Науке и научне дисциплине > Језикословље

Породични надимци

(1/4) > >>

Гмитар:
Нисам приметио тему која се бави овим питањем, а сматрам да може бити занимљива. За јужне крајеве Србије познато је да су породице врло често имале надимке, па чак сам прочитао да су често овај обичај попримaли и у крајевима који су насељавани вардарском сеобом. Конкретно сам за околину Крушевца читао. Наиме, наишао сам на породични надимак "лаџини" што ме је навело да отворим ову тему. Да ли неко има представу шта би могао бити корен овог надимка и шта би он означавао?

ДушанВучко:
Даља фамилија у селу има надимак "жаба", по претку кога су призвали "жаба", пошто је имао специфичне очи, и остао је тај надимак...Миле звани "Жаба" из те фамилије нас је плашио кад смо били деца јер је намерно колачио очи на нас :)
У Горњој Трнави, на путу ка Тополи, постоје две аутобуске станице , "Јапанска" и "Крунска", а ова јапанска је прозвана по човеку кога су звали "Јапан", не знам зашто, вероватно је имао косе очи и живео је ту некад...
Treba vam taksi?
Taksi usluge - Japanska (Topola)
Taksi usluge - Krunska trnava (Topola)

Зна ли неко нешто о надимку "булиџа" ?

ДушанВучко:
Од надимака који се користе у Трнави, који немају везе са именима и презименима, а неки су остали за цео род,  знам за : Миса , Пуша, Злиба, Миздра (...Миздрин), Шора (...Шорин), Шоле (брат Аца Шолов), Џода, Ганица (мушки надимак)...

vojislav.ananic:
Булиџа би требало да значи ОМИЉЕНИ, док код Вукајлије означава нешто сасвим друго.

Максимовић Владо:
Помаже Бог!
Ако неко може да ми објасни шта значи надимак  ЧАКАР  био бих му јако захвалан.

Поздрав из Германије

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију