Аутор Тема: Чистота језика на примјеру разних европских народа  (Прочитано 10308 пута)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #80 послато: Децембар 03, 2020, 01:39:10 поподне »
Имате ли било какав доказ за ову тврдњу?
Ja ne tvrdim ništa i nisam na sudu da bih bilo šta  dokazivala niti sam optužena....
Samo sam prenela ono što je naša Branislava pisala..njene knjige, Rečnik možete naći u NBS..nisam sigurna ali mislim da se može naći i na internetu.
Ovaj Vaš komentar ću protumačiti kao želju za novim saznanjima....a nikako kao uvertiru za citiranje Pravilnika ..

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #81 послато: Децембар 03, 2020, 01:47:42 поподне »
Ovo što je na Crvenjskom putu dobro primetila oko medicinskih izraza, ja bih samo dodala da ko je čitao  Noa Gordona ili bar gledao film Iscelitelj ili čitao Amina Malufa knjigu Krstaški ratovi u očima Arapa, može da sazna koliko je ta istočnjačka medicina bila iznad tadašnje zapadne medicine..što se tiče svega a ipak su ti izrazi latinski i najbolje studije medicine su uvek na zapadu bile.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #82 послато: Децембар 03, 2020, 02:32:41 поподне »
Ja ne tvrdim ništa i nisam na sudu da bih bilo šta  dokazivala niti sam optužena....
Samo sam prenela ono što je naša Branislava pisala..njene knjige, Rečnik možete naći u NBS..nisam sigurna ali mislim da se može naći i na internetu.
Ovaj Vaš komentar ću protumačiti kao želju za novim saznanjima....a nikako kao uvertiru za citiranje Pravilnika ..

Нисте на суду, али када изнесете неку тврдњу која је псеудонаучна, онда бих волео да видим и аргументе који је "поткрепљују". Могу тако и ја написати да су српски и немачки сродни језици и да су германизми у српском језику у ствари српске речи које после Еугена Савојског наовамо ми називамо "германизмима". Та тврдња има отприлике исту тежину као ово што сте ви изнели.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #83 послато: Децембар 03, 2020, 03:09:17 поподне »
Bespredmetno, besmisleno i neravnopravno je raspravljati se sa Vama šta bi Vi mogli a niste..a pogotovo o tome šta Vi nazivate pseudonaučnim...Daleko su ispred Vas Branislava i Olga....
U želji da nadjete vremena i pročitate i čitate Branislavu želim Vam svako dobro do neke sledeće teme...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #84 послато: Децембар 03, 2020, 04:06:08 поподне »
Bespredmetno, besmisleno i neravnopravno je raspravljati se sa Vama šta bi Vi mogli a niste..a pogotovo o tome šta Vi nazivate pseudonaučnim...Daleko su ispred Vas Branislava i Olga....
U želji da nadjete vremena i pročitate i čitate Branislavu želim Vam svako dobro do neke sledeće teme...

Нисам хтео да улазим на ову тему, јер је сматрам бесмисленом. Али када неко спомене ове људе као неке ауторитете, некако спонтано одреагујем. Само бих да наведем методологију коју су користили ови "ауторитети". Па тако Олга каже:

"Допустићу себи, да предњим примерима додам на овоме месту сасвим у почетку овога дела наведено сведочанство моје Мајке, по коме су наши преци - с њене стране - били житељи Балкана сасвим сигурно још у другој половини четвртог века пре Христа, тј. у доба Александра Великог, када су истребљени последњи лавови на Балканском Полуострву". То сведочанство њене мајке се односи на хајку на лавове, коју су организовали њени преци. И то је један од најјачих доказа у књизи.

Олга, као и Бранислава, оно што су писали, урадили су толико траљаво и површно, и на брзину очито, да се запитамо да ли је то рађено по задатку. И данас је позната лепеза шарлатана, који, чим треба да се загреје маса, добију медијски простор.

Како сте ви предложили Николи, тако и ја вама предлажем књигу "Клио се стиди" од Р. Радића, мада мислим да је тешко пробити онај "зид" који најбоље описују речи Симе Лукина, управо спомените у књизи, а на чији се "ауторитет" Олга у свом писању бајки и позива:

"Сима Лукин Лазић је у немоћи да се супростави научно образложеној аргументацији усредсредио се на родољубље и славодобитно грмео: „Да ми је само знати, да ћу тим усрећити род и народ свој, вјеруј ми, ја бих слатко поднио и ону највишу жртву, вишу и од живота, вишу и од части: лагао бих дан и ноћ – лагао бих као пас“. Овај став, изречен са непримереном опорошћу, на жалост, постао је нека врста креда, завета или својеврсне „Хипократове“ заклетве свих потоњих нараштаја псеудоисторичара, а све до нашег времена"
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 04:08:04 поподне Милош »

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #85 послато: Децембар 03, 2020, 04:14:25 поподне »
Нисам хтео да улазим на ову тему, јер је сматрам бесмисленом. Али када неко спомене ове људе као неке ауторитете, некако спонтано одреагујем. Само бих да наведем методологију коју су користили ови "ауторитети". Па тако Олга каже:

"Допустићу себи, да предњим примерима додам на овоме месту сасвим у почетку овога дела наведено сведочанство моје Мајке, по коме су наши преци - с њене стране - били житељи Балкана сасвим сигурно још у другој половини четвртог века пре Христа, тј. у доба Александра Великог, када су истребљени последњи лавови на Балканском Полуострву". То сведочанство њене мајке се односи на хајку на лавове, коју су организовали њени преци. И то је један од најјачих доказа у књизи.

Олга, као и Бранислава, оно што су писали, урадили су толико траљаво и површно, и на брзину очито, да се запитамо да ли је то рађено по задатку. И данас је позната лепеза шарлатана, који, чим треба да се загреје маса, добију медијски простор.

Како сте ви предложили Николи, тако и ја вама предлажем књигу "Клио се стиди" од Р. Радића, мада мислим да је тешко пробити онај "зид" који најбоље описују речи Симе Лукина, управо спомените у књизи, а на чији се "ауторитет" Олга у свом писању бајки и позива:

"Сима Лукин Лазић је у немоћи да се супростави научно образложеној аргументацији усредсредио се на родољубље и славодобитно грмео: „Да ми је само знати, да ћу тим усрећити род и народ свој, вјеруј ми, ја бих слатко поднио и ону највишу жртву, вишу и од живота, вишу и од части: лагао бих дан и ноћ – лагао бих као пас“. Овај став, изречен са непримереном опорошћу, на жалост, постао је нека врста креда, завета или својеврсне „Хипократове“ заклетве свих потоњих нараштаја псеудоисторичара, а све до нашег времена"
Радићева књига је веома добра и уживао сам читајући је, међутим мислим да је овде реч о Олги Зиројевић, а не Луковић-нешто-нешто.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #86 послато: Децембар 03, 2020, 04:35:37 поподне »
Радићева књига је веома добра и уживао сам читајући је, међутим мислим да је овде реч о Олги Зиројевић, а не Луковић-нешто-нешто.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Видим да је реч о језику, па сам зато мислим да је реч о Олги Пјановић, а не о Зиројевић... Извињавам се. Али то је тај исти калуп псеудонауке (у којој Зиројевић, рекао бих, не спада).
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 04:38:13 поподне Милош »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #87 послато: Децембар 03, 2020, 04:42:03 поподне »
Poštovani Miloše, urednikov uredniče ili advokatu urednika ne znam kako da Vam se obratim kao običan član društva i učesnik foruma, Vama koji se potpuno ničim izazvani pojavljujete da spontano odreagujete kao " čupavac iz kutije" što bi rekao moj unuk inače djak prvak.
Knjigu koju pominjete sam čitala pre par godina i mislim da je odlična, ali dozvolićete da ja imam svoje miljenike koje smatram za autoritete...lično ja veoma cenim Branislavu i Olgu koju sam imala čast i da upoznam pre nekoliko godina, doduše na nekoj tribini ali za mene dosta i to.
To što Vi ili neki drugi urednik iste ne cenite i ne uvažavate to je Vaša privatna stvar. Meni ne treba Radivoj Radić da kaže ko je pseudonaučnik a ko ne, taj sud doneću sama a ne pokorno slušajući i aminovati ono što neko misli...
Mnogima se ne svidja ono što su ove dve gospodnje pisale, ali se meni svidja i čitala sam ih kao što čitam i mnoge druge za koje biste možda Vi ili neko drugi od urednika rekli da su šarlatani.
I ne znam zaista zašto ste se javljali?
Čast mi je da mi se jave 2 urednika i roku od dva sata, na moj komentar, ali trošiti svoje dragoceno uredničko  vreme na " promidžbu" Radivojeve knjige....
Na istom mestu sa nekom drugom temom...





Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #88 послато: Децембар 03, 2020, 04:46:25 поподне »
Bespredmetno, besmisleno i neravnopravno je raspravljati se sa Vama šta bi Vi mogli a niste..a pogotovo o tome šta Vi nazivate pseudonaučnim...Daleko su ispred Vas Branislava i Olga....
U želji da nadjete vremena i pročitate i čitate Branislavu želim Vam svako dobro do neke sledeće teme...

Одлично, онда ми наведите на којој тачно страни и у којој књизи или чланку Олга Зиројевић пише да је санскрит врло сродан српском и да су турцизми у српском језику у ствари српске речи узете од стране тих истих Турака из санскрита?  :)

Ако то пак не можете да нађете, онда бих вас замолио да престанете са обмањивањем људи.
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 04:51:30 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #89 послато: Децембар 03, 2020, 04:56:37 поподне »
Poštovani Miloše, urednikov uredniče ili advokatu urednika ne znam kako da Vam se obratim kao običan član društva i učesnik foruma, Vama koji se potpuno ničim izazvani pojavljujete da spontano odreagujete kao " čupavac iz kutije" što bi rekao moj unuk inače djak prvak.
Knjigu koju pominjete sam čitala pre par godina i mislim da je odlična, ali dozvolićete da ja imam svoje miljenike koje smatram za autoritete...lično ja veoma cenim Branislavu i Olgu koju sam imala čast i da upoznam pre nekoliko godina, doduše na nekoj tribini ali za mene dosta i to.
To što Vi ili neki drugi urednik iste ne cenite i ne uvažavate to je Vaša privatna stvar. Meni ne treba Radivoj Radić da kaže ko je pseudonaučnik a ko ne, taj sud doneću sama a ne pokorno slušajući i aminovati ono što neko misli...
Mnogima se ne svidja ono što su ove dve gospodnje pisale, ali se meni svidja i čitala sam ih kao što čitam i mnoge druge za koje biste možda Vi ili neko drugi od urednika rekli da su šarlatani.
I ne znam zaista zašto ste se javljali?
Čast mi je da mi se jave 2 urednika i roku od dva sata, na moj komentar, ali trošiti svoje dragoceno uredničko  vreme na " promidžbu" Radivojeve knjige....
Na istom mestu sa nekom drugom temom...

За речену Браниславу не могу да дам суд јер нисам прочитао ништа од њених радова, али за Олгу Зиројевић знам сигурно да не би могла да напише оно што јој ви "стављате у уста", нити у радовима које до сад од ње прочитах има икаквих назнака о некаквој псеудонаучној небулози коју сте ви овде олако поставили. Нико вама не брани и да верујете да је енглеска краљица припадник ванземаљске рептилске расе, али када напишете како је Олга Зиројевић написала или се сложила са тиме да је српски исто што и санскрит, то већ није ваше мишљење већ најобичнија обмана и лаж.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #90 послато: Децембар 03, 2020, 05:04:23 поподне »
Poštovani Miloše, urednikov uredniče ili advokatu urednika ne znam kako da Vam se obratim kao običan član društva i učesnik foruma, Vama koji se potpuno ničim izazvani pojavljujete da spontano odreagujete kao " čupavac iz kutije" što bi rekao moj unuk inače djak prvak.
Knjigu koju pominjete sam čitala pre par godina i mislim da je odlična, ali dozvolićete da ja imam svoje miljenike koje smatram za autoritete...lično ja veoma cenim Branislavu i Olgu koju sam imala čast i da upoznam pre nekoliko godina, doduše na nekoj tribini ali za mene dosta i to.
To što Vi ili neki drugi urednik iste ne cenite i ne uvažavate to je Vaša privatna stvar. Meni ne treba Radivoj Radić da kaže ko je pseudonaučnik a ko ne, taj sud doneću sama a ne pokorno slušajući i aminovati ono što neko misli...
Mnogima se ne svidja ono što su ove dve gospodnje pisale, ali se meni svidja i čitala sam ih kao što čitam i mnoge druge za koje biste možda Vi ili neko drugi od urednika rekli da su šarlatani.
I ne znam zaista zašto ste se javljali?
Čast mi je da mi se jave 2 urednika i roku od dva sata, na moj komentar, ali trošiti svoje dragoceno uredničko  vreme na " promidžbu" Radivojeve knjige....
Na istom mestu sa nekom drugom temom...

Ја објасних у првој реченици зашто сам се јавио. Ако мислите да се на форуму може писати, а притом не очекивати одговор, онда не знате шта је суштина форума. А изгледа да сте ипак мислили на Олгу Пјановић? :)
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 05:14:33 поподне Милош »

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #91 послато: Децембар 03, 2020, 06:00:43 поподне »
Постаје врело  :-\ , не знам зашто, али исључиве и круте речи, увек некако схватим лично. Ипак сам присталица релативности ствари и непостојања апсолутних истина.
Не разумем што сте толико преосетљиви на "теорије" наведених дама, као што не разумем зашто "goca 11" напад на њих доживљава као напад на себе

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #92 послато: Децембар 03, 2020, 06:08:45 поподне »
Miloše, ako pažljivo čitate komentar videćete da piše Olga Zirojević. To je jedina Olga vrhunski osmanolog.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #93 послато: Децембар 03, 2020, 06:20:40 поподне »
http://www.isj.sanu.ac.rs/2017/08/29/o-srpskom-jeziku/

О српском језику (Павле Ивић)

"Језик је основно оруђе културе сваког народа. У њему се одражава појмовни свет којим је овладало неко друштво, али он уједно утиче на могућности даљег развоја културе, олакшавајући комуникацију у неким правцима и отежавајући је у другим релацијама, чиме се развој у знатној мери усмерава."

" Поближи увид у прошлост српског књижевног језика показује да се не само у речничком фонду језика и његовој синтакси него и у његовој морфологији и гласовима огледају све битне промене у оријентацији српске културе те се промене тичу димензија као што су клерикална или световна оријентација, источна или западна (са даљим подкатегоријама византијска; руска и немачка; француска; англоамеричка), аристократска (елитистичка) или народњачка."

 :)

Јако лепо објашњено, није предугачка, ко хоће да прочита, а дотиче се не само ове теме, него и теме коју је покренуо Невски.






Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #94 послато: Децембар 03, 2020, 06:36:19 поподне »
Drugari, da vam nešto kažem, džaba krečite, naslov teme vam je loš, čistota jezika ne postoji, znači apsurd ili bolje reći paradox, nego ne znam kako to reći na srpskom. By the way, da ne bješe otomana ja ne znam kako bi lego u krevet, na šta bi naslonio glavu a beli bi i nazebo jer nebi znao da izaberem jali ćebe jali jorgan a da vam o tehničkom rečniku ne pričam, u srbofonim se zemljama šaraf ne bi zašrafio...danke dojčland....Nego dajte te genetike ako ima, ako nema nikom ništa...Servus...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #95 послато: Децембар 03, 2020, 06:37:17 поподне »
Постаје врело  :-\ , не знам зашто, али исључиве и круте речи, увек некако схватим лично. Ипак сам присталица релативности ствари и непостојања апсолутних истина.
Не разумем што сте толико преосетљиви на "теорије" наведених дама, као што не разумем зашто "goca 11" напад на њих доживљава као напад на себе

Једно је "теорија", а друго је неистина која је притом лако проверљива и самим тим лака за побијање.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #96 послато: Децембар 03, 2020, 06:40:07 поподне »
Peščanik Olga Zirojević  07.04 2011
Badem i ovaj turcizam ( poput ne malobrojnih) vodi poreklo iz sanskrita ( nadama)
Pirinač ili riža smatra se balkanskim turcizmom persijskog porekla, medjutim ova kulturna biljka je verovatno nastala od divljih vrsta rasprostranjenih na području južno od Indije do Kine. Otuda i njeno ime birindž i kriza potiču iz sanskrita.
Nije dovoljno biti urednik i misliti da članovi ne znaju ništa i da ne čitaju.
Potrebno je imati i znanje i vaspitanje, ne koristiti uredničku moć za brisanje poruka koji se  ne svidjaju.
Već se i javno izviniti ili se zahvaliti na saradnji i osloboditi mesto urednika za nekog drugog....manje silnog

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #97 послато: Децембар 03, 2020, 06:41:58 поподне »
Peščanik Olga Zirojević  07.04 2011
Badem i ovaj turcizam ( poput ne malobrojnih) vodi poreklo iz sanskrita ( nadama)
Pirinač ili riža smatra se balkanskim turcizmom persijskog porekla, medjutim ova kulturna biljka je verovatno nastala od divljih vrsta rasprostranjenih na području južno od Indije do Kine. Otuda i njeno ime birindž i kriza potiču iz sanskrita.
Nije dovoljno biti urednik i misliti da članovi ne znaju ništa i da ne čitaju.
Potrebno je imati i znanje i vaspitanje, ne koristiti uredničku moć za brisanje poruka koji se  ne svidjaju.
Već se i javno izviniti ili se zahvaliti na saradnji i osloboditi mesto urednika za nekog drugog....manje silnog

Драга госпођо, где овде пише да је санскрит исто што и српски?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #98 послато: Децембар 03, 2020, 06:50:32 поподне »
Не бејах лењ већ истражих мало шта је конкретно Олга Зиројевић писала о санскриту и нађох ово исто што и Гоца, где се, наравно, ниједном речју не изједначавају санскрит и српски језик. Подсетићу шта је Гоца устврдила:

A naša Branislava Božinović je smatrala da su ta varvarska plemena, koja su 3 veka pre Kosovske bitke upala u Indiju, u jednu civilizaciju na vrhuncu i upravo iz sanskrita koji je srodan srpskom jeziku, gde je ona povlačila znak jednakosti ta plemena uzimaju  srpske reči, koje posle Kosovske bitke pa naovamo mi zovemo "turcizmi". Ovo je potvrdila i Olga Zirojević vrhunski osmanolog.

Као што се може видети, нигде Олга Зиројевић није ни поменула Браниславу Божиновић, а камоли да се са њом сложила, односно да је потврдила њене речи. То је обична Гоцина конструкција, неистина, обмана, лаж, назовите како вам лакше.

Што се тиче дотичне г. Божиновић, довољно је само погледати издавача њених "радова":

https://www.knjizara.com/Branislava-Bozinovic-o7581

...књижару "Пешић и синови" да би нам било јасно о каквој се "громогласној научници" ради.  :) Богами је и лепу цену "зацепила", 4950 динара, права ситница. Следећи чланак би био некакав "резиме" њених небулозних тврдњи, па сами просудите:

https://srbin.info/drustvo/branislava-bozinovic-zena-koja-je-dokazala-da-je-srpski-jezik-najstariji-na-svetu/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #99 послато: Децембар 03, 2020, 06:59:29 поподне »
Павле Ивић, говорећи о српском језику и његовој прошлости,  још каже и ово:

" У седмој деценији 9. века два учена Византинца из Солуна, браћа Константин (доцније у калуђерству Ћирило) и Методије, који су одлично познавали словенски говор околине свога града, превели су, по наредби византијског цара Михајла, најважније хришћанске верске књиге на словенски. До краја десетог века језик тих превода постао је богослужбени и књижевни језик већине Словена, у простору од Јадранског и Егејског мора до севера Русије. Основни корпус апстрактних термина, верских, филозофских и психолошких, у који су се биле улиле тековине развоја грчке мисли током античког периода и раног средњег века, добио је тако једним потезом адекватне словенске преводе. "

"Тако су и Словени овладали појмовним арсеналом који је много раније латински преузео из грчког, а касније западноевропски језици из латинског."

 :)

Сад ту ја размишљам нешто - па ипак је језик тих Словена из околине Солуна садржао (морао садржати) појмове којима су се могли превести на њихов језик појмови из грчког језика а који су припадали хришћанском културном и религијском кругу. Значи да је тај језик био богат речима и могућностима творења нових речи.

"Старословенски језик творевина солунске браће, ушао је тако у породицу великих сакралних и књижевних језика хришћанске Европе, напоредо са грчким и латинским. Ван хришћанског света сличну су улогу играли хебрејски, класични арапски и санскрит."


Он је ту, узгред, поменуо и санскрит.


Али сам нешто читала да је откриће хетитског језика померило схватање лингвиста о санскриту као праизвору свих језика.