Аутор Тема: Повезивање "словенства" с нацизмом  (Прочитано 12239 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #20 послато: Октобар 27, 2016, 07:44:05 поподне »
Не схватите ме погрешно, али свако има право да напада ову или ону религију тј њене негативне аспекте. Религија је у суштини идеологија и критика мора бити.
Мислим да је погрешан став да српство сматрамо неодвојивим од православља првенствено зато што је то још један разлог за подјеле ионако подијељеног народа.
А и познато је да смо ми Срби то исто православље прилагодили нашем паганском схватању религије и односу са "божанством".

Овде је акценат пре свега на повезивању нечега непроблематичног (старословенске митологије) са нечим проблематичним (нацизам). Што се тиче религија, бар данас ми Срби уживамо у највећим могућим верским слободама које се могу замислити, па нема уопште места таквом питању Брђанине! ;D



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #21 послато: Октобар 27, 2016, 07:49:54 поподне »
Не схватите ме погрешно, али свако има право да напада ову или ону религију тј њене негативне аспекте. Религија је у суштини идеологија и критика мора бити.
Мислим да је погрешан став да српство сматрамо неодвојивим од православља првенствено зато што је то још један разлог за подјеле ионако подијељеног народа.
А и познато је да смо ми Срби то исто православље прилагодили нашем паганском схватању религије и односу са "божанством".

Брђанине, 5 Оченаша и 10 "Здравомарија" због ове реченице! :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #22 послато: Октобар 27, 2016, 07:56:14 поподне »
Мислим да је погрешан став да српство сматрамо неодвојивим од православља првенствено зато што је то још један разлог за подјеле ионако подијељеног народа.

Не би се рекло да је погрешан. Да нема православља, по свему судећи ни српства не би било. Видимо како су прошли Срби без православља (католици и муслимани) - нема их више.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #23 послато: Октобар 27, 2016, 08:34:19 поподне »
Не би се рекло да је погрешан. Да нема православља, по свему судећи ни српства не би било. Видимо како су прошли Срби без православља (католици и муслимани) - нема их више.

Па да, али мало је и наша црква томе допринела ставом да Срби морају бити само православци и ништа друго. Тиме је отуђила Србе католике и Србе муслимане, које су врло радо примили Ватикан и разни други исламски центри. И данас има муслимана који се изјашњавају као Срби, мада то морају да крију због околине, а хвала богу, има и Срба католика.
Јесте Српска православна црква најзаслужнија за чување српства, и то јој нико никад не може одузети, морам и то да додам.

Мада, одлутасмо мало од теме, јер као што рече Амикус, акценат теме је повезивање нечег бенигног као што је словенска митологија с нечим одвратним као што је нацизам.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #24 послато: Октобар 27, 2016, 08:35:09 поподне »
Овде је акценат пре свега на повезивању нечега непроблематичног (старословенске митологије) са нечим проблематичним (нацизам). Што се тиче религија, бар данас ми Срби уживамо у највећим могућим верским слободама које се могу замислити, па нема уопште места таквом питању Брђанине! ;D

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #25 послато: Октобар 27, 2016, 08:35:47 поподне »
Овде је акценат пре свега на повезивању нечега непроблематичног (старословенске митологије) са нечим проблематичним (нацизам). Што се тиче религија, бар данас ми Срби уживамо у највећим могућим верским слободама које се могу замислити, па нема уопште места таквом питању Брђанине! ;D
Наравно, ја сам се само у овом случају сконцентрисао на већ поменуту проблематику "православље-атеизам-родноверје".  на почетку сам већ рекао шта мислим о жељи неких словенских нео-нациста да се повежу са паганизмом :)
Ја лично (као атеиста) не видим ништа негативно у самој доктрини православља или родноверја, осим наравно неких ситница које су последица људске природе.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #26 послато: Октобар 27, 2016, 08:42:21 поподне »
Не би се рекло да је погрешан. Да нема православља, по свему судећи ни српства не би било. Видимо како су прошли Срби без православља (католици и муслимани) - нема их више.
То је све последица историјских прилика. Православље није дефинисало Србе, али СПЦ засигурно заслужна за наше очување од оног тренутка када су је наши преци прихватили као званичну религију. да није било те конверзије и даље би постојали као нација, али католичка

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #27 послато: Април 07, 2017, 10:50:56 поподне »
Улога СПЦ је била кључна у националној кристализацији Срба, то је неоспорна чињеница. Историјске су околности биле такве да су се Срби морали везати за православље да би опстали као народ. На словенском југу се је процес језичке и културолошке диференцијације према границама феуда већ почео захуктавати кад су Османлије дошле. Стога, да није било Османлија, сигурно бисмо на јужнословенском језичком простору имали ситуацију сличну оној у Италији, гдје би свака регијица имала сопствени језички и културолошки идентитет.

Средњовјековни Срби нису нападнути зато што су Срби, него зато што су хришћани. Освајачи нису наступали као етнички Турци и заљубљеници у турску државност, језик и народ, већ као муслимани, у име ислама, извршавајући вјерску дужност џихада - што подразумијева да се цијели свијет стави под окриље шеријатског правосуђа, а да немуслимани, уколико не желе постати муслимани, морају бити покорни исламској држави и плаћати порез на толеранцију. Османско освајање Србије (упркос томе што је монархија опречна шеријату и што су турски султани и сами кршили шеријат и понашали се охоло и недолично) био је типични примјер џихада, а не неког етнички или материјално мотивисаног похода. Османском царству није била битна етничка припадност, а понајмање турцизам. Рецимо, православни Турци (којих је било по Анадолији) били су грађани другог реда, док су муслимански Срби често долазили и до титуле везира (Соколовић је најславнији везир којег је Османски султанат имао).
Становништво средњовјековних српских феуда, које је, премда и даље претежно паганско у основи, ипак било под јаким утицајем византијског хришћанства немањићког типа (а то су углавном данашња Србија, Црна Гора, Подриње и источна Херцеговина), одједном се је нашло у небраном грожђу. Морало се је ујединити, а то уједињење је било могуће само под хришћанством, и то источним. Јер су нападнути на вјерској, а не на етничкој основи. Управо је православље генерисало тај кохезивни ујединитељски ефекат, те је српски национални идентитет какав данас познајемо  управо формиран тада, негдје у 16. вијеку. Мали је ово простор да би се описала тако сложена интеракција између Цркве и обичног народа, али је истина да је Црква одмах схватила су Срби нападнути на вјерској основи, те да је утицала на кохезију српског етничког бића под окриљем православља, тачније православно-прасловенског компромиса званог светосавље. С једне стране су се Срби уједињавали на вјерској основи као најјачем стубу, а с друге стране је и Црква, да би створила неопходну кохезију унутар те вјерничке масе, форсирала заједништво тих вјерника на етничкој основи и одржавала свијест о заједничком поријеклу.

Слично се може рећи о Хрватима и Бошњацима, у чијој је националној кристализацији такође вјера имала пресудан фактор, на различит начин, додуше, али је поента да су на словенском југу православље, католичанство и ислам кроз историју били љути ривали. Зато Србин може бити протестант, може бити будиста, може бити "родновјерац" или атеиста, али не може бити католик или муслиман. Јер једино што Србина дијели од Хрвата и Бошњака је религија, а управо та три народа представљају једну исту етничку масу која се је по вјерској линији издиференцирала. Заправо, Србин може бити католик или муслиман само у првој генерацији (тј. конвертит), евентуално у другој. Већ у трећој, кад изблиједи свијест о српском етничком поријеклу, српски етнички идентитет се замјењује хрватским или бошњачким.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #28 послато: Април 07, 2017, 11:45:01 поподне »
Улога СПЦ је била кључна у националној кристализацији Срба, то је неоспорна чињеница. Историјске су околности биле такве да су се Срби морали везати за православље да би опстали као народ. На словенском југу се је процес језичке и културолошке диференцијације према границама феуда већ почео захуктавати кад су Османлије дошле. Стога, да није било Османлија, сигурно бисмо на јужнословенском језичком простору имали ситуацију сличну оној у Италији, гдје би свака регијица имала сопствени језички и културолошки идентитет.

Средњовјековни Срби нису нападнути зато што су Срби, него зато што су хришћани. Освајачи нису наступали као етнички Турци и заљубљеници у турску државност, језик и народ, већ као муслимани, у име ислама, извршавајући вјерску дужност џихада - што подразумијева да се цијели свијет стави под окриље шеријатског правосуђа, а да немуслимани, уколико не желе постати муслимани, морају бити покорни исламској држави и плаћати порез на толеранцију. Османско освајање Србије (упркос томе што је монархија опречна шеријату и што су турски султани и сами кршили шеријат и понашали се охоло и недолично) био је типични примјер џихада, а не неког етнички или материјално мотивисаног похода. Османском царству није била битна етничка припадност, а понајмање турцизам. Рецимо, православни Турци (којих је било по Анадолији) били су грађани другог реда, док су муслимански Срби често долазили и до титуле везира (Соколовић је најславнији везир којег је Османски султанат имао).
Становништво средњовјековних српских феуда, које је, премда и даље претежно паганско у основи, ипак било под јаким утицајем византијског хришћанства немањићког типа (а то су углавном данашња Србија, Црна Гора, Подриње и источна Херцеговина), одједном се је нашло у небраном грожђу. Морало се је ујединити, а то уједињење је било могуће само под хришћанством, и то источним. Јер су нападнути на вјерској, а не на етничкој основи. Управо је православље генерисало тај кохезивни ујединитељски ефекат, те је српски национални идентитет какав данас познајемо  управо формиран тада, негдје у 16. вијеку. Мали је ово простор да би се описала тако сложена интеракција између Цркве и обичног народа, али је истина да је Црква одмах схватила су Срби нападнути на вјерској основи, те да је утицала на кохезију српског етничког бића под окриљем православља, тачније православно-прасловенског компромиса званог светосавље. С једне стране су се Срби уједињавали на вјерској основи као најјачем стубу, а с друге стране је и Црква, да би створила неопходну кохезију унутар те вјерничке масе, форсирала заједништво тих вјерника на етничкој основи и одржавала свијест о заједничком поријеклу.

Слично се може рећи о Хрватима и Бошњацима, у чијој је националној кристализацији такође вјера имала пресудан фактор, на различит начин, додуше, али је поента да су на словенском југу православље, католичанство и ислам кроз историју били љути ривали. Зато Србин може бити протестант, може бити будиста, може бити "родновјерац" или атеиста, али не може бити католик или муслиман. Јер једино што Србина дијели од Хрвата и Бошњака је религија, а управо та три народа представљају једну исту етничку масу која се је по вјерској линији издиференцирала. Заправо, Србин може бити католик или муслиман само у првој генерацији (тј. конвертит), евентуално у другој. Већ у трећој, кад изблиједи свијест о српском етничком поријеклу, српски етнички идентитет се замјењује хрватским или бошњачким.
Одисеју, лепо речено. Црква је заиста имала велики значај у формирању савремене српске нације. Само морам да поменем да смо имали Србе католике до дубоку у модерно доба. Били су бројни католици у Далмацији, Дубровнику и Боки Которској, који су себе сматрали Србима. Неки од њих су били изузетно истакнути културни и политички радници. Поменућу само породицу Змајевић из Пераста, онда Матију Бана, Саву Бјелановића, Јосифа Панчића, Меда Пуцића, Ивана Ђају. Већина њих нису били покатоличени, него су потицали из породица које су можда и вековима биле у окриљу Римокатоличке цркве. Мењање свести Срба католика и њихово претапање у Хрвате почиње у 19. веку, када јача хрватски национални покрет, који је пре свега деловао преко Цркве. Католици у Босни и Херцеговини себе углавном нису сматрали Хрватима све до аустријске окупације БиХ 1878. Тек тада код њих почиње да се ствара хрватски идентитет. Са муслиманима је ствар мало другачија јер је ислам суштински другачији од било ког крила хришћанства. Прелазак у ислам је Србима давао повластице, тј. издизали су се из свог дотадашњег положаја. Можда им није одмах додавао на богатству али на слободама јесте. Преласком на ислам поистовећивали су се са Турцима и самим тим одвајали од масе из које су потекли. Њихов идентитет је мешавина српског и орјенталног, исламског, турског, како год га назвали. Мада и међу њима било је оних који су себе сматрали Србима. Поменућу само Османа Ђикића и Омер-бега Сулејманпашића. Ствари на овим нашим просторима почињу да се кристалишу у 19. веку и ту лежи корен балканских нација какве данас знамо: Срби - православци, Хрвати - католици, Бошњаци - муслимани.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #29 послато: Април 08, 2017, 07:56:24 поподне »
То јесте истина, али је српство тих католика од самог почетка осуђено на то да буде талац српско-хрватских односа. Чим су се ти односи озбиљно погоршали, Дубровчани су превагнули на хрватску страну. То ти само говори колико је вјерски идентитет снажан.
Памтиш ли иједан случај да је породица неправославца који је пригрлио српски идентитет остала у својој вјери, а уједно наставила баштинити српски идентитет? Нема је. Ко је остао Србин, сад је или православац или атеиста. Поготово кад се ради о односу ислама и православља. Муслиман може бити етнички Србин и сматрати се Србином, али се никад не може национално ујединити са православном већином, јер је културолошки образац православних Срба дијаметрално супротан муслиманском. То је, међу осталим стварима, и зато што муслиман не смије баштинити национални понос (чак ни у случају да припада 100% муслиманској етничкој групи), већ искључиво вјерски. Примјећујеш како они исламски фундаменталисти, који се вјере држе од А до Ш, презиру национализам и како у њиховим редовима има припадника свих етничких заједница, укључујући и неке конвертиране Србе. Сви су они муслимански уммет, једна наднација заснована на вјерској солидарности. У исламској теологији, национализам је дјело које човјека изопштава из вјере
Ђикић, Ребац и остали Срби из муслиманских породица јесу без икакве сумње били Срби, али су самим инсистирањем на националном заједништву са православним Србима прекршили вјерска правила и тиме свјесно или несвјесно иступили из ислама. Да закључимо, могуће је бити са шеријатске тачке гледишта муслиман, а с националне тачке гледишта Србин у исто вријеме, али такав човјек никад не може имати заједничке националне интересе са православним Србима. Зато што ислам заговара сепарацију муслимана од немуслимана, а строго забрањује интеграцију. Ислам ти само допушта да кажеш "Ја сам Србин у етничком смислу", и то је граница до које смијеш ићи.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #30 послато: Април 08, 2017, 08:09:06 поподне »
Одисеју, слажем се са тобом. Ово што сам ја изнео односило се на нашу прошлост, углавном 19. век. Ствари су се доста промениле у другој половини 19. века.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #31 послато: Април 09, 2017, 02:03:09 поподне »
Одисеју, лепо речено. Црква је заиста имала велики значај у формирању савремене српске нације. Само морам да поменем да смо имали Србе католике до дубоку у модерно доба. Били су бројни католици у Далмацији, Дубровнику и Боки Которској, који су себе сматрали Србима. Неки од њих су били изузетно истакнути културни и политички радници. Поменућу само породицу Змајевић из Пераста, онда Матију Бана, Саву Бјелановића, Јосифа Панчића, Меда Пуцића, Ивана Ђају. Већина њих нису били покатоличени, него су потицали из породица које су можда и вековима биле у окриљу Римокатоличке цркве. Мењање свести Срба католика и њихово претапање у Хрвате почиње у 19. веку, када јача хрватски национални покрет, који је пре свега деловао преко Цркве. Католици у Босни и Херцеговини себе углавном нису сматрали Хрватима све до аустријске окупације БиХ 1878. Тек тада код њих почиње да се ствара хрватски идентитет. Са муслиманима је ствар мало другачија јер је ислам суштински другачији од било ког крила хришћанства. Прелазак у ислам је Србима давао повластице, тј. издизали су се из свог дотадашњег положаја. Можда им није одмах додавао на богатству али на слободама јесте. Преласком на ислам поистовећивали су се са Турцима и самим тим одвајали од масе из које су потекли. Њихов идентитет је мешавина српског и орјенталног, исламског, турског, како год га назвали. Мада и међу њима било је оних који су себе сматрали Србима. Поменућу само Османа Ђикића и Омер-бега Сулејманпашића. Ствари на овим нашим просторима почињу да се кристалишу у 19. веку и ту лежи корен балканских нација какве данас знамо: Срби - православци, Хрвати - католици, Бошњаци - муслимани.

Откуд Бјелановић међу овим католицима?

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #32 послато: Април 09, 2017, 03:51:38 поподне »
Откуд Бјелановић међу овим католицима?
Колико знам био је католик. Потписивао се као Србин католик испод текстова које је писао за Српски лист. Знам да је сахрањен на православном гробљу. Проверићу, можда сам и погрешио.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #33 послато: Април 09, 2017, 05:15:15 поподне »
Колико знам био је католик. Потписивао се као Србин католик испод текстова које је писао за Српски лист. Знам да је сахрањен на православном гробљу. Проверићу, можда сам и погрешио.

Био је из српског села Ђеврске.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #34 послато: Април 09, 2017, 05:16:13 поподне »
И звао се Сава.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #35 послато: Април 09, 2017, 05:20:41 поподне »
И звао се Сава.
Био је из српског села Ђеврске.

Онда је моја грешка. Жао ми је.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #36 послато: Фебруар 21, 2022, 12:24:18 пре подне »
Не знам да ли је ико приметио, али мени све више у очи пада чињеница да све више људи повезује "старословенство" с нацизмом. Вероватно нисам добро објаснио, па ћу дати примере.
Све чешће на интернету примећујем разне људе са именима Аркона, Рујан, Перун, Световид, који постављају или лајкују видео-клипове или приче које имају везе с Хитлером, нацизмом, који величају национал-социјализам... Како ти људи успевају да повежу то двоје? Није ми јасан тај ментални склоп. Тако нешто се јако често може наћи на јутјубу, али ни остали форуму не мањкају тога (хвала Богу, тога овде нема). Да ли ти људи знају колико је нацизам био анти-словенски и да је Словене посматрао као нижу расу, или се понашају као Милогорци који знају да су Петровић-Његоши били велики Срби, па одлучују да то свесно избегну јер им се не уклапа у наратив?

Знам да су то углавном млади и (па, добро, рећи ћу јер је истина) глупи људи, али какав је то ментални склоп који успева да повеже Световида с нацизмом?

Да ли је можда реч о нашим нео-нацистима који завиде Германима на њиховој митологији, па по принципу "и ми коња за трку имамо" покушавају да на силу повежу нешто наше с нечим њиховим да би се осећали што блискији њима?

Još je pre dosta vremena, svojevremeno, portugalski diktator Antonio Salazar nazvao Musolinijev fašizam i Hitlerov nacionalsocijalizam i nacizam neopaganskim cezarizmom (mnogi rimski carevi su osvajali druge narode, asimilizovali ih, istrebljivali ih itd.), u tom smislu da su oni savremeni tirani poput drevnih, kolonističkih, paganskih diktatora, ugnjetavača drugih naroda i njihovih kultura.

Hitler je veličao neku tamo arijevsku, gospodarsku i gospodsku rasu ranosrednjevekovnih Gota ili Alemana i njihovu arijevsku, pagansku veru, motive iste, dok je za druge rase i druge narode smatrao da su dobri, ali ne i gospodari sveta ili da su samo ropski narodi, koji bi trebali biti heloti gospodarskim narodima, poput crnaca, Jevreja, Roma, Slovena, Indijanaca, Aboridžina, Inka, Kreola itd.

Slovenski narodi i desni fašizam (klasni komunizam) ili levi fašizam (komunizam) nikad nisu i ne idu jedno sa drugim, ruku pod ruku, a o nacizmu, ni govora. Koji je slovenski narod (izuzev Hrvata) i kada osvajao, asimilizovao ili istrebljivao neki drugi narod? Zna se koji su tokom novog veka bili pripadnici konkvistadorskih naroda.

Ovi fazon - Slovenska paganska vera + fašizam su najobičniji huligani a la vandali i teroristi, a zna se kako se postupa sa istima u demokratskim državama u kojima postoji zakon.
« Последња измена: Фебруар 21, 2022, 12:28:15 пре подне Ješa »
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #37 послато: Мај 13, 2022, 01:46:49 поподне »
Чини се да је ово највише узело маха код Руса и Пољака као два главна словенска народа што је сулудо с обзиром на милионске жртве које су поднели од нациста. Срећом код нас је то барем и даље јако минорна појава.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Повезивање "словенства" с нацизмом
« Одговор #38 послато: Мај 18, 2022, 12:21:56 поподне »
Чини се да је ово највише узело маха код Руса и Пољака као два главна словенска народа што је сулудо с обзиром на милионске жртве које су поднели од нациста. Срећом код нас је то барем и даље јако минорна појава.

Генерално је та појава у Источној Европи заступљена. О Балтима не би пуно трошио тастатуру, али јака неонацистичка сцена је заступљена у Русији, Украјини и Пољској, с тим да се мени чини да у Пољској не у толикој мери као у прве две наведене државе јер тамошњи есктремизам више иду у правцу расне него идеолошке политике. Приде је у Пољској глорификација и промоција нацизма кривично дело.