Науке и научне дисциплине > Језикословље

Име Селак

(1/11) > >>

Селаковић:
Помињање влашких скупина на простору Херцеговине јуче и данас на форуму, њиховог могућег порекла "од македонских страна", моје презиме и хаплогрупа навели су ме на следеће питање. 

Какав став имате о пореклу и значењу личног имена Селак? На прву лопту ја бих рекао да је порекло словенско и да у значењу има неке везе са селом или селидбом, али можда има и другачијих схватања? Видим да има људи који се радо баве оваквим темама.

Неколико историјских спомена:
- помиње се у попису Риђана с краја 15. века (у селу Врсна међу ожењеним мушкарцима помиње се Селак Радин, а међу неожењеним ПетрИ Селак и ЂуРЂ Селак); у дефтеру за Херцеговину из 1477. помиње се неколико Селака (Оливер син Селака, Радивац син Селака, Илија син Селака, Селак син Брајка, Радован син Селака...)
- отац Обрада и Радула, који по предању дођоше из Херцеговине (Попово Поље) у Крњу Јелу у 16. веку звао се Селак. Од њих су данас Дуловићи, Пајовићи, Пековићи..
- у песми "Три сужња" с почетка 19. века опеван је Селак Васојевић
- сећам се неке браће Селака и Херака из неког од раних турских дефтера, који управљају неким делом у данашњој Западној Србији, али не могу да се сетим детаља. Знам да сам на још неким местима раније наилазио на Херака и Селака као два брата.

Мој предак Селак рођен је око 1705. године, највероватније негде у Источној или Старој Херцеговини.

Хвала! 

Amicus:
Селаковићу, занимљива тема, и мене занима откуд то Селак? Видимо да је постојало као лично име у средњем веку, и како се у једном примеру овде и помиње, слично је по звучности имену Херак. Тачније, оба имају загонетан корен, и исти наставак -ак. Теорија да је то надимак или назив за човека са села мислим да није на месту. Не верујем да би ико давао име детету Сељак, Грађанин и слично.

Видећемо шта ће писати у оним речницима који су најављени да ће бити постављени у нову Дигиталну библиотеку. ;D

Сигурно ћемо нешто наћи. ;)

vojislav.ananic:
О корену у презимену Селак, пронашао сам једино ово. Код наших старих српских имена, нисам га нашао.

Име Sel
Sel је мушко име велшког поријекла. Значење имена је витак, танак, стасит. Други облик овог имена је Села.

Izvor: http://www.knjigaimena.com/?znacenje-imena-Sel

Ранко Бубања:
Име као име. Зашто мора имати неко скривено значење. То је као да питаш шта значи Новак? Па почнеш од Старине Новака, Новака Рамова, Новака Киибарде и завршиш са Новаком Ђоковићем. И питаш се шта значи Новак и откуд то име. Не оптерећуј се тиме.

vojislav.ananic:
Али, од имена је изведено презиме. Име се памти кратко, презиме остаје.
И немој ми увек држати придике.
У реду?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију