Аутор Тема: Влашка миграциона струја у североисточној Србији  (Прочитано 31871 пута)

На мрежи Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #80 послато: Октобар 29, 2021, 08:15:40 поподне »
Podcast "Život na srpskom": Istina o vlaškoj magiji i kultu mrtvih

<a href="https://www.youtube.com/v/B_rHtyex-io" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/B_rHtyex-io</a>

« Последња измена: Октобар 29, 2021, 09:50:45 поподне НиколаВук »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Lookey

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #81 послато: Октобар 30, 2021, 04:42:20 поподне »
Култура и верски обичаји Влаха

 Б. Сикимић наводи да исти страх, само у супротном смеру, постоји и код Румуна у Банату, да ће им снајка Српкиња посрбити целу кућу.




Ако је по причању моје бабе, управо је овако село Рам посрбљено. У селу где је отприлике било пола-пола, казивала је за живота, да она влашка породица у селу која прими српску снајку убрзо се цела посрби. Данас се у Раму људи не сматрају Власима, језик је заборављен. Наравно, ако је ово тачно, треба разумети и положај села - Рам и суседна Речица чиниле су влашку енклаву окружену српским селима, а сам Рам још и етнички мешовит. Лако посрбљавање ишло је у свим мешовитим селима, и то не само у Поморављу и Стигу, ишло је то и источније.

На мрежи Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #82 послато: Новембар 18, 2021, 09:05:47 поподне »
Agelast Podcast 029: Aleksandar Repedžić

<a href="https://www.youtube.com/v/tQS1eYSQ9vg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/tQS1eYSQ9vg</a>

линк: https://www.youtube.com/v/tQS1eYSQ9vg

Гост Александар Репеџић, етнолог и антрополог из Мајданпека, говори између осталог, о култу мртвих (култу бесмртности) код Влаха североисточне Србије.

"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #83 послато: Август 26, 2022, 01:20:59 поподне »
Да оживимо тему. Власи источне Србије су врло хетерогени као популација, како у фенотипу тако и генетски. Неко је споменуо Гундушћане, Тимочане и Бодриће, словенска племена. Ја сам готово сигуран да има њихових потомака међу данашњим Власима истока. Има поприлично И2, и то оно што зову ако не грешим источном варијантом, попут I-Y3120 на пример. Браничево је много пута пражњено и пуњено, има Влаха који су дошли из Баната, има који су дошли из данашње Бугарске а има верујем и поприличан број са планина Македоније, Грчке итд. Морам да приметим да што идемо на већу надморску висину тако црнокосе и смеђокосе Влахе замењују плавушани а плава коса није нешто чиме медитеранци могу да се похвале (о плавим очима да и не говоримо). Ја као лаик кога занима тема примећујем међу власима чудну мешавину медитеранац+горид. пс. ево и интересантне информације, знате да је И2 у Румунији поприлично заступљен? Иронија је што га највише има међу онима које Румуни зову Мунћан, што би у неком слободном преводу било горштак (човек који живи на планини).
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #84 послато: Септембар 01, 2022, 06:47:59 поподне »
Ни ја нисам неки стручњак, али мислим да је овде на форуму раније говорено да Y хаплогрупе немају везе са бојом косе, очију, висином итд. Такође, мислим да не постоји источна И2.
Y-3120 ти је уопштенија хапло група одакле проистичу PH908 и остале подгране. Баци поглед на филогенетски низ.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #85 послато: Септембар 02, 2022, 11:01:04 пре подне »
Нисам ни ја, знам да немају никакве везе хаплогрупа и фенотип. Али примећујем чудне тенденције, нека поклапања итд. Можда је и случајност.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #86 послато: Септембар 11, 2022, 01:20:27 поподне »
Нисам ни ја, знам да немају никакве везе хаплогрупа и фенотип. Али примећујем чудне тенденције, нека поклапања итд. Можда је и случајност.
Какву тачно увиђаш разлику између, рецимо, динарских горштака у односу на њихову хаплогрупу? Да узмемо рецимо Личане R1a, I1, I2a... Po čemu se njihovi fenotipovi razlikuju?

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #87 послато: Септембар 11, 2022, 11:56:56 поподне »
Морам да признам да не знам много правих динараца сем ових који су део фамилије. Нисам причао о нашим динарцима, причао сам да примећујем чудну тенденцију код Влаха источне Србије. Што је надморска висина већа то је проценат плавокосих (и риђокосих) и плавооких већи. Наравно да то нема везе са хаплогрупама, мада ко зна јер је мали број тестираних. Сами Бог зна шта је све опстало у овим планимама.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #88 послато: Септембар 14, 2022, 12:14:49 поподне »
Постоји једна важна ствар у вези Влаха (и Срба влашког порекла) у источној Србији која до сада, мислим, није поменута на форуму.
 Слава се не преноси по мушкој линији са оца на сина већ је везана за земљу (има хтонски карактер). Вероватно је тачније је рећи да се није преносила, пошто не верујем да се у савременом времену овај обичај још увек поштује.
Овога ја нисам био свестан док нисам прочитао ова два текста:
http://www.paundurlic.com/radovi/slava_u_porecu.htm
http://www.paundurlic.com/radovi/slava_u_mlavi.htm
Дакле, Власи славу зову „празњик“, што је очигледно реч српског порекла.
Претпостављам да овај обичај важи за све Влахе у Србији, а не само за Пореч и Млаву.
Знао сам за случај у мојој родбини у Поречу да син није узео славу од оца, већ од таста, зато што од оца ништа није наследио (имовину је наследио један син који се бринуо о родитељима). Мислио сам да је ово случај призећења, јел да? Жена наследи имање, уколико нема браће, а муж не нема наследства, па породица узме женину славу.
Али, слава се преносила и путем куповине земље, што је специфично само за Влахе.

Зато предлажем да, уколико у будућности буде планског тестирања родова из источне Србије, уколико су влашког порекла, посебно испита да ли је било случајева мењања слава и из ког разлога се то десило.

И да и не. Слава се наслеђује по кући и по очевој линији такође. Ако дође зет он доноси своју славу која се у истом капацитету слави као и кућна слава. Исто важи и за презиме. На будућим генерацијама остаје коначна одлука која ће се слава оставити. Мој чукундеда је био зет и он је донео Никољдан, кућна слава је Петковица. Тек после 100 година смо ја и мој брат поделили да ја славим Петковицу а он је узео Никољдан, јер су се тек у нашој генерацији (два мушка потомка) створили услови да се те славе поделе. Слична прича је била и око презимена, Бранковић-Јовановић. Пошто је тај мој чукундеда погинуо на Мачковом камену нису стигли да се договоре које ће презиме остати па је тек мој деда то пресекао. Обичаји су компликовани, славимо заветину, летњу славу, Петковицу итд итд. Иако је мој брат преузео Никољдан ми и даље палимо свећу и сечемо колач 19. децембра али не зовемо госте, не слави се али се обележава. Јер је култ предака толико усађен, па да се не замерамо  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #89 послато: Септембар 14, 2022, 12:31:09 поподне »
Ђорђевић даје занимљив опис влашких обичаја око славе, сахране и сеоских литија. Описује и помане, чувене влашке погребне обичаје. Занимљиво је да Власи у околи Кучева и Петровца не знају за овај обичај али да је он веома жив у области око Бора и Бољевца, која је насељена Власима из Влашке, Царанима. За Царане каже да се тако зову јер су дошли из Олтеније која се зове "дин цара румунаска" тј. царска земља. Каже да су њихов језик и ношња посве исти као у Влашкој, док за ја језик Унгурјана каже да се њихов језик и дан-данас говори у Сибињу и околини.
Ђорђевић је забележио нешто о менталитету Влаха. Каже:"Морал је код наших Румуна испод нуле." и "Подвођења сваке врсте су сасвим обична ствар." Такође, у једном делу каже да се Власи истичу кукавичлуком и да су у војсци дезертери. Још каже да мрзе Србе и да српски неће да говоре и ако га знају, а да је познавање српског, нарочито код Царана, толико мало да има села где нико не говори српски. Ђорђевић је одрастао у Брестовцу код Бора где је каже: "Говорио влашки као неко Влашче". Каже да је у селима у околини Бора обичај да се покојник сахрањује са батином у сандуку да би се на оном свету бранио од Срба. Ђорђевић још каже да се Румуни тј. Власи, непосрбљују тако лако али да код Срба то није случај и наводи примере где је снаја Влајна порумунила читаву породицу и где су Срби староседеоци у селу за пар деценија постали Власи и да само старији говоре српски.

Ово је све лаж. Наравно да ништа од овога не стоји. Довољан доказ за то је следеће: Једини који је покушао да се пробије до Стевана Синђелића је влашки војвода Пауљ Матејић. 9. пук који је изгинуо на Мачковом камену су такође били добрим делом власи, Тимочка дивизија такође (Битка код Чеврнтије). Штап се намењује на сахранама, то је тачно и постоји шала, ШАЛА, да служи да се брани од Срба који би да отму поману.  Не зато што су Срби лопови већ зато што Срби не славе поману (Помен члану породице који се обележава до 7 године и где се служи храна која је намењена том покојнику. Знам, звучи као најгора паганштина али тако је како је).  ;D Дакле овај се налупетао, вероватно је био киван на неку Влајну што није пошла за њега па отуд ахахахахахх
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #90 послато: Септембар 14, 2022, 02:17:50 поподне »
Ко год је био на српском војничком гробљу у Солуну и разговарао са деда Ђорђем Михаиловићем, морао је да чује приче о херојству војника Тимочке дивизије, о њиховом патриотизму и одзиву на регрутацију у свим ратовима које је Србија водила. Добро ми је остало у сећању да је оба пута када сам био на Зејтинлику посебно посетиоцима напомињао херојства и пожртвовање војника из Тимочке дивизије.

Такође, ако одете у било које, макар и најмање место у источној Србији, наћи ћете споменике попут овог:





Све у свему, чуди ме да су оне бљувотине које си цитирао уопште преживеле на форуму.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #91 послато: Септембар 14, 2022, 02:29:55 поподне »
Све у свему, чуди ме да су оне бљувотине које си цитирао уопште преживеле на форуму.

То је из чланка или књиге Тихомира Ђорђевића о Власима. Ту се вероватно морају узети у обзир првенствено лични, али и политички разлози начина таквог писања о источносрбијанским Власима. Наиме, Ђорђевић је као етнограф био ангажован од стране Краљевине СХС, можда и краља Александра лично, да пружи доказе како Власи источне Србије нису румунског порекла и да самим тим Румунија њих не може узимати у обзир приликом разграничења са Краљевином СХС, већ само румунско становништво Баната. Он је извео читаву менталну гимнастику својом тврдњом да су Власи потомци српског средњовековног становништва источне Србије које се малтене комплетно иселило на територију данашње Румуније, где је боравило неколико векова и "повлашило" се, да би потом имало повратну сеобу у своју стару матицу. Имајући данашња сазнања, сувишно је рећи да је ово више него исполитизована тврдња, мада свакако треба имати у виду и тадашњи историјски тренутак (разграничење између Југославије и Румуније). Тада је чини ми се постигнут и црквени споразум око јурисдикције једне и друге цркве, где је источна Србија остала под дефинитивном јурисдикцијом СПЦ, како је уосталом био случај још од ослобођења Србије од Турака.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #92 послато: Октобар 24, 2022, 10:41:52 пре подне »
Статистика тестираних из источне Србије поријеклом из Влашких и Влашко-Српских насеља. Свега 43 тестирана.

E13.95%
I12.33%
I216.28%
J12.33%
J230.23%
Q2.33%
R1a16.28%
R1b16.28%

Проценат Ј2 је висок, а велика је и разноврсност (J2a, J2b1, J2b2). Вјерујем да ће Ј2 на већем узорку пасти у нормалне оквире за ове просторе.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #93 послато: Октобар 24, 2022, 01:36:27 поподне »
И ја верујем да ће, али се интимно надам да неће  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #94 послато: Новембар 07, 2022, 05:26:00 поподне »


Одакле им овај податак? Потпуно немогуће, којештарија...
Мало сам нов па идем од теме до теме. Уопште не верујем да је остало само 4000 становника у тадашњој Србији. Поготово оно о пореклу са Косова, од Куча, негде из Црне Горе итд. Иако мислим да добар део становника вуче порекло одатле, такође мислим да је у неко доба било ,,популарно,, рећи да си из тих крајева. На пример на Косову од Куча (нема везе са генетиком) већ су Кучи били поштовани по чувању и неговању братства, без обзира на веру. Као што је овде било исфурано за многа братства по Ц Г која имају предање да су с Косова да је то митоманија. Исто и ово по Србији може да буде митоманија. Што се тиче Влаха и Румуна  мислим да их има много више него што каже попис. Нпр, на пописима има много већи број Срба који за матерњи језик исказују влашки. Криво ми је и оно што мисле да су посебно од Румуна, а у ствари јесу. Мислим, нит сам Влах, нит Румун, али то би било као кад би они нас гледали посебно као Србијанце, Косовце, Херцеговце, Црногорце... Без увреде и свако добро

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #95 послато: Новембар 07, 2022, 10:15:19 поподне »
Остало је у Браничеву око 4000, наводно. Не говори се о територији читаве Србије. Зна се да су Турци том приликом ангажовали неке Татаре који су побили све од ђеда од 100 година до бебе у колевци, спасао се само ко је умакао у горе или преко Дунава. А што се Влаха тиче, блискост са Румунима је велика али повући знак једнакости са савременом Румунском нацијом је погрешно. Оно што знамо на основу емпиријских података, и досадашњих тестова, је да је код Влаха источне Србије велика већина тестираних Ј2 што код Румуна није случај. Што се аутосомалних тестова тиче са Румунима се много више поклапају Срби из наших западних крајева неко Власи, што је изненађење свакако. Оно што је такође изненађење, а можда и није, је то што се оно мало аутосомала код Влаха углавном поклапа са Шоплуком, Шопима и слично. Треба чекати пораст броја тестираних али рекао бих да је то потврда да су Шопи словенизирани Власи. Када кажем Власи не мислим на сталеж.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #96 послато: Новембар 07, 2022, 10:51:21 поподне »
Остало је у Браничеву око 4000, наводно. Не говори се о територији читаве Србије. Зна се да су Турци том приликом ангажовали неке Татаре који су побили све од ђеда од 100 година до бебе у колевци, спасао се само ко је умакао у горе или преко Дунава. А што се Влаха тиче, блискост са Румунима је велика али повући знак једнакости са савременом Румунском нацијом је погрешно. Оно што знамо на основу емпиријских података, и досадашњих тестова, је да је код Влаха источне Србије велика већина тестираних Ј2 што код Румуна није случај. Што се аутосомалних тестова тиче са Румунима се много више поклапају Срби из наших западних крајева неко Власи, што је изненађење свакако. Оно што је такође изненађење, а можда и није, је то што се оно мало аутосомала код Влаха углавном поклапа са Шоплуком, Шопима и слично. Треба чекати пораст броја тестираних али рекао бих да је то потврда да су Шопи словенизирани Власи. Када кажем Власи не мислим на сталеж.
Ако сам добро видео, Срби са истока и југа се не разликују претерано од осталих Срба, бар по Y-днк. За аутозомал не знам, још нисам тај ниво. Што се тиче наших Влаха само сам узео у обзир њихово предање. Типа Мунћани и Унгурјани пореклом из Угарске (Банат, Ердељ...), Буфани и Царани Олтенија, све данашња Румунија. За ову разлику у Ј2 нисам знао.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #97 послато: Новембар 07, 2022, 10:58:33 поподне »
Остало је у Браничеву око 4000, наводно. Не говори се о територији читаве Србије. Зна се да су Турци том приликом ангажовали неке Татаре који су побили све од ђеда од 100 година до бебе у колевци, спасао се само ко је умакао у горе или преко Дунава. А што се Влаха тиче, блискост са Румунима је велика али повући знак једнакости са савременом Румунском нацијом је погрешно. Оно што знамо на основу емпиријских података, и досадашњих тестова, је да је код Влаха источне Србије велика већина тестираних Ј2 што код Румуна није случај. Што се аутосомалних тестова тиче са Румунима се много више поклапају Срби из наших западних крајева неко Власи, што је изненађење свакако. Оно што је такође изненађење, а можда и није, је то што се оно мало аутосомала код Влаха углавном поклапа са Шоплуком, Шопима и слично. Треба чекати пораст броја тестираних али рекао бих да је то потврда да су Шопи словенизирани Власи. Када кажем Власи не мислим на сталеж.

Мало је тестираних Влаха из Србије, да би могло да се каже "J2 чини велику већину". Код Влаха, из различитих групација, присутне су и све остале хаплогрупе (I2-Y3120, R1a-Z280, E-V13, R1b, итд.). На већем узорку не би било лоше направити паралелу са Румунима.

Србима су Румуни блиски аутосомално у смислу да поседују сличан аутосомални пресек (сличан удео балтика, медитерана и сл), а не у смислу да нпр. Крајишници имају блиска генетичка поклапања међу Румунима.

Такође, рекао бих да је преслободно рећи да су Шопи словенизирани Власи. У српском делу Шоплука постоје области са веома високим процентом I2/R1a. Нпр. Сврљиг (I2=35-40%, R1a око 15%). У том смислу се не разликују превише од других српских области. Не верујем да овакве генетике мањка и на простору бугарског Шоплука.

Цвијић је причао о Шопима као патријахалном и затвореном друштву, које је најмање било изложено византијском утицају (у односу на окружење). Штавише, тамо су очувани и многи пагански обичаји, па то може бити оставштина управо Словена.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #98 послато: Новембар 08, 2022, 09:11:09 пре подне »
Цвијић је причао о Шопима као патријахалном и затвореном друштву, које је најмање било изложено византијском утицају (у односу на окружење). Штавише, тамо су очувани и многи пагански обичаји, па то може бити оставштина управо Словена.

Морам само нагласити да ни Власима не "мањка" паганских обичаја, напротив.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #99 послато: Октобар 25, 2023, 10:35:18 пре подне »
Уводна студија у Влашко-српски фразеолошки речник Ворбар, Пауна Дурлића:
https://www.paundurlic.com/pdf/paun-es-durlic-izdah-umiruceg-jezika-uvod-u-vorbar-majdanpek-pancevo-2023.zip

Један наш уважени члан је купио и примерак за библиотеку нашег Друштва :).

Иначе, овде је и линк за поручивање књиге, за оне који би да имају свој примерак:
http://www.paundurlic.com/vlaski.recnik/vorbar-narudzbenica.php?fbclid=IwAR07iw_O683W5_7K37zLwJ39RJVaonpkN087rDfdsc3FJDSYlCOg03jsJ28
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић