пре пар недеља дао сасвим реалну укупну процену за етничке Србе:

Цитат
I2a-CTS10228- 33%
E-V13- 18%
R1a1- 16%
I1- 7%
R1b- 7%
J2b-5%
G2a- 4%
N-P189- 3%
J2a-3%
J1-1%
others 3%

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #271 послато: Март 23, 2017, 10:14:09 поподне »
Зависи од извора. Не може тако, ови имају оволико, они онолико. :) Ако се ослањамо на податке из днк пројекта, имаћемо једну статистику, ако се ослањамо на резултате са истраживања, другу. Неће се превише у глобалу разликовати, али ће бити сигурно видљивих разлика.

А рецимо хаплогрупа R1b? Можда је ово тренутно најпотцењенија хаплогрупа међу Србима.  Да ли се очекује већи процентуални пораст ако се мало темељније тестира становништво источне и јужне Србије?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #272 послато: Март 23, 2017, 10:27:31 поподне »
А рецимо хаплогрупа R1b? Можда је ово тренутно најпотцењенија хаплогрупа међу Србима.  Да ли се очекује већи процентуални пораст ако се мало темељније тестира становништво источне и јужне Србије?

Није R1b за потцењивање, никако. Мислим да је има, али се вешто крије. :) И малопре рекох да мислим да је јача него I1 код нас. С обзиром да су код нас најзаступљеније тзв. источна R1b, уз BY611, логично је да ће бити јача у источним, односно јужним српским крајевима.

С обзиром на миграције, те подгране се могу очекивати и код Срба нешто западније, с тим да тамо већ назиремо поједине гране "западне" R1b. Ако бих морао да прогнозирам стање R1b међ Србима, рекао бих да ће на западу ићи до 5%, а на истоку до 10%.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #273 послато: Април 03, 2017, 03:36:23 пре подне »
Није R1b за потцењивање, никако. Мислим да је има, али се вешто крије. :) И малопре рекох да мислим да је јача него I1 код нас. С обзиром да су код нас најзаступљеније тзв. источна R1b, уз BY611, логично је да ће бити јача у источним, односно јужним српским крајевима.

С обзиром на миграције, те подгране се могу очекивати и код Срба нешто западније, с тим да тамо већ назиремо поједине гране "западне" R1b. Ако бих морао да прогнозирам стање R1b међ Србима, рекао бих да ће на западу ићи до 5%, а на истоку до 10%.
Низак проценат R1b код Срба (само 6%) је је једно од већих изненађења, за сад је тако, видећемо можда Р1b порасте кад буде више тестираних са југа и истока Србија, мада мислим да укупно код Срба неће достићи 10%.
Према неким истраживањима из 2009 или 2010 године R1b је код Срба била чак 14%, да била касније опала на 10-11% и годинама је тај проценат важио за званични кад у питању присуство те хаплогрупе међу Србима. Али у то време је било пуно мање тестираних.
Десило се то да су Срби из динарских крајева којих има највише међу тестиранима смањили укупан проценат R1b.  Стварно је чудно одсуство Р1b у динарским крајевима (не рачунајући Црну Гору).  Имаш ли те неко логично објашњење за то?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #274 послато: Април 03, 2017, 09:42:52 пре подне »
Низак проценат R1b код Срба (само 6%) је је једно од већих изненађења, за сад је тако, видећемо можда Р1b порасте кад буде више тестираних са југа и истока Србија...

Управо то хтедох рећи...  :)

Стварно је чудно одсуство Р1b у динарским крајевима (не рачунајући Црну Гору).  Имаш ли те неко логично објашњење за то?

И мене то интересује.  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #275 послато: Април 03, 2017, 01:31:46 поподне »
Десило се то да су Срби из динарских крајева којих има највише међу тестиранима смањили укупан проценат R1b.  Стварно је чудно одсуство Р1b у динарским крајевима (не рачунајући Црну Гору).  Имаш ли те неко логично објашњење за то?

Мислим да смо већ причали о томе. Могуће да је једноставно никад није ни било ту у већем проценту. Ако је код Илира постојао тај слој R1b, вероватно није био бројан. Притом, тај део Илирика вероватно није био превише насељен у време сеобе Словена, али је за очекивати да су опстале неке подгране R1b, G2a, E, J2, итд.

Прилично је јасно где је на Балкану најјача концентрација R1b. Албанија, Македонија, Цинцари, Грчка, евентуално јужна/источна Србија и Бугарска. Сличан распоред на Балкану има и J2b2.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #276 послато: Април 03, 2017, 02:18:58 поподне »
Низак проценат R1b код Срба (само 6%) је је једно од већих изненађења, за сад је тако, видећемо можда Р1b порасте кад буде више тестираних са југа и истока Србија, мада мислим да укупно код Срба неће достићи 10%.
Према неким истраживањима из 2009 или 2010 године R1b је код Срба била чак 14%, да била касније опала на 10-11% и годинама је тај проценат важио за званични кад у питању присуство те хаплогрупе међу Србима. Али у то време је било пуно мање тестираних.
Десило се то да су Срби из динарских крајева којих има највише међу тестиранима смањили укупан проценат R1b.  Стварно је чудно одсуство Р1b у динарским крајевима (не рачунајући Црну Гору).  Имаш ли те неко логично објашњење за то?
Занимљиво би било када би се урадило преглед тестираних по регионима...Сигурно је несразмеран број оних из динарских крајева у односу на источну, јужну Србију...Са друге стране Велике Мораве готово да не постоји интересовање, Неготинска Крајина , исто тако Пирот, Врање...Дал би променило то проценте у неком већем обиму, можда не у глобалу, али би појачао за неки проценат староседелачких група, то је сигурно...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #277 послато: Април 03, 2017, 02:31:41 поподне »
Занимљиво би било када би се урадило преглед тестираних по регионима...Сигурно је несразмеран број оних из динарских крајева у односу на источну, јужну Србију...Са друге стране Велике Мораве готово да не постоји интересовање, Неготинска Крајина , исто тако Пирот, Врање...Дал би променило то проценте у неком већем обиму, можда не у глобалу, али би појачао за неки проценат староседелачких група, то је сигурно...
Напр. општина Пријепоље има око 35 000 становника, општина Пирот око 60 000, али број тестираних из пријепољског краја у односу на пиротски је несразмеран...Претпостављам да , уколико би се региони покрили пропорционално, можда би укупна слика била померена на страну староседелачких група, ако сада блага предност у збиру И2а и Р1а

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #278 послато: Април 03, 2017, 06:27:09 поподне »
Мислим да смо већ причали о томе. Могуће да је једноставно никад није ни било ту у већем проценту. Ако је код Илира постојао тај слој R1b, вероватно није био бројан. Притом, тај део Илирика вероватно није био превише насељен у време сеобе Словена, али је за очекивати да су опстале неке подгране R1b, G2a, E, J2, итд.

Прилично је јасно где је на Балкану најјача концентрација R1b. Албанија, Македонија, Цинцари, Грчка, евентуално јужна/источна Србија и Бугарска. Сличан распоред на Балкану има и J2b2.
У Албанији, Грчкој, Македонији и код Цинцара постоји само источна R1b, а за Илири се сматра да су дошли из Лужице што је близу области где су живели прото-Келти и прото-Италици, а они су имали западне гране R1b углавном U-152. https://sr.wikipedia.org/wiki/Илири#.D0.A2.D0.B5.D0.BE.D1.80.D0.B8.D1.98.D0.B0  Постоји легенда о 3 брата Галу, Келту и Илиру, од којих су настали Гали, Келти и Илири.
Мени је вероватније да су прото-Илири а вероватно и прото-Трачани дошли из Лужице и или неког другог дела средње Европе  из разлога што се масовна сеоба из средње Европе на Балкан и на Медитеран  стварно десила и била је можда и већих размера него сеоба Словена и тој сеоби су вероватно дошли прото-Илири и прото-Трачани.  Још једна ствар ме наводи да верујем да су прото-Илири и прото-Трачани дошли из средње Еверопе а не уз Анадолије је то је што су Римљани и Грци описали Илире и Трачане као светле људе као што су касније описивали Германе и Словене, а ако су дошли из Анадолије све и да су првоботни носиоци R1b били светли људи, после после боравка у Анадолији су морали аутосомално покупити део генетике од још старијих анадолских популација које су припадале медитеранској, арменоидној, ираноидној а можда и семитској раси а који су били носиоци хаплогрупа J2, J1 и G.
Римљани описују Илире и Трачане као светле људе  негде у време Христа или нешто раније (у време римских освајања Балкана) иако је тад већ прошло преко 1000 година од доласка прото-Илира и прото-Трачана и очекивало би се да су они до тад били тамније пигментације зато би било логично да су се за 1000 година измешали са тамнијим медитеранским староседеоцимка Балкана који су били носиоци хаплогрупа Ј2 и E-V13. 
Постоје докази да је код Трачана чак било и риђокосих људи a то указује на њихово северно пореклу и везу са Келтима.  Фреска трачке жене са риђом косом из централне Бугарске www.picturesofbulgaria.com/photos/1129887903minus_00.jpg.
Грци, Албанци и Цинцари немају риђокосих људи и углавном припадају медитеранској раси, а они малобројни појединци који су светлије пигментације су такви због уплива словенске генетике која у мањој мери постоји код сва 3 народа.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #279 послато: Април 03, 2017, 06:36:44 поподне »
У задње време код појединих Швеђана постоји теорија да Швеђани заправо потичу од Трачана www.osterholm.net/thracian.html 
То не би говорили да су Трачани били тамнопути Медитеранци, а пошто су очито жељни старе историји тј. антике онда им се то добро поклапа што су Трачани били људи светле пигментације.  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2d/Thrace-ostrusha.jpg/250px-Thrace-ostrusha.jpg