Аутор Тема: Патриарх Павле  (Прочитано 25522 пута)

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #20 послато: Новембар 15, 2018, 09:45:48 поподне »
Да, Снежана Милковић је унука Душана Стојчевића, брата патријарха Павла. То што се тај податак у тексту нигде не спомиње је најбољи пример на ком нивоу је српско новинарство данас.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #21 послато: Новембар 16, 2018, 02:36:19 поподне »
Изгледа да се незадовољство ташмајданским спомеником шири:

https://www.facebook.com/AdminSerbia/posts/2046450208744708?__tn__=C-R

"Danas je otkriven spomenik patrijarhu Pavlu. Ja zaista nemam reči na šta ovo liči. Da li je moguće da je ovo slučajnost ili se radi sve namerno, prosudite sami..."



Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #22 послато: Новембар 16, 2018, 02:57:14 поподне »
Овако се ни Мештровић не би поспрдао с нама. То треба петицију писати да се изгради неки нормални споменик умјесто ове бруке, а против одговорних поднијети тужбу. Јер је ово изругивање с покојним патријархом.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #23 послато: Новембар 16, 2018, 03:32:11 поподне »
Кад су подигнути ови слини споменици...јел то само у задњих пар година?
Да ли су се икада подизали споменици свештеницима и свецима СПЦ? Колико ја знам, нису, за ових 9 векова. Молим вас да ме исправите ако грешим.

И онда политичари данас постављају питање-грдњу за српски народ, запитајмо се, зашто немамо споменик Стефану Немањи свих ових столећа(?)...а да нико не каже, зато што уметнички израз вајарског приказивања људи не постоји у сакралној уметности српског народа.

Па још читам да је неки градски управник објашњавао значај споменика великим државницима као централних тачака око којих се народ уједињује, у правцу, до сад нисмо имали споменик Стефану Немањи, а сад кад га изградимо при дну Немањине улице у Београду, добићемо ту, дуго одсутну централну тачку окупљања...итд.

Што се не сете да питају, а како нам је то добро ишло под Немањићима а да се они сами нису сетили да подигну споменик родоначелнику, него уместо тога изградише стотине манастира и храмова? И зашто се Обреновићима и Карађорђевићима није јавила генијална идеја да граде споменике Светом Сави, Стефану Немањи, итд...него се такве идеје јављају великим визионарима 21. века из Босне, БЈРМ-а, Србије, Репбулике Српске...?
« Последња измена: Новембар 16, 2018, 03:34:15 поподне dko »

симо

  • Гост
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #24 послато: Новембар 16, 2018, 05:06:14 поподне »
Кад су подигнути ови слини споменици...јел то само у задњих пар година?
Да ли су се икада подизали споменици свештеницима и свецима СПЦ? Колико ја знам, нису, за ових 9 векова. Молим вас да ме исправите ако грешим.

Наравно да је идиотарија подизање споменика православним светитељима и да никакве везе нема нити са традицијом нити са вјером.

Прије неколико година је у Бања Луци, колико се сјећам, пред неке од избора, изграђен споменик Стефану Немањи испред Народне библиотеке. Идеја о подизању споменика је настала ад хок у склопу предизборне камапање, патријарх је требао да подржи једног од кандидата, а није било у реду да дође само онако и да га подржи, већ су смислили да се подигне споменик Стефану Немањи ( прилично јефтин и за једнократну употребу) и да се то одради у склопу откривања споменика. Брже боље су формирали некакво удружење-фонд грађана из Новог Сада (које више и не постоји) и које је тобоже самоиницирало изгадњу споменика. Патријарх је дошао, открио споменик, подржао једног од кандидата, избори су прошли,а око споменика је почео да се хвата коров...

https://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/bruka-nebriga-o-spomeniku-stefanu-nemanji-uvredila-i-autora/58wqerw

Класичан примјер политичке и сваке друге злоупотребе и вјере и традиције, и то све са благословом патријарха, али у таквом друштву живимо и мислим да ништа не треба да чуди.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #25 послато: Новембар 16, 2018, 06:46:20 поподне »
Изгледа да се незадовољство ташмајданским спомеником шири:

https://www.facebook.com/AdminSerbia/posts/2046450208744708?__tn__=C-R

"Danas je otkriven spomenik patrijarhu Pavlu. Ja zaista nemam reči na šta ovo liči. Da li je moguće da je ovo slučajnost ili se radi sve namerno, prosudite sami..."





Слажем се.
Ја сам јуче стајао напред и нисам ни видео споменик са задње стране. Стварно недопустиво.
Једино ако ово није неко привремено решење, - да је споменик постављен ante festum, да се испоштује датум, па ће бити дорађен накнадно  ???
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #26 послато: Новембар 16, 2018, 08:42:00 поподне »
Опрости им Боже, јер не знају шта раде.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #27 послато: Новембар 16, 2018, 09:53:22 поподне »
Хвала на одговору, Симо. Сад ми је све јасно, пошто си ствар описао каква је била на терену. Када бих вршио политичку функцију, срушио бих и тај и све друге споменике, да се не брукају Стефан Немања и остали српски свеци.

Баш тако, Гоцо...али баш не знају.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #28 послато: Новембар 16, 2018, 10:08:19 поподне »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #29 послато: Новембар 17, 2018, 04:46:38 поподне »
Хвала на одговору, Симо. Сад ми је све јасно, пошто си ствар описао каква је била на терену. Када бих вршио политичку функцију, срушио бих и тај и све друге споменике, да се не брукају Стефан Немања и остали српски свеци.

Баш тако, Гоцо...али баш не знају.

Стефан Немања је историјски владар. Симеон је у монаштву.
Дакле, споменик је подигнут Стефану Немањи као владару, не као свецу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #30 послато: Новембар 17, 2018, 05:31:05 поподне »
А коме је овај споменик, Гојку Стојчевићу или Павлу?

Бакс, што није пало на памет Карађорђевићима и Обреновићима да граде споменике 'државницима' Немањићима, иако су Доситеј и Вук, секуларисти, кумовали српској државности у 19. веку? Зато што то може да падне на памет само визионарима из 21. века којима треба за нешто да се ухвате...није им довољно што има стотине немањићких храмова, није Студеница довољна, као највећи Немањин споменик, него треба и један за предизборну кампању у Бања Луци, други за дилере у Митровици, трећи за Београд на води (ко не зна, споменик Стефану Немањи биће постављен на дну Немањине улице у Београду, на улаз у фамозни Београд на води)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #31 послато: Новембар 17, 2018, 06:08:07 поподне »
А коме је овај споменик, Гојку Стојчевићу или Павлу?

Бакс, што није пало на памет Карађорђевићима и Обреновићима да граде споменике 'државницима' Немањићима, иако су Доситеј и Вук, секуларисти, кумовали српској државности у 19. веку? Зато што то може да падне на памет само визионарима из 21. века којима треба за нешто да се ухвате...није им довољно што има стотине немањићких храмова, није Студеница довољна, као највећи Немањин споменик, него треба и један за предизборну кампању у Бања Луци, други за дилере у Митровици, трећи за Београд на води (ко не зна, споменик Стефану Немањи биће постављен на дну Немањине улице у Београду, на улаз у фамозни Београд на води)

Ако говориш са становишта православног верника онда си вероватно у праву. Свакако није у духу православља да црква диже споменике својим светитељима и великодостојницима. Но са секуларног становишта не видим никакав проблем да се подигне споменик човеку који је утемељио српску државу. Да ли неко може у томе имати а неко други видети скривени мотив, то је већ друго питање.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #32 послато: Новембар 17, 2018, 06:37:59 поподне »
Говорим са становишта Србина који се пита, а је ли нам то била мањкава држава и народ свих ових 9 векова пошто никада досад нисмо имали споменик Немањи? Јесмо ли мање поштовали Немању?
Јел се ико од Немањића сетио да му подигне споменик, Карађорђевића, Обреновића? Није. Не зато што су православни верници, него зато што није у духу наше културе (ни духовне, ни световне, ни политичке). Дизање споменика, а поготово ово надри-дизање споменика, Твртко, Брус Ли, Мајкл Џексон, Александар Македонски је одраз инфантилности и потребе за телетом пред којим се клања. Не заборави да сваки овако подигнути Павле или Немања само следе Брус Лија, Мајкла Џексона, Твртка без жезла, то јест, одраз су духа смешне нам епохе.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #33 послато: Новембар 17, 2018, 07:24:12 поподне »
Говорим са становишта Србина који се пита, а је ли нам то била мањкава држава и народ свих ових 9 векова пошто никада досад нисмо имали споменик Немањи? Јесмо ли мање поштовали Немању?
...

Не разумем овакав аргумент. Јер зашто стати само на споменику Немањи. Много тога ми нисмо имали за претходних 9 векова па се исто тако можемо запитати да ли нам је нешто мањкало. Испада да се више ни једној историјској личности заслужној за наш народ и државу не може подићи споменик ако то нису урадили Обреновићи и Карађорђевићи.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #34 послато: Новембар 17, 2018, 07:35:26 поподне »
Не разумем овакав аргумент. Јер зашто стати само на споменику Немањи. Много тога ми нисмо имали за претходних 9 векова па се исто тако можемо запитати да ли нам је нешто мањкало. Испада да се више ни једној историјској личности заслужној за наш народ и државу не може подићи споменик ако то нису урадили Обреновићи и Карађорђевићи.

Имамо толико историјских владара и других заслужних да можемо целу долину испунити споменицима.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #35 послато: Новембар 17, 2018, 07:52:27 поподне »
Осим незнаних палих бораца, једино незнане жене преминуле при порођају, заслужују споменик.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #36 послато: Новембар 17, 2018, 07:59:28 поподне »
Имамо толико историјских владара и других заслужних да можемо целу долину испунити споменицима.

Уопште не кажем да треба то да радимо нити треба да правимо онакав циркус као Скопљанци, али не видим проблем у томе да се одмерено и са укусом понекад постави споменик на правом месту некоме ко га заслужује.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #37 послато: Новембар 17, 2018, 08:27:11 поподне »
По мени је ок подизати споменик у знак захвалности некој личности које се сећају они који су живи, али подизање споменика људима који су живели пре 500, 800 или 2500 година ми је безвезе, не знам зашто

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #38 послато: Новембар 17, 2018, 08:44:45 поподне »
Проблем је у томе што није одмерено и са укусом.
Живимо у време помаме споменика. У Београду код зграде Енергопројекта имамо споменик неком Казахстанцу, подигнут пре 3 године, за који верујем да је Казахстан уплатио донацију. Ташмајдан реновиран новцем Азера, јер је у њему подигнут споменик председнику Алијеву. Ево само што нису подигли споменик Милану Младеновићу из ЕКВ (!?) испред Дома Омладине. Свако подизање споменика српским владарима или свецима неће више бити подизање споменика као из неких мање вулгарних времена, макар то била и мештровићевска, масонска СХС, већ ће неминовно бити континуитет данашњег инстант-тренда. Споменик Цару Николају, јер као он је важан за Србе...стоји на оном јадном постаменту, што личи на квалитетне плоче за купатило, и са оним словима која више приличе посластичарнци Руски Цар.
Вајарство је у Србију дошло најкасније, а прихваћено је као омиљени израз у свим модерним нацијама-државама које желе да што знажније материјализију митологију у којој често мањкају. Србија је старија од модерне нације-државе, и има другачије изразе чувања мита (рецимо, усмена култура је много развијенија него у западној Европи, да не говорим сада о визуелним изразима другачијим од вајарства) ...a ми великих вајара данас немамо, док сликара имамо.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #39 послато: Новембар 17, 2018, 08:50:06 поподне »
По мени је сасвим легитимно имати споменике историјским личностимаиз свог народа, били то владари, верски поглавари па и свеци, али ако је то са укусом..Случај са Скопљем је специфичан и тамо их је толико начичкано да је , као што је неко рекао, тамо "девалвирала" вредност споменика. Али има примера где је то другачије и са укусом, као Карлов мост у Прагу, са статуама чешких светаца, Трг хероја у Будимпешти са статуама вођа седам племена и статуама мађарских краљева и других личности. У Немачкој колосални споменик Арминијусу, у Француској Венцигеториксу...