ДНК порекло > ДНК познатих личности

Једног лијепог дана...:

<< < (4/4)

Gallavant:
Može li mi neko ukratko prepričati koliko informacija bih mogao da očekujem od testa na 23 markera?

Муњени Ћелић:

--- Цитат: Gallavant  Август 26, 2015, 09:05:56 поподне ---Može li mi neko ukratko prepričati koliko informacija bih mogao da očekujem od testa na 23 markera?

--- Крај цитата ---

Зависи колико ''дубоко'' и ''широко'' желиш сазнавати путем ДНК анализе. Доња граница за озбиљније истраживање је 37 маркера, а сада су пожељни макар и појединачни СНП тестови. Тога у домаћим лабораторијама нема.
Ако желиш сазнати која си хг и с којим породицама уопштено имаш неке ближе везе, довољно је 23.

Radonić II:

--- Цитат: Gallavant  Август 26, 2015, 09:05:56 поподне ---Može li mi neko ukratko prepričati koliko informacija bih mogao da očekujem od testa na 23 markera?

--- Крај цитата ---

Zavisi. Ako "upadneš" u grupu koja ima više testiranih moći ćeš dobiti više informacija o svom poreklu. Ako si prvi u svojoj grupi onda ćeš bar znati da niko nije kao ti ;) Naš problem je relativno mala baza podataka testiranih i ovo je jedna prilika da je malo proširimo i dobijemo više podataka o poreklu porodica i rodova na ovom području. Često sumoguće iznenađujuće veze.
U mom slučaju ja sam imao sreću u tri smisla. Prvo jer je haplotip bio karakterističan za jedno geografsko područje (Južni Levant) i vrlo verovatna za jednu grupu stanovništva koje je poznato po dijaspori (Jevreji). Drugo da sam već imao pojedinca (Marcha) koji ima veoma blizak haplotip, a koji je testirao svoj SNP i odredio pripadnost J1 grupi (tako da nisam završio u pogrešnoj haplogrupi), a zbog broja i karakteristika markera uspeo je da pronađe svoje mesto i u okviru podgrupe PF7263. Na kraju, tu je i Ružić, preko čijeg porekla iz Hercegovine povezujem kretanje svojih predaka iz S Grčke, preko Hercegovine do S Bosne i Kozare. Sad je najveći problem popuniti papirima taj put, naći dokumente koji svedoče o tome i koliko toliko zaokružiti taj put i moje poreklo.
Ovakvo testiranje je važno i za istraživanja o etnogenezi srpskog naradoda, sastavljenog od različitih pojedinaca, različitog porekla ali bliskih po kulturi i zajedničkoj istoriji. Naši neprijatelji nisu praili razliku između Srba koji su R1a i E1b, pa zašto bi to radili mi.
Nadam se da ćeš sudelovati u istraživanju i da će ti rezultati pomoći u pronalaženju odgovora o svom poreklu i daljoj baštini.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију