Аутор Тема: Српски ДНК дан 2016  (Прочитано 69034 пута)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #100 послато: Септембар 20, 2016, 06:40:58 поподне »
Цитат
граница je у целом том подручју вештачка

Па јесте.

Ако тестирани Дробњаковић хоће да се на табели води под РС онда ок, али много већи број Дробњаковића живи на територији Републике Србије и воде се са адресом у Србији, па предлажем да ипак у табели остане да пише Прибој, Србија.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #101 послато: Септембар 20, 2016, 06:57:11 поподне »
Па јесте.

Ако тестирани Дробњаковић хоће да се на табели води под РС онда ок, али много већи број Дробњаковића живи на територији Републике Србије и воде се са адресом у Србији, па предлажем да ипак у табели остане да пише Прибој, Србија.

Кад се већ детаљише о политичкој географији ове области, међу јужним динарцима у табели постоји:

87   Радовић   Ђурђевдан   Крајчиновићи/Пљевља/ЦГ   I2 DS   I2a1b

Крајчиновићи јесу у близини Пљеваља и вероватно су гравитирали Пљевљима, али су у Србији у општини Прибој.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #102 послато: Септембар 20, 2016, 07:00:00 поподне »
Кад се већ детаљише о политичкој географији ове области, међу јужним динарцима у табели постоји:

87   Радовић   Ђурђевдан   Крајчиновићи/Пљевља/ЦГ   I2 DS   I2a1b

Крајчиновићи јесу у близини Пљеваља и вероватно су гравитирали Пљевљима, али су у Србији у општини Прибој.

Е, баш о њима размишљам ових дана, јер знам једну особу која је, вероватно, из ове фамилије. Они имају неку причу да им је раније (не баш често) презиме било Софронијевић. Зна ли неко нешто детаљније о овом роду? Можда наш Вито Радовић?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #103 послато: Септембар 20, 2016, 07:03:44 поподне »
Ако тестирани Дробњаковић хоће да се на табели води под РС онда ок, али много већи број Дробњаковића живи на територији Републике Србије и воде се са адресом у Србији, па предлажем да ипак у табели остане да пише Прибој, Србија.

Овде је занимљивије питање откуд спрега презимена Дробњаковић, славе Ђурђевдан и хаплогрупе Р1б?
Морачани - Богићевци уљегли у Дробњак? Или неки други?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #104 послато: Септембар 20, 2016, 07:07:50 поподне »
Овде је занимљивије питање откуд спрега презимена Дробњаковић, славе Ђурђевдан и хаплогрупе Р1б?
Морачани - Богићевци уљегли у Дробњак? Или неки други?

То је оно што смо причали о презимену Дробњак/Дробњаковић. Биће их више, несродних. Лако може бити ту и просељеника кроз племе, на шта ови R1b и указују.

Иначе, Дробњаковић није близак Морачанима, већ припада подграни "11-11".

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #105 послато: Септембар 20, 2016, 07:09:48 поподне »
Овде је занимљивије питање откуд спрега презимена Дробњаковић, славе Ђурђевдан и хаплогрупе Р1б?
Морачани - Богићевци уљегли у Дробњак? Или неки други?

Данас имамо два куриозитета чини ми се: тај који ти спомињеш (рекло би се "просељеници") и овог тестираног од Ђакића Пивљана - Митровића из Братунца, који је Е1б В13, а очекивало би се, бар по тврдњи о сродству са Гутовићима-Руђићима, да је Н1а, на основу пређашњих резултата Гаговића и Гломазића. Упоредих му хаплотип и са досадашњим Е1б Пивљанином - Аџићем, али мислим да је удаљеност значајна.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #106 послато: Септембар 20, 2016, 07:16:49 поподне »
Цитат
Крајчиновићи

тако је Селаче! не дамо ни педља Србије  :P

Цитат
Морачани - Богићевци уљегли у Дробњак?

Нису Морачани. Могли би можда бити Пипери, али нешто не верујем ни у то. Имају карактеристичну вредност 11 на маркеру DYS 439. Због тога ми изгледа да су усамљени на том подручју, можда су реликт неког старог становништва о ком за сада не можемо јасно да говоримо.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #107 послато: Септембар 20, 2016, 07:18:36 поподне »
Данас имамо два куриозитета чини ми се: тај који ти спомињеш (рекло би се "просељеници") и овог тестираног од Ђакића Пивљана - Митровића из Братунца, који је Е1б В13, а очекивало би се, бар по тврдњи о сродству са Гутовићима-Руђићима, да је Н1а, на основу пређашњих резултата Гаговића и Гломазића. Упоредих му хаплотип и са досадашњим Е1б Пивљанином - Аџићем, али мислим да је удаљеност значајна.

Не бих та предања о поријеклу од прије неколико стотина година узимао као поуздана. Могу да буду тачна,а и не морају. Потпуно су два нивоа информације када се тестира неко ко у задњих 100 година зна одакле је дошао и неко ко има само предање да је некада дошао однекуд.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #108 послато: Септембар 20, 2016, 07:20:03 поподне »
тако је Селаче! не дамо ни педља Србије  :P



Није ствар у томе, већ треба да стоји како је исправно. Не како би ми хтели. :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #109 послато: Септембар 20, 2016, 07:20:17 поподне »
тако је Селаче! не дамо ни педља Србије  :P

Па зар није Србија и са једне и са друге и са треће стране границе?  ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #110 послато: Септембар 20, 2016, 07:20:40 поподне »
Није ствар у томе, већ треба да стоји како је исправно. Не како би ми хтели. :)

Мислим на Дробњаковиће, наравно. ;) Али нек се човек изјасни.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #111 послато: Септембар 20, 2016, 07:21:23 поподне »
Па зар није Србија и са једне и са друге и са треће стране границе?  ;)

Сама ова расправа о грници која је тамо ђе не треба да је буде је мало тужна...  >:(

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #112 послато: Септембар 20, 2016, 07:24:17 поподне »
Данас имамо два куриозитета чини ми се: тај који ти спомињеш (рекло би се "просељеници") и овог тестираног од Ђакића Пивљана - Митровића из Братунца, који је Е1б В13, а очекивало би се, бар по тврдњи о сродству са Гутовићима-Руђићима, да је Н1а, на основу пређашњих резултата Гаговића и Гломазића. Упоредих му хаплотип и са досадашњим Е1б Пивљанином - Аџићем, али мислим да је удаљеност значајна.

Нисам ја рекао "просељеници", то је специјалитет мог имењака (Небојша, нема љутиш  ;) ), ја и даље мислим да изворни Дробњаци нису И1 П109. А овај ексцесни Р1б вероватно јесте потомак неког ко се у Дробњак однекуд склонио и био ту неко време, па иселио (он или његови потомци). Било би јако занимљиво сазнати од којег братства из Дробњака потиче овај тестирани Дробњаковић. Ето му позива да се огласи!

Аџићи су из Ријечке нахије, писах више пута о томе...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #113 послато: Септембар 20, 2016, 07:25:07 поподне »
Па зар није Србија и са једне и са друге и са треће стране границе?  ;)

Serbia magna, Serbia aeterna!!!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #114 послато: Септембар 20, 2016, 07:26:10 поподне »
Сама ова расправа о грници која је тамо ђе не треба да је буде је мало тужна...  >:(

Биће то све на месту једног дана, Селаче, не брини!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #115 послато: Септембар 20, 2016, 07:26:39 поподне »
Аџићи су из Ријечке нахије, писах више пута о томе...

Да, да, знам за то, него чисто да видим да није из те струје потекао овај Митровић (милом или силом) ми паде на памет да проверим.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #116 послато: Септембар 20, 2016, 07:27:48 поподне »
Нисам ја рекао "просељеници", то је специјалитет мог имењака (Небојша, нема љутиш  ;) ), ја и даље мислим да изворни Дробњаци нису И1 П109. А овај ексцесни Р1б вероватно јесте потомак неког ко се у Дробњак однекуд склонио и био ту неко време, па иселио (он или његови потомци). Било би јако занимљиво сазнати од којег братства из Дробњака потиче овај тестирани Дробњаковић. Ето му позива да се огласи!

Аџићи су из Ријечке нахије, писах више пута о томе...

Наравно да ћу да се љутим. :) Није он ни рекао да си ти рекао да су "просељеници". ;)

Људи изгледа воле да развијају теорије како њима одговара, иако нема везе са реалношћу. То је оно што ме "љути". ;)

Све је ок док дискутујемо о могућим опцијама, али ово је већ форсирање без икаквих доказа. Још је споран термин "просељеник"?? Тога у ЦГ племенима колико хоћеш. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #117 послато: Септембар 20, 2016, 07:33:48 поподне »
Наравно да ћу да се љутим. :) Није он ни рекао да си ти рекао да су "просељеници". ;)

Људи изгледа воле да развијају теорије како њима одговара, иако нема везе са реалношћу. То је оно што ме "љути". ;)

Све је ок док дискутујемо о могућим опцијама, али ово је већ форсирање без икаквих доказа. Још је споран термин "просељеник"?? Тога у ЦГ племенима колико хоћеш.

Их, кад би могли да се, као они француски "посетиоци", вратимо у 14-15. век...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #118 послато: Септембар 20, 2016, 07:38:16 поподне »
Их, кад би могли да се, као они француски "посетиоци", вратимо у 14-15. век...

Ако се не варам, Дробњаци I1 P109 овде имају солидну старост (око 1000 година?), тако да не би искључио могућност да су и дуже на простору Дробњака. Посебно зато што се, на основу генетских резултата, не назире та матица која се провлачи у њиховим предањима, Травник, Бањани, итд. Највећа концентрација групе је управо на простору недалко од дробњачког племена.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #119 послато: Септембар 20, 2016, 07:45:42 поподне »
За НЕБА

Небо,одакле је тај твој пријатељ Радовић и шта знаш или од кога си чуо да они воде поријекло од Софронијевића?

Велики поздрав
Вито Радовић
из Улциња