Аутор Тема: Галипољски Срби  (Прочитано 21756 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #20 послато: Јун 02, 2017, 11:29:28 поподне »
Наведена су и стара презимена Галипољских Срба,као и она измењена под протекторатом комуниста ,а као извор података послужио је телефоски именик Пехчева и разговори са потомциама Галипољаца.Нека од презимена су :Бабаликовић-Бабалаков , Галазовци-Галазов Галазовски , Димитријевић-Димитровски, Јанићијевић-Јанакиев, Јовановић-Јовановски, Марковић-Марковски,Лазаревић-Лазаров, Каналијовци-Каналијов, Каракашовци-Каракашов и Каратуковски, Каракостић-Каракостов ,Карађозовић-Караџолов, Коликовци-Коликов, Костовић-Костовски, Митровић-Митровски, Михајловић-Михајлов, Николић-Николовски, Павловић-Павлов, Пандевић-Пандов,Парасковић-Парасков, Пујић-Пујовски, Пулковци-Пулковски, Ставровић-Ставров, Стефановић-Стефановски , Тодорије-Тодоровски .
Значајни подаци забележени су и на гробљу у Пехчеву-где се види измена презимена са ић на ов/ев/ски/ик,али се виде и презимена преминулих Галипољаца која се на ић завршавају.

Хвала, Делијо! :)

Занимљиво, занимљиво! Ове књиге још нема у пДб, она је заједно са осталима из едиције на чекању, али врло корисни подаци су ту поменути, што се види и из приложенога! ;)

Подвукох, тј. подебљах, она специфичнија презимена. Према њима би се могла организовати потрага за потенцијалним тестираним. Сигурно их има и у Србији, можда и у Београду.

Мало претражих по пДб, па видех да је Пандевића било на Косову 1836. године, Парасковића има у Пакрацу 1716. године, Каракостића је било 1874. године у Ужицу. Али ови са можда наглашенијим турским призвуком у презименима могли би бити управо ти досељеници из Галипоља. :)



На мрежи Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #21 послато: Јун 03, 2017, 12:11:27 пре подне »
Хвала, Делијо! :)

Занимљиво, занимљиво! Ове књиге још нема у пДб, она је заједно са осталима из едиције на чекању, али врло корисни подаци су ту поменути, што се види и из приложенога! ;)

Подвукох, тј. подебљах, она специфичнија презимена. Према њима би се могла организовати потрага за потенцијалним тестираним. Сигурно их има и у Србији, можда и у Београду.

Мало претражих по пДб, па видех да је Пандевића било на Косову 1836. године, Парасковића има у Пакрацу 1716. године, Каракостића је било 1874. године у Ужицу. Али ови са можда наглашенијим турским призвуком у презименима могли би бити управо ти досељеници из Галипоља. :)

Молим Амикусе . :) ;)

Књига је фантастична,данас ми је баш стигла . ;)
У књизи се спомиње њихово прво пресељење из Галипоља после 400 година живљења ван матице.У питању је место Александрово код Скопља 1914.године.1915.године један део њих одлази са српском војском и народом али ниједна породица није отишла даље од Косова јер их стигоше Бугари.Након тога, Бугари их пресељавају у Нишки округ ( у села Суповац Грејач,Дашница Нозрину,Бујмир,Дреновац,Лужане) а другу мању групу ка Пироту и Пловдиву где су живели до краја 1918.године након чега одлазе за Солун,а након тога обзиром да је Бајрамић и даље био под Турцима одлазе на грчко острво Лутру,где је велики део њих помро од болести. 1921.се из Лутре враћају у Бајрамић на Галипољу,1922.године опет из Бајрамића одлазе тј.бивају протерани и одлазе за Солун због грчко-турског рата.Преко југословенског конзулата у Солуну долазе коначно у Пехчево 1923.године.Каже се да је у Пехчево дошло 73 породице, 9 породица има у Скопљу,у Пловдиву 3 (Никола Калајџин,Илија Ћиртошов,и породица покојног Стефана Дубадијина),у Солуну 5/6,у Ђевђелији 1 ,Струмици 1 ,Мачеву 1.
Ово су били подаци из 1937.године,што се тиче распореда Галипољаца после коначног напуштања Бајрамића у коме нема више ни једног Србина.
Морамо да водимо рачуна само о томе да су на ове просторе коначно дошли,тј .вратили су се тек 1914.године,не рачунајући трајно насељавање 1923.године.Не знам дал презимена која си навео имају везе са Галипољцима управо због тог временског јаза.Мада сам опет у прилозима горе прочитао да се један део Галипољаца ипак ослободио ропства и вратио у Србију знатно пре 20.века ,да би на крају велики део њих био похватан и враћен у Бајрамић.Можда је неко од њих претекао па то може бити узрок истих презимена Галипољаца и оних породица које си навео горе? :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #22 послато: Јун 03, 2017, 09:37:45 пре подне »
Ја налетех на овај чланак: http://www.etno-institut.co.rs/files/gei/63_3/GEI_LXIII-3.PAVLOVIC.pdf

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #23 послато: Јун 03, 2017, 11:51:04 пре подне »
Можда и имамо неке значајне информације које могу довести до неке акције у будућности зарад наше браће. :)
Део вароши у Пехчеву где данас живе Галипољски Срби ,становници Пехчева називају Кај Грците,што указује на простор одакле су се Галипољци доселили.На попису 2002.године 12 становника се изјаснило да су Срби(Становништви српске националности по општинама и одеђеним насељима,пописи 1994. и 2002.године-www.srbi.org.mk).
Иако македонизовани ,прихватају језик нове средине,док стари Галипољски дијалект знају још само они најстарији,па ипак памте своје порекло али немају ниједну институцију која би их окупљала и омогућила да очувају национални идентитет.
Као своју велику светињу чувају и данас икону Свете преподобне мученице Параскеве ,коју су из Бајрамича понели,a  данас је смештена у малој капели која је подигнута у дворишту куће 82-годишњег Атанаса Танча Галазова.Ту долазе и пале севће за своје живе и мртве и моле се пред иконом коју сматрају за своју заштитницу и верују у њену чудотворну моћ.Кажу да не трпи стакло и да се оно разбијало при сваком покушају да се икона застакли.
Ово је делић у мору информација из књиге Борисава Челиковића- Галипољки Срби,а одломак говори о полажају Галипољских Срба данас,тачније забележено је 2012.године.
Наведена су и стара презимена Галипољских Срба,као и она измењена под протекторатом комуниста ,а као извор података послужио је телефоски именик Пехчева и разговори са потомциама Галипољаца.Нека од презимена су :Бабаликовић-Бабалаков , Галазовци-Галазов Галазовски , Димитријевић-Димитровски, Јанићијевић-Јанакиев, Јовановић-Јовановски, Марковић-Марковски,Лазаревић-Лазаров, Каналијовци-Каналијов, Каракашовци-Каракашов и Каратуковски, Каракостић-Каракостов ,Карађозовић-Караџолов, Коликовци-Коликов, Костовић-Костовски, Митровић-Митровски, Михајловић-Михајлов, Николић-Николовски, Павловић-Павлов, Пандевић-Пандов,Парасковић-Парасков, Пујић-Пујовски, Пулковци-Пулковски, Ставровић-Ставров, Стефановић-Стефановски , Тодорије-Тодоровски .
Значајни подаци забележени су и на гробљу у Пехчеву-где се види измена презимена са ић на ов/ев/ски/ик,али се виде и презимена преминулих Галипољаца која се на ић завршавају.

Свака ти част Делијо! Ово је драгоцено! Управо је то оно што је требало урадити! Стара гробља. Она су својеврсни музеји у природи! Очувалишта или Сачувалишта  (да тако кажем) наших трагова!


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #24 послато: Јун 03, 2017, 01:21:19 поподне »
Молим Амикусе . :) ;)

Књига је фантастична,данас ми је баш стигла . ;)
У књизи се спомиње њихово прво пресељење из Галипоља после 400 година живљења ван матице.У питању је место Александрово код Скопља 1914.године.1915.године један део њих одлази са српском војском и народом али ниједна породица није отишла даље од Косова јер их стигоше Бугари.Након тога, Бугари их пресељавају у Нишки округ ( у села Суповац Грејач,Дашница Нозрину,Бујмир,Дреновац,Лужане) а другу мању групу ка Пироту и Пловдиву где су живели до краја 1918.године након чега одлазе за Солун,а након тога обзиром да је Бајрамић и даље био под Турцима одлазе на грчко острво Лутру,где је велики део њих помро од болести. 1921.се из Лутре враћају у Бајрамић на Галипољу,1922.године опет из Бајрамића одлазе тј.бивају протерани и одлазе за Солун због грчко-турског рата.Преко југословенског конзулата у Солуну долазе коначно у Пехчево 1923.године.Каже се да је у Пехчево дошло 73 породице, 9 породица има у Скопљу,у Пловдиву 3 (Никола Калајџин,Илија Ћиртошов,и породица покојног Стефана Дубадијина),у Солуну 5/6,у Ђевђелији 1 ,Струмици 1 ,Мачеву 1.
Ово су били подаци из 1937.године,што се тиче распореда Галипољаца после коначног напуштања Бајрамића у коме нема више ни једног Србина.
Морамо да водимо рачуна само о томе да су на ове просторе коначно дошли,тј .вратили су се тек 1914.године,не рачунајући трајно насељавање 1923.године.Не знам дал презимена која си навео имају везе са Галипољцима управо због тог временског јаза.Мада сам опет у прилозима горе прочитао да се један део Галипољаца ипак ослободио ропства и вратио у Србију знатно пре 20.века ,да би на крају велики део њих био похватан и враћен у Бајрамић.Можда је неко од њих претекао па то може бити узрок истих презимена Галипољаца и оних породица које си навео горе? :)

Одлично, одлично, одлично! :)

Кад бисмо имали пописе Краљевине Југославије из 1921-1931. године, како би нам то значило... ::)



На мрежи Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #25 послато: Јун 03, 2017, 03:14:10 поподне »
Свака ти част Делијо! Ово је драгоцено! Управо је то оно што је требало урадити! Стара гробља. Она су својеврсни музеји у природи! Очувалишта или Сачувалишта  (да тако кажем) наших трагова!

Управо то,како је наш жупан казао,ако ти нико жив не може казати докле допире твоја земља и твоја баштина, потражи кости и гробове, и мртви ће ти истину казати. :)
Постоји ту можда више могућности,од контактирања господина Челиковића који је објединио радове наших познатих етнографа о Галипољцима и који је сигурно остварио контакте са некима од преосталих галипољских делија,до контактирања самих Галипољаца који су повезани и са оним македонизованим остатком па се на тај начин може урадити нешто више за њих тамо,а и за нас овде којима је сваки Србин мио,ма где и које вере био. :)
За почетак би било лепо остварити контакт да се види да је некоме још стало до српства и ових људи који су 400 година одолевали туђинима и поносно чували традицију .

Одлично, одлично, одлично! :)

Кад бисмо имали пописе Краљевине Југославије из 1921-1931. године, како би нам то значило... ::)

То свакако да,али би било згодно и погледати период њиховог утапања у македонце,значи објединити период од 1922. па све до послератних година.Писали смо на другој теми о пројекту везаним за црквене књиге који ће ако да Бог бити започет и завршен у неко догледно време.Мислим, као и свуда да  и у Пехчеву постоје некакве црквене књиге,можда и домовни протоколи па зависно од тога да ли ће се дигитализација књига спровести на територији Србије,али и других места ван Србије у којима живи наш народ можда ћемо моћи да добијемо неке податке више о њима,јер ја ово што сам нашао у књизи и записао овде на форуму је десетак породица,а у Пехчево се доселило 75 породица.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #26 послато: Јун 03, 2017, 07:31:40 поподне »
Управо то,како је наш жупан казао,ако ти нико жив не може казати докле допире твоја земља и твоја баштина, потражи кости и гробове, и мртви ће ти истину казати. :)
Постоји ту можда више могућности,од контактирања господина Челиковића који је објединио радове наших познатих етнографа о Галипољцима и који је сигурно остварио контакте са некима од преосталих галипољских делија,до контактирања самих Галипољаца који су повезани и са оним македонизованим остатком па се на тај начин може урадити нешто више за њих тамо,а и за нас овде којима је сваки Србин мио,ма где и које вере био. :)
За почетак би било лепо остварити контакт да се види да је некоме још стало до српства и ових људи који су 400 година одолевали туђинима и поносно чували традицију .

То свакако да,али би било згодно и погледати период њиховог утапања у македонце,значи објединити период од 1922. па све до послератних година.Писали смо на другој теми о пројекту везаним за црквене књиге који ће ако да Бог бити започет и завршен у неко догледно време.Мислим, као и свуда да  и у Пехчеву постоје некакве црквене књиге,можда и домовни протоколи па зависно од тога да ли ће се дигитализација књига спровести на територији Србије,али и других места ван Србије у којима живи наш народ можда ћемо моћи да добијемо неке податке више о њима,јер ја ово што сам нашао у књизи и записао овде на форуму је десетак породица,а у Пехчево се доселило 75 породица.

Па дао си нам неке смернице тј. путоказ! Треба поћи од интернета, на facebook -u човек може  да нађе неког од потомака. Ја ћу ићи тим путем.Наравно ту је и наша амбасада, али сумњам да у том смислу имају било какве податке. Односно сигурно постоји неко Удружење Срба у Македонији које би требало контактирати.

На мрежи Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #27 послато: Јун 03, 2017, 08:11:14 поподне »
Па дао си нам неке смернице тј. путоказ! Треба поћи од интернета, на facebook -u човек може  да нађе неког од потомака. Ја ћу ићи тим путем.Наравно ту је и наша амбасада, али сумњам да у том смислу имају било какве податке. Односно сигурно постоји неко Удружење Срба у Македонији које би требало контактирати.

Како сам део компјутерске генерације слажем се са овим да интернет и фејсбук могу бити од користи. :D
За амбасаду(е) нисам баш сигуран,када је мени и мојима требала информација за неке приватне ствари из амбасаде у Француској ништа нису урадили..тако да испада да је тачно оно чувено усе и у своје кљусе. :)
Знам за нека наша патриотска удружења типа Срби за Србе и знам да су укључени у низ акција од Црне Горе и Космета па до Српске Крајине но не знам да ли имају одређене активности у Македонији.Мада ће пре бити ово што си предложио а то је ступити у контакт са неким удружењем Срба у Македонији које сигурно постоји. :)


Ако се неко питао где је Пехчево и шта обухвата . :)
« Последња измена: Јун 03, 2017, 08:12:50 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #28 послато: Јун 18, 2017, 09:06:06 поподне »
Па дао си нам неке смернице тј. путоказ! Треба поћи од интернета, на facebook -u човек може  да нађе неког од потомака. Ја ћу ићи тим путем.Наравно ту је и наша амбасада, али сумњам да у том смислу имају било какве податке. Односно сигурно постоји неко Удружење Срба у Македонији које би требало контактирати.

Што се тиче организација Срба у Македонији,има их хвала Богу подоста. :)

http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/dijaspora/klubovi-iz-dijaspore/101-dijaspora-klubovi/10655-makedonija-dis?lang=lat
http://www.srbi.org.mk/
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #29 послато: Јун 19, 2017, 04:57:22 поподне »

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #30 послато: Јун 26, 2017, 12:28:33 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/quNxab23TL0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/quNxab23TL0</a>

На мрежи Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #31 послато: Јун 29, 2017, 01:45:10 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/quNxab23TL0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/quNxab23TL0</a>

Одлична емисија,не дају се наши земљаци нема шта,свака им част. :)
Посебно интересантно ми је било кад сам чуо да се са Чарнојевићем доста становништва одселило у Банат 1690.године.
Овако нешто би било лепо снимити и за Галипољце у Кај Грците у Пехчеву. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #32 послато: Август 09, 2017, 06:09:53 поподне »
Пронађох данас овај текст у новинама па ми паде напамет како би било веома добро ако би се организовало неко наредно тестирање у које би били укључени и Срби тзв. ''Галипољци'' којих још увек у остацима има у Македонском селу Пехчево. Можда би њихов днк могао да се упореди и са њиховим рођацима који сплетом околности у повратној миграцији населише Темнић. Уосталом, прочитајте текст:
http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/2893117/stravicna-sudbina-sremskih-prognanika-ovo-je-prica-o-galipoljskim-srbima-koji-su-preziveli-osmanlije-a-nestali-u-jugoslaviji

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #33 послато: Август 09, 2017, 07:30:32 поподне »
Ову тему сам раније пропустио.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #34 послато: Април 14, 2018, 08:34:53 поподне »
Зна ли неко где се може наћи у пдф-у формату књига Борисава Челиковића- Галипољки Срби?

На мрежи Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #35 послато: Април 14, 2018, 11:25:14 поподне »
Зна ли неко где се може наћи у пдф-у формату књига Борисава Челиковића- Галипољки Срби?

Неће нешто порука да се пошаље па морам овако да одговорим..немам у пдф-у,из тог разлога сам је и наручио преко Лагунине књижаре прошле године.

Делује ми генерално да нешто не функционише на форуму,уопште не приказује слике неке које сам постављао па и ову слику калауза Вука Пупина што сам поставио за свој профил. :) Не знам јел само мени тако или свима,можда су неке преправке на форуму у питању а ја нисам у току?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*


Ван мреже Немања89

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #37 послато: Новембар 03, 2018, 06:51:19 поподне »
Поздрав!

Претражујући по интернету случајено сам налетио на ову тему, па сам одлучио да се региструјем с обзиром да видим да тражите неког ко вуче поријекло од галипољских срба.

Конкретно, мој деда с очеве стране је рођен у Пехчеву, док је мој прадеда рођен у Бајрамићу и досељен у Пехчево 1922. године након окончања грчко-турског рата (ја сам носим презиме по чукундеди који је умро на пловидби од Дедеагача у Солун).

Ја сам такође живио у Пехчеву 16 година и могу вам рећи да међу тамошњим становништвом код оних који потичу од галипољских срба постоји свијест да су њихови преци досељени у Пехчево након одласка турака, али да добар дио мисли да је поријекло грчко, док одређен дио тврди да су поријеклом из Јагодине (и мој деда ми је то говорио, али ни сам није знао одакле Јагодина, а нисам имао прилике ни да испитам јер је деда умро док сам још био у основној школи). Интересантно је да дан данас становнике Пехчева у остатку те регије називају грцима. Мислим да је разлог томе што је добар дио њих говорио језик, науштрб српском због мах који је узела грчка пропаганда почетком 20 вијека (ово потврђује и Филиповић у својој књизи).

Ја сам се заинтересовао за истраживање свог поријекла када је мој стриц набавио Филиповићеву књигу, те ми је свакако било интересантно препознати многа презимена које постоје и дан данас у Пехчеву (у македонизованој форми), па и неке своје претке у правој линији (попут бабе Наранџе - не могу са сигурношћу да тврдим да се ради о мојој чукунбаби, али мислим да је међу досељеницима највјероватније била једина са тим именом с обзиром на њихов мали број).

Заинтересован сам да урадим днк тест, па бих вас молио ако је могуће да ми дате кратка упутства како и гдје бих то могао да урадим (може и приватној поруци) и да ли бих на примјер могао дати узорак у Бањој Луци (с обзиром да сада живим ту)?

Такође, да ли је још увијек и како могуће набавити Челиковићеву књигу "Галипољски Срби" (прочитао сам већи дио дијела наведених тамо, али бих воли да имам све на једном мјесту)?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #38 послато: Новембар 03, 2018, 07:21:23 поподне »
Добро дошао на форум, Немања! :)

Заинтересован сам да урадим днк тест, па бих вас молио ако је могуће да ми дате кратка упутства како и гдје бих то могао да урадим (може и приватној поруци) и да ли бих на примјер могао дати узорак у Бањој Луци (с обзиром да сада живим ту)?

Y-ДНК тестирање се може урадити у ДНК центру за генетику у Београду (dnk.rs), или у некој од лабораторија у инотранству, од којих су код нас најпопуларније оне у Хјустону (FamilyTreeDNA.com) и Берлину (Yseq.net).

Ако се тестирање врши у Београду, процедура је да се у оближњој апотеци купи прибор за букални брис, и да се истим, краћим трљањем о унутрашњу страну образа, самостално узме узорак. Штапић се затим осуши, затвори у епрувету, и ова се шаље обичном поштом на адресу ДНК центра. Што се тиче плаћања, ту је процедура нешто компликованија, ако се врши из Бање Луке. Најбоље би било наћи опцију да се плати из Србије.

Уколико се тестирање врши у иностранству, они шаљу прибор, а плаћање се врши картицом.

Такође, да ли је још увијек и како могуће набавити Челиковићеву књигу "Галипољски Срби" (прочитао сам већи дио дијела наведених тамо, али бих воли да имам све на једном мјесту)?

Књигу је издао Службени гласник, а колико видим на њиховом сајту, још увек је имају у понуди, и то по оној најсниженијој цени, од 330,00 динара (око 2,5 евра).



Ван мреже Немања89

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Галипољски Срби
« Одговор #39 послато: Новембар 04, 2018, 07:29:03 поподне »
Захваљујем се на информацијама. У јануару ћу највјероватније бити у прилици да то урадим у Београду.