Науке и научне дисциплине > Језикословље

Необична и ретка презимена међу Србима

<< < (2/25) > >>

Небо_Сав:

--- Цитат: Неродимац  Март 13, 2021, 08:14:56 поподне ---ПАРЛИЋ
Презиме које се среће на Косову и Метохији, живели су највише у Доњем Неродимљу и Вучитрну али највероватније ове две фамилије нису истог порекла иако имају предање да су исти род. Реч ПАРЛА у нашем језику нисам успео да нађем, а из те речи је настала реч која се користи у целом свету а то је ПАРЛАМЕНТ. Тражио сам преводе на осталим језицима, нпр Турском и та реч на овом језику значи СЈАЈ. А наишао сам код Вука Караџића реч ПАРЛОГ што значи напуштено земљиште или згариште. Ако неко има сазнања или објашњење за ову реч нека пише јер немам објашњења како је дошло на те просторе.

--- Крај цитата ---

» ПАРЛАТИ • ГЛАГОЛ ГОВОРИТИ СТРАНИМ ЈЕЗИКОМ (ИТАЛ.)
http://staznaci.com/parlati
Врло се често употребљава у говорном језику.

Atlantische:

--- Цитат: на Црвeњском путу  Март 13, 2021, 07:04:46 поподне ---Бубњевић

--- Крај цитата ---
Бубњевићи су један од најбројнијих родова на југу Босанске Крајине и најбројнији род у Герзову код Шипова где им је матица. У свом раду о Герзову Мирослав Нишкановић им је посветио највише простора. О Бубњевићима и њима могуће сродним родовима у Герзову који такође славе Стевањдан и припадају хаплогрупи I2a-PH908>BY191770 је писано и на нашем форуму. Током ''Осме офанзиве'' већина Бубњевића се настанила у Банату и Бачкој, нарочито у околину Новог Сада (Госпођинци, Жабаљ, Чуруг), као и други родови из тог краја.


нцп:

--- Цитат: Неродимац  Март 13, 2021, 08:14:56 поподне ---ПАРЛИЋ
Презиме које се среће на Косову и Метохији, живели су највише у Доњем Неродимљу и Вучитрну али највероватније ове две фамилије нису истог порекла иако имају предање да су исти род. Реч ПАРЛА у нашем језику нисам успео да нађем, а из те речи је настала реч која се користи у целом свету а то је ПАРЛАМЕНТ. Тражио сам преводе на осталим језицима, нпр Турском и та реч на овом језику значи СЈАЈ. А наишао сам код Вука Караџића реч ПАРЛОГ што значи напуштено земљиште или згариште. Ако неко има сазнања или објашњење за ову реч нека пише јер немам објашњења како је дошло на те просторе.

--- Крај цитата ---

Не знам одакле - али као да у сећању имам неко презиме Парлаћ.Има у Новом Саду. Сад проверих.

Парлић

https://www.poreklo.rs/tag/parlic/

нцп:

--- Цитат: Atlantische  Март 13, 2021, 10:04:43 поподне ---Бубњевићи су један од најбројнијих родова на југу Босанске Крајине и најбројнији род у Герзову код Шипова где им је матица. У свом раду о Герзову Мирослав Нишкановић им је посветио највише простора. О Бубњевићима и њима могуће сродним родовима у Герзову који такође славе Стевањдан и припадају хаплогрупи I2a-PH908>BY191770 је писано и на нашем форуму. Током ''Осме офанзиве'' већина Бубњевића се настанила у Банату и Бачкој, нарочито у околину Новог Сада (Госпођинци, Жабаљ, Чуруг), као и други родови из тог краја.




--- Крај цитата ---

Ето, лепо је кад неко зна нешто о овим презименима која нису тако честа.

Небојша:
Ово предање Бубњевића (Стевањштака из околине Герзова) о пореклу "од племена Мрњавчевића" звучи посебно интересантно зато што су слична предања у западним српским крајевима прилично ретка, готово да их нема. Мислим овде на предања о пореклу од одређених племена. Пронађе се ту и тамо понеко, али су знатно ређа него у Црној Гори, Старом Влаху, итд.

На снази добија самим тим што је доста старо, дакле није нека новокомпонована верзија. Карановић га је забележио почетком 20. века, а онај запис је стар око 200 година. Самим тим, предање пада отприлике у време око 1700. године.

Према другом предању, које Карановић такође помиње у вези ове групе родова, неки калуђер је, сакупљајући прилог за Дечане у том крају, решио да ту насели своје "саплеменике". Углавном није далеко од оног предања о пореклу "од Скадра".

Са предањима наравно треба бити опрезан, али мислим да би овај случај требало посебно испитати. За сада генетички резултати више упућују на простор Старог Влаха и Старе Херцеговине уопште.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију