Аутор Тема: Павловићи Челинац, арханђелдан  (Прочитано 3550 пута)

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Павловићи Челинац, арханђелдан
« послато: Фебруар 11, 2017, 04:54:36 пре подне »
Pozdrav svima!

Pocecu temu citatom iz Celinackih novina:

Цитат
Krajem osamnaestog vijeka neki Miajlo Pavlović sa svojih šest sinova iz Šumadije, nahije kragujevačke dođe u Kruševo Brdo na strmim obroncima  Vlašić planine. Tu se skućiše i umnožiše, krsnu slavu Aranđelovdan raširiše. Odatle, neku deceniju kasnije sin mu Tomo sa svojom djecom Vasilijem i Kuzmanom dođe u selo Junge, danas Markovac. Zauze jednu šumovitu kosu uz goru Kremenjaču i odluči da je okrči. Već naredne godine na njoj dobro rodiše kukuruz i pšenica.

http://www.celinac.org/novine/arhiva/40/

Moze li neko da mi pomogne da uspostavim neku vezu izmedju ovih mojih Pavlovica i nekih drugih u kragujevackoj nahiji?
Testirao sam i y hromozom koji spada u I2a haplogrupu.
Hvala i pozdrav.



Jelic

  • Гост
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #1 послато: Фебруар 11, 2017, 11:40:22 пре подне »
Где сте се тестирали, и да ли поседујете СТР вредности?
« Последња измена: Септембар 19, 2017, 12:29:29 поподне Лука »

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #2 послато: Фебруар 22, 2020, 12:07:43 поподне »
Поштовани, у шематизму из 1882. године не могу се наћи Павловићи у Челинцу који славе Аранђеловдан, и то не само у Челинцу. Нема Павловића са том славом у читавој Крајини.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #3 послато: Фебруар 23, 2020, 06:12:05 пре подне »
Поштовани, у шематизму из 1882. године не могу се наћи Павловићи у Челинцу који славе Аранђеловдан, и то не само у Челинцу. Нема Павловића са том славом у читавој Крајини.

I sam sam se uvjerio da je tu neki tezak problem, posto sam pretrazio knjige iz biblioteke. Imam neke informacije o kojima bi trebalo razmisliti. Krajem 20 vijeka smo bili mozda najbrojnija porodica na opstini. Pronasao sam nadgrobni spomenik jednog Pavlovica koji je rodjen oko 1862. U selu Josavka nema Pavlovica koji su rodjeni u 19. vijeku, postoje knjige rodjenih za to podrucje. Jedna od djevojaka od josavackih Pavlovica umrla je u bolnici u Kotor Varosi, umjesto u Banjoj Luci, sto bi moglo da znaci da ulogu nije igrala bolnicka njega, nego blizina roditeljima? Kao da su dosli tek u 20. vijeku, ali ne zna se tacno odakle. Jedno predanje kaze Krusevo Brdo, ali tamo niko ne slavi Arhandjeldan. Mozda su dosavsi u Celinac uselili se u kucu nekog ko je slavio Arhandjeldan, pa uzeli tu slavu, recimo ako su dosli mladi bracni parovi sa mnogo djece, pa nisu imali vremena da grade kuce.
« Последња измена: Фебруар 23, 2020, 06:21:01 пре подне Павловић »

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #4 послато: Фебруар 23, 2020, 07:08:56 пре подне »
Павловића у Котор Варошу има и славе Часне вериге. Имамо их тестиране и припадају хаплогрупи E-V13>PH1246, као и сви који славе ту славу. Дакле, нисте од њих. У тешањском протопрезвитеријату (укључује Котор Варош) имамо Павловиће који славе Часне вериге, Стевањдан и Јовањдан. У Бањалуци такође славе Јовањдан. У парохији Јошавка која укључује Јунге, тј. Марковац, нема уопште Павловића, било које славе.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #5 послато: Фебруар 23, 2020, 08:15:52 пре подне »
Павловића у Котор Варошу има и славе Часне вериге. Имамо их тестиране и припадају хаплогрупи E-V13>PH1246, као и сви који славе ту славу. Дакле, нисте од њих. У тешањском протопрезвитеријату (укључује Котор Варош) имамо Павловиће који славе Часне вериге, Стевањдан и Јовањдан. У Бањалуци такође славе Јовањдан. У парохији Јошавка која укључује Јунге, тј. Марковац, нема уопште Павловића, било које славе.

Kotor Varos je grad, a Krusevo Brdo pripada imljanskoj parohiji. Nemaju starije crkvene knjige u Imljanima, nego je najstariji Pavlovic tamo upisan krajem 19. vijeka. Tamo se slavi Jovanjdan. Bilo bi dobro testirati ih zbog usmenog predanja. Imaju neki Pavlovici u Snjegotinama i slave djurdjevdan, ali navodno nemamo nista s njima. Ne znam da li jos neko zivi u Josavci od Pavlovica, ali ih je bilo pocetkom 20. vijeka.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #6 послато: Фебруар 23, 2020, 11:01:06 пре подне »
Претпостављам да је неко дошао у село након 1882. године и имао за кратко вријеме велики број потомака. Можемо нагађати да ли је мијењао презиме или славу, можда обоје, а можда ниједно, све зависи одакле је дошао.

Хаплогрупа вам је такође незгодна. Можда у откривању даљег поријекла можете урадити детаљније тестове. Овако према хаплотипу бисте могли упасти у један род којем и сам припадам, а који испод гране Y109645 доминантно славимо Јовањдан, а то је уједно и најчешћа слава коју славе Павловићи у том дијелу Крајине. Може се тестирати код Yseq:

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=108512&osCsid=afe07e28c52fc13d6da113dd96218fd9

Ван мреже Velmouth

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #7 послато: Децембар 05, 2022, 11:42:44 поподне »
Poštovani,
Pavlovići iz Jošavke slave Aranđelovdan, i žive tamo odavno (je se prezivam Pavlović i cela moja porodica živi u Josavci, i svi slavimo Aranđelovdan). Veliki deo moje porodice je rođen na Ilino brdo (Josavka), a dodatne informacije može vam dati Savo Pavlović iz Jošavke (pitajte bilo koga u Josavci, svi ga znaju).
Pozdrav

Ван мреже Васић.РС

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 69
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #8 послато: Јануар 04, 2023, 09:32:55 поподне »
Овај пута добићемо резултат Докића из Јошавке са славом Аранђеловдан, видећемо можда ће он бити близак тестираном Павловићу.
Поздрав

Ван мреже zdravko

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 14
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #9 послато: Јануар 05, 2023, 10:45:50 поподне »
Да ли би неко могао да ми да неки контакт са неким од Павловића из Ћорковића код Котор Вароши,јер имам са неким од њих потпуно поклапање на 23 маркера.То би могао да ми неко помогне и из организаторског тима овог портала,а посебно бих био задовољан за директни контакт са тестираним Павловићем.Хвала

Ван мреже Савас

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #10 послато: Децембар 10, 2023, 08:15:15 поподне »
Да ли је тестиран неко од ових Павловића?

Ван мреже Давид Радић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Павловићи Челинац, арханђелдан
« Одговор #11 послато: Децембар 14, 2023, 02:18:45 пре подне »
Павловића у Котор Варошу има и славе Часне вериге. Имамо их тестиране и припадају хаплогрупи E-V13>PH1246, као и сви који славе ту славу. Дакле, нисте од њих. У тешањском протопрезвитеријату (укључује Котор Варош) имамо Павловиће који славе Часне вериге, Стевањдан и Јовањдан. У Бањалуци такође славе Јовањдан. У парохији Јошавка која укључује Јунге, тј. Марковац, нема уопште Павловића, било које славе.

Поздрав, моја чукунбаба Петра Павловић је рођена у мјесту Јунге, нисам могао пронаћи гдје је то, али сада видим да сте споменули да је то Марковац у општини Челинац?

Петра Павловић је ћерка Ђуређа Павловића и Госпане, удата је у Слатину (општина Лакташи) за Ђорђа Станојевића (1895. - 1941.), имала је сина Светка и кћерке Вују и Млађу.

На крају књиге "Слатински крај у прошлости" Васе Поповића спомиње се следеће:
"У Велико Блашко доселиле су породице Дубочанин, Ђукић, Лазаревић, Мрђа, Кудра и Павловић (...)"

Занима ме којим Павловићима они могу да припадају?