Аутор Тема: Autosomalna DNK  (Прочитано 9118 пута)

damyanovich

  • Гост
Autosomalna DNK
« послато: Април 04, 2014, 11:20:14 поподне »
Čini mi se da ne postoji odeljak na forumu, a ni na sajtu, za autosomalnu DNK, pa me zanima da li je to slučajno ili postoji neki razlog?

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #1 послато: Април 05, 2014, 06:31:05 пре подне »
Čini mi se da ne postoji odeljak na forumu, a ni na sajtu, za autosomalnu DNK, pa me zanima da li je to slučajno ili postoji neki razlog?

Одѣљак не постойи, али има више прѣдметъ разговоръ бавећих се тиме у одѣљку "Сваштара".
Први разлог томе йе што су подаци са Ы хромозома далеко доступнийи од опште родствених, а уз то се и много лакше тумаче него стотине тисушт врѣдностий СНПова.
А други разлог йе што су наши људи (Србиянци, Црногорци, Брђани, Приморци, Сѣверњаци, Босанци, Херцеговци и остали...) у основи очинско-владайући (патриярхални) те се поистовећуйу са мушком лозом, а опште родствене податке не сматрайу битнима.  :D
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

damyanovich

  • Гост
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #2 послато: Април 05, 2014, 08:42:18 пре подне »
Autosomalna DNK mnogo jasnije određuje prirodu populacije i njenu bliskost sa drugim populacijama, a na individualnom nivou pruža mnogo potpuniju sliku od samo jedne od mnogih predačkih linija (Y-DNK). Primera radi, iako deluje kontraintuitivno, sve evropske populacije, osim Finaca, su daleko genetski bliže nego populacije unutar indijskog podkontinenta. Taj zaključak Y-DNK ne može da pruži.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #3 послато: Април 05, 2014, 08:45:07 пре подне »
Autosomalna DNK mnogo jasnije određuje prirodu populacije i njenu bliskost sa drugim populacijama, a na individualnom nivou pruža mnogo potpuniju sliku od samo jedne od mnogih predačkih linija (Y-DNK). Primera radi, iako deluje kontraintuitivno, sve evropske populacije, osim Finaca, su daleko genetski bliže nego populacije unutar indijskog podkontinenta. Taj zaključak Y-DNK ne može da pruži.

Потписуйем.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #4 послато: Јун 27, 2017, 11:03:33 поподне »


.
.
.

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #5 послато: Децембар 26, 2017, 05:15:42 поподне »
Да ли могу у Београду да урадим овај тест и колико кошта?  :)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #6 послато: Децембар 27, 2017, 06:25:39 поподне »
Да ли могу у Београду да урадим овај тест и колико кошта?  :)

На жалост у Београду се тај тест не може урадити. Иначе, најповољнији аутосомални тест се може наручити преко Фемили Три Дна, ево и линк https://www.familytreedna.com/products/family-finder

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #7 послато: Децембар 28, 2017, 09:41:20 поподне »
На жалост у Београду се тај тест не може урадити. Иначе, најповољнији аутосомални тест се може наручити преко Фемили Три Дна, ево и линк https://www.familytreedna.com/products/family-finder

Ово је занимљив сајт, Узи, хвала на препоруци!   :)

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #8 послато: Октобар 16, 2018, 05:06:18 поподне »
И мене би занимало ако може неко од људи који су радили тест, да на пише како све то функционише.
Колко дуго се чека? Преко кога радити, какве су варијанте са поштарином итд..
Свака информација је добро дошла.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #9 послато: Октобар 16, 2018, 06:39:06 поподне »
И мене би занимало ако може неко од људи који су радили тест, да на пише како све то функционише.
Колко дуго се чека? Преко кога радити, какве су варијанте са поштарином итд..
Свака информација је добро дошла.

У принципу је најбоље радити преко FTDNA, Family Finder тест. Након тога се резултати могу лако пребацити у остале рачуначе типа GEDmatch и остало. Најбоље искористи када буде акција, тада значајно падне цена. Око Нове године, ДНК дана и Дана захвалности (пошто је америчка фирма) и сл.

Резултати у последње време стижу доста брзо (бар је тако било до скоро), за 2 до 3 недеље. Е сад, има тај део са слањем узорка, поштарином итд., ту се никад не зна где може запети, мада не би требало да буде већих проблема.

Ван мреже ZoranV

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #10 послато: Јануар 02, 2019, 07:51:38 поподне »
Момци,
Имам једно питање. Колико је поуздан аутозомални тест у одређивању порјекла. Рецимо наш показује 80% Балкан 20% Грчка.

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #11 послато: Јануар 02, 2019, 08:28:40 поподне »
Ne znam sto mislis pod nama jer je autosomalni admixture uvijek vezan uz pojedinca i vezan je uz sve pretke, nevezano s koje strane. Mislim da postoji tema Autosomalna DNK pa pogledaj.

Ван мреже ZoranV

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #12 послато: Јануар 02, 2019, 09:26:54 поподне »
први род је извадио само аутозомални тест недавно па ми је послао резултате, па су ме изненадили.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #13 послато: Јануар 02, 2019, 11:06:53 поподне »
Момци,
Имам једно питање. Колико је поуздан аутозомални тест у одређивању порјекла. Рецимо наш показује 80% Балкан 20% Грчка.
У питању је аутосомални тест рађен код MyHeritage. Балкански кластер представља јужне Словене док грчки представља као што сам назив каже Грке и вероватно Албанце. Могуће је пребацити резултате на FTDNA јер ове две компаније сарађују. Најбоље је наравно послати резултате на Gedmatch.com и детаљније погледати резултате и поклапања.

Што се тиче поузданости, сваки појединац ће имати другачије резултате и другачија поклапања што је и логично.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Autosomalna DNK
« Одговор #14 послато: Јануар 03, 2019, 01:09:04 пре подне »
Момци,
Имам једно питање. Колико је поуздан аутозомални тест у одређивању порјекла. Рецимо наш показује 80% Балкан 20% Грчка.

Треба имати у виду да аутосомални тестови дају више индикативни правац, одакле преци тестираног потичу. Колико је неки аутосомални тачан у својој пројекцији, зависи колики је квалитет ткзв. "референтних популација", на основу којих добијаш проценат од нпр. 80% Балкан и друго. Исти тест да урадиш код FTDNA или Ancestry, добио би нешто различите вредности.

Такође, лепо графички обојену карту са предвиђеним местима порекла не треба узимати као последњу реч. Многи програми су рађени изворно за америчко тржиште и као такви су морали јасно да означе одређени део Европе, како би тестирани имао бољу, сликовиту оријентацију где су му корени.

На овој страници ћеш наћи текст који доступно говори о томе како треба схватати бројке код аутосомалних тестова:
https://dna-explained.com/2018/12/28/ethnicity-is-just-an-estimate-yes-really/