Ратници и страдалници > Жртве рата

Покољ Срба у глинској цркви (1941)

<< < (3/3)

НиколаВук:

--- Цитат: Amicus  Октобар 06, 2017, 05:18:47 поподне ---б) непосредни организатор и извршиоци

7.   Бријешки Илија
8.   Церовски Божидар
9.   Цветковић Михајло


в) непосредни извршиоци и саучесници

26.   Брадарић Јосе Иван

Већина ових непосредних извршилаца и саучесника била је родом из Новог Села Глинског.

У протеклом рату, у изгледа још увек нерасветљеним околностима, у Новом Селу Глинском убијено је 32 хрватских цивила и војника.

Да ли то можда била освета за злочине из Другог светског рата?

У Новом Селу Глинском тада су убијени:

1. Ivan Josipa Bradarić rođen 1914. godine

--- Крај цитата ---

Можда грешим, али мислим да је овај Иван Јосипа (Јосе) Брадарић исти тај кољач из цркве; 1941. је имао 27 година, тако да је био итекако способан да почини злочин, а познато је да су због "братства и јединства" многи локални кољачи прошли некажњено, а била је јавна тајна, односно добро позната чињеница међу њиховим комшијама и сељацима шта су ти људи током рата радили. Због тога ме не би чудило да су потомци покланих или њихови рођаци искористили избијање рата како би се осветили тим људима. Не могу рећи да ми их је жао, напротив, стигла их је задоцнела правда.

Ова тројица, Бријешки Илија, Церовски Божидар и Цветковић Михајло би могли бити и Срби. Шта кажу бољи познаваоци локалних прилика?

Банија:

--- Цитат: НиколаВук  Октобар 06, 2017, 05:29:55 поподне ---Ова тројица, Бријешки Илија, Церовски Божидар и Цветковић Михајло би могли бити и Срби. Шта кажу бољи познаваоци локалних прилика?

--- Крај цитата ---

Бријешки и Церовски су Хрвати, а Цветковића има пуно по Хрватској и међу једнима и међу другима (тако да је по свему судећи и он Хрват).

Неке везе са Србима би могао имати можда једино Роксандић, с обзиром да су Роксандићи по околним глинским селима Срби, али и то је упитно пошто их је у Новом Селу Глинском било 5 кућа 1948. године. Треба провјерити у католичким црквеним књигама.

Amicus:

--- Цитат: НиколаВук  Октобар 06, 2017, 05:29:55 поподне ---Можда грешим, али мислим да је овај Иван Јосипа (Јосе) Брадарић исти тај кољач из цркве; 1941. је имао 27 година, тако да је био итекако способан да почини злочин, а познато је да су због "братства и јединства" многи локални кољачи прошли некажњено, а била је јавна тајна, односно добро позната чињеница међу њиховим комшијама и сељацима шта су ти људи током рата радили. Због тога ме не би чудило да су потомци покланих или њихови рођаци искористили избијање рата како би се осветили тим људима. Не могу рећи да ми их је жао, напротив, стигла их је задоцнела правда.

Ова тројица, Бријешки Илија, Церовски Божидар и Цветковић Михајло би могли бити и Срби. Шта кажу бољи познаваоци локалних прилика?
--- Крај цитата ---

И Ката Товунац (1923) би могла бити сестра браће (?) Товунац? Свима се отац звао Иван.
Стјепан Павла Кушан (1936) могао би бити син Пава Ђура Кушана?

Павао Стјепана Шкрињарић (1913) је највероватније Шкрињарић Штефе Павао-Пајо.
Стјепан Ивана Хорватић (1919) је највероватније Стјепан Хорватић.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију