Аутор Тема: Необична и ретка презимена међу Србима  (Прочитано 11350 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Необична и ретка презимена међу Србима
« послато: Март 09, 2021, 01:37:48 поподне »
Имамо теме : ретко име и презиме и топоними.

Али, не нађох ову тему (ако постоји нек се пребаци).

Ово су презимена  која су ми необична. Забележена су у Београду у 21 веку.

Тиринда

Шуљманац

Проле

Каначки (колико знам Каначки су се доселили из Баната после Првог светског рата у Обреновац)

Дондур

« Последња измена: Март 09, 2021, 01:42:05 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #1 послато: Март 09, 2021, 02:17:07 поподне »
Презиме Проле је присутно код Срба из Босанске Крајине и средње Босне (Травник). Матица Прола је у селима око извора Пливе у општини Шипово (Мајевац, Пљева, Драгнић, Драгнић Подови, Сарићи, Козила). Славе Ђурђевдан, а на пројекту имамо тестираног Прола који припада хаплогрупи R1a-Z280>YP951. Недалеко одатле, у Врбљанима, постоје и Пролићи са истом славом (као и у околини Градишке). Поред стандардних предања о Херцеговини, међу Пролама постоји и необично предање да су пореклом из Италије, а да су у Босну дошли преко Далмације. Предање сам чуо како од моје бабе по мајци која је девојачки Проле тако и од даљих рођака.

Како год, овако необично презиме није изузетак у тим крајевима где постоји низ необичних презимена попут Пено, Ђено, Шмања, Кљуцо итд.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #2 послато: Март 09, 2021, 02:20:04 поподне »
Презиме Проле је присутно код Срба из Босанске Крајине и средње Босне (Травник). Матица Прола је у селима око извора Пливе у општини Шипово (Мајевац, Пљева, Драгнић, Драгнић Подови, Сарићи, Козила). Славе Ђурђевдан, а на пројекту имамо тестираног Прола који припада хаплогрупи R1a-Z280>YP951. Недалеко одатле, у Врбљанима, постоје и Пролићи са истом славом (као и у околини Градишке). Поред стандардних предања о Херцеговини, међу Пролама постоји и необично предање да су пореклом из Италије, а да су у Босну дошли преко Далмације.

Како год, овако необично презиме није изузетак у тим крајевима где постоји низ необичних презимена попут Пено, Ђено, Шмања, Кљуцо итд.

Хвала

Ето научисмо нешто о том презимену ми који нисмо из тих крајева.

Искрено, у мору Поповића, Петровића, Јовановића, Марковића и др. оваква презимена привуку пажњу.


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #3 послато: Март 13, 2021, 07:04:46 поподне »
Анакијев

Бубњевић
Булован

Гођевац

Мазињанин
Муле
Мушурински

Јасински

Капунац

Сокол
Ставрић (и није ми необично - вероватно од Ставрос)
Суда

Факшан
Флоријанчић
Фурст

Челебићанин
Черне
Чечур
Чоп
Чукаловић

Џигурски

Шатић

« Последња измена: Март 13, 2021, 07:10:41 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #4 послато: Март 13, 2021, 08:14:56 поподне »
ПАРЛИЋ
Презиме које се среће на Косову и Метохији, живели су највише у Доњем Неродимљу и Вучитрну али највероватније ове две фамилије нису истог порекла иако имају предање да су исти род. Реч ПАРЛА у нашем језику нисам успео да нађем, а из те речи је настала реч која се користи у целом свету а то је ПАРЛАМЕНТ. Тражио сам преводе на осталим језицима, нпр Турском и та реч на овом језику значи СЈАЈ. А наишао сам код Вука Караџића реч ПАРЛОГ што значи напуштено земљиште или згариште. Ако неко има сазнања или објашњење за ову реч нека пише јер немам објашњења како је дошло на те просторе.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 629
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #5 послато: Март 13, 2021, 09:41:29 поподне »
ПАРЛИЋ
Презиме које се среће на Косову и Метохији, живели су највише у Доњем Неродимљу и Вучитрну али највероватније ове две фамилије нису истог порекла иако имају предање да су исти род. Реч ПАРЛА у нашем језику нисам успео да нађем, а из те речи је настала реч која се користи у целом свету а то је ПАРЛАМЕНТ. Тражио сам преводе на осталим језицима, нпр Турском и та реч на овом језику значи СЈАЈ. А наишао сам код Вука Караџића реч ПАРЛОГ што значи напуштено земљиште или згариште. Ако неко има сазнања или објашњење за ову реч нека пише јер немам објашњења како је дошло на те просторе.

» ПАРЛАТИ • ГЛАГОЛ ГОВОРИТИ СТРАНИМ ЈЕЗИКОМ (ИТАЛ.)
http://staznaci.com/parlati
Врло се често употребљава у говорном језику.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #6 послато: Март 13, 2021, 10:04:43 поподне »
Бубњевић
Бубњевићи су један од најбројнијих родова на југу Босанске Крајине и најбројнији род у Герзову код Шипова где им је матица. У свом раду о Герзову Мирослав Нишкановић им је посветио највише простора. О Бубњевићима и њима могуће сродним родовима у Герзову који такође славе Стевањдан и припадају хаплогрупи I2a-PH908>BY191770 је писано и на нашем форуму. Током ''Осме офанзиве'' већина Бубњевића се настанила у Банату и Бачкој, нарочито у околину Новог Сада (Госпођинци, Жабаљ, Чуруг), као и други родови из тог краја.


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #7 послато: Март 13, 2021, 10:11:38 поподне »
ПАРЛИЋ
Презиме које се среће на Косову и Метохији, живели су највише у Доњем Неродимљу и Вучитрну али највероватније ове две фамилије нису истог порекла иако имају предање да су исти род. Реч ПАРЛА у нашем језику нисам успео да нађем, а из те речи је настала реч која се користи у целом свету а то је ПАРЛАМЕНТ. Тражио сам преводе на осталим језицима, нпр Турском и та реч на овом језику значи СЈАЈ. А наишао сам код Вука Караџића реч ПАРЛОГ што значи напуштено земљиште или згариште. Ако неко има сазнања или објашњење за ову реч нека пише јер немам објашњења како је дошло на те просторе.

Не знам одакле - али као да у сећању имам неко презиме Парлаћ.Има у Новом Саду. Сад проверих.

Парлић

https://www.poreklo.rs/tag/parlic/
« Последња измена: Март 13, 2021, 10:17:35 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #8 послато: Март 13, 2021, 10:13:07 поподне »
Бубњевићи су један од најбројнијих родова на југу Босанске Крајине и најбројнији род у Герзову код Шипова где им је матица. У свом раду о Герзову Мирослав Нишкановић им је посветио највише простора. О Бубњевићима и њима могуће сродним родовима у Герзову који такође славе Стевањдан и припадају хаплогрупи I2a-PH908>BY191770 је писано и на нашем форуму. Током ''Осме офанзиве'' већина Бубњевића се настанила у Банату и Бачкој, нарочито у околину Новог Сада (Госпођинци, Жабаљ, Чуруг), као и други родови из тог краја.




Ето, лепо је кад неко зна нешто о овим презименима која нису тако честа.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #9 послато: Март 13, 2021, 10:31:28 поподне »
Ово предање Бубњевића (Стевањштака из околине Герзова) о пореклу "од племена Мрњавчевића" звучи посебно интересантно зато што су слична предања у западним српским крајевима прилично ретка, готово да их нема. Мислим овде на предања о пореклу од одређених племена. Пронађе се ту и тамо понеко, али су знатно ређа него у Црној Гори, Старом Влаху, итд.

На снази добија самим тим што је доста старо, дакле није нека новокомпонована верзија. Карановић га је забележио почетком 20. века, а онај запис је стар око 200 година. Самим тим, предање пада отприлике у време око 1700. године.

Према другом предању, које Карановић такође помиње у вези ове групе родова, неки калуђер је, сакупљајући прилог за Дечане у том крају, решио да ту насели своје "саплеменике". Углавном није далеко од оног предања о пореклу "од Скадра".

Са предањима наравно треба бити опрезан, али мислим да би овај случај требало посебно испитати. За сада генетички резултати више упућују на простор Старог Влаха и Старе Херцеговине уопште.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #10 послато: Март 14, 2021, 09:21:59 пре подне »
Требало би по питању речи ПАРЛА открити како је доспела код нас, дефинитивно реч не звучи Српски. Ова презимена су присутна код ова два рода која сам поменуо више од 200 година па се питам како је у то време под Отоманском империјом у пределу Скопске Црне Горе, јужног Косова па касније и северног Косова доспела и утемељила се ова реч код тих родова. На жалост немамо тестираних Парлића па не можемо ни претпостављати одакле би могла да дође та реч. Ако је и требало бити на нашем говорном подручју онда бих је тражио у пределима под тадашњох Харзбуршком монархијом када су нам они давали надимке и презимена, али их тамо не налазим.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #11 послато: Март 14, 2021, 01:14:12 поподне »
Требало би по питању речи ПАРЛА открити како је доспела код нас, дефинитивно реч не звучи Српски. Ова презимена су присутна код ова два рода која сам поменуо више од 200 година па се питам како је у то време под Отоманском империјом у пределу Скопске Црне Горе, јужног Косова па касније и северног Косова доспела и утемељила се ова реч код тих родова. На жалост немамо тестираних Парлића па не можемо ни претпостављати одакле би могла да дође та реч. Ако је и требало бити на нашем говорном подручју онда бих је тражио у пределима под тадашњох Харзбуршком монархијом када су нам они давали надимке и презимена, али их тамо не налазим.

У Војводини има Парлаћа. Чак и неки адвокат.

Из латинског вероватно...

Мада, одакле долази наша реч парлог, запарложити се....?




Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #12 послато: Март 14, 2021, 02:09:26 поподне »
Неродимац, овде свашта нешто можеш да прочиташ о речи парлог.

https://amarilisonline.com/glossary/parlog-znacenje-poreklo/

У мађарски је ушла из словенских језика.
Снимљен је и филм ПАРЛОГ.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%BE%D0%B3

« Последња измена: Март 14, 2021, 02:11:06 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #13 послато: Март 14, 2021, 02:33:17 поподне »
Ја сам повезивао реч ПАРЛОГ са ПАРЛА има смисла али треба и то проверити, из краја одакле су Парлићи сам и ја и тамо се та реч се није употрбљивала, тако да ћемо трагати и даље, али постоји могућност да је из ове речи изведен надимак ПАРЛА а касније и презиме.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #14 послато: Март 14, 2021, 02:36:14 поподне »
Ја сам повезивао реч ПАРЛОГ са ПАРЛА има смисла али треба и то проверити, из краја одакле су Парлићи сам и ја и тамо се та реч се није употрбљивала, тако да ћемо трагати и даље, али постоји могућност да је из ове речи изведен надимак ПАРЛА а касније и презиме.

То презиме као да носи неко сећање на нешто из прошлости или је од надимка настало.

Треба проучити и Парлаће упоредо.

Постоји балетска школа "Димитрије Парлаћ". Не знам да ли је у Панчеву.

http://www.politika.rs/scc/clanak/299288/Uspeh-mlade-balerine
« Последња измена: Март 14, 2021, 02:38:39 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #15 послато: Март 14, 2021, 02:55:36 поподне »
Ово није тема о Парлићима, и да сад истражујемо њих и ко је ко, већ како је изведено то презиме. ПАРЛА може бити онај који живи на напуштеном земљишту, или напуштеном винограду ПАРЛОГУ и по томе тако и назван. Нпр, "ево га онај што живи на ПАРЛОГУ", али ни то не мора да значи.
Постоји и друга опција а то је да ПАРЛА може бити онај који је досадан и који много прича, што одговара дефиницији ПАРЛАМЕНТА али је питање како је та реч поспела до тих предела. 

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #16 послато: Март 14, 2021, 03:09:54 поподне »
Ово није тема о Парлићима, и да сад истражујемо њих и ко је ко, већ како је изведено то презиме. ПАРЛА може бити онај који живи на напуштеном земљишту, или напуштеном винограду ПАРЛОГУ и по томе тако и назван. Нпр, "ево га онај што живи на ПАРЛОГУ", али ни то не мора да значи.
Постоји и друга опција а то је да ПАРЛА може бити онај који је досадан и који много прича, што одговара дефиницији ПАРЛАМЕНТА али је питање како је та реч поспела до тих предела.

Тачно је да није.

Али, нико од нас није острво.

Истраживач мора да испита сваку могућност која води до решења загонетке.






Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #17 послато: Март 14, 2021, 03:26:57 поподне »
Тачно је да није.

Али, нико од нас није острво.

Истраживач мора да испита сваку могућност која води до решења загонетке.

А, у суседној Румунији има презиме Парлеску.

Изгледа и у Италији.

https://www.google.com/amp/s/www.ancestry.com/1940-census/usa/Michigan/Tony-Parlescu_2y6c82/amp

« Последња измена: Март 14, 2021, 03:28:47 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #18 послато: Март 14, 2021, 03:36:39 поподне »
Ово није тема о Парлићима, и да сад истражујемо њих и ко је ко, већ како је изведено то презиме. ПАРЛА може бити онај који живи на напуштеном земљишту, или напуштеном винограду ПАРЛОГУ и по томе тако и назван. Нпр, "ево га онај што живи на ПАРЛОГУ", али ни то не мора да значи.
Постоји и друга опција а то је да ПАРЛА може бити онај који је досадан и који много прича, што одговара дефиницији ПАРЛАМЕНТА али је питање како је та реч поспела до тих предела.

Парлићи су очигледно носили презиме Парла, пре него што су додали ић, што се види код спомињања попа Диме Парле из Неродимља, а који је службовао у Призрену. Већ његов син, такође свештеник, носи презиме Парлић. Они су дошли из Вранића код Суве Реке. Док су Парлићи из Вучитрна пореклом из Бразде у Скопској Црној Гори. Нисам нашао податак, а који сам чуо, да су старином из околине Солуна. Све у свему, сви ови подаци ми говоре да би они могли бити цинцарског порекла, па мислим да  у том правцу треба тражити етимологију њиховог презимена.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #19 послато: Март 14, 2021, 04:17:27 поподне »
Парлићи су очигледно носили презиме Парла, пре него што су додали ић, што се види код спомињања попа Диме Парле из Неродимља, а који је службовао у Призрену. Већ његов син, такође свештеник, носи презиме Парлић. Они су дошли из Вранића код Суве Реке. Док су Парлићи из Вучитрна пореклом из Бразде у Скопској Црној Гори. Нисам нашао податак, а који сам чуо, да су старином из околине Солуна. Све у свему, сви ови подаци ми говоре да би они могли бити цинцарског порекла, па мислим да  у том правцу треба тражити етимологију њиховог презимена.

Мислим да се иза ове речи крије румунски глагол pârli, који значи "спалити", односно "(о)прљити". Изведен је очигледно из другог наведеног словенског облика, а присутан је и у цинцарском (pãrjescu, "горети", pãrlescu, "пржити"), те по свему судећи представља рану словенску позајмицу у општем источнороманском језику.

https://dexonline.ro/definitie/p%C3%A2rli
Чињеницама против самоувереног незнања.