Науке и научне дисциплине > Језикословље

Ретко име

(1/97) > >>

Селаковић:
Izvinjavam se, trenutno nemam mogućnost da pišem ćirilicom, da me ne bi neko grdio. :)

Da li je neko čuo za muško ime Ananije ili Ananija kod Srba, u narodu? Ovo ime mi se pojavilo u mom istraživanju, potiče iz usmenog predanja, dotični Ananija Selak bi, približno, bio rođen oko 1700-1710. Možda se na nečijem stablu nekog većeg bratstva iz CG/Hercegovine pominje ovo ime početkom 18. veka?

Amicus:

--- Цитат: Селаковић  Мај 21, 2016, 08:27:57 поподне ---Izvinjavam se, trenutno nemam mogućnost da pišem ćirilicom, da me ne bi neko grdio. :)

Da li je neko čuo za muško ime Ananije ili Ananija kod Srba, u narodu? Ovo ime mi se pojavilo u mom istraživanju, potiče iz usmenog predanja, dotični Ananija Selak bi, približno, bio rođen oko 1700-1710. Možda se na nečijem stablu nekog većeg bratstva iz CG/Hercegovine pominje ovo ime početkom 18. veka?
--- Крај цитата ---

Рећи ћу само Војислав Ананић. :D

Valachorum:
Ово име је било присутно код банијских Срба (има доста примјера у црквеним књигама из XIX вијека).
На Банији постоји и презиме Ананић (помиње се на Банији већ крајем XVII вијека). Осим на Банији, Ананића је било и по Славонији (подручје Славонског Брода).

Nebo:
Свети апостол Ананија био је један од седамдесеторице светих апостола, који су послати да шире Јеванђеље међу народима, Дакле, имамо једанаесторицу првих ученика Христових, дванаести је Свети Павле, а за њима још седамдесет "малих апостола". Свети апостол Ананија био је свештеник у Дамаску и нарочито је значајан по томе што је крстио Саула, прогонитеља хришћана, потоњег Светог апостола Павла.
Слави се 14 (1). октобра, што је мени нарочито значајно, јер сам крштен на тај дан.
Као и друга апостолска имена, тако је и име Светог апостола Ананије заступљено међу Србима. Име јесте ретко, данас га сигурно нико својој деци не даје, али га је било раније, о чему сведоче презимена Ананић (наш Војо) и Ананијевић. Дакле, јавља се у две верзије: Ананија (презиме Ананић) и Ананије (Ананијевић).

Селаковић:
Hvala svima! Ako je neko na nekom stablu video braću Kuzmana i Ananija, neka javi (rođeni oko 1710.).

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију